چه فدراسیون ساکتی

0 19
چه فدراسیون ساکتی

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: بعد از این‌که ابراهیم شکوری برای روز یکشنبه به کمیته اخلاق فراخوانده شد و در جلسه مذکور، درباره مواردی مانند یک توئیت معمولی او و البته نقش چنان توئیت‌هایی که بر تجمعات هواداری دارد، صحبت شد، انتظار ما این بود که کمیته انضباطی یا اخلاق فدراسیون و اصولا خود فدراسیون فوتبال پس از حمله‌ای که به اتوبوس حامل اعضای تیم فوتبال پرسپولیس صورت گرفت و در ادامه حملات قبلی به سرخپوشان و هواداران بود، بر سر و سینه‌زنان، در حالی که ناخن به صورت می‌کشند، وارد معرکه شوند، اما تمام آن‌چه شاهدش بودیم، ساکت بودن فدراسیون و این کمیته‌ها بود که لابد هر یک می‌خواهد برای ما قانون بخواند که رسیدگی به موضوع در صلاحیت ایشان نیست!
ای‌کاش به همین مقدار هم که شده، به خواست عمومی جامعه، واکنشی نشان می‌دادند که معلوم شود وجود دارند. آن‌ها به طرز عجیبی ساکت ماندند تا جایی که از خود سکوت هم ساکت‌تر به نظر می‌رسند!
بعد از حادثه به این بزرگی که از وخامت اوضاع در حدی بالاتر از آن‌چه تصور می‌شود خبر می‌دهد و عُقلا را نگران آینده‌ای می‌کند که می‌تواند بسیار شوم باشد، انتظار نمی‌رفت که هیچ علائم حیاتی از فدراسیون و نهادهای مربوط به آن دیده نشود. این خودش از اتفاقی که روی داد نگران‌کننده‌تر است. در واقع، این مماشات، لاپوشانی، پشت هم اندازی، مصلحت اندیشی، اولی دانستن موقعیت خود بر مصلحت جامعه و کشور از سوی افراد و بخش‌های مختلف بوده است که شرایط را به این نقطه کشاند.
*آقای دکتر شکوری به بخش فدراسیون
در این شرایط شاید بد نباشد که ابراهیم شکوری یک بار دیگر یک توئیتی بزند شاید که شوک ناشی از آن، علائم حیاتی فدراسیون فوتبال و کمیته‌های آن را برگرداند شاید که جانی به کالبد فوتبال، برگردد.
البته شاید این توئیت باید، یک‌جورهایی به یک‌سری آدم‌ها ربط پیدا کند که فدراسیون روی آن‌ها تعصب دارد. آدم‌هایی که وقتی اسم یک نفر مانند عیسی آل‌کثیر وسط می‌آید که در توئیت معاون اجرایی باشگاه پرسپولیس بود، هواداران پرسپولیس او را نشانه می‌گیرند و همین باعث شد که هر چند عوامل خودش را تا خِرخِره در فدراسیون کرد ولی خودش نتوانست به آن راه پیدا کند. اگر این فدراسیون روی خود فوتبال، روی آبروی فوتبال و شهر اصفهان، روی جان بازیکنان و هواداران فوتبال که در بالاترین حد اولویت و مسوولیت هر رکن و سازمانی در فوتبال قرار دارد، تعصب داشته باشد، الان باید خودش را نشان بدهد.
*خروار‌ خروار دروغ
می‌توان از اشتباهات فاجعه‌باری که کار فوتبال اصفهان را به این نقطه کشانده است، مثنوی هفتاد من نوشت.
حالا این فقط پرسپولیس نیست که قربانی خروار خروار دروغ‌هایی است که در این سال‌ها به خورد بعضی هواداران فوتبال در اصفهان داده‌اند و جماعتی فریب‌خورده ، طوطی‌وار آن را تکرار می‌کنند. آن‌های که این دورغ‌ها را از نزدیک به ۲۰ سال قبل در گوش این جماعت کرده‌اند. آن‌ها که این دروغگوها را درپناه خود گرفتند و بزرگ و در امان داشتند، آن‌ها که خواستند مسایل را برای مدتی که صاحب مسوولیت هستند، وصله پینه کنند، عاملان وضعیت موجود، چشم‌های کورشده و خون‌های ریخته شده هستند. آ‌ن‌ها مسوول وضعیتی هستند که اصفهان و همین سپاهان را درگیر خودش کرده است و واقعا برای این که در این فوتبال سری توی سرها در آورد اصلا به این وضعیت نیازی نداشت. آنها که گفتیم مسوول شرایطی هستند که خارج از فضای فوتبال برای کشور هم هزینه به بار می‌آورند و البته مسوول کشته‌هایی که با ادامه این روند، به چشم خواهیم دید و با این حجم از نزاع، توهم و کینه، سرنوشتی محتوم خواهد بود.
*برخورد قهری لازم است و کافی نیست
قاعده کلی این است که شما نمی‌توانید هیچ فرهنگ درستی را بدون اجرای آهنین قانون و نظم ایجاد کنید و جا بیندازید. پس آن‌ها که می‌گویند برخورد قهری چاره نیست و باید فرهنگ‌سازی کرد. درکل از جامعه، فرهنگ، فوتبال و… هیچ نمی‌فهمند حتی اگر مراتب بالای علمی داشته باشند. ولی به طور قطع، برخورد قهری کافی نیست و از جهاتی بدون قرار گرفتن در کنار سایر ابزارها، می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند.
مساله این است که ما در این‌جا فقط نمی‌گوییم سپاهان باید تنبیه شود. هدف اصلی واقعا اصلاح این شرایط یا حداقل جلوگیری از تشدید آن است. برای این منظور به مجموعه‌ای از اقدام‌ها از سوی همه دستگاه‌ها نیاز است و پیش و بیش از همه، این فدراسیون است که باید از این وضعیت خموده و سست خارج شود و مسوولیت خود را بپذیرد؛ چون باید نقش پرچمداری را ایفا کند هرچند که این حرف‌ها خیلی هم به قواره‌اش نمی‌خورد ولی می‌تواند تلاش کند. الان دیگر بحث هزینه‌هایی است که کل کشور ممکن است حداقل در حوزه فوتبال به خاطر این مسایل بدهند. پای این مساله در میان است که ممکن است شاهد تلفات انسانی باشیم.
گزینه‌ای مثل لغو بازی‌های پرسپولیس در اصفهان برای یک دوره مشخص، می‌تواند یکی از این راهکارها باشد. البته ما خوب می‌دانیم؛ این جرأت وجود ندارد که با اجرای چنین تصمیمی، متقابلا پرسپولیس هم از میزبانی اصفهانی‌ها در تهران محروم نشود که کوچک‌ترین گناهی نداشته‌اند. ولی به نظر دیگر چاره‌ای نیست تا زمانی که شهر، مردم و مسوولان اصفهان بتوانند این آلودگی را از دامن خود پاک کنند. در چنین شرایطی هر یک از ۲ تیم اصفهان از یک بازی خانگی محروم می‌شوند پرسپولیس از ۲ بازی ولی این بهتر از به خطر افتادن جان بازیکنان و حتی هواداران فوتبال است.
*اصفهانی هم در اصفهان امنیت ندارد!
بدون تعارف مردم اصفهان هم نمی‌توانند خود را بری از این وضعیت معرفی کنند در حالی که یک شهروند اصفهانی به خاطر پرسپولیسی بودن ممکن است جانش در امان نباشد. اصفهان نمی‌تواند، حساب خودش را از این آدم‌ها جدا کند وقتی برای همین بازی این هشدار وجود داشت که هواداران اصفهانی پرسپولیس در اطراف تیم حاضر نشوند که ممکن امنیت‌شان به خطر بیفتد و باشگاه یک‌دفعه اطلاعیه می‌دهد که «هوادار به خاطر کرونا برای استقبال از تیم نیا!» این‌ها واقعیتی است که با پنهان نگه داشتن آن‌ها به رواج این بی‌قانونی کمک می‌کنیم و نتیجه‌اش می‌شود حمله به اتوبوس تیم.
در واقع ما به یک شهروند مسوول می‌گوییم تو نباید از حق قانونی و طبیعی خود استفاده کنی، چون قرار است یک‌سری آدم بی‌قانون در شهر حکومت کنند!
یک بار دیگر توجه کنید که به سمت چه قهقرایی پیش می‌رویم.
*تاج سر هستند و ساکت پیش می‌روند
درد جانکاه این است که همه می‌توانیم با یک بازگشت به گذشته و بررسی مسایل دریابیم که عملکرد، ندانم‌کاری و زیاده‌خواهی چه افرادی مسبب شروع این شرایط در اصفهان شد و برای جایی مثل تبریز هم به یک الگو بدل گردید و بعد در تمام این سال‌ها این افراد به جای این که با پیامدکار خود روبرو شوند، پیوسته تاج سر بوده‌اند یا ساکت و بی سرو صدا کار خودشان را کرده‌اند و رشد و ترقی هم یافته‌اند. واقعا پیدا کردند ریشه‌های این وضعیت دشوار نیست. ولی کسی نمی‌خواهد به خودش زحمت بدهد یا روابط و مناسبات خود را به خاطر مردم، فوتبال کشور و همان اصفهان به خطر بیندازد.
*حالا بروید از شایستگی‌های ما برای میزبانی بگویید
حالا با این شرایط باید برویم از شایستگی‌های خودمان برای میزبانی بازی‌های فوتبال بگوییم تا داشته‌های‌مان را هم تحت الشعاع قرار بدهد. خب عجیب است اگر دیگران همین مسایل را دستاویز قرار ندهند برای پیروزی در رقابت با ما یا حتی تخریب وجهه ما.
یک بار و دو بار هم نیست که بتوانیم توجیه کنیم. همین‌طور تکرار می‌شود. تازه کرونا و بسته شدن درها به روی تماشاگران، باعث شده است که خیلی از اتفاقات بین هوادران فوتبال رقم نخورد و در تمام این مدت، درخت دروغ و کینه و توهم در حال آبیاری بوده است.
الان به نقطه‌ای رسیده‌ایم که واقعا باید اقدامات جدی و بازدارنده انجام شود و در کنارش افرادی که مسوولیتی دارند، به خوبی نسبت به تبعات حرف‌هایی که می‌زنند روی مردم و جامعه، آگاه و شیرفهم بشون که این اصلا شوخی بردار نیست و ما با یک بیماری اجتماعی در حال سرایت به دیگر نقاط روبرو هستیم.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.