بهار سخت پرسپولیسیک قهرمان هزار سودا

0 15

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس باید خود را آماده بهاری سخت کند. بهاری که در آن مشکلات زیادی خواهد داشت. مشکلاتی برجای مانده از گذشته که گریبان پرسپولیس را خواهد گرفت و از هم‌اکنون ذهن متولیان باشگاه را به خود مشغول کرده است. مشکلاتی که دیگر نمی‌توان آن‌ها را به آینده موکول کرد. یا حل می‌شوند یا سرخ‌ها را زمین‌گیر خواهند کرد. بهاری که انتظار داریم با گلات قهرمانی روبه‌رو شویم ولی همین هم با دشواری بسیار همراه خواهد بود. پرسپولیس از یک سو باید با رقیب سختی چون سپاهان مقابله کند که با روشی پرسپولیس گونه این فصل را آغاز کرده است. به نظر می‌رسد محرم نویدکیا با الگوبرداری از برانکو، دور تازه‌ای را برای اصفهانی‌ها آغاز کرده است. از سوی دیگر پرسپولیس باید با مشکلات خود کشتی بگیرد.

*۳جام با جیب خالی
جیب خالی برای پرسپولیسی که در این چند وقت، پرونده‌های سنگینی را بسته است شاید قابل لمس نباشد ولی واقعیت این است که پرسپولیس به معنای واقعی در حال کشتی گرفتن است. هر بار شانه‌هایش به نزدیک خاک رسیده است و فقط با یک بدلکاری خود را رهانده است. بدلکاری‌هایی که بدون هزینه نیستند. بالاخره یا درآمدی پیش خور می‌شود یا باید به ازای پولی که تهیه شد سرویسی بدهند که این بدون قدرت ارتباطات نمی‌شود اما تا چه زمانی می‌شود با این روش مشکلات ریز و درشت مالی را حل کرد. مشکلاتی که خود آبستن مشکلات دیگری می‌شود. پرسپولیس در اولین بهار قرن جدید برای سه جام می‌جنگد و بدیهی است که باید تمام تمرکز بازیکنان و کادر فنی روی بازی‌ها باشد ولی آیا این شدنی خواهد بود اگر پرداخت‌ها معوق بماند؟ ممکن است شرایط پیچیده شود اکر پرسپولیس ناچار از هرینه کرد منابع مالی خود رد بخش‌های دیگر باشد.

*مالیات ۵۰۰ هزار دلاری بلای جان پرسپولیس و برانکو
پرونده برانکو و دستیارانش که بسته شد تازه شروع کار بود. پرسپولیس باید بدهی مالیاتی برانکو را که تعهد کرده بود در همین ایران تسویه کرد ولی حالا کار به کرواسی کشیده شد و حالا صحبت از بدهی ۵۰۰ هزار دلاری مالیاتی است که البته با توجه به پرداخت یک میلیون یورویی چندی پیش به وی در آینده تا بیش از ۷۰۰هزار دلار افزایش می‌یابد. چندی پیش که کار بالا گرفت، باشگاه از برانکو مهلت خواست و این مهلت رو به پایان است و در بهار وقت موعود فرا خواهد رسید. درحالی‌که برای حل این مساله به نظر از سوی وزارت ورزش برای هماهنگی با وزارت امور اقتصاد و دارایی و کشاندن حل موضوع به ایران، کاری نکرد.

*نگرانی بزرگ برای پرونده کالدرون
هنوز زمان دقیق اعلام رای پرونده کالدرون و دستیارانش از سوی دادگاه عالی ورزش مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که اواخر بهار با صدور حکم روبه رو شویم و بار انتظار می‌رود پرسپولیس به پرداخت تمام پولی که در حکم فیفا آمده است، محکوم شود. این به معنای بار مالی حدود ۷۵۰ هزار دلاری است. درحالی‌که پرسپولیس به در آمد خود از لیگ قهرمانان اسیا دسترسی ندارد. در واقع یکی از دغدغه‌های پرسپولیس در بهار پیش رو تلاش برای پیدا کردن راهی جهت حل این مشکل است. مشکلی که باعث شد پرسپولیس در عمل تلاشی برای گرفتن میزبانی مرحله گروهی لیگ ‌قهرمانان آسیا نکند چون امکان دریافت کمک مورد نظر کنفدراسیون را نداشت و تا این‌جا وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم هیچ کاری نکرده‌اند. در واقع همه چیز و باشگاه‌ها به حال خود رها شده‌اند.

*مشکل حل نشده افزایش درآمد
دغدغه دیگر پرسپولیس در بهار پیش رو، افزایش درآمد است که با قرارداد فعلی و موجود با کارگزار ممکن نیست. مدیرعامل و رییس هیات مدیره، چندی پیس وارد چالش جدی با کارگزار شدند و امیدوار بودند با کنار زدن این قرارداد با یک شرکت جدید یا آتیه داده پرداز به قرار دادی با ظرفیت درآمدی ۲ برابری برسند.
این مساله زمانی برای پرسپولیس جدی شد که افرادی در مراجعه به ایشان، بحث قراردادی ۲۵۰ میلیاردی را مطرح کرده‌اند. البته این رقم شنیده شده است و کسی درباره آن صحبت نمی‌کند اما از وزارت خبر می‌رسد که پرسپولیس با وسوسه قراردادی ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومانی بود که می‌خواست قرار داد با آتیه را کنار بزند. قراردادی که ارزش آن تازه برای فصل آینده به ۱۳۰ میلیارد تومان می‌رسد و عملکرد آن شرکت هم به شکلی نبود که امیدواری ایجاد کند بالاتر از کف قرارداد را پرداخت می‌کنند.

*پرونده‌های داخلی حل نشده و دردسر برای حرفه‌ای سازی
پنجره نقل‌وانتقالات پرسپولیس به دلیل عملکرد باشگاه در پرداخت بدهی باز شد ولی وقتی بحث حرفه‌ای‌سازی در میان باشد سرایط سخت می‌شود. در پایان بهار پیش رو اقدامات برای صدور مجوزهای جدید حرفه‌ای‌سازی دوباره آغاز می‌شود. در ان مقطع یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها ارسال مدارک مربوط به بستن پرونده بدهی‌هاست. باشگاه می‌گوید برای این منظور باید ۱۳ تا ۱۴ میلیارد تومان را تامین کند. رقم بزرگی که قابل تصور نیست. از همین حالا پیداست که قرار نیست تمام این مبلغ پرداخت شود بلکه بعضی از این موارد مثل پرونده شهر خودرو باید توافقی حل شود. یعنی یک میلغی را بدهند و برای پرداخت باقی آن قرار و مدار بگذارند. این هم از مشکلاتی است که باید در بهار حل شود.
باید منتظر بود و دید این بهار خیلی سخت برای پرسپولیس چگونه خواهد گذاشت. بهاری که می‌تواند تا آخر سال را خوب یا بد برای ما رقم بزند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.