مطالبه‌ای که مردم‌پسند نیست اما پس از بیرانوند و چند ملی‌پوش، حالا اسکوچیچ هم خواهان واکسن کروناستنگاه مثبت وزارت بهداشت به واکسیناسیون ملی‌پوشان

0 15

مریم سرخوش – خبرنگار: واکسیناسیون ورزشکاران المپیک و پاراالمپیک ایران در حال انجام است، اتفاقی که ضرورتی ندارد اما می‌تواند خیال ورزشکاران را برای حضور در اردوها و دهکده المپیک راحت کند. توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) تاکید کرده واکسن برای بازی‌های توکیو الزامی نیست و ورزشکاران و کمیته‌های ملی المپیک باید مقررات کشور خود را در خصوص واکسیناسیون دنبال کنند اما ایران جزو کشورهایی است که تصمیم گرفته ورزشکارانش را واکسن زده راهی توکیو کند. حالا بعضی ملی‌پوشان فوتبال هم درخواست تزریق واکسن پیش از اولویت‌های تعیین شده وزارت بهداشت را دارند، چرا که معتقدند برای حضور در اردوی تدارکاتی کیش و رقابت‌های مقدماتی جام‎جهانی ۲۰۲۲ و جام‎ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ این اقدام می‌تواند منجر به حفظ سلامتی و کاهش دغدغه‌هایشان شود. خواسته‌ای که با دیدگاه‌های مخالف و موافقی دارد و عده‌ای معتقدند در کشورمان که از قافله واکسیناسیون کشورهای جهان عقب مانده و با وجودی که هنوز بیماران خاص و سالمندان نتوانسته‌اند واکسینه شوند، ضرورتی به تزریق واکسن برای ورزشکاران نیست اما در سوی دیگر.

تلاش فدراسیون برای واکسیناسیون ملی‌پوشان
چندی پیش علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم‌ملی از فدراسیون خواست تا برای دریافت واکسن کرونا برای ملی‌پوشان اقدام کند. او گفته بود «مسوولان فدراسیون به جای این‌که به فکر اردوی کیش باشند فکری به حال واکسن بازیکنان تیم‌ملی کنند تا زمان برپایی اردو همه واکسن زده باشند، چراکه تاکنون صرفا بازیکنانی که در قطر بازی می‌کنند و شاید سردار آزمون در روسیه واکسن زده باشند و هیچ بازیکن دیگری واکسن نزده است.» او تاکید کرده بود «برای بازی با سوریه ۵ روز در اتاق‌هایمان قرنطینه بودیم، چون تست کرونای ۳ بازیکن مثبت شده بود و حتی غذای ما را بعد از تمرین در اتاق می‌گذاشتند. تیم‌ملی فوتبال، خردادماه ۱۴۰۰ برای برپایی اردوی آماده‌سازی به جزیره کیش می‌رود و خدایی ناکرده اگر یکی از بازیکنان کرونا بگیرد، باید ۲ هفته قرنطینه شود و عملا ۴ بازی انتخابی جام‌جهانی در بحرین را از دست می‌دهد.» این خواسته تنها از سوی بیرانوند مطرح نشده و چند بازیکن دیگر تیم‌ملی هم چنین مطالبه‌ای دارند. علاوه بر این دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم‌ملی هم دیروز از فدراسیون فوتبال خواست در نامه‌نگاری با وزارت بهداشت اعضای تیم‌ملی را در فهرست اولویت دریافت واکس کرونا قرار دهد. او بر این باور است اگر پیش از این آغاز اردوی تدارکاتی کیش، بازیکنان تیم‌ملی واکسن دریافت کنند دیگر خطری آن‌ها را برای ابتلا به ویروس کرونا تهدید نخواهد کرد و این موجب می‌شود تیم‌ملی بدون دغدغه خاطر و حتی غیبت یک بازیکن در اندیشه برگزاری ۴ دیدار باقی مانده در مرحله مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ باشد.
هر چند پیگیری‌ها حاکی از آن است که وزارت بهداشت برنامه‌ای برای واکسیناسیون اعضای تیم‌ملی ندارد و این‌طور عنوان می‌شود که به جز کاروان المپیک و پاراالمپیک بقیه ورزشکاران باید تا تولید انبوه واکسن صبر کنند اما ایسنا اواخر فروردین‌ماه در خبری از توافق ضمنی برای واکسیناسیون ملی‌پوشان خبر داده و نوشته «یک مقام مسوول با اشاره به این‌که اگر درخواست تزریق واکسن کرونا از سوی فدراسیون فوتبال برای ملی‌پوشان مطرح است، باید به وزارت ورزش ارائه کنند و در صورت امکان و موافقت با این درخواست براساس فهرست تایید شده، مکاتبه وزارت ورزش و جوانان با فدراسیون پزشکی ورزشی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود و همانند واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی، واکسیناسیون تیم‌ملی فوتبال ایران نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.» البته صحبت‌های علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا هم این امیدواری را نزد ملی‌پوشان به وجود آورده که شاید قبل از سفر تیم‌ملی به بحرین، امکان تزریق واکسن کرونا به آن‌ها فراهم شود. او پیشنهاد داده «تیم‌هایی که به‌خاطر حضور در مسابقات از ایران خارج خواهند شد، به مانند ورزشکاران المپیکی و پاراالمپیکی واکسینه شوند.» بر این اساس شنیده می‌شود فدراسیون فوتبال در تلاش است هر چه زودتر برای شاگردان اسکوچیچ واکسن روسی یا چینی پیدا کند تا آن‌ها را قبل از سفر به بحرین واکسینه کرده باشد.

ایران اولین کشور در واکسیناسیون المپیکی‌ها
به این‌که واکسن حق همه است و ورزشکاران هم به دلیل برگزاری اردوهای طولانی‌مدت در معرض آسیب قرار می‌گیرند کاری نداریم اما با توجه به این که بعضی کشورها در واکسیناسیون بخش قابل‌توجهی از جمعیت‌شان پیشتاز شده‌اند و ما از قافله عقب مانده‌ایم آیا این روش واکسیناسیون چه برای المپیکی‌ها یا دیگر ورزشکاران نه‌تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهایی که واکسیناسیون آن‌ها کند پیش می‌رود، کار اخلاقی است؟ آن هم در حالی که واکسیناسیون گروه‌های پرخطر مانند بیماران نادر و حتی سالمندان در معرض خطر هنوز تمام نشده و اولویت اخلاقی‌تری به شمار می‌رود. در بعضی کشورها از جمله لیتوانی، دانمارک، صربستان، مجاستان، نیوزیلند، دانمارک و قطر هم واکسیناسیون المپیکی‌ها و ورزشکاران در حالی آغاز یا در حال انجام است که واکسیناسیون سراسری کادر درمان و سالمندان به پایان رسیده است. تجربه هم نشان داده که رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی در اردوهای ورزشی چند روزه می‌تواند بدون ابتلا به کرونا خاتمه یابد، اتفاقی که در اردوی پرسپولیس البته تا همین امروز رقم خورده و آن‌ها در هندوستان بحران‌زده ناشی از کرونا، دیدارهای مرحله اول لیگ قهرمانان آسیا را برگزار می‌کنند. معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش هم ایران را جزو اولین کشورهایی عنوان می‌کند که کاروان المپیکی و پاراالمپیکی خود را علیه کرونا واکسینه کرده است که البته الزامی هم برای واکسیناسیون کرونای ورزشکاران المپیکی و پاراالمپیکی از سوی ژاپن به‌عنوان میزبان مسابقات اعلام نشده. و این انتقاد مطرح می‌شود که وقتی میزبان المپیک این کار را انجام نداده، درحالی‌که آماری به مراتب کمتر از ایران به ثبت رسانده، چطور نظر مسوولان کشورمان واکسیناسیون ورزشکاران بوده است؟ خود دولت ژاپن هم چند روز پیش اعلام کرد ورزشکاران این کشور در اولویت دریافت واکسن کرونا نیستند تا خشم رسانه‌های ژاپنی فروکش کند. واکسیناسیون کرونا در ژاپن در مقایسه با کشورهای پیشرفته بسیار عقب‌تر است و فقط یک واکسن تایید شده دارند که تقریبا یک میلیون نفر از ماه فوریه اولین دوز را دریافت کرده‌اند. برنامه‌ اصلی دولت برای واکسیناسیون در ابتدا کادر درمان، افراد مسن و افرادی دارای بیماری زمینه‌ای بود و مردم عادی بعد از تابستان این واکسن را خواهند زد. در دیگر کشورها هم ضرورتی بر انجام واکسن نیست و جان کواتس، رییس کمیته المپیک استرالیا در این باره اعلام کرده که ورزشکاران المپیک نیازی به واکسیناسیون کووید-۱۹ نخواهند داشت.

ملی‌پوشان در انتظار واکسن وارداتی یا تحقق تولید ایرانی
نکته جالب هم این‌جاست که در همین تخصیص سهیمه ۴۳۷ نفری به اعضای کاروان المپیک شایعاتی مبنی بر واکسیناسیون افراد غیرالمپیکی منتشر شده و رسانه‌ها خواهان انتشار نام دریافت‌کنندگان واکسن بودند. البته رضا صالحی‌امیری، رییس کمیته ملی المپیک در نشست خبری آنلاین این موضوع را تکذیب کرد اما توضیحاتش به اعتقاد خیلی‌ها کافی نبود و تاکید داشتند فدراسیون‌ها باید اعلام کنند چه کسانی را به‌عنوان ورزشکار معرفی کرده‌اند، چرا که در بعضی رشته‌ها هنوز نفرات اعزامی مشخص نشده‌ و بر این اساس کمیته به هر فدراسیون سهمیه‌ بیشتری از نفرات اعزامی اختصاص داده است. البته رییس کمیته ملی المپیک درباره این‌که چرا فهرست کسانی که واکسن کرونا را زده‌اند، منتشر نمی‌شود، گفته «انتشار فهرست منوط به تصویب ستاد عالی بازی‌هاست، چون مباحث کلان کاروان‌ها در المپیک و دیگر رویدادها در ستاد عالی ورزش تصمیم‌گیری و این موضوع در جلسه آینده مطرح می‌شود و اگر صلاح بدانند منتشر خواهد شد. ما برای انتشار منعی نمی‌بینیم.»
حالا بعضی ملی‌پوشان هم با توجه به شرایط مشابه خواهان واکسیناسیون هستند و اسکوچیچ، سرمربی تیم‌ملی از فدراسیون فوتبال خواسته در نامه‌نگاری با وزارت بهداشت اعضای تیم‌ملی را در لیست اولویت دریافت واکسن کرونا قرار دهد. درخواستی که البته مخالفانی هم دارد. ابراهیم قاسمپور،‌ بازیکن اسبق تیم‌ملی فوتبال ایران در این باره گفته «واقعیت این است که باید شرایطی فراهم شود که همه مردم واکسن بزنند و از این ویروس در امان بمانند. این‌که اسکوچیچ چنین خواسته‌ای دارد شاید حق طبیعی او است که بگوید تیم‌ملی فوتبال نیاز به واکسن دارد اما مردم هم در این زمینه حق دارند. من هم قبول دارم که نیاز است اعضای تیم‌ملی واکسن بزنند اما باید اهم و فی‌الاهم صورت بگیرد و هیچ‌کس تافته جدا بافته نیست. در این زمینه باید برنامه‌ریزی صورت بگیرد و کسانی که واقعا در معرض خطرند و مشکل دارند، باید اولویت باشند.» حالا باید منتظر ماند دید که آیا وزارت بهداشت در اختصاص سهمیه واکسن روسی یا چینی به ملی‌پوشان چه تصمیمی‌ می‌گیرد و تبعات بعدی آن برای درخواست دیگر ارگان‌های ورزشی را می‌پذیرد که هرکدام به نوعی خواهان سهمیه شوند یا امیدوار بمانیم که در پایان فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایرانی که یکشنبه و دوشنبه هفته جاری آغاز شده‌اند و احتمالا اوایل خردادماه به پایان خواهد رسید، تولید انبوه تولیدات وطنی می‌تواند مرحم غوغا و دغدغه کرونا چه برای ورزشکاران و چه برای مردم باشد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.