ژن موفقیت در پرسپولیس شکل‌گرفته، این تیم ثبات شخصیت داردافاضلی: استقلال فقط روی کاغذ شانس دارد

0 88
ژن موفقیت در پرسپولیس شکل‌گرفته، این تیم ثبات شخصیت داردافاضلی: استقلال فقط روی کاغذ شانس دارد

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس با حفظ فاصله ۲ امتیازی با سپاهان، اکنون صدرنشین لیگ برتر است. ۳ بازی دیگر تا گلات قهرمانی مانده و سرخپوشان بدون توجه به نتایج دیگر تیم‌ها، باید حتما هر ۳ بازی مانده خود را برنده شوند.
در این روزهای حساس لیگ برتر، یک بازی مهم در جام حذفی هم در پیش است. شاگردان یحیی گل‌محمدی که آخرین دربی را به سود خود تمام کرده‌اند، باید روز پنجشنبه مقابل استقلال صف‌آرایی کنند.
این در حالی است که آبی‌ها جنگ روانی را علیه پرسپولیس از مدت‌ها قبل آغاز کرده و در روزهای اخیر به اوج خود رسانده‌اند. آن‌ها که همیشه از وزارت ورزش و همه طلبکار هستند، هرچند بازیکنان گرانقیمت و باکیفیتی در ترکیب خود دارند، اما سال‌هاست کیفیت تیمی چندانی ندارند و دست‌شان به جام نرسیده و برای فرار از بحران، همیشه اتهامات واهی را روانه اردوگاه قرمز کرده‌اند.
هومن افاضلی کارشناس فوتبال ایران هم استقلال را به لحاظ مهره‌ای در شرایط بسیار خوبی می‌داند اما معتقد است که پرسپولیس به لحاظ شخصیت تیمی شرایط خیلی بهتری دارد.
گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این مربی را در مورد رقابت نزدیک پرسپولیس و سپاهان در لیگ برتر و دربی حذفی در زیر می‌خوانید:

برخی پیشکسوتان استقلال همچنان معتقدند استقلال می‌تواند به قهرمانی در لیگ امیدوار باشد! شما شانسی برای این تیم قائل هستید؟
نه، خیلی سخت است. استقلال فقط روی کاغذ شانس قهرمانی دارد، این شانس عملی نیست.
در رقابت پرسپولیس و سپاهان شانس کدام تیم را برای قهرمانی بیشتر می‌بینید؟
من شانس پرسپولیس را بیشتر می‌دانم.
به لحاظ کیفیت تیمی، ۲ امتیاز اختلاف یا بازی‌های پیش روی ۲ تیم؟
وقتی بالای جدولی، چیزی که استرس را از شما دور می‌کند، تجربه است. سپاهان دفعه اولش هست که در این شرایط قرار می‌گیرد اما پرسپولیس هرسال این شرایط را داشته و طبیعتا تجربه پرسپولیس نسبت به سپاهان بیشتر است. آن‌ها بیشتر می‌توانند این وضعیت را ازنظر ذهنی مدیریت کنند.
دلیل عمده قهرمانی‌های متوالی پرسپولیس را چه می‌دانید؟
پرسپولیس ثبات داشته است.
ثبات فنی؟
نه به این معنا که حتما تیم بهتری ازنظر فنی هست، بلکه این تیم ثبات شخصیتی دارد. به خاطر اینکه چند سال پشت سر هم موفق بوده، می‌شود گفت به شرایطی رسیده که ژن موفقیت درش شکل می‌گیرد. این ژن را موقعی به دست می‌آوری که به صورت مداوم موفق باشی.
یعنی با این توضیح معتقدید که در سال‌های آینده هم پرسپولیس مدعی اصلی است؟
این می‌تواند زمینه موفقیت باشد و اگر پرسپولیس به همین منوال ادامه دهد، می‌تواند در سال‌های طولانی این روند را ادامه دهد.
نقطه شروع هم طبیعتا با برانکو بود؟
فکر می‌کنم باید همین‌طور باشد. برانکو که آمد پرسپولیس جایگاه یازدهم – دوازدهم جدول را داشت. این چیزی که او در پرسپولیس شکل داد و بعد هم ادامه پیدا کرد.
دربی حذفی در پیش است. به لحاظ فنی بازی چطور پیش خواهد رفت؟
به هر حال بازی حساسی است و با بقیه بازی‌هایی که در فوتبال ما برگزار می‌شود، متفاوت است. چون حذفی هم هست حساسیت کار را مضاعف می‌کند و این‌طور نمی‌تواند باشد که ۲ تیم دنبال این باشند با یک مساوی کار را دربیاورند و داستان طور دیگری می‌شود.
کفه ترازو به نفع کدام تیم است؟
خیلی سخت است، استقلال دنبال این است که فصلش را در این تک بازی جبران کند و خیلی چیزها در این تیم حل شود. پرسپولیس هم می‌داند اگر ببازد همه چیزهایی که در فصل به دست آورده، زیر سوال می‌رود. با این وجود پرسپولیس ثبات تیمی دارد اما به لحاظ فردی استقلال کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد.
با این کیفیت چرا استقلال نتیجه نمی‌گیرد؟
چون شخصیت برد درش شکل نگرفته است.
یعنی کادر فنی‌شان توان کسب نتیجه با این بازیکنان را ندارند؟
این چیزهایی هست که چون از این باشگاه دوریم نمی‌توانیم قضاوت کنیم اما مطمئنم با همین تیم و همین نفرات می‌شود چیزهایی را در استقلال درست کرد.
اما کادر فنی‌شان به‌جای حل مشکلات فنی، به بیراهه می‌روند.
وقتی در یک باشگاه یک سری مسایل شکل نمی‌گیرد مسایل زیادی پیش می‌آید که کارها را خراب می‌کند.
تیم برنده چقدر برای قهرمانی جام حذفی شانس دارد؟
من فکر می‌کنم برنده این بازی شاید نزدیک به ۷۵ درصد مسیر قهرمانی را رفته باشد.
اسم مهدی مهدوی کیا ابتدا برای سرمربیگری تیم‌ملی امید و در ادامه به‌عنوان گزینه مدیریت فنی مطرح شد.
نمی‌دانم قرار است چه اتفاقی بیافتد. اولا اگر مهدی بیاید بودنش برای فوتبال ایران غنیمت است و این خبر خوبی محسوب می‌شود. اینکه با چه سمتی می‌آید نمی‌دانم، اما یک چیزی هم که هست من اعتقادی به مدیر فنی در تیم امید ندارم چون مدیریت فنی دقیقا چه کاری قرار است انجام دهد؟ دومین مساله ای که هست پست مدیریت برای کسی است که از دوران بازیگری‌اش گذشته و از دوره مربیگری‌اش هم گذشته و انرژی مربیگری ندارد به همین دلیل به سمت‌وسوی کار بیرون زمین می‌رود درحالی‌که مهدی اول راه مربیگری است چرا باید مدیر شود؟
شاید خودش مربیگری را نپذیرفته و به همین دلیل اسمش به‌عنوان مدیر فنی مطرح شده.
احتمالش هست چون او شرایط زندگی مداوم در ایران را ندارد و تعهداتی که آن‌طرف دارد مساله است. -به هر حال مهدوی کیا گزینه نزدیک به علی کریمی نامزد انتخابات فدراسیون فوتبال بود، شاید این دعوت برای این باشد که فدراسیون عزیزی خادم بخواهد بزرگان فوتبال را صرفا زیر یک سقف جمع کند. نمی‌دانم من مربی هستم، این مسایل خیلی ورزشی نیست.
انتخاب های اخیر عزیزی خادم را چطور دیدید؟
او در شرایط سختی این مسوولیت را گرفته و از گذشته هم چیزهای سختی به یادگار مانده، به همین دلیل طبیعی است که در شروع سختی داشته باشد. او رییس فدراسیون و فوتبال ماست، کسی که رییس فدراسیون می‌شود، پدر فوتبال است و امیدوارم در کارش موفق باشد. زود است به او نمره دهیم هنوز روی کارش سوار نشد.
و سوال آخر. تیم المپیک می‌تواند طلسم شکنی کند و با تغییراتی که صورت می‌گیرد به المپیک برسد؟
کشور ما پر از استعداد است، اگر به آن‌ها بها بدهیم و تیم سازماندهی خوبی داشته باشد می توان امیدوار به این اتفاق بود

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.