طارمی باز هم فوتبال دنیا را مبهوت خود کردخاطره تلخ چلسی از شماره۹های ایرانی

0 19
طارمی باز هم فوتبال دنیا را مبهوت خود کردخاطره تلخ چلسی از شماره۹های ایرانی

شیوا دورانگر – خبرنگار: تماشای هنرنمایی‌های مهدی طارمی در میان بزرگان فوتبال اروپا به دل مشغولی این روزهای فوتبالدوستان ایرانی تبدیل شده است؛ یک دل مشغولی جذاب، فراتر از انتظاری که برای تماشای یک بازی وجود دارد و این هیجانی که توام شده با غرور را یک زمانی با ستاره‌های تکرار نشدنی چون دایی، میناوند و مهدوی‎کیا داشتیم، وقتی مقابل غول‌های منچستر، میلان، یوونتوس و چلسی می‌درخشیدند. حال طارمی با درخشش در چمپونز لیگ دوباره به ما نهیب زد که با این همه بازیکن مستعد باز هم می‌توانیم در دنیای فوتبال سری در میان سرها داشته باشیم. همین طارمی که به خاطر گل تماشایی‌اش به چلسی از چهارشنبه شب تبدیل شده به تیتر اول نشریات و رسانه‌های معتبر اروپایی می‌توانست خیلی زودتر از این‌ها در دنیای فوتبال اسم و آوازه در کند و شاید الان در یک تیم بزرگتر بازی می‌کرد اما افسوس که سیستم بیمار فوتبال ما اجازه شکوفایی به نخبه‌ها را نمی‌دهد.البته خود طارمی هم در این عقب ماندگی بی‌تقصیر نیست و اگر بعضی اشتباهات را انجام نمی‌داد چند سال زودتر وارد فوتبال اروپا شده بود. گرچه او برای جبران اشتباهاتش از جان و دل تلاش کرد، با اراده و پشتکاری مثال زدنی توانست به جایگاهی برسد که لیاقتش را داشت که این در جای خودش قابل تحسین است اما کم نبودند بازیکنانی که در شرایط مشابه فوتبال خود را نابود کردند.
در مسیر فوتبال طارمی اتفاق‌های عجیب کم نبود و این ستاره فراز و فرود زیادی را نیز تجربه کرد. وقتی ۱۸ساله بود به خاطر خدمت سربازی مجبور به کنار گذاشتن فوتبال شد و یک سال و نیم را دور از چمن و توپ گذراند اما چنان قدرتمندانه بازگشت که ظرف مدت کوتاهی توانست به سطح اول فوتبال برسد و پیراهن بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه را بر تن کند، به بهترین گلزن لیگ تبدیل شود و پرسپولیس را بعد از ۸سال صاحب کفش طلا کند. ۲فصل متوالی آقای گل شود، به مهاجم اول تیم‌ملی تبدیل شود و با گل‌هایش ایران را به جام‌جهانی ببرد اما در اوج و زمانی که تیمش در آستانه رسیدن به فینال بزرگ‌ترین رویداد قاره دارد با یک اشتباه عجیب خود و تیمش را به دردسر انداخته و ۴ماه از بازی در مستطیل سبز محروم شود و درست وقتی همه فکر می‌کنند فوتبال طارمی با این محرومیت تمام شده و حتی طرفداران دوآتیشه‌اش مشغول انتقاد و سرزنش وی هستند، با هنرنمایی در مستطیل سبز دلخوری‌ها را کم‌رنگ کند و ققنوس وار از دل آتشی که خود به وجود آورد پر بکشد و دوباره اوج بگیرد. بعد از جدایی از پرسپولیس در فوتبال امارات استقبال خوبی از طارمی نشد و باوجود بازی‌های خوبی که این مهاجم به نمایش گذاشت اما کارشناسان عجول اماراتی از طارمی انتظار داشتند یک تنه در هر بازی کار را برای الغرافه در بیاورد و گلزنی‌هایش را تکرار کند تا باز هم کارشناسان را از آینده خودش دچار تردید کند.
ولی طارمی به قطری‌ها ثابت کرد که درباره او اشتباه می‌کردند و حالا حتما آن‌ها بیشتر برای از دست دادن چنین جواهری افسوس خواهند خورد; جواهری که پرتغالی‌ها خوب قدرش را می‌دانند و بعد از این‌که این بازیکن در تیم پورتو درخشید، کارشناسان فوتبال پرتغال از بابت این‌که بنفیکا در جذب این بازیکن کوتاهی کرد به مسوولان این تیم انتقاد کرده بودند. گفتتی است که این بازیکن فصل قبل در تیم ریوآوه توپ می‌زد و توانست با زدن ۱۸گل به آقای گلی برسد و با درخشش در این تیم مورد توجه بسیاری از تیم‌ها قرار بگیرد. او یکی از ستاره‌های تیمش در این فصل بوده است و تاکنون برای تیمش ۱۰گل زده، چند پنالتی و پاس گل داده است. اوج درخشش طارمی در چمپونز لیگ و مقابل تیم‌های نامدار یوونتوس و چلسی بود. این مهاجم در ۲بازی رفت و برگشت مقابل یووه یک گل زد و یک پنالتی گرفت و حماسه‌سازی خود را با یک اشتباه بچه‌گانه و گرفتن ۲کارت زرد مفت از داور خراب کند.
وقتی این رفتار از طارمی سر زد کسی در ایران غافلگیر نشد! به هرحال او را همین رفتارهای عجیبش است که خاص کرده است. وقتی روزومه طارمی را مرور کنی، با این دست اتفاق‌های زیاد رو به رو خواهی شد. انگار این پسر خلق شده برای کارهای عجیب، البته بزرگ و عجیب‌وغریب است. فقط طارمی که می‌تواند جلوی ۱۰۰هزار نفر و در شرایطی که تیمش به برد نباز دارد مقابل النصر چیپ بزند. دروازه سپاهان را با یک پنالتی نمایشی باز کند و هواداران را تا مرز سکته پیش ببرد. یا جلوی استقلال وقتی می‌تواند هت تریک کند، با از خودگذشتگی پاس دهد تا رضاییان گلزنی کند. انگار طارمی آفریده شده برای گل کردن موقعیت‌های سخت و نشدنی و خراب کردن هر چه سر راهش قرار دارد.
همین چند روز قبل بود که روزنامه اوژوگو معروف‌ترین روزنامه کشور پرتغال در مطلبی به عدم گلزنی‌های مهدی طارمی پرداخته بود و از بازیکن به خاطر گل نزدن در ۸ =هفته متوالی با تیتر طارمی با پشت به سمت دروازه می‌رود از طلسم گل نزدن‌های این بازیکن زهردار انتقاد کرده بود. اما باز هم طارمی به طرز عجیب‌آوری طوری دهان منتقدانش را با گلزنی به چلسی بست که حالا حالاها ناچارند از او تعریف و تمجید کنند.
قطعا حالا طرفداران پورتو از این‌که چرا سرمربی تیم‌شان فقط یکی مثل طارمی با آن خونسردی ذاتی‌اش می‌تواند بعد از این همه انتقاد، نگاه‌ها را دوباره به خود جلب کند و کاری کند که منتقدانش هم لب به تحسینش باز کنند زودتر طارمی را به زمین نیاورد افسوس بخورند. چه بسا اگر سرجیو کونسیسائو طارمی را ابتدا بازی داده بود این بازیکن توانسته بود مقابل چلسی دبل کند و خاطره گلزنی‌های علی دایی را مقابل این تیم انگلیسی تکرار کند. جالب این‌جاست که طارمی هم با همان شماره‌ای به چلسی گل زد که سال‌ها قبل دایی با پیراهن هرتابرلین با آن دروازه آبی‌ها را باز کرده بود. طارمی با این گل نشان داد شاگرد خلف دایی است. حیف که دیگر چمپونز لیگ شاهد هنرنمایی این ستاره ایرانی نخواهد بود و طارمی باید منتظر بماند تا در فصل آینده با شماره ۹پورتو بلندپروازی‌هایش را ادامه دهد. شاید هم تا آن زمان طارمی در عضویت تیم دیگری در آمده باشد. با این روندی که او در پیش گرفته است باید منتظر حضورش در یک تیم بزرگ‌تر بود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.