تلاش عجیب برای خراب کردن یک اسطوره ملیمهدوی‌کیا اسوه اخلاق است

0 44
تلاش عجیب برای خراب کردن یک اسطوره ملیمهدوی‌کیا اسوه اخلاق است

میلاد اعظمی – خبرنگار: از سه‌شنبه ظهر بود که اعلام شد هیات فوتبال استان تهران به دلیل شکایت تیم‌های مهریاران، حافظ، پیکان و ایرانمهر در رده نوجوانان و پارس جاوید در رده جوانان از تیم آکادمی کیا به دلیل استفاده از بازیکن غیرمجاز، این باشگاه متخلف شناخته شده و جرائمی هم اعمال شد و در نهایت استقلال به مقام قهرمانی دست پیدا کرد.
با اعلام هیات فوتبال بازیکنی به اسم محمدصدرا طاهر اسماعیل که متولد سال ۱۳۸۶ بوده در واقع محمدرضا طاهر اسماعیل متولد ۱۳۷۸ است. یعنی یک نفر با هویت برادرش به عضویت آکادمی کیا درآمده است. با اعلام هیات فوتبال هر ۲برادر بارها به کمیته انضباطی دعوت شده اما هربار محمدرضا طاهر اسماعیل به جلسه نیامده. ضمن این‌که محمدصدرا طاهر اسماعیل هم همراه خودش کارت ملی، شناسنامه و کارت پایان خدمت نداشته است. در نهایت هیات فوتبال اعلام کرد که محمدصدرا طاهر اسماعیل یا همان محمدرضا طاهر اسماعیل از نظر ظاهری بین ۲۰ تا ۲۱ سال داشته و هویت محمدصدرا طاهر اسماعیل احضار نشده است. در نهایت بازی تیم آکادمی کیا با تیم پارس جاوید در رده جوانان و با مهریاران، حافظ، پیکان و ایرانمهر در رده نوجوانان با نتیجه ۳ بر صفر به سود رقبا اعلام شد و بازیکن مذکور هم منهای جریمه نقدی ۲سال از هر گونه فعالیت فوتبالی محروم شد و آکادمی کیا هم جریمه نقدی شد.
بعد از این حکم، آکادمی کیا هم در بیانیه‌ای چند بندی نسبت به آن واکنش نشان داد. مسوولان آکادمی کیا مدعی شدند که هیات فوتبال بدون انجام تست‌های دی ان ای و حتی اسکن استخوان و فقط با مشاهده چشمی از روی فیزیک بازیکن این رای را صادر کردند. آکادمی کیا در ادامه بیانیه خود مدعی شد یک بار در این پرونده رأی به سود آکادمی کیا صادر شده! آکادمی کیا همچنین مدعی شد محمدصدرا طاهر اسماعیل با شناسنامه عکس‌دار به جلسه رفته و کارت ملی او هم در مرحله صدور است و با فیش به جلسه رفته و در کل این حکم را نپذیرفته است.
در این مطلب قصد نداریم که در مورد این پرونده قضاوتی کنیم یا یک طرفه به قاضی برویم اما مساله‌ای که بعد از اعلام حکم هیات فوتبال خیلی اذیت کننده بود، حمله عجیب تعداد کثیری از استقلالی‌ها به شخص مهدی مهدوی‌کیا و نه آکادمی کیا بود. اگر فرض را بر این بگیریم که تخلفی صورت گرفته این تخلف با این شکل چه ارتباطی با شخص مهدی مهدوی کیا دارد؟ مهدوی کیا که آن سر دنیا حضور دارد و تمام تمرکزش روی کار در باشگاه ‌هامبورگ است چطور می‌تواند روی چنین مساله‌ای نظارت مستقیم داشته باشد؟ اصلا فرض بر این‌که این اتفاق افتاده چرا باید بهانه‌ای باشد برای حمله به یکی از با شخصیت‌ترین و با اخلاق‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ ایران؟ مگر می‌شود مهدوی‌کیا از آن سر دنیا تمام شناسنامه‌ها و مدارک هویتی تمام بازیکنان آکادمی کیا را در رده‌های مختلف چک کند؟
مساله بعدی این‌جاست که چطور یک باشگاه در یک پرونده ابتدا تبرئه می‌شود بعد در همان پرونده متخلف؟! سوال مهم بعدی این است که مگر می‌شود تخلف یک باشگاه را (اگر تخلفی صورت گرفته باشد) به یک فرد در آن باشگاه نسبت داد؟ اگر این‌طور است تمام پرونده‌های چند دهه باشگاه استقلال را باید به تمام اعضای و پیشکسوتان این باشگاه نسبت داد. مثلا در پرونده دوپینگ سازمان یافته استقلالی‌ها در دربی که حتی مهدی امیرآبادی هم در تلویزیون به آن اشاره کرد همه ارکان باشگاه استقلال مقصرند یا آن نفری که پودرهای جک تری دی را به استقلالی‌ها داد؟ اگر این‌طور است که باید مثلا مدیران یا اعضای هیات مدیره استقلال را هم مقصر دانست؟ در پرونده‌های مختلفی که هیچ‌کدام به لطف بعضی دوستان استقلالی در نهادهای مختلف به مرحله رسیدگی نرسید پای همه در میان است؟
مورد مهم دیگر کینه عجیب و غریب بعضی استقلالی‌ها از یکی مثل مهدوی‌کیاست. واقعا جای سوال دارد که استقلالی‌ها چطور به این بهانه واهی و بدون منطق به مهدوی‌کیا حمله کردند؟ اصلا اگر سابقه پرسپولیسی مهدوی‌کیا را فاکتور بگیریم، مگر او سال‌ها در اروپا برای ایران افتخار آفرینی نکرد؟ مگر مهدوی‌کیا سال‌های سال برای تیم‌ملی افتخار کسب نکرد؟ حتی اگر این کارها را به حساب کری و کل کل استقلال و پرسپولیس گذاشت مگر می‌شود به یکی مثل مهدوی‌کیا حمله کرد؟ مگر غیر از این است که مهدوی‌کیا یکی از باشخصیت‌ترین پیشکسوتان ایران است؟ مگر مهدوی‌کیا همیشه با احترام در مورد استقلال حرف نزده است؟ چرا شرایط را طوری پیش می‌بریم که چند ادمین کم سن و سال که حتی بازی‌های مهدوی‌کیا را یادشان نمی‌آید به خودشان اجازه توهین به او را بدهند؟
رأی نهایی این پرونده هرچه باشد نباید وضعیت طوری شود که به یکی مثل مهدوی‌کیا توهین شود؟ همان‌طور که توهین به بعضی پیشکسوتان با شخصیت و با وجهه ملی استقلال کاری غلط است. کاش همه چیز و همه کس را وارد این دایره زشت کری و کل کل قرمز و آبی نکنیم و به هر بهانه‌ای به امثال مهدوی‌کیا که چهره‌ای ملی به حساب می‌آیند حمله نکنیم. بازهم تاکید می‌کنیم حتی اگر در این پرونده آکادمی کیا هم مقصر باشد و تخلفی صورت گرفته باشد باز این مورد به شخص مهدی مهدوی‌کیا ارتباطی ندارد که باعث شود توهین‌هایی سازمان یافته به یکی از اسطوره‌های و نخبه‌های تاریخ فوتبال ایران شود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.