داستان همیشگی غر زدن با اسم رمز پرسپولیسوقتی در زمین فوتبال حرفی برای گفتن نیست

0 20

باز، همان داستان همیشگی. به پرسپولیس بپر و سری توی سرها در بیاور. اتفاق تازه‌ای نیست. اولین‌بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود. همان‌طور که برای اولین‌بار نیست کمبودها و کم‌کاری‌ها از طرف مدیران، مربیان و بازیکنان با بهانه‌جویی‌ها توجیه می‌شود.

برای جبران تنبلی یا نادانستن راه و رسم بهتر شدن، ابایی ندارند از این‌که تبعات حرف‌های‌شان چه باشد. تبعاتی که فقط نمونه‌هایی از آن را این روزها در سپاهان و تراکتورسازی شاهد هستیم. این‌ها یادگار مربیان و مدیرانی است که ذهن و شعور تماشاگران و هواداران خود را به بازی و سخره گرفتند. نتیجه‌اش شد دشمنی و کینه بین مردم و انسان‌ها، بین یک‌سری هموطن و چه چیزی بدتر از این.
این اتفاق‌ها در این فوتبال رووی داده است. باید ترسید از تکرارش. باید حق داد به آن‌ها که مثل حالا هشدار می‌دهند. بهانه جویی یک زیان دیگر هم دارد. ما را از پیدا کردن معایب و رفع آ‌ن‌ها دور می‌کند. همان ایرادی که بر سر بازی قبلی بهرسپولیس و کادر فنی وارد بود. اوتی که اوت نبود و اگر هم بود قرار نیست ان سر زمین یک نفر عطسه کند و این سر زمین توپ به درون دروازه پرسپولیس بغلطد.
چمن بلند البته حرف درستی بود. آن دیگر فقط بهانه نبود ولی دلیل هم نبود برای امتیاز دادن تیمی که گل خوردنش ربطی به ان چمن نداشت و گل نکردن آن موقعیت‌هایی که به دست اورد نیز همچنین.
گفتیم اول یک سوزن به خودمان بزنیم و سپس برویم سراغ برداشتن جوال‌دوز.

*مدیر رسانه‌‌ای نساجی: به من گفتند که بگویم
مدیر رسانه‌ای نساجی، هرچه را که آن تیم برای گفتن در زمین نداشت، در کنفرانس خبری زد. کارش از جهتی هم جالب بود. این را مدیریت گفته بگویم و آن را کادر فنی خواسته. صد البته کار مدیر رسانه‌ای اصلا این‌ها نیست ولی این‌جا هم هیچ‌چیز سرجایش نیست.
او حامل پیام دیگران بود، گویی خودش که از خودشان بود آن‌حرف‌هایی را که زد، اصلا قبول نداشت یا حد اقل همه‌اش را قبول نداشت. با وجود این حرف‌هایی زده شد. غیر منصفانه هم زده شد.
وقتی گوینده هم حرف خودش را آن طور که باید و شاید قبول نداشته باشد، نتیجه‌اش می‌شود این‌که حد اقل آن‌هایی که سر از امور در می‌آورند به آن بهایی نمی‌دهند. اگر هم برجسته می‌شود یک دلیلش اسم بردن از پرسپولیس است و دلیل دیگرش جذابیت موضوع برای رسانه‌ها.

*کنایه‌ای که پرسپولیس زده بود
باشگاه پرسپولیس البته قبل بازی به استقبال رفته بود و گویی می‌دانستند که یک خیرهایی است. در مطلبی به کنایه نوشته بودند با وجود تلاش‌هایی که شده است بین مازندارانی‌ها و پرسپولیس شکر اب نشد و چه بسا هواداران نساجی که پرسپولیسی هستند و مازندازان از کلونی‌های هواداری پرسپولیس است. به هر حال اتفاق‌های سال‌های اخیر باعث شده است پرسپولیسی‌ها مداوم منتظر اتفاق‌هایی از این دست باشند.

*دقیقا چه شد که برای پرسپولیس جبران شد؟
در کنفرانس خبری گفتند؛ آنچه در بازی با فولاد بر سر پرسپولیس آمد، این‌جا جبران شد؟ غیر از این که باز جای شکرش باقی است که می‌گویند یک جای دیگر بلایی سر همین پرسپولیس اورده‌اند، باید دقیقا گفته می‌شد، خب چه اتفاقی افتاده که برای پرسپولیس جبران شده است. الان چه لطفی کرده‌اند که اگر نبود برای پرسپولیس بد می‌شد. گفتند هرچه که خواستند با نساجی کرده‌اند. با فرض این که کردند این چه ربطی به پرسپولیس دارد؟ چرا باید پای پرسپولیس به میان کشیده شود. اگر اوضاع نساجی نا به سامان است، بهایش را چرا پرسپولیس باید بدهد. آیا تقصیر پرسپولیس بود که بازیکنان نساجی کرونا گرفتند؟ ان همه اعتراض و تنش که خیلی از ان بی سبب بود باید با چه واکنش دیگری از سوی داور روبه‌رو می‌شد؟ انصاف هم چیز خوبی است.

*تزریق استرس و تنش از سوی کادر فنی نساجی
جنجال و هیاهو به پا کردن کنار زمین یک طرف قضیه‌اش این است که بتوانی روی اعصاب بازیکنان حریف بروی یا داور را تحت الشعاع قرار بدهی ولی وقتی راه و رسمش را بلد نباشی و زیاده‌روی کنی، سر خودت خراب می‌شود. داور را علیه خودت و تیم خودت تحریک می‌کنی. آرامش و تمرکز را از بازیکن خودت می‌گیری. نساجی به دلیل موج ابتلا به کرونا، به خودی خود دچار تنش بود ولی وقتی سرمربی و عوامل تیم، به یازیکن خودی موضع می‌دهند، لطمه‌اش را این‌گونه می‌بینند، نساجی و هوادارانش باید این را درک و از تکرارش جلوگیری کنند.

*گلی که درست بود
مطلب دیگر، ایراد به گل‌های پرسپولیس بود. پرسپولیس چه با یک گل می‌برد و چه با دو گل، فرقی به حالش نمی‌کرد. مدیر رسانه‌ای نساجی هم به ناچار به هر دو گل می‌پردازد با این توضیح که کادر فنی این طور فکر می‌کردو برای بازبینی گل اقدام می‌کنیم. تصویر فریز می‌شود. هر چه هست، آفساید در کارنیست، توپ به پای کنعانی‌زادگان خرده باشد یا نباشد هم فرقی نمی‌کند. در لحظه ضزبه ترابی او در آفساید نبود.

*ادعا و اتهام به پرسپولیس، بدون هزینه، چرا؟
مساله این است که اتهام زدن به پرسپولیس در این فوتبال خیلی آسان شده است. باشگاه پرسپولیس یا اصلا پیگیر نمی‌شود یا اگر با فشار هوادار، کاری کرد، بیشتر یک نمایش است. تا پیش از این که چنین رویه‌ای بوده است. شکایت‌هایی که سختگیرانه نیست و با تبرئه طرف مقابل همراه می‌شود. این هم برای خودش دردی است. البته آن طور که بعضی هواداران می‌خواهند هر حرف و سخنی را نمی‌توان با برخورد حقوقی روبه‌رو کرد ولی بعضی موارد هم جای اغماض ندارد یکی هم این ادعایی که بعضی مقام‌های نساجی مطرح کرده‌اند. آیا باشگاه پرسپولیس در دوره و رویکرد جدید خود همچنان تصمیم دارد به شکلی از کنار مسایل بگذرد که همگان بدانند هر اقدام و سخن، ادعا و اتهامی به پرسپولیس کم هزینه خواهد بود؟ کم هزینه بودن تعرض منجر به گستاخی می‌شود و اقدامات قانونی تعارضی به این رویکرد درست باشگاه ندارد که اعلام می‌شود وارد بحث و جدل‌های رسانه‌ای و مجازی نمی‌شوند و روی کار خود متمرکز هستند.

*راهکار جایگزین در کنار سیاست درست
مساله این است که پریدن به پرسپولیس نه‌تنها برای بعضی جذاب شده است که برای بسیاری به راهی کم هزینه و راحت برای اسم در کردن بدل شده است و باید مقابل این پدیده ایستاد. چون این حرف‌های یهویی و گاه و بی‌گاه وقتی تداوم پیدا کنند، منجر به ایجاد ذهنیت‌های نادرست می‌شوند که ممکن است برای پرسپولیس هزینه‌بر از کار در بیاید. فراموش نکنیم ما در همین فصل، رقیبی چون ساکت داریم. وقتی او در جایی حضور دارد بالاخره یک جایی از کار خارج از زمین فوتبال هم دنبال خواهد شد. باشگاه پرسپولیس سیاست درست پرهیز از جدال رسانه‌ای را دنبال می‌کند، چون این مساله روشی برای بر هم ریختن تمرکز است، اما متقابلا نباید تعرض به پرسپولیس امری سهل‌الوصول هم باشد.

*اشتباهی که به زیان نساجی تمام شد
و اما نساجی در این مسابقه بهای تصمیم‌های گذشته خود را هم داد که در ان مصلحت هواداران نساجی دیده نشده بود. نساجی در مقطعی که بازی‌های متوالی خانگی داشت می‌توانست در دور رفت به تهران بیاید. هیچ چیز را از دست نمی‌داد و یک چیزهایی را به دست می‌اورد. مثلا این که روی درخواست عقب افتادن بازی به دلیل اوج گرفتن کرونا را داشته باشد. یا این که این بازی را در خانه انجام می‌داد که می‌توانست برای آن‌ها یک امتیاز داشته باشند ولی اسیر جوی شدند که اصلا معلوم نبود از کجا هدایت می‌شود؟! به نظر برای نساجی بیشتر به خواست هواداران دیگر تیم‌ها مثل استقلال تصمیم‌گیری می‌شد تا انچه که به سود نساجی و هوادارانش بود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.