نفوذِ نداشته فدراسیون ایران و خوش رقصی AFC برای سعودی‌هااعتراض پوچ

0 54
نفوذِ نداشته فدراسیون ایران و خوش رقصی AFC برای سعودی‌هااعتراض پوچ

مرضیه دارابی – خبرنگار: پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ هرچند تکلیف انتخابات فدراسیون فوتبال ایران مشخص شد و شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، درحالی‌که علی کریمی هم برای ریاست فدراسیون کاندیدا شده بود، جانشین مهدی تاجِ مستعفی شد اما آن‌هایی که می‌توانستند و می‌خواستند از آب گل آلود فوتبال ایران بهره ببرند، بهره لازم را برده و به چیزی که می‌خواستند رسیدند.
عربستان سعودی که سال‌هاست دشمنی‌اش را به وفور در فوتبال هم با ایران نشان داده و متاسفانه از دیوار کوتاه مدیریت فوتبال ما، به هر خواسته‌ای هم رسیده، توانست میزبانی چند گروه از بازی‌های متمرکز لیگ قهرمانان آسیا را بگیرد.
این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌داد که قبلترها هم هر تصمیمی در AFC گرفته می‌شد و یک پایش عربستان سعودی بود، معمولا همه به ضرر فوتبال ما بود، از جمله آن هم می‌توان گرفتن حق میزبانی در مقابل تیم‌های عربستانی و اماراتی در لیگ قهرمانان آسیا بود که درنهایت هزینه مادی و معنوی سنگینی را به تیم‌های ما تحمیل کرد.
این بار هم تصمیمی علیه فوتبال ما گرفته شده بود که صرفا منفعت سعودی‌ها در آن لحاظ شده بود. فدراسیون جدید هم گفت که به این تصمیم اعتراض می‌کند اما تجربه نشان داده ما هرچند مهدی تاج را هم در AFC داریم اما هیچ وقت کرسی تاثیرگذاری نداشته‌ایم و نمی‌توانیم رأیی را تغییر دهیم.
این‌که در ابتدا همیشه صحبت از اعتراض جدی می‌شود و فدراسیون نشین‌ها یک بند مصاحبه کرده و می‌گویند در مقابل این تصمیم اعتراض تند و جدی‌شان را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه می‌دهند، بیشتر به یک بازی روانی می‌ماند که خودمان می‌دانیم تغییری در تصمیم AFC ندارد.
در همین رابطه روز گذشته در خبرها داشتیم که یک منبع در کنفدراسیون فوتبال آسیا تاکید کرده که اعتراض فدراسیون و باشگاه‌های ایرانی نسبت به میزبانی عربستان قابل قبول نیست و باید باشگاه‌های ایرانی در عربستان به میدان بروند.
سایت عربی کوره در این باره نوشت: «عربستان به عنوان میزبان گروه‌های اول و سوم و چهارم مرحله گروهی فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا انتخاب شده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا چند روز پیش تصمیم گرفت که ریاض را به عنوان میزبان دیدار العین امارات و فولاد در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا انتخاب کند که این تصمیم با اعتراض رسمی فدراسیون فوتبال ایران همراه شد.
سایت عربی کوره در همین راستا گفت‌وگویی با یک منبع در کنفدراسیون فوتبال آسیا داشت تا موضع گیری AFC را نسبت به اعتراض فدراسیون فوتبال ایران جویا شود. این منبع به سایت عربی کوره گفت، دفتر اجرایی AFC تصمیم خود را درباره کشورهای میزبان مرحله گروهی و پلی آف تغییر نخواهد داد و باشگاه‌های ایرانی باید طبق زمان بندی صورت گرفته در عربستان به میدان بروند.
طبق تقویم فولاد باید در تاریخ ۲۱ فروردین‌ماه در ورزشگاه ملک فهد ریاض به مصاف العین امارات برود.
فدراسیون فوتبال ایران طی روزهای گذشته با درخواست باشگاه فولاد خوزستان به کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه نگاری کرد و درخواست لغو میزبانی ریاض برای بازی فولاد با العین امارات در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا به دلیل نبود امنیت را کرد.
درحالی‌که استقلال هم باید از ۲۶ فروردین در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در جده با الاهلی عربستان، الدحیل قطر و الشرطه عراق بازی کند.
سعید آذری، مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان در واکنش به اعلام خبر سایت کوره صحبت جالبی را مطرح کرده که به نظر اصل مطلب است. او می‌گوید که عدم پاسخ AFC به درخواست ایران تا این لحظه، نشان دهنده این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای عربستان است نه قاره آسیا.
آذری ادامه داد: «۲ سال پیش در تیم ذوب‌آهن بودم و مقرر شد میزبان النصر عربستان در شهر کربلای عراق باشیم. به فاصله ۸ ساعت مانده به آن مسابقه، النصر به بهانه پرتاب راکت در کشور عراق که ۱۰۰ کیلومتر با استادیوم فاصله داشت، آن مسابقه را لغو و بازی را به زمان و کشور دیگری موکول کرد. درخواست فعلی ما از AFC همین است. تا روز بازی فولاد ایران با العین امارات در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا چند روز باقی مانده است اما به درخواست ما پاسخی داده نمی‌شود. چه ضمانتی وجود دارد که مشکلی برای تیم فولاد در عربستان پیش نیاید؟ اگر اتفاقی رخ بدهد چه کسی پاسخگو است؟ تناقض در تصمیم گیری بین دو کشور ایران و عربستان چه چیزی را نشان می‌دهد؟ این موضوع سئوال برانگیز است. آیا چون ما ایران هستیم این بلاها سرمان می‌آید و این یک تصمیم صرفاً سیاسی است؟ چرا دو سال پیش و در بحث میزبانی ما در عراق، ۸ ساعته پاسخ النصر عربستان را دادند اما الان چند روز است که پاسخ ایمیل ما را نمی‌دهند؟»
تجربه نشان داده که اعتراض‌های ما به AFC معمولا پوچ است و فدراسیونی که اعتراض را ارسال می‌کند از کرسی‌های نامطمئن و سست خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر دارد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.