پس چه زمانی می‌خواهیم از زیبایی‌های پرسپولیس لذت ببریم؟کمی آرام‌تر، کمی مهربان‌تر

0 43

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: لذت بردن از پرسپولیس پدیده‌ای است که دیرزمانی بسیاری از ما آن را از یاد برده‌ایم. به راستی چرا این‌گونه شده است. در سال‌هایی که جام‌ها را یکی پس از دیگری درو کرده‌ایم، چرا هر روز پیش از پیش لذت بردن از پرسپولیس برای ما دشوار می‌شود. از بدی‌های خبرنگاری در این حوزه آن است که با اطلاع از بعضی حقایق و مسایل ریز و درشت پشت پرده، لذت بردن از این فضا برای ما دشوارتر می‌شود ولی بعضی هواداران با خود چنین می‌کنند. این درست که بسیاری اوقات در اوج موفقیت‌ها وقتی که هوادار باید لذتش را می‌برد، اتفاق‌هایی روی داده است. بله هوادار باید با رفتن برانکو نگران شود و حق دارد. حق دارد نگران پرونده‌ای باشد که اگر بسته نشود، کار دست تیمش بدهد. حق دارد نگران باشد از این که اگر پاداش آسیایی به‌خاطر تحریم‌ها نرسد، چه خواهد شد. همه این‌ها به جای خود و حرف حساب هم جواب ندارد ولی چرا با وجود همه این‌ها به دنبال دغدغه‌های بیشتر می‌گردیم، درست در زمانی که باید لذت هواداری را می‌بردید و متعاقب آن انرژی مثبت خود را برای تیم می‌فرستادید ولی حالا همه چیز وارونه است و فضای مجازی هم مجالی شد برای انتقال این همه انرژی‌های منفی و اعصاب خرد کن که بالاخره یک جایی نتیجه‌اش را می‌بینیم.

*کنعانی‌زادگان می‌رود و ما می‌مانیم و خوشی‌های از دست رفته
از سه‌شنبه شب، محمدحسین کنعانی‌زادگان شد سوژه غصه خوردن، ناراحتی و خروار خروار پست و استوری، در شبی که پرسپولیس برده بود و با اقتدار در صدر جدول گروه است. راحت است که همه چیز را به گردن بازیکن بیندازیم. اصلا می‌توانیم انتقام همه چیز را از او بخواهیم. خودمان را آسان توجیح کنیم که اگر چنین و چنان نکرده بود، الان چنین و چنان نشده بود ولی چه کسی گفته می‌توانیم هر طور که می‌خواهیم رفتار کنیم، چون هوادار هستیم.

چه کسی گفته که تنها راه جلوگیری از این اتفا‎ق‌ها آن است که با کوچک‌ترین اشتباه، همه چیز را فراموش کنیم، چشم را ببندیم و لب‌ها را باز؟
اصلا کنعانی‌زادگان خطاکار و بدترین آدم دنیا. او آخر این فصل می‌رود، خانه پرش خیلی زور بزنیم سال بعدتر می‌رود ولی من و تو می‌مانیم و این روزهای خوشی که لذتش را نبردیم و اتفاق‌های خوبی که در تیم خودمان ندیدیم.

*تلاش برای ندیدن پرسپولیس
شاید حالا بپرسید کدام اتفاق خوب؟! به‌خاطر این که پیروزی برای ما عادی شده است. این قدر در دسترس است که اصلا آن را نمی‌بینیم. برای ما عادی شده است که امثال الوحده و الریان را به هیچ بگیریم و صعود را به قدری سهل‌والوصول بدانیم که بخواهیم مرحله گروهی لیگ قهرمانان هر چه زودتر تمام شود و به لیگ برتر برگردیم.
بله این‌ها از زیبایی‌های این روزهای پرسپولیس است که اصلا برای دیدنش تلاش نمی‌کنیم. اصرار به نادیده گرفتنش هم داریم. برای ما ارزشی ندارد که پرسپولیس بین خود و دیگران از نظر شخصیت قهرمانی و ذهن برنده چه فاصله‌ای را با دیگران ایجاد کرده است. این‌ها اگر از زیبایی‌های پرسپولیس نیست، پس چیست؟

حیرت‌آور است که این کارها را دشمنان و رقبای پرسپولیس انجام نمی‌دهند بلکه بعضی از ما هواداران هستیم که در حال انجامش هستیم.

*حرکت زیباتر از گل مهدی ترابی
یکی از زیبایی‌های همین بازی آخر که انتهایش فقط شد بحث درباره کنعانی‌زادگان حرکت بعد از گل مهدی ترابی بود. موضوع اصلا ترابی نبود که این روزها فوق‌العاده کار می‌کند و بسیاری از ما عارمان می‌آید که از او تعریفی کنیم. بحث بر سر فضای ذهنی است که در تیم وجود دارد و باعث می‌شود بعد گلی که به ثمر می‌رسد بازیکنان وقت را برای شادی هدر نهند و ترابی برود توپ را بردارد و وسط زمین بکارد به گونه‎ای که اگر کسی نداند، تصور کند که دقایق پایانی مسابقه است. برای ما به‌عنوان هوادار پرسپولیس زیباست که بازیکنان دریافت آن گل را تا به آن حد برخورنده و خود را مکلف به جبران هر چه سریع‌تر و برگردان نتیجه می‌دانستند. این رفتار بیانگر وجود یک شخصیت عالی در تیم است. اگر برای ما بی‌ارزش باشد به راحتی از دست خواهد رفت.

*فداکاری‌های زیبا
با کوچک‌ترین اشتباه با بولدوزر از روی افراد عبور می‌کنیم. می‌خاهد فعال شبکه اجتماعی و رسانه‌ای باشد یا حتی بازیکن و مربی تیم. باید فکر کنیم با فرض این که همه ما اشتباه می‌کنیم اگر قرار باشد با هر اشتباه یک نفر را از پرسپولیس بگیریم، چند صباح دیگر چه چیزی باقی می‌ماند. در این فضا زیبایی‌های دیگر را هم نمی‌توانیم ببینیم. مثلا بازیکنانی که بدون دیده شدن جاننه با فداکاری بازی می‌کنند. مثلا نمی‌بینیم چه می‌شود که سیدجلال حسینی در این سن و سال و زمانی که لازم دارد تا به سر جای خود برگردد به‌خاطر فداکاری کدم بازیکنان می‌تواند جلو بکشد و چنین گل‌های حساس را بزند.
لذت نمی‌بریم از نوع بازی وحید امیری که برای راحت‌تر بازی کردن هم تیمی خودش و جا افتادن بازیکنان جدیدی که آمده‌اند و در دوره قبل شاهد بودیم، چطور بی‌دریغ و بی‌منت خارج از وظایف خودش می‌دود. این‌ها همه در تیم ما اتفاق می‌افتد و اگر هم ببینیم لذتش را نمی‌بریم که در تیم ما اتفاق می‌افتد.
لذت نمی‌بریم که کادر فنی پنالتی را از یک بازیکن می‌گیرد و به نفر مورد نظر می‌دهد و اگر ما شلوغ نمی‌کردیم، آب از آب تکان نمی‌خورد. همچنین نمی‌بینیم در این تیم، آن‌قدر اهمیت وجود دارد که پنالتی بعدی را به همان بازیکن بدهند. به جایش طوری رفتار می‌کنیم که گویی تیم بی‌کس و کار است و بازیکن خودش این کار را کرده است و بعد هم برای پنالتی که گل نمی‌شود ریا، قسم می‌خوریم بلایی به سر آن بازیکن بیاوریم و به شکلی تمرکز و آرامش او را به هم بریزیم که رقبا به راحتی، از کنارش بروند و سقف دروازه پرسپولیس را فرو بریزند. به راستی بعضی از ما با خودمان چند چند هستیم؟

*دل سپاهان و استقلال را شاد کنیم
حالا بعد از تمام بلاهایی که بر سر پرسپولیس آوردند و هنوز نتوانسته‌اند که جام را از پرسپولیس بگیرند. به نظر نوبت ما رسیده است که ندانسته به زیان تیم محبوب خود گام برداریم. اصلا قرار نیست پدیده نقد را زیر سوال را ببریم. نقد عامل پیشرفت است. در این جا منظور از سخن، مجموعه رفتارها و ادبیاتی است که به کار می‌بریم. منظور این است که نباید غافل شویم از لذت و حظی که باید از اتفاق‌ها مثبت ببریم و اجازه بدهیم این فضا هم برای دیگران وجود داشته باشیم. یک جایی باید نکوهش کنیم ولی جای دیگر هم باید ستایش کرد. لذت از هواداری فقط لذت از نتایج نیست که آن را هم گاه بر خودمان حرام می‌کنیم. دیدن زیبایی‌ها و بیان آن‌ها خود عامل تشویق افراد و اعضای تیم به گسترش آن است.
باید از این طریق به خودمان، دیگر هواداران و البته تیم کمک کنیم. نمی‌شود برای هر اتفاقی به شکلی مخرب به بازیکن و مربی بتازیم و بساط خوشحالی رقبایی مانند استقلال و سپاهان را فراهم آوریم. وقتی یک بازیکن مثل کنعانی‌زادگان را از نظر آرامش، تمرکز و اعتماد به نفس تخریب کنیم، سودش را مهاجمان سپاهان و استقلال می‌برند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.