پرداخت جریمه آل‌کثیر تمام سهم پرسپولیس از پاداش آسیاییکنفدراسیون راه نیامد، فیفا کنار کشید

0 12

پرسپولیس پول دارد اما ندارد. این دردی است که پرسپولیس، این روزها ان را با تمام وجود خودش لمس می‌کند در روزهایی که دیگران، پول‌هایی را که در واقع متعلق به خودشان نیست، می‌توانند هزینه کنند.
گاه و بی‌گاه در حالی درباره لزوم کمک به پرسپولیس صحبت می‌شود که در واقع پرسپولیس از عدم دسترسی به حق و اموال خود، رنج می‌برد. گاهی پای تحریم‌ها در میان است ولی گاهی چنین نیست. پرسپولیس دارد و می‌تواند داشته باشد که شاهانه زندگی کند اما پول‌هایش یا در جیب دیگران است یا ان را گَنده می‌دهند و به…
بگذریم. سخن از ناکارآمدی‌ها، حسادت‌ها و مهاری است که با این محرومیت‌ها به دست و پای پرسپولیس انداخته‌اند تا این شیر را زمین‌گیر کنند. برای پرسپولیسی که می‌تواند برای بخش عظیمی از جامعه، شادی، نشاط، سرگرمی و تکاپوی رقابت تولید کند از پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها که خبری نیست که هیچ، اگر از دست بسیاری بر بیاید از ایجاد هیچ مانعی دریغ نمی‌شود.

*عربستانی‌ها روی تحریم فوتبال ایران، نظارت دارند؟
پرسپولیس، همین حالا بیش از ۲میلیون و ۷۰۰ هزار دلار در مالزی دارد. این بار شرایط بسیار سخت‌تر از گذشته است و پرسپولیسی‌ها دست‌شان کوتاه از دارایی خودشان مانده است. شاید هم یک ناظری مثل عربستان، آن‌جا حضور دارد تا کوچک‌ترین حرکت کنفدراسیون را در این حوزه را راپورت بدهد و حساب‌های کنفدراسیون را دچار چالش کند. این موضوع چقدر نزدیک به واقعیت است نمی‌دانیم ولی به هر حال دور از منطق و عقل هم نیست. عربستان در این چند سال در بیرون از زمین توفیق‌های زیادی برابر فوتبال ایران داشته است و آشکار و پنهان هر کاری که خواسته‌اند، انجام داده‌اند که اوج ان گرفتن میزبانی‌ها بود و اخیرا هم که شاهد بودیم که کنفدراسیون در نامه‌ای به فوتبال ایران، اعلام کرد با توجه به تبعات ناشی از تحریم‌ها و فراهم نبودن امکان انتقال تجهیزات و منابع مالی، نمی‌توانند به ایران، میزبانی بدهند که در نوع خود قابل تامل است.
در این بین البته سوال پیش می‌اید که کنفدراسیون چقدر صادقانه به دنبال رفع موانع است

*پاسخ رد کنفدراسیون به تمام راهکارها
پرسپولیس باید در همین اردیبهشت‌ماه پیش رو طبق قولی که داده بود مشکل مالیاتی برانکو را حل کند. رقمی معادل ۵۰۰ هزار دلار در میان است. بعد از آن هم نوبت به حدود ۸۰۰ هزار دلار پرداختی به کالدرون و دستیارانش می‌رسد. پرداخت‌هایی مثل پرداخت به بودیمیر به اعتبار پاداش آسیایی انجام شده است، ولی تا به این جا همه راه‌ها بسته است. کنفدراسیون فوتبال اسیا تا به این‌جا به تمام راهکارهای ارائه شده پاسخ منفی داده است حتی به انتقال چمدانی.
با هوشمند شدن تحریم‌ها به نظر می‌رسد این موضوع به کلی فراتر از توان و امکانات باشگاه‌ها و حتی فدراسیون باشد و تا این لحظه هیچ راهکاری اندیشیده نشده است که فوتبال به منافع خود برسد و این مانع از سر راه آن برداشته شود.

*مخالفت فیفا با مداخله در امور AFC
بهترین درخواست ممکن برای رسیدن به پاداش آسیایی این بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا، اجرای احکام قطعی از سوی فیفا و دادگاه داوری ورزش را از محل درآمد پرسپولیس انجام بدهد که با این امر مخالفت شد. باشگاه پرسپولیس بری این منظور به دنبال وساطت و دخالت فیفا هم بود که پاسخ به این درخواست هم منفی بوده است و فیفا، آن را مداخله در امور داخلی کنفدراسیون‌ها می‌داند.

*پرسپولیس در تعقیب تحولات سیاسی
با تمام این مصائبی که وجود دارد، پرسپولیس تمام رویدادها حتی سیر تحولات سیاسی را هم دنبال می‌کند تا شاید راهی برای رسیدن به منابع مالی خود پیدا کند. در این ارتباط مطرح می‌شود که شاید تنها راهکار موجود بردن دعوا به دادگاه داوری ورزش باشد. بعضی حقوق‌دان‌ها این مساله را مطرح می‌کنند که کنفدراسیون در عمل قانونی را زیر پا نگذاشته است که بتوان از این طریق به نتیجه‌ای رسید، چون آن‌ها با موانع بانکی روبه‌رو هستند که مربوط به ایران می‌شود.

* ۱۰هزار دلار تمام سهم پرسپولیس از پاداش آسیایی
تمام سهم پرسپولیس از مبلغ قابل توجهی که در کنفدراسیون دارد. به ۱۰هزار دلار می‌رسد. این هم رقمی است که کنفدراسیون فوتبال اسیا با نامه باشگاه پرسپولیس به عنوان جریمه آل‌کثیر از پول پرسپولیس برداشت کرد. حالا پرسپولیس بعدا این پول را با آل‌کثیر حساب کند یا نه معلوم نیست. پرسپولیس و مهاجم تازه از محرومیت بازگشته‌اش به نظر تا کنون به یک تصمیم شفاف در ارتباط با مناسبات مالی خود نرسیدند. این مهاجم، مدت زیادی از این فصل را به دلیل اشتباهی که کرد، از دست داد و این مساله باعث عدم اجرای قرارداد از سوی وی شد.

* حقی که محترم شمرده نمی‌شود
البته ماجرای دارایی‌هایی که پرسپولیس می‌تواند داشته باشد و آن را در اختیار دارد به همین جا ختم نمی‌شود. در این باره طی روزهای آینده به تشریح دیگر موارد خواهیم پرداخت. مثلا اعتبار و نامی که بهره‌برداری ازآن‌ها با دخالت دیگران به این و آن سپرده می‌شود ولی حق مطلب ادا نمی‌شود. یا دغدغه و درد همیشگی محرومیت از حق پخش و حتی درآمدهای تبلیغاتی در جریان پخش بازی‌ها که پرسپولیس از آن سهمی ندارد.
پرسپولیس در آسیا به‌خاطر اقدامات آمریکا از رسیدن به حق خود محروم است ولی در داخل ایران با اقداماتی که انجام می‌شود، اصلا این حق محترم شمرده نمی‌شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.