ناگفته‌های تکان‌دهنده آرفی از ۳ سال ممنوع‌الخروجی در ایران: هواداران اول اطلاعات داشته باشند و بعد فحاشی کنندحسرت دیدن مادرم را باید به گور ببرم

0 28

میلاد اعظمی – خبرنگار: در این چند روز گذشته که بحث درگیری سوشا مکانی با باشگاه پرسپولیس مطرح شد بازهم کلیپ‌های گل معروف اشپیتیم آرفی مهاجم پرسپولیس به سوشا مکانی در فضای مجازی دست‌به‌دست چرخید. همین مساله باعث شد تا برای مصاحبه سراغ آرفی برویم اما ناگهان مسیر مصاحبه تغییر پیدا کرد و آرفی از مشکلات و مسایلی گفت که ۳ سال آن‌ها را پنهان کرده بود. از مشکلی که باعث شد ۳ سال در ایران ممنوع‌الخروج شود و نتواند قبل از مرگ مادرش او را ببیند و پس از مرگ مادرش بتواند از ایران خارج شود. روزهایی که آرفی حتی دخترش را هم ندید. پس باحوصله و با دقت این مصاحبه و صحبت‌های آرفی را بخوانید.

-اشپیتیم، به نظرت اوضاع در خط دفاع پرسپولیس مثل خط حمله خوب است؟

به نظر من پرسپولیس مشکلی در دفاع ندارد سید جلال و کنعانی که هستند و محمد انصاری هم بازیکن خوبی است که می‌تواند به پرسپولیس کمک کند. من نمی‌دانم چرا کسی روی انصاری حساب نمی‌کند.

– بالاخره انصاری بعد از یک مصدومیت شدید کم‌کم به شرایط بازی رسیده.

خب مصدوم شده باشد، مگر چه ایرادی دارد؟ چرا ما یاد گرفتیم که وقتی یک بازیکن مصدوم شد او را از یاد ببریم. مگر یادتان نمی‌آید که محسن خلیلی با آن‌همه محبوبیت در پرسپولیس وقتی رباط پاره کرد خیلی راحت از او گذشتند و ولش کردند. این چیزها درست نیست، باید همیشه هوای بازیکنانی که در تیم مصدوم می‌شود را داشته باشیم.

-تو ۴۱ ساله هستی، چطور سید جلال در ۳۹ سالگی به این اندازه آماده است؟

در مورد خودم باید بگویم که به نظرم زود از فوتبال خداحافظی کردم. وقتی یک فوتبالیست بتواند خودش را در شرایط حرفه‌ای نگه دارد می‌تواند حتی تا ۴۰ سالگی بازی کند. البته اگر یادتان بیاید یک‌زمانی در همه جای جهان وقتی یک فوتبالیست به ۳۲ سالگی می‌رسید همه می‌گفتند پیر شده، حتی تیم‌هایی مثل بایرن‌مونیخ و منچستر بازیکن بالای ۳۱ سال بیشتر از یک سال تمدید نمی‌کردند اما حالا شرایط فرق کرده.

-خب سید جلال چرا در این سن آماده است؟
من در زندگی شخصی سید جلال نیستم اما حتما زندگی حرفه‌ای دارد که می‌تواند در این سن و سال به این صورت بازی کند. یادم می‌آید که یک مدتی می‌گفتند سید جلال باید خداحافظی کند اما مدیریت و مربی پشت بودند و حالا می‌بینید که نتیجه چه می‌شود. سید جلال بازیکن خوبی است که حرفه‌ای زندگی می‌کند و ازنظر خواب و تغذیه شرایط عالی دارد که می‌تواند در این سن بازی کند.

-خودت چند بار مقابل سید جلال بازی کردی؟

نمی‌دانم چند بار بازی کردم اما اگر اشتباه نکنم در یک بازی که سید جلال مدافع سپاهان بود ۲ گل به این تیم زدم. هرچند همیشه بازی کردن مقابل سید جلال سخت بود.

-کدام مدافع در فوتبال ایران تو را خیلی اذیت کرد؟

آن موقع که من به فوتبال ایران آمدم کسی را نمی‌شناختم و کسی هم از من شناخت نداشت به خاطر همین راحت بازی می‌کردم، اما فکر می‌کنم یک مدافع خارجی و اگر اشتباه نکنم عراقی در ذوب‌آهن بود که خیلی من را اذیت کرد و من اصلاً دوست نداشتم مقابل او بازی کنم. هر موقع مقابل او بازی داشتیم من از دستش فرار می‌کردم.

-در این چند روز گذشته و به خاطر حواشی که سوشا مکانی برای پرسپولیس درست کرد، آن گل معروف تو به سوشا و استیل آذین دوباره وایرال شد.

آن گل در تاریخ فوتبال ایران می‌ماند. دیدم که دوباره در اینستاگرام وایرال شد و این برای خودمان بازهم جالب.

-به نظرت رفتاری که سوشا با باشگاه کرد درست بود؟

من کاری به مسایل شخصیتی سوشا ندارم، اما ازنظر بیزنسی نمی‌شود به او خرده گرفت. در ایران باشگاه‌ها خیلی بازیکن‌ها را اذیت می‌کنند و این مساله حتی برای خود من هم رخ داد. حالا که این صحبت‌ها شد، می‌خواهم یک موضوع را بعد از چندین سال مطرح کنم و به هواداران بگویم.

-خب می‌شنویم.

من به خاطر بدهی مالیاتی که داشتم و باشگاه پرسپولیس باید آن را پرداخت می‌کرد ۳ سال بود که در ایران ممنوع‌الخروج بودم و نمی‌توانستم به آلمان بروم. در همین مدت مادرم بیمار شد و من نتوانستم به دیدن او بروم و متاسفانه مادرم از دنیا رفت و من او را ندیدم. بعد از فوت مادرم بود که باشگاه پرسپولیس و ابراهیم شکوری بدهی مالیاتی من را دادند تا حداقل بتوانم بر سر مزار مادرم بروم. متاسفانه به خاطر این مشکل و ممنوع‌الخروجی حسرت دیدن مادرم تا ابد با من ماند.

-واقعا؟ توضیح بیشتر بده.

من از زمانی که در پرسپولیس بازی می‌کردم ظاهرا بدهی مالیاتی داشتم که باید باشگاه آن را پرداخت می‌کرد من تنها خارجی بودم که پس از پایان فوتبالم وقتی به آلمان و کشورم برگشتم دوباره به ایران آمدم چون اینجا را دوست داشتم. متاسفانه در بازگشت دوباره به ایران وقتی می‌خواستم به آلمان بروم متوجه شدم که ممنوع‌الخروج هستم وقتی به اداره مالیات رفتم به من گفتند که از زمان حضور در پرسپولیس بدهی مالیاتی دارم، در حالی که این بدهی را باید باشگاه می‌داد. من چون در ایران اقامت کار گرفتم ممنوع‌الخروج شدم و در این ۳ سال نتوانستم به آلمان بروم. هر بار هم به هر مدیر باشگاه که گفتم کار من را انجام نداد آن‌قدر در ایران ماندم که مادرم از دنیا رفت نتوانستند او را ببینم.

-یعنی شکوری و سمیعی هم کاری برای تو نکردند؟

چرا انجام دادند. زمانی که شکوری به باشگاه آمد به او گفتم که شرایط مادرم بد است و در بیمارستان بستری‌شده و ممکن است زنده نباشد، اما چند وقت بعد مادرم از دنیا رفت و من نتوانستم او را ببینم و بعد از آن بود که با کمک شکوری بدهی من پرداخت شد تا بتوانم به آلمان بروم.

– مگر بدهی مالیات تو چقدر بود که نتوانستی در این چند سال پرداخت کنی؟

بدهی من اصلا زیاد نبود و زیر ۱۰۰ میلیون تومان بود، اما از انصاری‌فرد و عرب و هر مدیری که آمد پول من را ندادند. وقتی هم می‌گفتم که طلبم را بدهند به‌تندی با من رفتار می‌کردند و انگار من مقصر هستند. آن‌ها حتی در روی من می‌بستند تا با من حرف نزنند. هواداران که این چیزها را نمی‌دانند وقتی ما شکایت می‌کنم می‌گویند چرا اشپیتیم شکایت کرد و کلی فحاشی می‌کنند.

-پس یعنی رفتار سوشا را تایید می‌کنی؟

من کاری به سوشا ندارم اما وقتی باشگاه بدهی دارد باید پرداخت کند. وقتی باشگاه بدهی را به سوشا پرداخت نکرده چرا باید فحش بخورد؟ وقتی بدهی وجود دارد باید بدهند. چرا الان کسی به بودیمیر که ۵۰۰ هزار یورو پول گرفته فحش نمی‌دهد؟ چرا کسی به برانکو کاری ندارد که از پرسپولیس شکایت کرد و پول گرفت یا کالدرون؟ اما به ایرانی‌ها و حتی به من وقتی می‌خواهیم پول را بگیریم فحش می‌دهند.

-خب مقصر کیست؟

مقصر کیست؟ من از شما یک سوال دارم. وقتی سالی ۱۵ نفر برای گرفتن پول‌شان از باشگاه پرسپولیس شکایت می‌کنند آن ۱۵ نفر مقصر هستند یا باشگاه؟ وقتی باشگاه مشکل دارد به بازیکن چه ارتباطی دارد؟ همین هوادارانی که فحش می‌دهند آیا حاضر هستند به خاطر پرسپولیس مثلاً از یک میلیارد تومان شان بگذرند؟ وقتی قرارداد می‌بندیم همه خوشحال می‌شوند و می‌گویند به خاطر پرسپولیس آمده اما وقتی پول را می‌خواهیم نمی‌گویند به خاطر پرسپولیس پولش را بدهید.

-ظاهرا دل‌پری داری!

چرا دل‌پری نداشته باشیم؟ ۳ سال است که این حرف‌ها را در دل خودم نگه داشتم. ۳ سال من را اذیت کردند و حتی اجازه ندادند مادر مریضم را ببینم، ۳ سال دخترم را ندیدم. من حتی به کمیته انضباطی رفتم و برای گرفتن پولم شکایت کردم و بیش از یک سال پیش رای به نفع من صادرشده اما بازهم پول من را ندادند. الان وقتی مادرم فوت شد و به‌نوعی آبروی‌شان رفت پول من را دادند.

*خب تو در ایران اذیت می‌شوی؟

من در ایران اذیت نمی‌شوم. اتفاقا اینجا زندگی می‌کنم و درآمد هم دارم. من نمی‌گویم ایران بد است و یا مردم ایران بد بودند آن آدم‌هایی که این بلا سر من آوردند و باعث شدند ۳ سال ممنوع‌الخروج شوم و حسرت دیدن مادرم بر دلم ماند بد هستند. من از دست آن‌ها ناراحتم، نه ایران و مردم ایران و هواداران پرسپولیس. در این ۳ سال خیلی خودخوری کردم و حرفی نزدم تا به ضرر پرسپولیس و هواداران تمام نشود اما آن‌ها می‌آیند و بدون اینکه چیزی بدانند به ما توهین می‌کنند. مگر همین مدیران بشار را ناراحت نکردند که از ایران رفت تا جایی بازی کند که پول درستی بگیرد.

*در پایان اگر حرفی مانده بگو.

این‌ها حرف‌هایی بود که سال‌ها بود در دلم مانده بود و خوشحالم که از طریق روزنامه پرسپولیس توانستم آن‌ها را به گوش هواداران فوتبال ایران برسانم. آن‌ها باید بدانند که اصل ماجرا چیست، آن‌ها باید بدانند که چه بلایی در این ۳ سال سر من آمد، آن‌ها باید بدانند که چه اتفاقی افتاد که من حسرت دیدن مادرم را دارم و در شرایطی از دنیا رفت که من او را ندیدم، آن‌ها باید بدانند که وقتی شما ۳ سال دخترت را نبینی چه حس و حالی دارد. پس بیخود و بدون داشتن اطلاعات نباید کسی را قضاوت کرد و به او فحاشی کرد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.