تیم‌ملی عمان تحت هدایت برانکو ایوانکوویچ، موفق شد برای اولین بار در تاریخ این کشور، ژاپن را در خانه مغلوب کنداو که خاک را به نظر کیمیا کند

0 99
تیم‌ملی عمان تحت هدایت برانکو ایوانکوویچ، موفق شد برای اولین بار در تاریخ این کشور، ژاپن را در خانه مغلوب کنداو که خاک را به نظر کیمیا کند

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: تیم ملی عمان که از هدایت برانکو ایوانکوویچ بهره می‌برد، با تک گل عصام السبحی که تعویضِ طلایی پروفسور در دقیقه ۸۴۷ بود، بردی تاریخی در مقابل ژاپن در ورزشگاه پاناسونیک به دست آورد.
در دور دوم مقدماتی جام جهانی قطر در منطقه آسیا، پنجشنبه شب دیدار بین دو تیم ژاپن و عمان برگزار شد که این مسابقه با نتیجه‌ای دور از انتظار و با یک شگفتی به پایان رسید؛ برد یک بر صفر عمان در خانه ژاپن که به معنای اولین شکست سامورایی‌های آبی بعد از چهار سال در خاک این کشور بود.
نکته جالب توجه، بدون شک مربی گری برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی عمان بود که این تاریخ سازی را رقم زد. سرمربی محبوب پرسپولیس که خاطرات تلخی از بازی در ۷خاک ژاپن داشت، حالا طلسم شکنی کرده و تیم ملی عمان را پس از رساندن به دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ منطقه آسیا، شگفتی سازِ این مسابقات لقب داده است.
سال ۲۰۱۸، برانکو ایوانکوویچ با پرسپولیس، به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و پس از حذفِ الدوحیل، السد و سایر غول‌های متمول حاشیه خلیج فارس، مغلوب کاشیما آنتلرز در دیدار فینال شد و حسرتِ همراه با افتخار را برای هواداران پرسپولیس بر جای گذاشت. او که معمارِ عصرِ طلایی ارتش سرخ بوده و اکنون نیز محبوبیت بسیاری در میان هواداران پرسپولیس دارد، شب گذشته طلسمِ شرق آسیا را شکست و موجی از شادی و صد البته کری خوانی، در بین فوتبال دوستان ایرانی به راه افتاد.
برخی، موفقیت در خاک ژاپن، آن هم بدون در اختیار داشتنِ ستاره را اسباب کری خوانی برای هواداران مرد پرتغالی که روزگاری کیروش را بهترین مربی تاریخ فوتبال ایران می‌دانستند قرار داده و برخی دیگر آرزو می کردند ای کاش به جای تباه کردنِ هشت سال از فوتبال ملی ایران، مسئولان مربوطه خیلی زودتر با این سرمربی قطع همکاری می‌کردند تا فاجعه نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ مقابل ژاپن پیش نمی‌آمد. به هر حال، این پیروزی، افتخار بسیار بزرگی برای فوتبال عمان و همچنین برای شخصِ برانکو ایوانکوویچ است و هواداران پرسپولیس نیز از اینکه سرمربی محبوبشان، دوباره تاریخ سازی کرده، بسیار خوشحالند.
برانکو ایوانکوویچ، در سال ۲۰۱۵ بود که مجدداً به ایران بازگشت، از پله‌های فرودگاه پایین آمد و سکان هدایت ارتش سرخ را در دست گرفت تا تا غرورِ از دست رفته پرسپپولیس را بازگرداند. او از یک ویرانه، عمارتی باشکوه ساخت و رگه‌های بهبود را در کالبدِ زیباترین تیم ایران، وارد کرد. طولی نکشید که آن رگه‌ها، به تنه‌هایی تنومند تبدیل شدند. ششکوهِ امروزه پرسپولیس را بدون شک، مدیونِ برانکو ایوانکوویچ هستیم و او، هرچند در مقیاسی کوچکتر، اما همچون سر الکس فرگوسن برای منچستر یونایتد، نققشی شبیه به پدر خوانده برای پرسپپولیس دارد. صد البته که محبوبیتش نیز در جامعه هواداری پرسپولیس، کاملاً به اندازه محبوبیت سر الکس فرگوسن ۷در ججامعه هواداری منچچستر۷ یونایتد است.


با هر موفقیتِ پرسپولیس، برانکو ایوانکوویچ خرسند می‌شود و با هر تاریخ سازیِ برانکو، در هر نقطه از دنیا، گویی تکه‌ای از ققلبِ هواداران پرسپولیس نیز مججدداً به تپیدن می‌افتد. و چه رابطه عاشقانه‌ای از این زیبا تر؟ عشق متقابلی که هواداران پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ ۷به یکدیگر دارند، یکی از زیباترین فصل‌های تاریخ سرخ فوتببال ایران است. البته اگر زیباترین نباشد…
عمان، در این مسابقه با انجام یک بازی هوشمندانه تقریبا نبض بازی را در اکثر دقایق در اختیار داشت و برد به حقی به دست آورد. این مسابقه بازگشت برانکو ایوانکوویچ به صحنه بازی‌های ملی پس از دوره‌ای طولانی بود و جالب اینکه آخرین مسابقه ملی او با تیم ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ نیز در ژاپن برگزار شد و با شکست ایران به اتمام رسیده بود. اما بعد از سال‌ها، برانکو با شاگردان دونده و خوش تکنیکش در آسیا خودی نشان داد و شگفتی بزرگ روز اول را خلق کرد.
عمان در این بازی یک بار هم می‌توانست به پنالتی برسد که بازبینی صحنه رای به ادامه مسابقه داد. آنها گل پیروزی توسط السبحی را با یک حرکت تیمی حساب شده از سمت راست و ضربه تمام کننده الصبحی به ثمر رساندند تا تیتر اصلی تمامی رسانه‌ها، در اختیار این کشور کوچک منطقه خلیج فارس قرار بگیرد.
آخرین شکست تیم ملی ژاپن در خانه مقابل امارات در سال ۲۰۱۶ و در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ اتفاق افتاده بود؛ زمانی که امارات دو بر یک ژاپن را مقابل هوادارانش شکست داد. این برد مورد توجه رسانه‌های عرب زبان نیز قرار گرفته و آنها با عنوان «برد تاریخی» از آن یاد کرده‌اند که نخستین پیروزی تاریخ فوتبال عمان بر ژاپن محسوب می‌شد. روزنامه الریاضیه در گزارش اختصاصی خود به حضور هواداران عمانی در استادیوم «پاناسونیک سوئیتا» پرداخته و اینکه آنها به سرعت ژاپن را به مقصد کشور خود ترک کردند تا آماده حمایت از تیم ملی عمان در بازی با عربستان شوند.
در این گزارش همچنین به صحبتهای برانکو ایوانکوویچ اشاره شده که او «فشار زیاد» را رمز پیروزی تیمش دانسته است. او گفت که «نقاط ضعف و قوت ژاپن را آنالیز» کرده بودند و همچنین از بازیکنانش بابت «نظم و انضباط» تیمی تشکر کرد. برانکو در ادامه صحبت هایش عنوان کرد: «ما در مقابل خطر رقیب ریسک نکردیم و به آب و آتش نزدیم و با فشار عالی به ژاپن، این تیم را شگفت زده کردیم و باعث شدیم این تیم غافلگیر شود.
برانکو ایوانکوویچ سرمربی کروات تیم ملی عمان، پس از پیروزی قابل توجه مقابل ژاپن در آغاز مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، خوشحالی خود را ابراز کرد. آنها در گام اول با پیروزی یک بر صفر در خانه ژاپن، نخستین شگفتی این مرحله را رقم زدند. برانکو در کنفرانس مطبوعاتی پس از این بازی گفت: من تأیید کردم که ماموریت ما شاد کردن هواداران عمانی است و مطمئناً جشن ها در سراسر کشور گسترش یافته است. من افتخار می کنم که تیم عمان را هدایت می کنم و هواداران نیز باید به داشتن این بازیکنان افتخار کنند.
برانکو با تشکر از همه کسانی که در آماده سازی تیم ملی عمان در مرحله قبلی مشارکت داشتند، گفت: از رئیس فدراسیون فوتبال عمان و دبیرکل تشکر می کنم که به ما این امکان را دادند تا از طریق اردوی موفق صربستان به بهترین نحو اردوی آماده سازی خود را انجام دهیم.
او در مورد برگزاری این بازی در هوای بارانی شهر اوزاکا گفت: باران آزاردهنده بود و بازیکنان با توازن در حمله و دفاع تلاش مضاعفی انجام دادند و تیم ژاپنی را به شدت شگفت زده کردند. ما با استفاده از تاکتیک فشار و پرس، توانستیم خط حمله ای را که به ما برتری می بخشد، ایجاد کنیم.
برانکو در پایان صحبت های خود گفت: من خاطرات خوب و زیبایی از رویارویی با ژاپن دارم. پیش از این و زمانی که سرمربی تیم ملی ایران بودم، این تیم را شکست دادم و حالا نیز با یک پیروزی شایسته از اوزاکا به عمان برمیگردم. عصام الصبحی زننده تک گل عمان در این بازی که از دقیقه ۸۴ به میدان رفت و در دقیقه ۸۸ موفق به گلزنی شد، در پایان این دیدار گفت: خدا را بابت این پیروزی شکر می کنم. ما حق ما برای پیروزی بیشتر از حریف بود. مردم عمان شایسته این پیروزی هستند و از عملکرد ما خوشحال هستند و به آن افتخار می کنند.
او در پایان گفت: اینکه شما در دقایق پایانی نیمه دوم وارد زمین شوید و دلیلی برای پیروزی تیم خود باشید، باعث یک احساس فوق العاده ای می شود که قابل توصیف نیست. از زمانی که من وارد زمین شدم، تمام تلاش خود را برای افزایش توان تیم انجام دادم و تلاش کرده ام تا به تیم خدمت کنم و خواسته های کادرفنی را اجرا کنم.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.