نگاهی به خریدهای پرسپولیس پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات سرخپوشانآیا یحیی به خواسته‌اش رسید

0 15
نگاهی به خریدهای پرسپولیس پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات سرخپوشانآیا یحیی به خواسته‌اش رسید

هر فردی را با داشته‌هایش می‌سنجند. هر مجموعه‌ای را هم به داشته‌هايش . تفکیک قائل شدن بین ارزیابی بر اساس داشته و نداشته، اندکی دشوار است. مثلا وقتی شغلی را به یک فرد متقاضی نمی‌دهند در بیان دلیل این می‌گویند فلان تخصص یا مدرک را نداشته است، این مثال گفته ابتدایی را نقض می‌کند ولی کمی صبر کنید. شما شغلی را می‌خواهید، خود را لایق این می‌دانید، پس مراجعه می‌کنید و باید درباره داشته‌های خود سخن بگویید و نه نداشته‌ها.
حالا صحبت از پرسپولیس و فصل جدید است. داشته‌هایی که جزو نداشته‌ها شدند و نداشته‌هایی که داریم. آیا این نفرات پرسپولیس بهتری می‌سازند؟ آیا اگر هم بتوانند به‌تنهایی امکانش را دارند؟ یحیی گل‌محمدی چه نظری دارد، چه قدر راضی است؟
*پرسپولیس دیگر با پنجره کاری ندارد
نقل و انتقالات برای پرسپولیس تمام شد. درواقع فرقی هم نمی‌کند که پنجره بسته شود یا نشود. پرسپولیس برای آخرین گزینه سراغ مهاجم خارجی رفته بود. ارزش این انتقال به این بود که پرسپولیس بتواند از وی در آسیا استفاده کند. برای این منظور با توجه به بازی در 23 شهریور، ثبت نام این بازیکن باید درنهایت در 16 شهریور انجام می‌شد. بدون این اتفاق، به نظر جذب بازیکن جدید، ارزش زیادی نداشت.
به‌هرحال پرسپولیس کارهای مربوط به ثبت را انجام داد تا مشکلی برای استفاده از بازیکنان در رقابت‌های داخلی و بین‌المللی وجود نداشته باشد و برایش فرقی نمی‌کند که پنجره بسته شود یا نه ولی آیا ممکن است ناگهان مورد منحصر به فردی پیش بیاید؟
*30 روز تمام شد، پنجره بسته
پنجره پرسپولیس بسته‌شده است یا نه؟ در نامه‌ای که به باشگاه پرسپولیس ابلاغ شد، آمده بود که بعد از 30 روز اگر مدارک پرداخت مطالبات کالدرون توسط باشگاه ارسال نشود، بسته شدن پنجره به‌صورت خودکار اجرا می‌شود. ابلاغ رای در 9 آگوست، برابر با 18 آَمرداد بود. روز ابلاغ رای جزو روزشمار به حساب نمی‌آید. به این ترتیب اگر از 19 اَمردا روزشمار را آغاز کنیم، ساعت 24 دیروز چهارشنبه به‌وقت‌تهران، آخرین فرصت برای پرسپولیس بود و پنجره از امروز هجدهم شهریور بسته می‌شود. این اتفاق به شکل خودکار روی می‌دهد و دیگر برای این ابلاغی در کار نخواهد بود.
*پرسپولیس فعلا پنجره باز نمی‌خواهد
و اما این پنجره فقط بعد از پرداخت مطالبه کالدرون و دستیار وی باز خواهد شد و این هم به شکل خودکار اتفاق می‌افتد. با این اوصاف برنامه پرسپولیس چیست؟ مجید صدری در قامت رییس هیات مدیره و قبل از این‌که سرپرست باشگاه شود بارها در مواجهه با سوالات اعلام کرده بود که در حال اقدام برای این منظور هستند ولی هیچ اطلاعی از کم و کیف ماجرا نداد.
دراین‌باره گفته می‌شود که در باشگاه پرسپولیس صحبت از این است که عجله‌ای برای این کار وجود ندارد. اگر این‌طور باشد دلیل روشنی وجود دارد. اگر پرسپولیس نخواهد تا نیم‌فصل بازیکنی جذب کند، چرا باید بابت بسته بودن پنجره استرس داشته باشد؟
در این حالت یک سوال دیگر پیش می‌آید. آیا پرسپولیس تیمی بسته است که ضرورتی نبیند که در نیم‌فصل این را ترمیم نماید؟ این کمی بعید به نظر می‌رسد، چون از روی عادت هم شده که نیاز کاذبی وجود خواهد داشت. فشار هواداران هم هست و البته یحیی گل‌محمدی هم گفته است که برای خط حمله انتظارات دیگری هم داشت. در این میان دلال‌ها استاد ایجاد حس نیاز هستند حتی اگر بازیکنی محروم یا مصدوم نشود و تیم هم خوب نتیجه بگیرد.
*کالدرون باید تا 3 پنجره صبر کند
در کنار همه این‌ها بیاید فرض کنیم که اندکی بعد از شروع لیگ‌، بازیکنی کلیدی مصدوم شود، این که ممکن است قبل از نیم‌فصل و برای استفاده از سهمیه بازیکن آزاد به پنجره باز نیاز باشد. به‌هرحال، چه این و چه این، پرسپولیس فعلا نه پروژه اقتصادی دارد و نه کارگزار که درآمدی در کار باشد. البته اگر صدری با رفتن سمیعی، پذیرفته است که مسوولیت را بر عهده بگیرد، لابد برای این مسایل چاره‌ای در انبان دارد.
در این بین سوال بعضی هواداران این است که مبادا پرسپولیس با کسر امتیاز روبرو شود؟ در پاسخ باید گفت؛ با توجه به آنچه اعلام شده است، کالدرون برای درخواست تنبیهات بیشتر علیه پرسپولیس باید تا 3 پنجره نقل و انتقالات صبر کند. یعنی اگر تا پایان 3 پنجره از زمان ابلاغ رای، مطالبه وی پرداخت نشود، می‌تواند به کمیته انضباطی فیفا مراجعه کند که این می‌شود پایان، نقل و انتقالاتی تابستان 1401. البته شکی نیست که پرسپولیس قصد ندارد کار را تا این حد ادامه بدهد.
البته پرسپولیس، آرای دیگری مانند رای پرونده اوساگونا را هم دارد که با توجه به هزینه‌های دادرسی اصلا منطقی نیست که بخواهند فرایند پرداخت را با کشاندن پرونده به دادگاه بین‌المللی ورزش طولانی کنند.
*روش بازنده‌ها مقابل روش پرسپولیسی
و اما این روزها این چه که می‌تواند در کوتاه‌مدت، مهم‌تر از موضوع پنجره باشد این است که پرسپولیس در قواره تکرار قهرمانی بسته‌شده است؟
به همان بحث ابتدایی در مطلب برمی‌گردیم. تیمی که در سال‌های اخیر همیشه به داشته‌های خود توجه کرد و بر اساس این برنامه ریخت، کدام تیم بود؟ معلوم است که پرسپولیس. کدام تیم‌ها به نداشته‌های خود می‌پرداختند؟ نتیجه‌اش چه شد؟ همیشه از معضل اصلی که نداشتن شخصیت قهرمانی بود نیز غافل بودند.
با همین توضیح ساده، ما قصد داریم چگونه باشیم؟ قصد داریم بازیکنانی که لایق پوشیدن پیراهن پرسپولیس نبودند را بر سر مهاجمان خود بکوبیم؟ قطعا هیچ هوادار پرسپولیس پاسخ مثبت به این سوال نمی‌دهد ولی این، همان کاری است که بسیاری از ما به این انتقاد از عملکرد نقل و انتقالاتی درحال انجامش هستیم و به نظر باید از همین روزهای قبل، متوقفش می‌کردیم.
به نظر می‌رسد یحیی گل‌محمدی هم اگر به دنبال بازیکنی چون کیروش بود، یک نگاهش به لیگ قهرمانان و البته مصدومیت و محرومیت احتمالی مهاجمان بوده است. با این اوصاف هر این چه که نشد باد همین‌جا تمام شود. از اینجا باید به دارایی‌های خودمان توجه کنیم.
کیروش استنلی هم نمی‌توانست بیش از چیزی که مجموعه ترابی، پاکدل، آل‌کثیر، عبدی، عالیشاه و امیری ارائه می‌کند تحویل دهد.
حسرت خوردن، نگاه به گذشته و توجه به نداشته‌ها راه و روش بازنده‌هاست.
*برای یحیی، جای حرف باقی ماند
پس از تمام این توضیحات، یک سوال مطرح می‌شود. آیا یحیی به خواسته‌هایش رسید؟ رفتن کنعانی‌زادگان قطعی بود و در خط دفاع نفرات دلخواه جذب شدند. او می‌خواست نوراللهی و مغانلو بمانند که می‌دانیم شدنی نبود ولی به‌هرحال خواست یحیی بود. به‌جای نوراللهی همان نفر دلخواه یحیی جذب شد. به‌صورت نسبی خواسته تامین شد. به نظر تنها جایی که بحث باقی ماند و نشانه‌اش اظهارات سرمربی پرسپولیس بود، مربوط به خط حمله می‌شود.
درواقع بايد گفت، برای یحیی حرف برای گفتن باقی‌مانده است، این‌که بعضی بپذیرند و بعضی نه، یک بحث دیگر است.
البته رضایت یک امر نسبی است ولی خود او که به نظر انتظار داشت، مهاجم دیگری را هم کنار تیم خود داشته باشد.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.