سپاهان ۵ – پرسپولیس صفر با تدبیر سازمان لیگترازوی لیگ میزان نیست

0 17
سپاهان ۵ – پرسپولیس صفر با تدبیر سازمان لیگترازوی لیگ میزان نیست

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: باز همه‌چیز به سود سپاهان است. نمی‌شود کاری کرد. هرقدر هم زور بزنیم همین است که است.

یک تصمیمی گرفته‌اند، با همین دست‌فرمان هم پیش می‌روند. ۲۰ سال اخیر فوتبال ایران را زیر رو کنیم قریب به اتفاق افراد از فدراسیون فوتبال دادگان به‌عنوان یکی از پاک‌ترین فدراسیون‌ها یاد خواهند کرد.
خب می‌توان رفت و دید در آن دوره سپاهان با چه اتفاقاتی قهرمان شد و پرسپولیس با چه شرایطی روبرو می‌شد. به قولی، آنچه که عیان است، چه حاجت به بیان است. لاپوشانی سکه‌های لای گز تازه یک نمونه کوچکش بود. مثل الان نبود که خیلی از کارها با جابه‌جایی بیت‌کوین و امثالهم انجام شود و نتوان رد آن را زد، ولی چه شد.
بگذریم که آن روزها گذشت و حالا دوره‌ای است که ۴ قهرمانی پیاپی پرسپولیس برای بعضی به یک دردسر جدی بدل شده است. این ۴ به ۵ برسد کاسه‌های صبر لبریز شده بعضی، کاملا وارونه می‌شود. پس طبیعی است که هر کاری کنند برای به هم نخوردن کاسه و کوزه.
این وسط برنامه مسابقات هم قوز بالای قوز شده است. اینجا هم نفع سپاهان لحاظ شده است. روی عمد و سهو آن حرف نداریم. اصل موضوع مهم است که اتفاق افتاد. اصلا همین گیر دادن به تقدم و تاخر بازی‌های رقبا بهانه است برای گفتن حرف‌های مهم‌تر. برای این‌که عدالت، مساوات و برابری را طلب کنیم، هرچند که مطالبه بیهوده‌ای باشد.
افزایش فشار روی داور و فدراسیون برای بازی که دیرتر انجام می‌شود
وقتی صحبت از تقدم و تاخر بازی‌های تیم‌های رقیب نسبت به هم می‌شود، سپاهانی‌ها هم مدعی هستند که در نیم‌فصل اول شرایط به ضرر آن‌ها بوده است. نکته اینجاست که سپاهان در آن مقطع اصلا به رقیب تبدیل نشده بود. تازه از هفته هفده با هم امتیاز شدن ۲ تیم، رقابت شکل گرفت و مسایلی از این دست، اهمیت پیدا کرد. از سوی دیگر اوایل فصل این حساسیت زیاد نیست، چون فشارها روی عوامل برگزاری مسابقات به حدی که اکنون می‌بینیم نخواهد بود.
در این جا یک تصور اشتباه غالب شده است. در این‌که تیمی قبل یا بعد از تیمی دیگر بازی کند فقط مسایل انگیزشی و استرسی تیم‌ها مطرح نیست. این موضوع حتی نسبت به سایر موارد اهمیت کمتری هم دارد. نگرانی اصلی در چنین شرایطی مربوط به فشارها روی عوامل برگزاری مسابقه و داور زیاد می‌شود. مثلا پرسپولیس می‌برد و سپاهان قرار است روز بعد بازی کند. با برد پرسپولیس حتی اگر از سوی باشگاه سپاهان آشکار یا پنهان اتفاقی روی ندهد جامعه هواداری و شبکه‌های اجتماعی شرایط را روی سازمان لیگ و داور سخت می‌کنند.
۵ بر صفر به سود سپاهان با برنامه سازمان لیگ
سپاهان از هفته هفدهم لیگ ازنظر امتیازی به پرسپولیس رسید. از آن پس برنامه مسابقات چگونه بوده است؟ از آن زمان ۶ هفته رقابت‌ها برگزار شد و برنامه ۴ هفته هم اعلام شده است. در بررسی این ۱۰ هفته باید یکی را کنار بگذاریم، چون به مصاف ۲ تیم با یکدیگر اختصاص داشت. یک بازی هم کنار می‌رود چون پرسپولیس برخلاف سپاهان درگیر لیگ قهرمانان بود و بازی معوق ماند که دیرتر برگزار شد. ۲ بازی هم تقریبا همزمان و یکی هم با اختلاف ساعتی برگزار می‌شود که این‌ها را هم لحاظ نمی‌کنیم. به این ترتیب ۵ بازی می‌ماند که ۲ تیم با اختلاف زمانی نسبت به هم بازی کرده‌اند.
آیا تامل برانگیز، پرمعنی و دارای پیام نیست که برای هر ۵ بازی این‌گونه برنامه داده شد که پرسپولیس زودتر به میدان برود. حتی اگر بنا را بر این حرف بگذاریم این مسایل تعیین‌کننده نیست، چرا حتما سپاهان باید بازی‌هایش بعدا انجام شود؟ چرا در اعلام برنامه هفته‌های ۲۶ و ۲۷ با زودتر برگزار کردن بازی سپاهان تلاش نشد که اندکی از این فاصله کاسته شود؟
بالاخره این‌ها سوالاتی هستند که وجود دارد و پاسخ قانع‌کننده‌ای به آن‌ها داده نمی‌شود. چنین موردی را نمی‌توان با بهانه‌هایی مانند کم بودن زمان توجیه کرد. چنین سخنی توهین به شعور مخاطب خواهد بود. اگر هم تنگنایی وجود دارد چرا همیشه باید به یک‌سو غش شود.
۴۱ روز زمان به سپاهان و ۲۶ روز برای پرسپولیس
موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود. سپاهان ۲۶ اردیبهشت بازی خود را انجام داد و پس از آن به تعطیلات رفت تا ۶ تیرماه که برابر فولاد بازی می‌کند. ۴۱ روز زمان برای استراحت و بدنسازی تحت فشار ریکاوری و آماده‌سازی دوباره درحالی‌که اکثر نفرات را در اختیار دارد. پرسپولیس سوم خرداد بازی کرد و نه‌تنها دیرتر یا هم‌زمان با سپاهان به مسابقات برنمی‌گردد که ۳۰ خرداد هم باید برای سوپر جام بازی کند این یعنی فقط ۲۶ روز و تازه در شرایطی که بیش از نصف ترکیب اصلی خود را به همراه داشته باشد. اصلا نیازی به توضیح بیشتر نیست که در این جا چه اتفاقی افتاد.
یک قیاس دیگر انجام بدهیم. پرسپولیس از ۳۰ خرداد تا ۲۴ تیر که برنامه مسابقات اعلام شد ۶ مسابقه دارد و سپاهان در همین مدت ۵ بازی.
مساله خیلی ساده است. در تمام بخش‌های برنامه‌ریزی، فشار روی پرسپولیس بیشتر و روی سپاهان کمتر است.
مصونیت برای سپاهان؟
در چنین شرایطی مسایل دیگری هم برای برسی وجود دارد. مثلا پرونده حمله با نارنجک‌های دست‌ساز به اتوبوس پرسپولیس در اصفهان که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال خیلی راحت و عادی با آن برخورد کرد. وقتی در بازی با خود سپاهان اتفاقات وحشتناک روی می‌دهد عملا برخوردهای شدید را شاهد نیستیم و اصلا نمی‌توان انتظار داشت که بخواهند اقدامی علیه سپاهان انجام بدهند ولی همین برخورد عادی و ضعیف با اتفاقی که افتاد در دل خودش پیام دارد و طبعا روی اعصاب هوادار و اعضای تیم هم می‌رود. یا مثلا در بازی با سپاهان. اتفاقات در اصفهان روی می‌دهد. به شکل غیرقابل کتمانی هوادار سپاهان مسبب آن است ولی در زمان حکم برای این‌که سپاهان باید از میزبانی محروم می‌شد، پرسپولیس هم محروم شود. الان عدالت و شرایط برابر برای رقابت را باید کجای چنین حکمی جستجو کنیم. این اگر ترغیب تماشاگران به انجام این رفتار نیست، پس چیست؟
با این اوصاف تا مسابقات این فصل بخواهد به پایان برسد باید منتظر چه اتفاقات و رویدادهای دیگری از داوری در زمین تا مسایل دیگر در بیرون زمین باشیم که کفه آن به سود سپاهان سنگین‌تر باشد.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.