رئیس جدید فدراسیون، از دست رفتن امکان میزبانی ایرانی ها را متوجه مدیران سابق می داندعزیزانِ ناموفق خادم

0 43

مریم سرخوش – خبرنگار: سکاندار فدراسیون فوتبال بیانیه‌ای برای از دست رفتن فرصت‌های میزبانی ایران از رقابت‌های بین‌المللی صادر کرده و مقصر عدم موفقیت‌ها را مدیران قبلی معرفی کرده است.

پرسپولیس نیوز: پیکان انتقادات بیانیه عزیزی خادم در وهله اول به سمت مهدی تاج، رییس سابق فدراسیون و دارنده تنها کرسی بین‌المللی می‌چرخد که تاکنون اقدام قابل‌توجهی برای احقاق حقوق فوتبال ایران انجام نداده است، اما کیست که نداند حداقل در از دست رفتن میزبانی‌های کنونی، حیدربهاروند، سرپرست سابق فدراسیون فوتبال چقدر در محقق نشدن این میزبانی نقش داشته اما اولین انتخاب عزیزی خادم به‌عنوان یکی از اعضای هیات رییسه بود که البته به دلیل رد صلاحیت سرپرست انتخاب شد.

باز هم چشم به حمایت سیاسیون

دغدغه از دست رفتن میزبانی لیگ قهرمانان آسیا و انتخابی جام جهانی ۲۰۲۰ با وجود همه ناامیدی‌ها از تغییر میزبان‌ها، تأسفی فراموش نشدنی برای فدراسیون و جامعه فوتبال است. بر اساس اعلام AFC، بازی‌های گروه‌های A و C و D لیگ قهرمانان آسیا در عربستان، بازی‌های گروه E در هند و بازی‌های گروه B در امارات برگزار می‌شود. بنابراین پرسپولیس باید راهی هند شود، تراکتور در امارات و استقلال و فولاد (در صورت راهیابی) هم در عربستان به مصاف رقبا خواهند رفت. در رقابت‌های مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین هم بحرین به عنوان میزبان انتخاب شد. اتفاقی که کار ملی‌پوشان و باشگاه‌های ایرانی را برای صعود به مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی سخت‌تر خواهد کرد.
فوتبال ایران در مجامع بین‌المللی تنها یک کرسی دارد و مدت‌هاست که صاحب این کرسی نتوانسته کار قابل توجهی برای فوتبال انجام دهد تا در بزنگاه ناتوانی و ناکامی‌ها، پای سیاسیونی به ماجرا باز شود. همان‌هایی که حضورشان در فوتبال همواره مورد انتقاد است، اما به دلیل ناکامی فوتبالی‌ها در رسیدن به حقوق بین‌المللی همواره پای‌شان به ورزش باز است. وزیر ورزش و جوانان به اینفانتینو و شیخ سلمان نامه می‌نویسد تا خواستار بررسی همه جوانب میزبانی در رقابت‌های مقدماتی مرحله دوم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و لیگ قهرمانان آسیا شود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم از حمایت‌های وزارت برای رایزنی‌ها سخن می‌گوید تا شاید منجر به بازگشایی گرهی شود که به شدت بازنشدنی به نظر می‌رسد. اما صحبت‌های جالب را مهدی تاج، صاحب کرسی بین‌المللی فوتبال ایران در آسیا مطرح می‌کند که به نوعی فرار از مسوولیتش تعبیر می‌شود. او گفته «تصمیم‌هایی که درباره انتخاب میزبانی رقابت‌ها گرفته می‌شود با هیات رییسه AFC در میان گذاشته نمی‌شود. این تصمیمات بین کمیته‌های مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا گرفته می‌شود» تا نشان دهد همین یک کرسی هم قرار نیست دردی از ایران دوا کند؟

عزم جدی، تدبیر آینده

این شرایط به دست بسته فدراسیون هم منجر شده تا عزیزی‌خادم با انتشار بیانیه‌ای تقصیرها را متوجه همان صاحب کرسی آسیایی و مدیرانی کند که تا همین چند روز پیش ناخدای کشتی به گِل نشسته فوتبال ایران بودند. او در بخشی از این بیانیه نوشته «در این برهه حساس تاریخ فوتبال ملی شایسته است که همه ارکان کشور به ویژه سازمان‌های مرتبط مانند وزارت ورزش و جوانان کشور، فدراسیون فوتبال، اتحادیه باشگاه‌های فوتبال کشور، باشگاه‌های ورزشی، رسانه ملی، روزنامه‌ها و جراید، شبکه‌های اجتماعی، همه علاقمندان و هواداران فوتبال بلکه همه مردم ایران دست به دست هم داده، با همکاری، هم‌فکری، همدلی و هم‌افزایی زمینه تقویت، موفقیت و صعود تیم ملی را فراهم آوریم. این کار نیازمند عزم ملی، برنامه‌ریزی و پایداری در اجرای درست برنامه‌هاست.»
دراین باره اگر خادم شرایط را برای همدلی تمام نهادهایی که نام‌شان پشت سرهم ردیف موفق عمل کند، تیم ملی فوتبال اگر از معضل برگزار نشدن اردوهای تدارکاتی رد شود، شانس خوبی برای موفقیت خواهدداشت. اما این فرصت که سوخت و رفت و حتی ممکن است تبعات بدی هم برای تیم‌های ایرانی در اهمال میزبانی‌های برخی کشورهای عربی داشته و بهتر است فدراسیون به دنبال کورکردن همین ضعف‌هایی باشد که امان از فوتبال ایران بریده است.

تضییع میزبانی به خاطر مدیریت گذشته

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده «اینجانب در طول دوران کوتاه قبول مسوولیت تلاش کرده‌ام با توکل برخدا، رایزنی و مشاوره، جلب توجه و مساعدت مسوولین عالی، تمهیدات لازم را برای موفقیت تیم ملی فراهم نمایم. از آن جمله با وزیر محترم امور خارجه، جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف ملاقات دوستانه‌ای انجام دادم، به اتفاق شرایط فوتبال ملی، مسابقات مقدماتی، میزبانی و دیگر مسایل مرتبط را مرور نمودیم. تاکید اینجانب در این دیدار بر اخذ حق میزبانی ایران در مسابقات مقدماتی بود که متاسفانه با اهمال‌کاری، بی‌توجهی و سهل‌انگاری در مدیریت گذشته تضییع شده است. وزیر محترم خارجه با حسن نیت و اهتمام شایسته‌ای این مساله را مورد توجه قرار دادند و قرار شد تا از ظرفیت دیپلماسی کشور برای حق میزبانی و دیگر مقدمات لازم بیشترین استفاده به عمل آید.»
خادم در حالی از سهل‌انگاری مدیریت گذشته صحبت می‌کند که همان مدیر اکنون به عنوان سرپرست نایب رییسی دوم در مجموعه فدراسیونش حضور دارد. از دست رفتن میزبانی طی ۳ ماه اخیر استارت خورده و حداقل به دوران مدیریتی مهدی تاج ربطی ندارد. در روزهایی که بهاروند به شدت به دنبال کسب مجوز حضور درانتخابات و تغییر صندلی‌اش از سرپرستی به ریاست قطعی بود، عربستان، بحرین و حتی امارات و هند در پی معرفی ظرفیت‌های میزبانی‌شان بودند. همان روزهایی که در میان لیست ۱۰ ورزشگاه ارسالی از سوی فدراسیون فوتبال به AFC عکس ورزشگاه اتلتیکو مادرید به جای مس رفسنجان فرستاده شد تا فرصت تمسخر را در فضای مجازی حتی از سوی کشورهای همسایه را تقویت کند.

حذف مدیران ناکارآمد

خادم همچنین عنوان کرده «فدراسیون جدید با آگاهی از همه کسری‌ها، بدی‌ها و قراردادهایی که زنجیر به پای فوتبال شده است، کارخود را آغازکرد تا برای توسعه فوتبال قدم بردارد؛ اما انرژی و توان همه ارکان فدراسیون در چندروز اخیر صرف موردی غیرمترقبه و ظالمانه شده که باعث و بانی آن، افراد دیگری بوده‌اند. ما با هدف خدمت به فوتبال ایران در فضای شفاف وارد شده‌ایم؛ اما آواری از مشکلات متنوع و متعدد بر سرمان ریخت که مردم ایران، همه حقیقت مرتبط با آن را می‌دانند و البته فهمیدند که ما مسبب این ویرانی نبوده‌ایم. تا لحظه آخر برای گرفتن همه حقوق فوتبال ایران تلاش خواهیم کرد و آنجا که ناکام باشیم از مردم ایران عذر خواهیم خواست که فقط به خدا و مردم ایران وامداریم.»
رییس جدید فدراسیون فوتبال پس از یک‌سال بحران، در حالی بر مسند ریاست نشسته که قطعا چاه پرنشدنی مشکلات مالی و مدیریتی فوتبال را به دلیل سابقه حضورش در هیات رئیسه به خوبی می‌شناسد. او از نقش تاثیرگذار بهاروند در این ناکامی‌ها آگاه است اما تاکنون جواب مشخصی به انتخاب مجدد او در نقش سرپرست ( با وجود رد صلاحیت شده در انتخابات) نداشته است. بازتاب انتظارات فوتبالی‌ها هم در مقطع کنونی حذف بهاروندی است که با سابقه مدیریتی نه چندان موفق دیگر در کابینه هیات رییسه و رأس سازمان لیگ حضور نداشته باشد تا حداقل تمام چالش‌های این‌چنینی که به نوعی دستاورد دوران یکساله سرپرستی اوست، بار دیگر چماق سر عزیزی خادم نشود. فارغ از این که تاج در زمان ریاستش در فدراسیون فوتبال به کرسی نایب رییسی کنفدراسیون فوتبال آسیا رسیده و تاکنون اقدام قابل توجهی هم برای فوتبال ایران نداشته است، ای کاش سکاندار فدراسیون با حذف نقش‌آفرینان ناکامی‌ها، تمرکز را بر رساندن فردی توانمند و شایسته به یکی از صندلی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا بگذارد تا در بزنگاه‌های تصمیم‌گیری، حداقل تاثیری بر شکستن آرا علیه فوتبال ایران داشته باشد.

***

خادم در برنامه‌های تبلیغاتی وعده‌های خوبی برای به سرانجام رساندن فوتبال ارائه کرد و مهم‌ترین آن وعده سپردن تبلیغات محیطی به باشگاه‌ها بود. درآمدی که سال‌هاست باشگاه‌های فوتبال ایرانی به واسطه مدیریت همین سرپرست فعلی و کمیته اقتصادی منصوبش از آن محروم مانده‌اند و حتی یک شفافیت ساده هم از میزان درآمدزایی‌های لیگ برتر طی سال‌های اخیر وجود ندارد. با این اوصاف، اگر خادم عنوان می‌کند که فدراسیون فوتبال را با کوهی از مشکلات تحویل گرفته اما طی مدت مدیریت ۴ ساله‌اش قطعا فرصت کافی برای اصلاح آن‌ها خواهد داشت و ای‌کاش تمام این اتفاقات بهترین درس و تجربه برای او بدل شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.