عیسی و شهریار نباید کنار هم بازی کنند / عبدی زود اشباع شده و باید جنبه داشته باشدشاه محمدی: عبدی به خودش نیاید فوتبالش تمام می‌شود

0 40

بعد از شکست یک بر صفر پرسپولیس مقابل الوحده بازهم این مسئله مطرح شد که مهاجمان پرسپولیس در طول بازی موقعیت‌های زیادی را از دست می‌دهند و همین موضوع می تواند در بازی های آینده برای پرسپولیس مشکل ساز شود. حتی باز هم در این بازی مهدی عبدی برای پرسپولیس بازی کرد و موقعیت هایی هم مثل بازی های گذشته از دست داد تا انتقادها از این بازیکن جوان دوباره شروع شود.

آمار کم گلزنی خط حمله پرسپولیس، اتفاقاتی که برای مهدی عبدی در چند وقت اخیر رخ داده، شرایط پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا و … باعث شد تا سراغ جمشید شاه محمدی یکی از مهاجمان خوب تاریخ پرسپولیس برویم و از او درباره این مسائل سوالاتی را بپرسیم و نظراتش را جویا شویم. در زیر می توانید متن کامل گفت و گوی روزنامه پرسپولیس با شاه محمدی را بخوانید:

جمشید شاه محمدی: این بلاتکلیفی به سود پرسپولیس نیست

*ابتدا از بازی با الوحده و اولین باخت پرسپولیس بگویید.

فکر می کنم کمی بی انگیزه بازی را شروع کردیم و همین مسئله باعث شد خیلی زود الوحه به گل برسد. بعد از آن هم الوحده به دفاع رفت و دیگر نشد به آنها گل بزنیم. هر چند موقعیت‌هایی را داشتیم اما در نهایت شکست خوردیم. به نظرم در بهترین زمان ممکن پرسپولیس باخت و می‌تواند خیلی زود در همین بازی با الریال جبران کند.

* به نظر شما بهتر است پرسپولیس به عنوان تیم اول صعود کند یا تیم دوم؟

برای تیمی که می‌خواهد قهرمان شود فرقی ندارد که تیم اول صعود کند یا تیم دوم. تیم قهرمان تیمی است که بتواند همه رقبایش را شکست دهد، پس فرقی ندارد که در مرحله بعد با چه تیمی رو به رو می شویم. برای مت فقط بردن‌ در آن بازی و صعود به مرحله بالاتر باید اهمیت داشته باشد.

* در بازی با الوحده باز هم شاهد این بودیم که موقعیت های فراوانی روی دروازه حریف خلق شد اما خط حمله پرسپولیس در گلزنی ناکام ماند در این مورد چه صحبتی دارید؟

ابتدا باید بگویم اینکه پرسپولیس می‌تواند در طول بازی به اشکال مختلف موقعیت روی دروازه حریف درست می کند یعنی اینکه کارش را از نظر فنی بلد است، پس نگرانی از این بابت وجود ندارد. نگرانی بزرگ همه ما مسئله ای است که شما گفتید یعنی از دست رفتن پیاپی موقعیت ها. واقعاً باید برای این مسئله فکری کرد. پرسپولیس بازیکنان خوبی در خط حمله دارد و من نمی دانم چرا خیلی کم گل می زنند، آن هم در شرایطی که در هر بازی کلی موقعیت دارند.

* به نظر شما زوج مغانلو و آل کثیر می‌تواند برای پرسپولیس مثمرثمر باشد؟

هم شهریار و هم عیسی بازیکنان بی نظیر هستند، مهاجمانی کامل که حضورشان در پرسپولیس نعمت است اما مسئله این است که فرم و استیل هر دوی آنها یک شکل است. به خاطر همین وقتی کنار هم بازی کنند نمی توانند خیلی مثمرثمر باشند. حتماً باید بازیکنی با خصوصیت عالیشاه کناره یکی از این دو نفر باشد تا بتواند ضعف های سرعتی آنها را برطرف کند.

* یکی از نکات مهم بازی با الوحده عدم حضور عالیشاه در ترکیب فیکس بود، هرچند در نیمه دوم امید به زمین آمد و بسیار هم تاثیرگذار بود.

بازیکنی مثل عالیشاه که در بهترین شرایط خودش است نباید یک نیمه روی نیمکت بنشیند. وقتی چنین بازیکنی یک نیمه در زمین نباشد نمی‌تواند در نیمه دوم همان روند خودش را داشته باشد. عالیشاه الان در وضعیتی است که باید فیکس برای پرسپولیس بازی کند و کنار او عیسی یا شهریار به زمین بروند.

* در مورد مهدی عبدی هم صحبت کنید. در بازی با الوحده هم موقعیت گلزنی را از دست داد تا همچنان برای گل زدن در پرسپولیس ناکام باشد. به نظر شما مشکل اصلی مهدی‌عبدی چیست؟

بزرگترین مشکل عبدی این است که در اوج جوانی به همه چیز رسیده و اشباع شده، در حالی که باید جنبه داشته باشد. عبدی شاگرد من بود و حتی همان زمان هم به او می گفتم باید بیشتر در زمین بدود و بیشتر به تیم کمک کند اما عبدی تنبل شده و دلیلش هم این است که به هر چیزی که می خواست رسیده است. البته عبدی باید بداند با ۴ گلی که برای پرسپولیس زده هیچ اتفاقی رخ نداده و نباید فکر کند که همه چیز تمام شده. شما اگر می خواهید در تیمی مثل پرسپولیس موفق باشید هر روز باید بهتر از روز گذشته باشید.

* خیلی ها اعتقاد دارند دلیل افت عبدی توجه بیش از حد به فضای مجازی است.

من هم این موضوع را قبول دارم. عبدی خیلی درگیر فضای مجازی شده و همین مسئله باعث شده تا نتواند در پرسپولیس موفق شود. البته عبدی بازیکنی است که خیلی بالا و پایین دارد. او یک روز فوتبالش روی مثلاً عدد ۸۰ است و یک روز روی ۳۰.  اگر بتواند فوتبالش را همیشه روی هم ۷۰ یا ۶۰ نگهدارد می‌تواند فیکس تیم ملی هم شود. او استعداد فراوانی دارد اما متاسفانه مشاوره‌های خوبی ندارد.

* به نظر می‌رسد مشکل عبدی این باشد که فکر می کند اگر از پرسپولیس جدا شود چنین شرایطی دارد. آیا واقعاً بازیکنی که از پرسپولیس جدا می‌شود مثل زمان پرسپولیس به همان اندازه مورد توجه است؟

اصلاً اینطور نیست. خیلی بزرگتر از عبدی به پرسپولیس آمدند و بعد از یک سال محو شدند. بازی کردن و ماندن در پرسپولیس خیلی جنبه میخواهد. متاسفانه عبدی مشاوره های درستی ندارد و راه اصلی اش را گم کرده. او می‌تواند به راحتی در همین پرسپولیس بازی کند اما کاری کرده که ده دقیقه به او بازی می رسد. وقتی تمام حواس عبدی به فضای مجازی باشد همین می شود.

*خب چاره چیست؟

به نظر من یک آدمی که عقل درست حسابی داشته باشد و تجربه داشته باشد باید کنار عبدی زندگی کند تا او را از این وضعیت نجات بدهد. عبدی هم باید همه چیزش را عوض کند. اگر می‌خواهد در پرسپولیس بماند حتی شده آرایش سر و صورتش را هم باید عوض کند تا مردم ببینند که میخواهد تغییر کند. عبدی خیلی بیشتر از این حرفها باید در پرسپولیس تمرین کند و تلاش کند. بازیکنی مثل عبدی اگر از پرسپولیس برود نابود می شود و فوتبالش تمام می شود. میخواهم در این مورد خاطره ای بگویم.

*بفرمایید.

یک زمانی من بعد از سربازی دوباره پرسپولیس برگشتم آنهم در شرایطی که ناصرمحمدخانی، فرشاد پیوس و کریم باوی خط حمله پرسپولیس بودند. وقتی شرایط را دیدم پیش علی پروین رفتم و به او گفتم که اجازه بدهد از پرسپولیس جدا بشوم و باتجربه برگردم چون الان نمی‌توانم برای پرسپولیس در این شرایط بازی کنم. علی پروین آن روز با درخواست من موافقت کرد و من چهار سال بعد برگشتم و سال‌ها برای پرسپولیس بازی کردم و گل زدم. اگر می خواستم اشتباه بکنم فوتبالم تمام میشد. تازه من هم مشاور نداشتم و اگر داشتم سال‌ها در تیم ملی بازی می‌کردم. عبدی باید بداند اگر از پرسپولیس با همین شرایط جدا شود هم از نظر فنی و افت می‌کند و هم قیمتش به زیر ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد. او به خاطر خانواده‌اش هم که شده باید بیشتر تمرین و تلاش کند. حتی شده یک ساعت زودتر از بقیه بیاید یک ساعت دیرتر برود تا خودش را به یاد تحمیل کند.

* به عنوان سوال آخر ماجرای درگیری شما با بازیکن تیم هوادار در لیگ یک چه بود؟

در جریان بازی درگیری بین بازیکنان به وجود آمد که من رفتم تا بازیکنان را سوار کنم. یک بازیکن از تیم ما و یک بازیکن از تیم هوادار با هم جر و بحث می‌کردند که من آنها را جدا کردم اما بازیکن هوادار به بازیکن من فحاشی کرد. من هم صورتم را جلوی صورتش بردم و با صورت او را هل دادم اما خودش را زمین انداخت و داور هم من را اخراج کرد. بعد از بازی به سمت تیم هوادار رفتم و از کادر و همان بازیکن هم عذرخواهی کردم و به او گفتم که من اشتباه کردم من نباید با او درگیر می‌شدم، هر چند ضربه به این بازیکن جوان نزدم. بالاخره آدم اگر اشتباهی می کند باید توانایی عذرخواهی کردن را داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.