دیگر نمی‌شود بازی به بازی پیش رفتمسابقه‌های بی‌ربط

0 40
دیگر نمی‌شود بازی به بازی پیش رفتمسابقه‌های بی‌ربط

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: ما بازی به بازی پیش می‌رویم در هر بازی به دنبال پیروزی هستیم. جملاتی شبیه این را بارها از مربیان فوتبال شنیده‌ایم.

این یک قاعده کلی است بر این اساس که ما فعلا روی بازی پیش رو تمرکز داریم و برای موفقیت در آن تلاش کنیم، اما اصلا به آن معنا نیست که چون فردا رسد، فکر فردا کنیم.
چنین نگاهی یک بی‌تدبیری محض است و هیچ مربی نمی‌تواند مدعی باشد که بر این اساس عمل می‌کند، به ویژه هنگامی‌که صحبت از تورنمنت‌های طولانی است.
طبق این قاعده، اصلا این طور نیست که شما همیشه با صد در صد توان در میدان حاضر شوید. البته بسیار اهمیت داد که صد در صد توان شما به چه میزان باشید. این هرقدر بیشتر باشد، آن‌گاه شما برای موفقیت دست بازتری دارید. مثلا اگر به ۳امتیاز یک بازی نیاز داشته باشید هر قدر توان بیشتری داشته باشید به سهم کمتری از توان خود نیاز دارید و بخش بیشتری از آن را می‌توانید برای بازی‌های بعدی نگه دارید. این می‌تواند در استفاده از بازیکنان و استراحت دادن به تعدادی نمود پیدا کند یا در فشاری که بازیکن در زمین به خود می‌آورد.
*رفتار و انتظار عاقلانه
مربیان همیشه باید به فکر بازی‌های آینده تیم خود باشند. توان بازیکنان و دارایی خود را ببینند و بعد تصمیم بگیرند. همان‌طور که یک بازیکن باید بتواند انرژی خود را مدیریت کند. بازیکن می‌تواند ۴۰دقیقه توفانی باشد و بعد معمولی یا این‌که انرژی خود را برای ۹۰دقیقه بگذارد به شکلی که مثلا در دقیقه ۸۰ فرصتی دست داد بتواند از آن استفاده کند یا این که با اشتباه خود باعث رسیدن حریف به گل شود.
با این اوصاف، خیلی خوب روشن است که بحث ما درباره وضعیت کنونی پرسپولیس است. سال ۲۰۱۸را به یاد بیاوریم که پرسپولیس بازیکن نداشت و محروم از جذب بازیکن بود. آن دوره برای پرسپولیس استثنایی بود و قواعد فوتبال جا به جا شد. پرسپولیس نباید آن قدر دوام می‌آورد ولی آورد. با وجود این کمبود انرژی برای فینال نمایان شد. پرسپولیس فقط با صد در صد انرژی شانس قهرمانی داشت. توانش آن‌قدر نبود که با ۸۰ یا ۹۰درصدش هم بتواند به هدف برسد، به همین دلیل وقتی همه شرایط فراهم نبود، کار نیمه تمام ماند.
پرسپولیس حالا ابزار بیشتری در اختیار دارد و دست مربیان بازتر است. درحالی‌که هنوز در مرحله گروهی هستیم، پس مدیریت منابع انسانی موجود مهم است. کادر فنی باید به ۴روز بعد هم نگاه کند. به لیگ برتری که بازی‌هایش سنگین تر از مرحله گروهی لیگ قهرمانان هم خواهد بود. به کرونایی که هر لحظه ممکن است غافلگیری به وجود آورد، پس باید رفتارهای عاقلانه داشته باشد، انتظارها هم باید عاقلانه باشد.
*بعد از قطعی شدن صعود، باید به آب و آتش زد؟
پرسپولیس از یک‌طرف باید زودتر کار را یکسره کند. برای این باید امتیازات لازم را بگیرد و تعداد گل‌ها فرقی نمی‌کند. در زمان نگارش این مطلب نمی‌دانیم نتیجه بازی با گوا چه شد ولی به هر حال شیوه دفاعی آن‌ها کار را سخت می‌کند. مساله دیگر این است که بازی‌های هر ۳روز یک بار انرژی را تحلیل می برد. در این شرایط چه تدبیری باید کرد؟ آیا باید روی پیروزی پرگل متمرکز بود؟ هوادار این را می‌خواهد ولی لزوما آنچه که هوادار بخواهد، همان هم مصلحت نیست.
اگر پرسپولیس بتواند طلسم دروازه گوا را بشکند و ۲بازی بعدی خود را با پیروزی پشت یر بگذارد و خود را جایی برساند که صعودش به عنوان تیم اول قطعی شود، آیا باز هم باید در ۲بازی برابر الوحده و الریان به آب و آتش بزند، درحالی‌که نتیجه مهم نیست. آیا باید این کار را انجام بدهد، چون ما می‌خواهیم در فضای مجازی یا در محل کار کری بخوانیم. قطعا این‌ها عاقلانه نیست.

*مسابقه‌های بی‌ربط
خیلی که بخواهیم راحت صحبت کنیم، ماجرا این است که اگر صعود قطعی شد، مهم نیست نتیجه بایز با الوحده و الریان چه می‌شود، چون نتیجه بازی با سپاهان در لیگ برتر بسیار مهم‌تر خواهد بود.
یحیی گل‌محمدی باید به حفظ بازیکنانش فکر کند. باید به پیدا کردن ترکیب‌های هجومی فکر کند. باید به سن و سال سیدجلال حسینی توجه کند که در همین فصل تا همین‌جا هزار و یک تدبیر به کار بسته و به کار بسته‌اند که بتواند خودش را بکشاند و حتی ناجی تیم شود و گل بزند. سرمربی مجبور است به دقایق بازی تک تک بازیکنان در طول یک هفته و در طول یک ماه توجه کند، چون اگر غیر از این باشد با انواع و اقسام کشیدگی‌ها و پاره‌گی‌ها عضله، رباط و تاندون بازیکنان روبه‌رو خواهد شد.
مساله فقط سیدجلال نیست. هر بازیکنی هرقدر هم جوان، ظرفیت جسمی و روانی خاص خود را دارد. مثلا مهدی عبدی از نظر فنی عالی است ولی نفس کم می‌آورد. بعضی بازیکنان دیگر هم هستند که باید شرایط بدنی آن‌ها مدیریت شود و خب قرار نیست، همه چیز را همین جا بیان کنیم ولی بازیکنان کلیدی داریم که باید روی ۷۰دقیقه برنامه‌ریزی کنند و حالا با این فشردگی مسابقات باید مراقبت شوند. نباید با فشارهایی که می‌آید تیم را درگیر مسابقه‌های بی‌ربط کرد. پرسپولیس در این مرحله برای صعود در آسیا با ۳تیم رقابت دارد، پس برای آن رقبای جدید و بی‌ربط از گروه‌های دیگر جور نکنیم. یادمان باشد پرسپولیس الان برای صعود تحت فشار است. بلافاصله در بازگشت برای گلات قهرمانی تحت فشار است و بعد از آن باید آماده شود تا در تابستان هم لیگ را برای قهرماانی دیگر خوب شروع کند و از سوی دیگر برای مراحل دشوارتر لیک قهرمانان آماده شود. این تقاضا برای قهرمانی، به صورت مداوم وجود دارد پس تیم را درگیر مسابقه‌های بی‌ربط نکنیم. اصولا در چنین فضایی حتی باید به بازی‌هایی مانند دربی نگاه متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کنیم.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.