نگاهی به تعاملات عزیزی‌خادم با رسانه‌ها؛‌ متکلم وحده، دور از همه!آنچه به صلاح فوتبال نیست!

0 50

مریم سرخوش – خبرنگار: اسفندماه سال گذشته بود که بالاخره تکلیف ریاست فدراسیون فوتبال مشخص شد و شهاب‌الدین عزیزی‌خادم ۴۹ رأی مجمع برای حضور در رأس فوتبال به خود اختصاص داد. او با شعار «تغییر» راهی سئول شد و قرار بود تصمیماتش با «خرد جمعی» و البته انتخاب «افراد خبره» همراه شود اما در آستانه یک ماهگی حضورش در فدراسیون فاصله قابل تاملی با شعارهای انتخاباتی‌اش دیده می‌شود. انتخاب‌های عجیب عزیزی‌خادم و احکامی که صادر می‌کند یکی پس از دیگری حاشیه‌ساز شده و آخرین حکمش برای مجتبی خورشیدی هم انتقادهای گسترده‌ای را رقم زد. عجیب‌تر آن‌که رییس فدراسیون فوتبال نشان داده که تعامل چندانی با رسانه‌ها ندارد و متکلم وحده بودن را به پاسخگویی سوال‌های خبرنگاران ارجح می‌داند. از همان اولین نشست خبری و عدم پاسخگویی به سوال‌ها تا لغو کنفرانس خبری به بهانه کرونا و مصاحبه اجباری در اردوی تیم‌ملی بدون پاسخگویی مناسب. روشی که چندان به صلاح فوتبال نخواهد بود و تجربه نشان داده مدیرانی از این دست توفیق چندانی در ترکاندن حباب‌های مدیریتی‌شان ندارند. جالب این که رئیس فدراسیون فوتبال در آخرین گفت‌وگوهایش مدعی شده در روزهای اخیر کسی حاضر به قبول مسئولیت سرپرستی تیم ملی هم نبوده و در قحط الرجال سرپرستی دست به انتخابی شایسته! زده است. بخش‌هایی از گفت‌وگوی عزیزی خادم با برنامه ورزش و مردم را در ادامه بخوانید.

باز هم دلایل انتخاب خورشیدی بیان نشد
رییس فدراسیون فوتبال در بخشی از صحبت‌هایش درباره دلایل انتخاب مجتبی خورشیدی به‌عنوان سرپرست تیم‌ملی و انتقادهای اهالی فوتبال گفته «قبل از او حتما با چند نفر صحبت کردم. می‌توانم اسم بیاورم. ۲، ۳ ساعت با چهره‌های ملی صحبت کردم. خواهش کردم که این مسوولیت را بپذیرند. هیچ‌کس نیامد. استدلال آن‌ها این بود که در فوتبال همه چیز خدشه‌دار شده و به هر دلیل نیامدند. این فوتبال متعلق به همه است. نمی‌توان یک خط‌کش گذاشت که چه کسانی بیایند و چه کسانی نیایند. چارت تیم‌های ملی در حال تغییر است و نفرات بالاتری هم انتخاب خواهد شد. مسئولیت این تیم بر عهده خودم است.»
پاسخ عزیزی‌خادم قطعا اقناع‌کننده نیست، او از گزینه‌های مورد نظرش اسمی نبرده که مشخص شود می‌توانستند انتخاب‌های اصلحی برای تیم‌ملی باشند یا خیر؟ یا حتی پیگیری دلایل رد این پیشنهادات از سوی کاندیداهای مطرح شده  هم برای ریشه‌یابی مشکلات فدراسیون فوتبال می‌تواند صورت بگیرد. خانواده فوتبال، خورشیدی را در حسا‌س‌ترین روزهای پیش‌روی تیم‌ملی به هیچ وجه گزینه مناسبی نمی‌دانند اما رییس فدراسیون فوتبال حتی از بیان این که انتخاب سرپرست کنونی بر چه اساس و مبنایی صورت گرفته، دریغ می‌کند.
البته که انتقادها به انتخاب‌های رییس فدراسیون فوتبال همچنان وجود دارد و در این زمینه گفته می‌شود که تلاش‌ها برای فراهم کردن زمینه‌های حضور علی خطیر در فدراسیون فوتبال هم ادامه دارد. بعضی نزدیکان رییس فدراسیون در تلاشند با روش‌های خاص‌شان معاون پیشین باشگاه استقلال را به ساختمان سئول برسانند. اتفاقی که در صورت وقوع به چالشی جدی برای فدراسیون فوتبال و هواداران باشگاه پرسپولیس منجر خواهد شد که به عملکرد تامل‌برانگیز خطیر در زمان شکایت قطری‌ها و درز اطلاعاتی که گفته می‌شد از سوی معاون اسبق استقلال صورت گرفته، برمی‌گردد.

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش

خبر استعفای مجدد علی جوادی از مدیریت روابط عمومی فدراسیون فوتبال هم اواخر هفته گذشته منتشر شد و گفته می‌شود دلیل آن به بعضی از تصمیمات رئیس فدراسیون فوتبال از جمله انتخاب مجتبی خورشیدی به عنوان سرپرست تیم ملی برمی‌گردد و جوادی به عنوان سخنگوی فدراسیون نتوانست در مقابل پرسش‌های همکاران خبری خود از این انتصاب دفاع کند. عزیزی خادم دیروز در این باره تاکید کرد که باوجود استعفای جوادی، با این استعفا موافقت نشده و البته روی عنوان سرپرستی در حکم جوادی تاکید کرد که به مذاق سردبیر باسابقه روزنامه های‌ورزشی خوش نیامد. دقایقی بعد از این صحبت‌های عزیزی خادم، جوادی با انتشار پیامی صریح در صفحه شخصی خود به صورت قطعی از پایان همکاری‌اش با فدراسیون خبر داد و به این ترتیب مشخص شد که او از تیم عزیزی خادم فاصله گرفته و حاضر نشده با این جمع همراه شود.

جوادی نوشت: «ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش / ‏بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش. آنچه صلاح فوتبال بود گفتم، چون دلم بیش از هر چیز برای ایران می‌سوزد. برخلاف خیلی‌ها به فکر منافع خودم نبودم و مصلحت فوتبال اهمیت ویژه‌ای برایم داشت. زمان بهترین قاضی است. برای تیم ملی و فوتبال کشورم، بهترین‌ها را آرزو می‌کنم.»

پرونده ویلموتس با کدام تیم حقوقی؟
عزیزی‌خادم درباره پرونده شکایت ایران از حکم صادر شده از سوی فیفا به نفع مارک ویلموتس در دادگاه CAS هم عنوان کرد: «درباره پرونده ویلموتس باید بگویم که ما بدهی ۶میلیون و ۵۰۰هزار یورویی داریم. دادگاه این پرونده عقب افتاده و به اوایل تیرماه موکول شده است. چون آن‌ها خواستار یک جلسه غیرحضوری بودند که ما نپذیرفتیم. همین موضوع خسارت مالی زیادی هم دیدیم و فوتبال در یک سال گذشته مسایل خاص خودش را داشته اما حالا وارد مسیر جدیدی شدیم. ما امیداریم که این بدهی را کم کنیم. این موضوع هیات رییسه قبلی و وزارت ورزش را درگیر کرده است. تیم‌ملی را به لبه تیغ برده‌ایم، بی‌اعتمادی به وجود آمده است و مسایلی به فوتبال ملی وارد شده است.»
بی‌شک ویلموتس در پیروزی اولیه و تعیین غرامت سنگین علیه فدراسیون فوتبال از وکلای خوبی برخوردار بوده اما یکی از ایرادات اصلی به پیگیری‌های فدراسیون پیش از حضور عزیزی‌خادم عدم حضور وکلای مطرح در چنین پرونده مهمی برای فوتبال ایران بود. خادم در حالی برای کاهش این بدهی ابراز امیدواری می‌کند که همچنان وکلای حوزه ورزش نسبت به توفیق در این پرونده به دلیل روشن نبودن روند آن خوشبین نیستند و باید منتظر ماند و دید در نهایت قائله گران و پرهزینه سفر ویلموتس به ایران چه میزان خسارت برای فوتبال ما به همراه خواهد داشت.

تضمین از باشگاه‌هایی که سهمی از درآمدها ندارند
این مسوول درباره لغو قانون ممنوعیت ورود مربیان و بازیکنان خارجی هم اظهار کرده «این موضوع در هیات رییسه مطرح می‌شود. خودم مطالعه‌ای روی این موضوع ندارم. منافع فوتبال برای من مهم است. باشگاه‌ها باید صندوقی ایجاد کنند و برای جذب بازیکن و مربی خارجی گارانتی بدهند. باید دستمزد بازیکن و مربی خارجی را در این صندوق بگذارند و هر موقع که قراردادی فسخ شد، پول از همین محل تسویه حساب می‌شود. ما که نمی‌توانیم اجازه دهیم پرونده دیگری علیه فوتبال ایران تشکیل شود.»
گارانتی و تضمین از باشگاه‌ها برای خرید مربیان و بازیکنان خارجی هم شاید اتفاق خوبی باشد اما نه برای فدراسیونی که سال‌هاست نتوانسته هیچ حقی برای باشگاه‌ها زنده کند. حق پخش مدت‌هاست که بلاتکلیف مانده، باشگاه‌ها هم هیچ سهمی از درآمدهای سازمان‌ لیگ ندارند و عمدتا بدهکار مالی این سازمان خوانده می‌شوند. برای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگش تفاوتی میان تیم‌های قهرمان و مطرحی چون پرسپولیس و تیم‌هایی میانه‌های پایینی جدول نیست. پرسپولیس طی ۴سال گذشته درآمدزایی قابل‌توجهی را برای فوتبال ایران داشته اما هیچ گاه سهمی از درآمدهای چند ده میلیارد تومانی فوتبال و تبلیغات محیطی نداشته است. آن هم درحالی‌که اگر بخشی از درآمدزایی‌های سرخپوشان برای فوتبال به خودشان تعلق می‌گرفت، می‌توانست بخشی از مشکلات و بدهی‌های این تیم را در قبال خریدهای خارجی برطرف کند. چه بهتر که یکی از سیاست‌های مدیر جدید فوتبال شفاف‌سازی‌های مالی در بدنه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال باشد تا باشگاه‌ها از آنچه سهم‌شان است مطلع باشند و نسبت به دیگر تدابیر احتمالی در آینده از جمله صندوق دستمزد بازیکنان و مربیان خارجی استقبال بیشتری داشته باشند.

تناقض‌های شستا و فدراسیون فوتبال
عزیزی‌خادم درباره بدهی این فدراسیون به شستا و خبر واگذاری سه دانگ ساختمان باشگاه پرسپولیس هم گفته «بخش اعظمی از بدهی‌ها به یورو داده شده و سایر مبالغ را هم تعامل خواهیم کرد تا پرداخت شود. من چیزی درباره واگذاری ساختمان باشگاه پرسپولیس ندیده‌ام. همه چیز باید کتبی باشد. واقعیت و برنامه برای ما چیزهایی است که مکتوب شده و رضایتمندی افکار عمومی و مردم برای ما مهم است.»
او در حالی از پرداخت بخش قابل‌توجهی از بدهی دو میلیون یورویی به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و نبود مشکل در واگذاری سه دانگ ساختمان پرسپولیس سخن می‌گوید که پرونده بدهکاری فدراسیون فوتبال به شستا هنوز بسته نشده و به تاکید روابط عمومی سابق فدراسیون ساختمان باشگاه پرسپولیس و فدراسیون همچنان در گرو دادگاه است! در اظهارات مسوول فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و شستا، تناقض وجود دارد. اواسط دی‌ماه که خبر توقیف و حراج ساختمان فدراسیون منتشر شد، محمد شریعتمداری، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از وساطت وزیر ورزش و جوانان برای توقف روند حراج ساختمان مذکور خبر داد و اعلام کرد به فدراسیون فوتبال تا پایان سال برای تسویه حساب بدهی خود زمان داده شد. حالا حتی بیان نمی‌شود که این بدهی از چه منابعی تامین و پرداخت شده است. آن هم در حالی که پرداخت ریالی یا یورویی به محل مناقشه دو طرف بدل شده و وزیر ورزش، مدیرعامل شستا، مسئول خزانه‌داری فدراسیون، کمیته حقوقی فدراسیون و مسوول اقتصادی فدراسیون از پرداخت اعظمی از این بدهی (۲۵میلیارد تومان با احتساب نرخ ارز در سال ۱۳۹۸) خبر می‌دهند اما شستا با حکم ۶۰میلیاردی (یورو نرخ ۱۴۰۰) به سراغ فدراسیون می‌آید!

***

عزیزی خادم در صحبت‌هایش از شایسته‌سالاری و رضایتمندی افکار عمومی و مردم و موفقیت فوتبال سخن می‌گوید در حالی که تا همین الان هم نتوانسته اقبال عمومی از تصمیماتی که برای فدراسیون فوتبال گرفته را کسب کند. او حتی مدیر روابط عمومی‌اش به عنوان یک عضو رسانه‌ای مورد قبول را از دست داد و به نظر نمی‌رسد با این روش، فدراسیون تحت مدیریت او چیزی بهتر از فدراسیون تاج و بهاروند داشته باشد. او باید بداند در نزدیک‌ترین زمان ممکن در آزمونی جدی از موفقیت تیم‌ملی محک خواهد خورد و تیر انتقادها را سخت‌تر از وضعیت کنونی به سمت خود خواهد دید.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.