يک جام و صد تاريخ؛ از بازی کردن در فيفادی تا بازی بدون ملی‌پوشانسوپرجام سرراهی

0 58
يک جام و صد تاريخ؛ از بازی کردن در فيفادی تا بازی بدون ملی‌پوشانسوپرجام سرراهی

شیوا دورانگر – خبرنگار: نداشتن بازی رسمی تبدیل به مشکلی جدی برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا شده‌ و درحالی‌که باید روی آماده‌سازی تیمش و مسايل فنی تمرکز کند با سازمان لیگ بر سر مسايل مختلف سروکله می‌زند; یک روز برای خرید بازیکن خارجی، یک روز سر تغییر تقویم لیگ و حالا هم‌زمان سوپر جام; سوپر جامی که آخرین امید پرسپولیس بود، این بازی که جدالی است بین قهرمان لیگ و جام حذفی و به‌طورمعمول قبل از شروع فصل برگزار می‌شود، قرار نیست انجام بگیرد چون سرمربی تیمملی از سازمان لیگ این‌طور خواسته است! سهیل مهدی برگزاری بازی تیم‌ملی را دلیل مخالفت اسکوچیچ اعلام کرده و گفته: تاریخ 7 و 8 مهرماه را برای برگزاری سوپر جام در نظر داشتند، اما سرمربی تیم‌ملی نگران مصدومیت ملی‌پوشان است و با برگزاری این دیدار پیش از 2 بازی پیش‌رو که برای تیم‌ملی اهمیت زیادی دارد، مخالف است.
اسکوچیچ حق دارد که نگران شرایط بازیکنانش باشد و باید به تصمیماتش احترام گذاشت، اما این تعامل باید دوطرفه باشد و مسابقات بايد به شکلی برنامه‌ریزی شود كه حق باشگاه‌ها ضایع نشود. اینكه سازمان لیگ فقط به فكر تیم‌ملی باشد و منافع باشگاه‌ها را در نظیر نگیرد به فوتبالمان آسیب می‌زند. اهمیت مسابقه پرسپولیس با الهلال قطعا کمتر از دیدار ایران مقابل امارات و کره جنوبی نیست.
یک تیم‌ملی قوی از دل باشگاه‌ها درمی‌آید و لیگی که برگزار نمی‌شود و بازیکنی که فعالیت نداشته است قطعا بازدهی خوبی نخواهد داشت و این را در بازی‌های اخیر تیم‌ملی و نماینده‌های ایران دیدیم. قطعا اگر لیگ زودتر برگزار می‌شد خیلی می‌توانست به روند آماده‌سازی تیم‌ملی کمک کند. اما برنامه‌ریزی فدراسیون به این شکل است که بازیکنان بعد از پشت سرگذاشتن یک بدنسازی سنگین در بازی‌های ملی به میدان خواهند رفت و سپس در لیگ داخلی بازی می‌کنند! این تأخیر می‌تواند در ادامه فصل به لیگ صدمه بزند و با شروع فصل جدید لیگ قهرمانان و بازی‌های جام ملت‌ها فشار زیادی را به باشگاه‌ها تحمیل خواهد شد. خصوصا که تاریخ سوپر جام هم مشخص نشده و مسابقات جام حذفی را هم خواهیم داشت.
می‌شد سوپر جام فوتبال ایران را بدون ملی‌پوشان پرسپولیس و فولاد برگزار کرد، اما با این گزینه هم مخالفت شد و سهیل مهدی در اظهارنظری جالب گفته: سوپر جام یک بازی معمولی نیست و چون در آن جام اهدا می‌شود، نمی‌توان به باشگاه‌ها گفت بدون ملیپوشان بازی کنند و لطف این مسابقه هم از بین می‌رود. ما نمی‌خواهیم ارزش دو تیم و سوپر جام را پایین بیاوریم و برای همین این مسابقه معوق خواهد شد‌!
با نظر جناب سهیل مهدی موافقیم. سوپر جام یک بازی معمولی نیست و باید به شکل یک جام معتبر به آن نگاه کرد و نه مسابقه‌ای تشریفاتی. ولی آن‌قدر این جام را بی‌ارزش کرده‌اند که تیم‌ها به خود اجازه می‌دهند هر زمان که دل بخواهشان بود به میدان بروند. استقلال به‌جای تمرین و آماده شدن برای این مسابقه به ترکیه فرار می‌کند. تراکتور دستور تعویق می‌دهد. از همه بدتر اینکه باشگاه‌ها باید برای سازمان لیگ تصمیم بگیرند کی و کجا جام قهرمانی را اهدا کند تا دست‌مایه طنز قرار بگیرد که از سوپر جام به‌عنوان جام اسنپی یاد کنند!
و حالا که پرسپولیس به این مسابقه نیاز دارد یادشان افتاده است که این یک بازی معمولی است. مانده‌ایم این بازی از کی این‌قدر مهم شد که حتی به حضور به ریز جزییات و اینکه کدام بازیکن باشد یا نباشد اهمیت داده می‌شود؟ تا همین خرداد که مهم نبود ملی پوشان پرسپولیس به سوپر جام برسند و سازمان لیگ بعد از کلی امروز و فردا کردن درست زمانی که تیم‌ملی فوتبال ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی بازی داشت تصمیم به برگزاری سوپر جام گرفت تا ملی پوشان پرسپولیس خسته و مصدوم مقابل تراکتور حاضر شوند بودند; یعنی در بدترین زمان ممکن که پرسپولیس به خاطر تعطیلی چندهفته‌ای لیگ از شرایط مسابقه دورمانده و ‌۷ ستاره‌هاش را در تمرینات نداشت.
در سال‌های قبل هم از این دست بلاها زیاد سر پرسپولیس آمده و اگر یادتان باشد حتی در زمان برانکو تیم را مجبور کردند در فیفا دی بدون ملی‌پوشانش مقابل پیکان بازی کند که این مربی واکنش جالبی به این تصمیم سازمان لیگ داشت و گفته بود: بازی می‌کنیم تا نگویند بزدل و ترسو هستیم. پرسپولیس در زمان حضور برانکو در چند بازی جمله دیدار با استقلال خوزستان،نساجی و قشقایی مجبور شد بدون ملی پوشان به میدان برود، چون یا بازیکنانش در اردوی تیم‌ملی بودند یا خسته از بازی‌های ملی برگشته بودند. آن روزها لطف شما بخوانید صلاح در این بود که پرسپولیس با ذخیره‌هایش در جام‌های معتبری چون لیگ و حذفی بازی کند و حالا لطف در این است که این تیم در سوپر جام با نفرات کاملش به میدان برود! کاش این لطف شامل لیگ قهرمانان آسیا هم می‌شد و پرسپولیس می‌توانست با ملی‌پوشانش برای این بازی مهم تمرین کند. نه اینکه مجبور باشد هفته‌ها قید نفراتش را بزند و نگران این باشد که مبادا ملی‌پوشانش خسته و مصدوم به این بازی برسند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.