تحرکات عجیب علیه سرخپوشان از اصفهان تا تهران؛ هدف توقف قهرمان است؟زنگ خطر برای پرسپولیس

0 19

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: برابر دوربین‌ها می‌نشیند. همین‌طور که به سوالات خبرنگاران گوش می‌کند و پاسخ می‌دهد، اتفاقاتی که برای او و تیمش رقم زده شده است را در ذهن مرور می‌کند. حالا یکی از معدود دفعاتی است که برافروخته می‌شود. هر از چند گاهی این طور بود و هر بار در زمان مناسب و البته هنگامی که کارد به استخوان می‌‎رسید.

اما ما قهرمان خواهیم شد
او جملاتی را می‌گوید که نه تنها به تاریخی‌ترین جملات انگیزشی در پرسپولیس بدل می‌شود، بلکه فلسفه پرسپولیس برانکو و برانکوی پرسپولیس را بیان می‌کند. یک باب جدید در مواجهه پرسپولیس با مشکلات و کارشکنی‌ها می‌شود که به یک باور درونی بدل می‌گردد. نه به معنای کنار آمدن با تمام آن‌ رفتارهایی که صورت می‌گیرد بلکه به معنای ان که هر قدر عرصه را تنگ کنید ما بیشتر تلاش می‌کنیم و مصمم‌تر خواهیم شد. بخشی از قانون اساسی پرسپولیس که به مکتب این باشگاه اضافه می‌شود.
برانکو می‌گوید:«… چرا ما را احمق فرض می‌کنید؟ همه کار و تلاشی می‌کنند که مبادا ما، امسال هم قهرمان شویم، اما ما قهرمان خواهیم شد. اما ما قهرمان خواهیم شد.»

پرسپولیسی‌ها یک اخلاق بد دارند، این که این مدل نگاه و تفکر در این چند سال اخیر موتور متحرکی برای پرسپولیس بوده است. همین تفکر باعث می‌شود کاپیتان پرسپولیس بگوید: بچه‌هاى ما (پرسپولیسی‌ها) یک اخلاق بد دارند و آن هم این است که این حرکات را فراموش نمى‌کنند و مطمئنا این را هم فراموش نخواهند کرد.
این البته یک اخلاق بد نیست. این که برابر یک نیروی سهمگین غیر قابل انعطاف بمانید عقلانی نیست. هنر و درایت این است که بتوانید نیروی وارد به خود را به سمتی که می‌خواهید هدایت کنید. پرسپولیس در این چند سال که دورانی افسانه‌ای را پشت سر گذاشت، این گونه نبود که ضربه نبیند. اتفاقا آماج بدترین ضربه‌ها بود، اما بازیکنان پرسپولیس یاد گرفتند که همه این‌ها را به انگیزه و نیرویی برای رسیدن به اهداف‌شان تبدیل کنند.

اگر نمی‌توانید یک شیر را بکشید، او را زخمی هم نکنید
آنها که دست بر آتش هنرهای رزمی دارند این اصول را به خوبی می‌شناسند. این که برای ضربه زدن به حریف باید بتوانید از نیروی خود او استفاده کنید. شاید کسی مثل بروس‌لی بود که این تفکر را در هنرهای رزمی به اوج رساند یا حداقل بیش از هر کس دیگری آن را به دنیا معرفی کرد. به عنوان مثال بخشی از فلسفه رشته رزمی چون جوجیتسو به خنثی کردن و انتخاب راه‌های عقلانی برای حمله و تبدیل انرژی حریف برای خسارت و صدمه زدن به خود حریف اختصاص دارد. قصد افسانه‌سرایی نداریم ولی این اتفاقی است که در پرسپولیس چند سال اخیر روی داد. پرسپولیس حکم مبارزی را داشت که در یک نزاع خیابانی، میان دسته‌ای از اراذل و اوباش گرفتار آمده باشد که از هر طرف به سویش ضربه‌ای را روانه می‌کردند. این هنر و اراده پرسپولیس بود که در این نزاع از ضربات خود حریفان که آداب و مسلک مبارزه را نیاموخته بودند علیه ایشان استفاده کند.
وقتی با یک شیر روبرو می‌شوید عقل حکم می‌کند که یا از سر راهش کنار بروید یا اگر نمی‌توانید آن را بکشید، به او زخم هم نزنید و پرسپولیس مانند یک شیر رفتار می‌کرد. یک شیر فقط برای ادامه حیات شکار نمی‌کند. یک شیر گاهی برای یک خاطره می‌جنگد، بر می‌گردد، کمین و حمله می‌کند. پرسپولیس هنوز هم باید همین باشد.

قهرمانی پرسپولیس با پررویی تمام
نیازی به گفتگو نیست که این روزها پرسپولیس با چه هجمه‌ای روبرو است. تاز‌گی ندارد ولی هر بار راه و روش جدیدی امتحان می‌شود. خب در سال‌های گذشته هر بار مسایلی رقم زده شد که تحلیل این بود که در پی آن، پرسپولیس قهرمان نخواهد شد.
بحث وارد کردن اتهام‌های واهی که دیگر کهنه شده است. افرادی معلوم الحال از حمایت‌های خاص می‌گفتند در حالی که هیچ‌گاه برای آن شاهد و مثالی نیاوردند و در همان زمان هم بدترین اتفاقات برای پرسپولیس می‌افتاد. به صورت روتین که همه می‌دانند پرسپولیس هر بار قهرمان شود مدیرعاملش برکنار می‌شود و از بادوام‌ترین مدیران کسی بود که هیاهو زیاد داشت و قهرمانی نداشت. بعد آن ماجرای بسته شدن پنجره پیش آمد. همان زمان یک‌سری بازیکن هم رفتند و جالب این که در همان زمان از پرسپولیس ۲ بازیکن را به عنوان سرباز گرفتند و به تیم رقیبش دادند. آن تیم هنوز چوب آن نامردی را می‌خورد. آن محرومیت پرسپولیس را که تضعیف نکرد هیچ، به مدارج بالا هم رساند. سراغ حذف برانکو رفتند. دیگر همه مطمئن بودند که این ماجرا پرسپولیس را از پا می‌اندازد. ولی پرسپولیس از رو نرفت. در نیم فصل که مربی جایگزین هم رفت گفتند که دیگر این بی‌ثباتی کار خودش را می‌کند و پرسپولیس با پررویی هر چه تمام باز قهرمان شد. این بار گفتند که دیگر با جدایی یک سری نفرات کار تمام است. یک قرارداد مالی هم پشتوانه کار بود که از یک طرف پول درست و حسابی نمی‌دهد و از سوی دیگر اجازه فعالیت درآمدزایی را می‌گیرد. حالا به نظر کم‌کم آثار خستگی از این همه مبارزه در حال پدیدار شدن است.

صحبت‌های بودار یحیی
صحبت‌های یحیی گل‌محمدی نشانه‌های خوبی در خود نداشت. حالا مصاحبه‌های او درباره مشکلات مالی و عدم دریافتی مناسب خیلی نزدیک به هم شده است. البته همیشه همین بود. آن زمانی که طارمی فکر کرده بود می‌تواند بزرگتر پرسپولیس باشد و پرسپولیس برای تمرین اعتصاب کرده بود را فراموش نکرده‌ایم. ولی آن تیم اعتصاب و غر و لندش را داشت، خوی مبارزه و جنگجویی را هم داشت. شاید حالا هم همین باشد ولی خب یک مقدار نگران هستیم که این همه گفتن‌های نزدیک به هم معنای خوبی نداشته باشد. فقط هم این نیست.

تعبیر خواب یحیی
یحیی گل‌محمدی می‌گوید: خبرهایی شنیدم که فردا جلسه‌هایی قرار است برگزار شود که خواب‌های بدی برای پرسپولیس دیده‌اند و بیش‌تر هم نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم. او چه شنیده است؟ چه خواب‌های جدیدی در کار است؟ از یک طرف با تحمیل مشکلات مالی طرف هستیم. همکاری که باید با دستور ادامه پیدا کند ولی کسی که دستور می‌دهد فکری به حال مشکل پرسپولیس هم نمی‌کند. این ما را یاد پرسپولیس دوران دنیزلی اول می‌اندازد. اوایل دولت احمدی‌نژاد که استقلالی‌ها ارادت خاصی به وی دارند و قطع جریان مالی پرسپولیس برای نزدیک به ۷ ماه در حالی که معاون اول رییس جمهور بالای سر پرسپولیس بود. پرسپولیس با یکی از بدترین بحران‌های داخلی خود لیگ را از یکسو از دست می‌دهد و در جام حذفی هم همه چیز به کام سپاهان می‌شود. به همین سادگی. تاثیر مشکلات مالی را در گذشته دیده‌ایم و حالا اتفاقات اخیر مزید بر علت شد. بازی با سپاهان که از شب قبلش به سمت و سویی پیش رفته بود که منجر به درگیری‌ها شود. در دربی هم که ضربه اول را نادری می‌زند ولی از اول القا می‌شود که پرسپولیس شروع کننده بود! تعارف را که کنار بگذاریم با فحش و تنش و هر چه که بود در این ۲ بازی بازیکنان پرسپولیس رَکَب خوردند و به داخل دام کشیده شدند. البته باز هم آن چنان اتفاقی نیفتاد ولی این حرف برای زمانی است که دنبال بهانه نباشند. آیا کسی دنبال بهانه و دستاویز برای قلع و قمع پرسپولیس نیست؟
سوال این است که آیا قرار است با توجه به اتفاقات روی داده حکم بدهند یا قرار است برای احکامی که می‌خواهند صادر کنند دنبال اتفاق بگردند؟ این ۲ حالت بسیار متفاوت هستند. به هرحال به نظر نمی‌رسد صحبت‌های یحیی برای بازدارندگی باشد، بیشتر به زمانی می‌ماند که به یک قربانی، زمان و نحوه قربانی شدنش را گفته باشند.
جلسه بازی پرسپولیس و سپاهان فردا برگزار می‌شود، قبل ازبازی با تیم شهید عامری ولی جلسه انضباطی دربی شاید به قبل از بازی مهم پرسپولیس برابر سپاهان موکول شود و در این صورت یک جلسه محرومیت هم مشکل‌ساز است.

ادعای عجیب سهیل مهدی، هشداری برای پرسپولیس
و اما در میان تمام این نگرانی‌ها و اتفاقاتی که می‌خواهند برای ما رقم بزنند، باید یک‌سری نکات را لحاظ کرد. دراین زمان است که باشگاه باید از ابزار رایزنی و دیپلماسی خود استفاده کند. باید در نظر گرفت که شاید خود فدراسیون یا عواملی در آن علیه پرسپولیس تحت فشار باشند.
سهیل مهدی گفته بود؛ آن تماشاگران حاضر در ورزشگاه برای دربی به سازمان لیگ مربوط نمی‌شوند! پس به چه کسی مربوط بودند؟ ناظر می‌تواند بازی را آغاز نکند تا شرایط فراهم شود. این اختیار را دارد. اصلا وظیفه‌اش این است. ولی بیایید این طور به قضیه نگاه کنیم که سهیل مهدی می‌خواهد این پیام را بدهد. این که آی فوتبالی‌ها، آی رسانه‌ها، آی پرسپولیسی‌ها، یک چیزهایی را از یک جاهایی تحمیل می‌کنند. پس ممکن است به فدراسیون و ارکان انضباطی و اخلاقی آن هم تحمیل کنند.
تیغ ۲ دم در دست پرسپولیس
موضوع دیگر به رفتار پرسپولیس مربوط می‌شود. این که اذهان را آماده کنیم که قرار است سر پرسپولیس را ببرند، خودش آماده کردن فضا برای این اتفاق است. در واقع پرسپولیس از مدیران تا سرمربی تیم نباید این آمادگی ذهنی را ایجاد کنند که علیه پرسپولیس اقدام خواهد شد. این مساله ترس عوامل دست اندرکار را می‌ریزد و به آنها جسارت بیشتری برای انجام کار می‌دهد. پس این می‌تواند یک تیغ ۲ دم باشد.

بدتر از هرخواب و بلایی، فکر ناکامی است
مساله دیگر به رفتار ما مربوط می‌شود. آیا قرار است اجازه بدهیم تمام نیرو به ما وارد شود یا این که مانند آن چه در ابتدا عنوان شد، از آن برای خود انگیزه و انرژی خواهیم ساخت؟ آیا قرار است از آن چه روی می‌دهد توجیهی برای ناکامی بسازیم؟ اصلا چرا باید به ناکامی بیندیشیم و آینده را با چنین تصویر ذهنی بسازیم؟ این‌ها اشتباهات فاجعه‌باری خواهد بود که بیش از آن‌چه دیگران انجام می‌دهند به ما لطمه خواهد زد. باید مراقب باشیم که اینگونه نشود و به این مسیر نرویم. باید همان شیری باشیم که اگر نمیریم، زخمی‌مان خطرناک‌تر از روزگار سلامتی است.
برانکو را به یاد داریم که یک بار بعد از تمام گلایه‌هایی که از شرایط موجود کرده بود، در پایان گفت: در کنار تمام مشکلاتی که داریم، هدف ما همیشه یک چیز است. نباید مشکلات را به عنوان توجیه استفاده کنیم و باید آن‌ها را حل کنیم. انتظارمان این است که روز به روز بهتر و بهتر شویم.
یحیی اکنون خودش در جایی است که می‌تواند برای پرسپولیس فلسفه بنویسد. اگر به ما ضربه زدند باید ضربه محکم‌تری بزنیم. برای این، باید خودمان را آماده کنیم. نباید بترسیم که ترس برادر مرگ است. دیگر باید تمرینات ۶۰ تا ۷۰ دقیقه ای برای تمام طول هفته را کنار بگذاریم که اجازه نمی‌دهد پرسپولیس در بازی‌های بزرگش از دقیقه ۷۵ به بعد آن باشد که می‌خواهد. باید ساختار دفاعی خود را بار دیگر احیا کنیم که هر موجی می‌آید روی سر خودش خراب شود. خیلی کارهاست که باید انجام بدهیم برای رسیدن به قهرمانی آسیا. باید روی خودمان تمرکز کنیم چون نمی‌توانیم دیگران و این فضای مسمومی که در آن قرار داریم را تغییر بدهیم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.