پرسپولیس یحیی در ۵ بازی آخر ۱۵ امتیاز، ۵ کلین شیت و ۹ گل زده ثبت کرده استناخدا خورشید

0 47
پرسپولیس یحیی در ۵ بازی آخر ۱۵ امتیاز، ۵ کلین شیت و ۹ گل زده ثبت کرده استناخدا خورشید

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس در ادامه پیروزی‌های خود در هفته‌های اخیر موفق شد تیم سایپا را در دور برگشت لیگ برتر با یک گل شکست دهد. تک‌گل این بازی را سیدجلال حسینی به ثمر رساند و توانست تیمش را در صدر نگه دارد. کاپیتان پرسپولیس با این گل، تعداد گل‌های زده خود را در فصل جاری به عدد ۴ افزایش داد.
سید جلال به شماره پیراهنش رسید!
گلزنی سید جلال برای پرسپولیس تکراری‌ترین کلیشه لیگ بیستم بوده است. قطعا در ابتدای فصل کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد سیدجلال حسینی یکی از ۲ گلزن برتر پرسپولیس در نیم‌فصل باشد، ولی کاپیتان کهنه‌کار سرخ‌ها در آستانه ۴۰ سالگی آماده‌تر از همه مدافعان لیگ همچنان در قلب دفاع می‌درخشد و علاوه بر اینکه باز کردن دروازه تیمش را برای مهاجمان حریف به آرزو تبدیل کرده است به آن‌ها درس گلزنی هم می‌دهد. او که به‌ندرت در فصول گذشته گل می‌زد، حالا بار گلزنی تیمش را هم به دوش می‌کشد و برای پرسپولیس گل‌های ۳ امتیازی می‌زند. ناگفته نماند که ۳ گل از ۴ گلی که سید جلال تا به اینجای فصل برای پرسپولیس زده است ۳ امتیازی بوده است؛ مدافع پیش‌تاخته سرخ‌ها در مقابل تراکتور، مس رفسنجان و سایپا گل پیروزی‌بخش تیمش را زده و در جریان برد پرسپولیس مقابل شهر خودرو زننده یکی از ۳ گل بازی بود. به عبارتی سیدجلال تا به اینجا به‌تنهایی ۹ امتیاز برای پرسپولیس کسب کرده و با گل‌های حیاتی خود بیشتر از همه بازیکنان برای تیمش امتیاز کسب کرده است. تأثیرگذاری سیدجلال فقط به این معطوف نبوده است و این بازیکن باتجربه بانظم دادن به دفاع پرسپولیس کاری کرده است که خط دفاع این تیم به‌مانند فصول گذشته همچنان کمترین گل خورده را در بین همه تیم‌ها داشته باشد.
درخشش سیامک در پست تخصصی
گرچه سیدجلال حسینی گل پیروزی‌بخش پرسپولیس را برابر سایپا زد، اما این سیامک نعمتی بود که با دریافت نمره ٨.٧ بهترین بازیکن پرسپولیس در هفته شانزدهم انتخاب شد. مدافع، هافبک خوش‌تکنیک پرسپولیس در این بازی تک‌گل بازی را ساخت،۳ بار بازیکنان سایپا را دریبل زد،۳ پاس کلیدی به همبازیانش داد و ۴ تکل موفق داشت. این برای چندمین بار طی هفته‌های گذشته است که نعمتی به‌عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب می‌شود و در بازی برابر تراکتور و گل گهر نیز این بازیکن با نمایش درخشانی که داشت توانسته بود بالاترین نمره را در بین همه بازیکنان کسب کند و حتی به انتخاب متریکا بهترین بازیکن پرسپولیس در نیم‌فصل نخست انتخاب شد. یکی از دلایلی که باعث شده عملکرد نعمتی بیشتر به چشم بیاید تغییر پست این بازیکن از دفاع به یک‌سوم میانی زمین بوده است; در واقع از وقتی‌که مهدی شیری به پست اصلی خود برگشته است و سیامک نعمتی توانسته یک خط جلوتر بازی کند فضای بیشتری برای ارائه حرکات تکنیکی داشته و به دروازه نزدیک‌تر بوده است و توانسته بیشتر از قبل موقعیت گل ایجاد کند و شوت زند. حالا نعمتی با شیری زوج خوبی را در جناح راست پرسپولیس تشکیل داده است و می‌توان گفت که پرسپولیس در هر ۲ جناح توانسته توازن خوبی برقرار کند که این باعث شده تا پرسپولیس به نسبت هفته‌های قبل هجومی‌تر ظاهر شود.
شاهکار بزرگ یحیی و پسرانش
به‌طوری که این تیم در ۶ بازی اخیر رکورد صد درصد پیروزی را داشته است و توانسته ۱۱ گل بزند. طبق آمار متریکا بازیکنان پرسپولیس در هر بازی به‌طور میانگین ۶ شوت در چارچوب داشتند تا ۱.۰۱ امید گل بیشتری نسبت به حریفان داشته باشند. سرخپوشان به‌غیراز یک مقطع کوتاه در میانه‌های فصل که به خاطر از دست دادن قهرمانی آسیا ازلحاظ روحی در وضعیت خوبی نبودند در طول فصل روند باثباتی داشتند. در حالی که آن‌ها در ابتدای فصل تعدادی از نفرات اصلی خود را از دست دادند و دست گل محمدی روی نیمکت هنوز در برخی پست‌ها بسته است. به همه این‌ها مشکلات مدیریتی و فشردگی بازی‌ها را هم اضافه کنید، آن‌وقت بهتر متوجه خواهید شد که این تیم برای رسیدن صدر با چه مشقاتی دست‌وپنجه نرم کرده است.
۱۵ امتیاز در ۵ بازی برای پرسپولیس
زمانی که پرسپولیس بدون جام، خسته و بی‌روحیه از قطر بازگشت، خیلی‌ها می‌گفتند این تیم دیگر به لیگ بازنمی‌گردد، خصوصا که بشار رسن تیم را ترک کرد و به‌یک‌باره ۲ مدافع میانی تیم مصدوم شدند. از آن‌طرف سازمان لیگ با دستورات فرمایشی بازی‌های پرسپولیس را جابه‌جا کرد و شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که این تیم در ۶ هفته آخر نیم‌فصل هر ۵ روز یک‌بار به میدان رفت تا فشار مضاعفی را تحمل کند، اما کادرفنی بادانش پرسپولیس به بهترین شکل توانستند این برهه دشوار را رد کنند و جز یک شکست در اراک در سایر دیدارها با دست‌پر از زمین خارج شدند و در هفته آخر صدرنشینی با برد دلچسبی که در سیرجان کسب کردند از سپاهان گرفتند.
از دست رفتن صدر و اخراج فکری
پرسپولیس در دور برگشت با شکست دادن سایپا توانست صدرنشینی‌اش را تداوم ببخشد و فاصله‌اش را با استقلال به عدد ۶ برساند. جالب اینجاست که وقتی بازی‌های پرسپولیس عقب افتاد، این تیم توانسته بود حاشیه امنیت خوبی برای خود ایجاد کند، اما محمود فکری که روز اخیر از استقلال اخراج شد نتوانست از غیبت رقیب سنتی استفاده ببرد. این مربی در ۵ هفته اخیر فقط یک برد مقابل نساجی به دست آورد و مقابل سایپا و سپاهان بازی را واگذار کرد و مقابل ۲ تیم مس و نفت مسجدسلیمان به‌تساوی یک بر یک رسید. به عبارتی او در هفته‌های اخیر ۱۰ امتیاز را از دست داد تا حکم برکناری‌اش امضا شود. نکته قابل تامل اینجاست که تیم پر مهره استقلال در این ۵ بازی با وجود داشتن مهاجمان اسمی فقط ۳ گل زد و در مقابل ۵ گل دریافت کرد.
پرسپولیس بدون مهاجم گلزن‌تر از استقلال پر مهره
حالا اگر نگاهی به عملکرد گل‌محمدی داشته باشیم می‌بینم که این مربی در ۵ بازی اخیر موفق شده با شکست دادن تیم‌های مس، تراکتور، پیکان، گل گهر و سایپا ۱۵ امتیاز کسب کند. در واقع آنچه باعث شد صدر دست‌به‌دست شود در تفاوت نتیجه‌گیری بین ۲ تیم در هفته‌های اخیر بود که باعث شد پرسپولیس از میانه‌های جدول به صدر برسد. اما جالب است بدانید پرسپولیس بی مهاجم از استقلال پر مهره فکری بیشتر در ۵ هفته اخیر گل زده است و توانسته ۹ بار دروازه حریفان را باز کند و با بسته نگه‌داشتن دروازه خود دست به یک شگفتی بزند.
بی‌شکستی فولاد
تیم فولاد خوزستان هم مثل پرسپولیس در ۵ هفته اخیر بی‌شکست بوده است و ۳ برد و ۲ مساوی داشته است. شاگردان نکونام یک گل از نفت مسجدسلیمان دریافت کردند و ۴ بار کلین شیت کرده و ۵ گل دریافت کردند. فولادی‌ها به نسبت‌ مهره‌های تهاجمی که دارند گل‌های کمتری زده‌اند و اغلب بردهای آن‌ها یک گله بوده است و فقط مقابل شهر خودرو توانستند ۲ گل بزنند.
سپاهان در تعقیب پرسپولیس
اما سپاهان جدی‌ترین رقیب پرسپولیس در این فصل توانسته با کسب ۱۲ امتیاز بعد از پرسپولیس بهترین عملکرد را در ۵ هفته اخیر داشته باشد. شاگردان نویدکیا تنها یک باخت مقابل شهر خودرو داشتند که بسیار سنگین و با نتیجه ۳ بر یک اتفاق افتاد و در مقابل توانستند تیم‌های مدعی استقلال، نفت آبادان و گل گهر را شکست دهند. طلایی پوشان به‌اندازه پرسپولیس گل زدند و به‌اندازه فولاد گل خوردند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.