یک لشگر سپاهانی برای جدال با پیروانیپیروانی آنچه را سپاهانی ها سعی داشتند فراموش کنند را به موقع یادآوری کرد

0 27

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: یک سری استدلال‌های بی سر و ته شد تمام توضیحات باشگاه سپاهان که مدیرشان درباره هر چیزی صحبت کرد غیر از آن چه که سلسله‌وار برای پرسپولیس اتفاق افتاد.

افشین پیروانی و رضا فتاحی که به قول مدیر تیم فوتبال پرسپولیس، مطالب را از رو می‌خواند به نیابت از کسی که قرار بود باشد و احتمالا مطالبی را نوشته بود در برنامه فوتبال برتر به بحث درباره اتفاقات پرداختند.

صحبت‌های پیروانی البته با استقبال گسترده هواداران روبرو شد و کمی از التهاب و ناراحتی آنها کاست از این جهت که بالاخره یکسری حرف‌ها زده شد و این موضوع در مباحث بین هواداران نمود داشت.

نگاه دوباره و عمیق‌تر به بعضی از مواردی که مطرح شد البته جالب توجه خواهد بود.

سکوت درباره هواداران سپاهانی هجوم برنده به هتل پرسپولیس

سپاهان نه در برنامه فوتبال برتر و نه در هیچ جای دیگر هنوز توضیحی درباره هواداران منتسب به تیم سپاهان که به هتل محل اقامت پرسپولیس هجوم برده بودند نداد. تنها گزینه آن‌‍‌ها انکار خورشید در آسمان است! حالا به اطلاعیه نیروی انتظامی هم متوسل شده‌اند که می‌گوید مشکل امنیتی نداشتند.

تعریف امنیت در فضای پلیسی و فوتبالی متفاوت است. فهمیدن این نباید خیلی دشوار باشد. مگر این که مخاطب را از فهمیدن عاجز بدانیم. از طرفی در این جا ۲ مساله وجود دارد. قرار نیست تهدید امنیتی فقط برای ضرب و جرح باشد. پرسپولیس برای ترک هتل و رفتن به ورزشگاه به مشکل خورد. اتوبوس دوم به خاطر ازدحام و ممانعت آنهایی که جمع شده بودند برای رسیدن به محل سوار کردن تیم مشکل داشت. این اتفاقات افتاد. حالا فرقی نمی‌کند پلیس اسم این را چه بگذارد.

محاصره از مصادیق حمله است

الان چه انتظاری داریم؟ آن راننده‌های اتوبوس با آن لهجه اصفهانی چه باید بکنند؟ مگر نباید در آن شهر زندگی کنند؟ امنیت آنها را چه کسی می‌خواهد تضمین کند؟ باشگاه سپاهان که ۲۴ ساعت نتوانست میزبان درست و حسابی باشد؟ چه کسی تضمین می‌دهد آن اتوبوس‌ها در آتش کینه و دروغی که از ۲۰ سال قبل بذر آن در آن جا کاشته شد نسوزند. آن اتوبوس تمام سرمایه یک یا چند خانواده است که شاید بابت آن زیر بار وام و قرض هم رفته باشند. مگر در همین تهران خودروی خبرنگاران توسط تعدادی از هواداران سپاهان تخریب نشد؟ مگر در همان اصفهان خودروها به آتش کشیده نشد؟

آن راننده باید چه بگوید؟ تازه گلی به جمالش که گفت به اتوبوس حمله نشد. مگر کسی گفته بود به اتوبوس حمله شد؟ گفتند که جلوی حرکت اتوبوس گرفته شد. با ازدحام و ترافیکی که ایجاد شد. گفتند به پرسپولیس حمله شد. سواد زیادی نمی‌خواهد که بدانیم محاصره از مصادیق حمله است. از ابتدای تاریخ بوده و حالا هم همین است. طرف خودتان را بسنجید و بعد یک حرفی را بزنید.

با سابقه درخشان بازی‌ها با سپاهان، پرسپولیس باید نامه می‌زد

مدیر تیم سپاهان همچنین نشان می‌دهد که چه توقعی از دیگران دارند. این که همه چیز باید بر وفق مراد ایشان باشد. باشگاه‌های دیگر هم طوری رفتار کنند که آنها می‌گویند! چه چیز می‌تواند سطح توقع آن مجموعه را تا این حد بالا برده باشد؟ خب این سوال را از خودمان بپرسیم. آیا دلیلی غیراز این دارد که همیشه به خواسته‌های نابجای آن‌ها پاسخ مثبت داده‌اند؟

این که پرسپولیس به سازمان لیگ برتر نامه زده است به آنها چه ربطی دارد؟ اصلا باید این حرف مطرح شود؟ چرا باید موضوع به شکلی وارونه به خورد افکار عمومی فوتبال اصفهان داده شود؟ آیا این مصداق تحریک نیست که تبعات آن را برای آینده خواهیم دید؟

این نامه فقط به گفته مسوولان سپاهان عامل حاشیه‌سازی بود. سعی در القای این مساله دارند. کجای این نامه برخورنده است؟ اصلا این موضوع چه ربطی به عمومیت مردم اصفهان یا حتی همه هواداران سپاهان دارد؟ مگر همان هوادار اصفهانی پرسپولیس در شهر خودش امنیت دارد؟ البته از مردم اصفهان بعید بود که این طور خود را تسلیم موجی از اراذل و اوباش کنند ولی خب شاید مردم در همه شهرها همین باشند. مگر پرسپولیس و هوادارانش در اصفهان کم دردسر و بلا کشیده‌اند؟ لیست بلندبالایی را همین دیروز منتشر کردیم. با کدام عقل سلیم می‌توان پذیرفت که قدرت کنترل آن افراد وجود دارد؟ اصلا وجود دارد؟ کجای این کار ایراد دارد که با آن همه سوابق درخشان در بازی‌ها با سپاهان در اصفهان داشتیم، این نامه زده شود؟ مگر این اتفاق منحصر به همین یکی دو سال است؟ سال ۸۲ هم همین بود. ما که یادمان نرفته است. مگر در همین سال‌های اخیر نبود که بازیکن سپاهان در همین تهران برای بازی بعدی به هواداران سپاهان کد داد و آن بلاها را بر سر هوادار پرسپولیس آوردند؟ در هیچ کشور دیگری از این مسایل رخ نمی‌دهد که پرسپولیس بخواهد چنین نامه‌ای بزند. این نامه اتفاقا نشان از ارزیابی درست و اشراف اطلاعاتی پرسپولیس داشت. این نامه نشان می‌دهد که بعضی طرفداران سپاهان چه تصویری را از سپاهان ترسیم کرده‌اند. از اینها حمایت می‌کنید؟

پرسپولیس نامه زد و هشدار داد، باز این اتفاقات افتاد. از طرفی فراخوان سپاهانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی برای رقم زدن این مسایل که قبل از نامه پرسپولیس بود.

مگر تکلیف ماجرای آب‌های آلوده روشن شد؟

مدیر سپاهان می‌گوید ماجرای آب‌های آلوده فسیل شده است! چه کسی این را گفته است؟ شما؟ مگر تکلیف آن بازی روشن شد؟ مگر معلوم شد که آب آلوده بود یا غذا یا چیز دیگر؟ مگر به جواب رسیدیم که آن روز برای بعضی بازیکنان و عوامل تیم چه اتفاقی روی داد؟

آن ماجرا نمرده است که به خاک سپرده شود تا بخواهد فسیل شود.

بحث‌های انحرافی برای به حاشیه بردن موضوع اصلی

جالب است که حالا همه گیر داده‌اند به فردی که کنار نیمکت پرسپولیس بود. چرا بحث‌هایی مثل تجمع و فحاشی به پرسپولیسی‌ها برابر هتل تیم پاسخ داده نشد؟ موضوعی که پیروانی باز هم مطرح می‌کند و بی پاسخ می‌ماند. آن شعارها در توهین به تیم میهمان که بر خلاف دستورالعمل‌ها از بلندگوی ورزشگاه پخش شد، چه شد؟ این را که دیگر باشگاه سپاهان نمی‌تواند گردن نگیرد. چرا با اعصاب و روان بازیکن بازی شد؟ اگر مسایلی باعث برخوردهای لفظی شد اینها بود و فحاشی که صورت گرفت. چرا به این بخش از صحبت‌های پیروانی و اعتراض پرسپولیس پاسخ داده نمی‌شود؟ اینها هستند که باعث آشوب می‌شوند. رضا فتاحی که می‌گوید آن فیلمبردار کارت سازمان لیگ دارد و گردن نمی‌گیرد از سپاهان است. خب برخورد با او پس چرا باید باعث ورود عوامل سپاهان شده باشد که جا بندازند دلیل شروع درگیری بود. اگر هم سپاهان مسوولیت او را داردکه چرا او را جمع نکردند؟ حالا همه اینها به حاشیه رفته و یک همراه در کنار پرسپولیس مساله مهم است؟ از طرفی پیروانی نگفت که او را نمی‌شناسد بلکه گفت در پرسپولیس سمت ندارد.

این همه سال، تاج در فدراسیون بود

سپاهانی از فشار پرسپولیس برای تغییر زمان بازی گفتند. خب جواب کافی را پیروانی داد. مگر پرسپولیس خودش خواست به قرنطینه برود؟ پرسپولیس اگر با برنامه مشکل داشت، خیلی زودتر درخواست می‌داد.پرسپولیس خودش نگران است که بازی‌ها در آینده فشرده‌تر شود. جالب است این حرف‌ها را کسانی می‌زنند که رییس هیات مدیره سابق‌شان سال‌ها کل این فوتبال را در مشت خود داشت. دیگر از سپاهان کس‌وکاردارتر در این فوتبال داریم؟ آیا به همین پشتوانه نبود که تصور کردند می‌توانند در یک مسابقه در زمین حاضر نشوند؟ کنایه پیروانی جالب بود، اگر کسی ترسیده باشد آن است که از رختکن بیرون نمی‌آمد.

از شهدا مایه نگذارید، به دهه ۸۰ برگردید

جای تاسف است که پس از چنین اتفاقاتی به آن شکل از شهدا مایه گذاشته می‌شود. واقعا چه ربطی به موضوع داشت؟ اگر خون و آبروی شهدا اهمیت دارد و قرار است پایشان به میان بیاید که نباید آن اصوات در ورزشگاه پخش می‌شد. نباید آن اتفاقات جلوی هتل رخ می‌داد. نباید لای گز، سکه می‌رفت. نباید خودروها به آتش کشیده می‌شد و هوادار پرسپولیس را آنطور لت و پار می‌کردند که احساس عدم امنیت به وجود بیاید، چیزی که شهدا برای آن خون دادند.

به دهه ۸۰ برگردید و ببینید با میراث شهدا که امنیت بود چه کردید؟ این سوال را جواب بدهید. این اتفاقات از اوایل دهه ۸۰، پس از کدام تغییرات و روی کار آمدن چه افرادی شروع شد؟

پرسپولیس پشت پیروانی را خالی نمی‌کند

پرسپولیس قطعا پشت سربازهای خودش را خالی نمی‌کند. افشین پیروانی خار چشم بعضی در سپاهان است و حالا این مساله بعد از پاره‌ای تغییرات بیشتر هم شده است. او سال‌هاست که می‌داند چه می‌کنید. از همان اولین قائله در سال ۸۲ را به خوبی به یاد دارد. حالا همه هجمه‌ها را به سمت او برده‌اند که اصل داستان فراموش شود. از نویدکیا و رضا فتاحی و یادداشت‌نویس گرفته تا دیگران یک لشگر شده‌اند که حریف این یک نفر بشوند و ما هنوز سربازهای دیگری داریم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.