مهدوی: پرسپولیس در نقل و انتقالات خوب کار کرد؛ بازی با عراق سخت استاین مدل کار کردن با پایه‌ها و تیم‌ملی امید به درد نمی‌خورد

0 97

بازیکن سابق تیم ملی می‌گوید در کنار مسائل تاکتیکی و تکنیکی، اگر احساسی هم به موضوع تیم ملی ایران نگاه کنیم، همیشه تا حدودی شانس هم کنار ما بوده و این بار هم می‌توانیم به صعود خوش‌بین باشیم.

محمدرضا مهدوی درعین‌حال که معتقد است نبود اسکوچیچ روی نیمکت، اتفاق خوبی نیست، اما به دیدار با عراق هم امیدوار است. با بازیکن سال‌های گذشته سرخپوشان و تیم ملی در خصوص بازی ایران و سوریه، جدال پیش روی شاگردان اسکوچیچ با عراق، نقل و انتقالات سرخپوشان و آینده این تیم صحبتی انجام دادیم. گفت‌وگویی روزنامه پرسپولیس با محمدرضا مهدوی پیشکسوت قرمزپوشان و فوتبال ایران را در زیر می‌خوانید:

-به جام جهانی صعود می‌کنیم؟

ما که همیشه خوش‌بین هستیم. همیشه به مسائل مثبت و خوب فکر می‌کنیم و به تیم انرژی می‌دهیم. وظیفه خودمان می‌دانیم که از تیم حمایت کنیم.

-اما عملکرد تیم در بازی با سوریه چندان امیدوارکننده نبود.

بله نمایش تیم خیلی امیدوارکننده نبود، اول از همه دو تا از نفرات اصلی تیم که سرمربی و مربی هستند، متأسفانه حضور نداشتند. هر چه باشد حضور سرمربی و کادرفنی کامل خیلی می‌تواند به تیم کمک کند. آقا کریم (باقری) هم دو سه روز دیرتر به تیم ملحق شد و وجود او خلا سرمربی را پوشاند اما دقت کرده باشید تیم ملی هیچ بازی تدارکاتی و اردوی بلندمدتی در این مدت نداشت. لژیونرها در اختیار تیم‌های‌شان بودند و شرایط جوری رقم خورد که به‌ناچار تیم از جوانانی استفاده کرد که هنوز میادین بزرگ ندیده‌اند و کم‌تجربه هستند، این کار را سخت می‌کند. بااین‌وجود ما امیدواریم که باانرژی مثبتی که وجود دارد، نتیجه لازم را بگیریم. اگر کمی در این خصوص از فاز منطقی خارج و احساسی فکر کنیم، همیشه در چنین مقاطعی هم کمی شانس برای ما بوده و با کمک خداوند و نیروی بچه‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم.

-سه‌شنبه با تیم ملی عراق بازی داریم، در دوحه و کار سخت‌تر از دیدار با سوریه خواهد بود.

فکر می‌کنم سخت‌ترین بازی ما همین دیدار باشد که در فاصله خیلی کمی با دیدار با سوریه خواهد بود. بلافاصله بچه‌ها به‌سوی دوحه پرواز کردند و فرصت کافی برای ریکاوری وجود نداشت اما این را نباید فراموش کنیم که ارکان اصلی تیم همه لژیونر و بهترین‌های لیگ داخلی هستند و کادرفنی خوبی متشکل از عزیزان خارجی و مربیان داخلی کنار تیمند. کریم باقری و وحید هاشمیان و خانبان خیلی کمک‌حال بچه‌ها خواهند بود و ارتباط خوبی ازنظر روحی بین آن‌ها وجود دارد.

-اسکوچیچ همراه تیم به دوحه نرفت، اگر در بازی با عراق هم غایب باشد، این مسئله در این دیدار مهم مشکل‌ساز نمی‌شود؟

بودن سرمربی کنار تیم خیلی اهمیت دارد. سرمربی در تیم نقش بزرگ‌تر یا پدر را دارد. اسکوچیچ از این قضیه مستثنا نیست، هرچند که اگر هم تستش منفی نبود، بودن کریم و بزرگان فوتبال روی نیمکت تیم ملی به تیم کمک می‌کند. بزرگانی که تجربه حضور در جام جهانی را دارند. البته به امید پروردگار اسکوچیچ هم به بازی می‌رسد.

-مهدی مهدوی کیا به‌عنوان سرمربی تیم ملی امید انتخاب شد. این کار از نگاه خیلی از پیشکسوتان ریسک بزرگی داشت.

من تبریک می‌گویم به مهدی، فوتبالیست باشخصیت و مقتدر، مربی فهیم، بادانش و کاربلد و همچنین تبریک می‌گویم به فدراسیون فوتبال که این اتفاق را رقم زد. نظر شخصی من این است که مهدی جان باید شرایطی را فراهم کند که مربیان دیگر هم در این راه کمک‌حالش باشند چون او مدت‌ها در ایران نبوده و فوتبال ایران را آن‌طور که بایدوشاید نمی‌شناسد. هرچند در آکادمی پایه‌ها در آلمان کارکرده اما تیم امید با آن رده‌ها تفاوت دارد. باید خیلی کمک بگیرد الحمدا… که همه دوستش دارند و همه با او رفیق هستند.

-البته او مسئولیت تیمی را برعهده‌گرفته که چند دهه است در رسیدن به المپیک ناکام بوده.

چون ما هیچ موقع با این رده اصولی برخورد نکردیم. یک گام مانده به مسابقات، تازه سرمربی انتخاب کردیم. این به درد نمی‌خورد. برای اینکه تیم برود به المپیک، باید ۴ سال زحمت بکشد. نمی‌دانم دوستان متوجه شدند یا نه، تیم ملی نوجوانان را بااقتدار بالا آوردیم اما بعد نه از ما و نه از دیگران خبری نشد. درست است کرونا تأثیرگذار بوده و برنامه جام جهانی نوجوانان و جوانان را به هم ریخت اما خودمان که می‌توانیم کارمان را درست انجام دهیم. الان از این تیم‌ها خبری نیست درحالی‌که همه کشورها برای تیم‌های پایه خود ساختار و پلن دارند. باید در فوتبال از ۱۱ سال تا ۲۳ سال برنامه داشت تا بشود نتیجه گرفت. اما ما نه برنامه‌ریزی داریم و نه بودجه، فقط چشم دوختیم که اصغر و اکبر برای مان بازی را دربیاورند.

-پرسپولیس را در فصل نقل و انتقالات چطور دیدید؟

خوب بوده، من فکر می‌کنم دو دفاع خیلی خوب جذب کردند که هر دو، هم ابراهیمی و هم نعمتی می‌توانند به تیم کمک کنند. سه بازیکن دیگر هم خیلی خوبند. به نظر من از دست دادن شاه‌مهره‌ها بعدازآنکه چند سال کنار هم‌بازی کردند، خیلی سخت است اما به‌هرحال نفرات خوبی هم جذب شدند. من خودم بازی تدارکاتی پرسپولیس با تیم دانشجویان را از نزدیک دیدم. یحیی انتخاب‌های خوبی داشته، تازه‌واردها هم کمی زمان می‌برد که با تیم هماهنگ شوند. به نظر من با بضاعتی که داشتند، خوب نقاط ضعف را پوشاندند.

-استقلال تاجیکستان در مرحله قبلی خوب نشان داد، بازی با این تیم سخت نیست؟

به نظر من سخت نیست، من بازی بچه‌ها را اخیراً دیدم، کلاً وضعیت تیم را رصد می‌کنم. ضمن اینکه با همه اعضای کادرفنی رفیقم و با آن‌ها در تماس هستم. درست است این بچه‌ها ۱۵-۱۶ ماه تحت فشار بودند و باید ریکاوری می‌کردند اما تیم خوبی داریم، تلفیقی از بازیکنان جوان و باتجربه. سید جلال هم ماشاا… خیلی خوب می‌درخشد و فرماندهی و لیدری‌اش در تیم مشخص است. در حالت کلی هم پرسپولیس نباید هیچ تیمی را دست‌کم بگیرد. می‌توانند برنده این بازی باشند.

-یعنی پرسپولیس را در مسیر رسیدن به ششمین قهرمانی متوالی می‌بینید؟ قهرمانی ششم به خاطر عددش هم که شده، برای همه جذابیت زیادی دارد.

پرسپولیس توانسته یک رکوردشکنی فوق‌العاده در کل تاریخ فوتبال ایران داشته باشد. بچه‌ها این‌قدر از این قضیه روحیه گرفتند که فکر می‌کنم همان هفته‌های اول خودشان را از باقی تیم‌ها جدا کرده و در راه قهرمانی قدم بردارند. حالا همه تیم‌ها از پرسپولیس می‌ترسند. انسجام و اتحاد تیمی خیلی بالاست، این تیم شخصیت قهرمانی دارد. خیلی مهم است که تیمی به شکست عادت نکند. پرسپولیس دارد به برد و قهرمانی عادت می‌کند. این تفکر در ذهن کادرفنی، بازیکنان و همه ارکان باشگاه نقش بسته است.

-استقلال را در نقل و انتقالات چطور دیدید؟

من تمام بازی‌ها را دنبال می‌کنم، جدای از پرسپولیس، حواسم به عملکرد سپاهان، استقلال و … هست. من در هر تیمی بودم، با جان‌ودل بازی کردم هرچند همه خانواده و خاندانم پرسپولیسی بودند. زمانی که تیم بهمن منحل شد سه روز گریه می‌کردم. علی آقای پروین هم همیشه این را می‌گفت که برای هر تیمی سرم را می‌دادم. من دوست دارم استقلال قوی باشد و پرسپولیس از آن قوی‌تر. چون وقتی این دو تیم خوبند، تیم ملی خوبی داریم. یک مقدار نگران فرهاد مجیدی و مدیریت متزلزل این باشگاه هستم. امیدوارم این تیم به اوج خودش برگردد و پرسپولیس این تیم را در اوجش پشت سر بگذارد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.