در جلسه غيررسمی مديران 2 باشگاه پرسپوليس و استقلال چه گذشت؟اسپانسر مشترک، تکرار خاطرات تلخ گذشته

0 44
در جلسه غيررسمی مديران 2 باشگاه پرسپوليس و استقلال چه گذشت؟اسپانسر مشترک، تکرار خاطرات تلخ گذشته

«اسپانسر يا کارگزار مشترک براي پرسپوليس و استقلال» صحبتي که از چند روز پيش دوباره حوالي دو باشگاه شنيده شد. مسئله اي که اينبار با مخالفت شديد پرسپوليسي‌ها همراه شد.
تجربه تلخ دفعات گذشته و البته شرايط متفاوت دو باشگاه پرسپوليس و استقلال در سال‌هاي گذشته باعث شد تا هواداران پرسپوليس به شکلي جدي و البته به حق مخالف بحث کارگزاري‌ها اسپانسر مشترک براي پرسپوليس و استقلال باشند.
واقعيت اين است که با توجه به افتخارات چند سال اخير پرسپوليس و البته عدم البته ناکامي استقلالي‌ها در در همه زمينه‌ها حق هم با پرسپوليسي‌ها است. اصلاً نبايد اين طور باشد که کارگزار اسپانسري دو باشگاه يک شرکت باشد و به يک اندازه دو باشگاه پول بدهد هر چند اين بار شنيده مي‌شود.
اما اصل ماجرا چيست؟ شرکت‌هاي وب که فصل گذشته کارگزار باشگاه استقلال بود براي ادامه همکاري با اين باشگاه و پرداخت مبلغي بيش از مبلغ سال گذشته يعني حدود 130 ميليارد تومان يک شرط بزرگ گذاشته و آنهم امضاي قرارداد با باشگاه پرسپوليس به صورت همزمان با استقلال است.
به همين دليل مديران باشگاه استقلال و شخص آجرلو به شدت دنبال اين است که هر طور شده شرايطي را فراهم آورد تا شرکت‌هاي وب بتواند به عنوان کارگزار باشگاه پرسپوليس هم انتخاب شود چون خود آجرلو بهتر از هر کسي مي‌داند که هيچ شرکتي در ايران حاضر نيست به اندازه‌هاي وب يعني 130 ميليارد تومان براي يک فصل به استقلال پول بدهد. البته در اين بين يک مانع بسيار بزرگ وجود دارد و آن هم بحث مزايده پرسپوليس است.
ماه‌ها پيش شرايط براي برگزاري مزايده براي انتخاب کارگزار باشگاه پرسپوليس فراهم شده و حتي باشگاه پيش نويس اين مسئله را آماده کرده است. حالا سوال اينجاست در شرايطي که هنوز مزايده برگزار نشده آيا قرار است‌هاي وب به عنوان کارگزار انتخاب شود و آيا از الان پيروز مزايده است. مسئولان باشگاه پرسپوليس از ماه‌ها قبل به اين نتيجه رسيدند که کف مبلغ موردنظرشان براي مزايده کارگزاري نزديک 200 ميليارد تومان باشد و اين شايد بزرگترين مانع براي‌هاي وب باشد. البته شنيده مي‌شود اين شرکت قبول کرده براي پرسپوليس مبلغ 160 ميليارد تومان را هزينه کند يعني 30 ميليارد تومان بيشتر از پولي که براي استقلال در نظر گرفته است. در اين مدت دو اظهارنظر متناقض از مجيد صدري در يک روز در خصوص کارگزار مشترک باعث شد تا هواداران پرسپوليس هم نگراني داشته باشند. پس از شايعه کارگزار مشترک پرسپوليس و استقلال مجيد صدري ابتدا اعلام کرد در شرايطي که هنور مزايده برگزار نشده چه دليلي دارد که دنبال اسپانسر مشترک باشيم اما همان عصر پنج شنبه با چرخش 180 درجه اي گفت که کارگزار مشترک براي پرسپوليس و استقلال منع قانوني ندارد تا خيلي‌ها بگويند که اين انفاق رخ داده است.
در هين خصوص عصر روز پنج شنبه جلسه اي بين مجيد صدري و مصطفي آجرلو در يک کافه رستوران در فرمانيه تهران برگزار کردند تا کم کم همه چيز رنگ و بوي رسميت به خودش بگيرد. هرچند هيچکدام از طرفين اين جلسه را تکذيب نکردند.
منابع خبري ما اما اطلاعات دقيق تري از اين موضوع را در اختيارمان قرار دادند. گفته شده با وجود مخالفت هواداران پرسپوليسي اما اين مسئه يعني کارگزار مشترک براي پرسپوليس و استقلال تمام شده است. حتي گفته شده ممکن است مبلغي که‌هاي وب براي دو باشگاه در نظر گرفته هم اندازه است!
ظاهرا مجيد صدري به وزارت ورزش اين قول را داده در صورت ماندن در پرسپوليس شرايطي را فراهم مي‌کند تا يک شرکت به صورت مشترک کارگزار پرسپوليس و استقلال شود که به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. هرچند اين موضوع با مسئله اي به نام مزايده اصلا همخواني ندارد.
اين تمام اطلاعات درباره مسئله کارگزار مشترک براي پرسپوليس و استقلال بود. اما مسئله مهم اين است که نفس اين کار و تصميم درست نيست. اصلا چرا بايد دوباشگاه با دو شرابط متفاوت، يک کارگزار داشته باشند؟ حتي اگر قرار باشد مقدار پرداختي به پرسپوليس نسبت به استقلال 30 تا 50 ميليارد باشد، داشتن کارگزار مشترک با روح فوتبال تنافض دارد.
داشتن کارگزار مشترک يعني دعواهاي تمام نشدني بين دو تيم. کافي است يک تيم کضع مالي بهتري نسبت به ديگري داشته باشد و اين يعني بهانه خوب براي مصاحبه‌هاي سريالي بازيکنان و مربيان عليه کارگزار مشترک. يعني اگر يک باشگاه بخواهد و بتواند يک خريد گرانقيمت داشته باشد آن وقت هواداران باشگاه رقيب اين مسئله را بهانه اي براي حمله به کارگزار، مديران باشگاه و حتي وزارت ورزش ميکنند.
داشتن کارگزار مشترک يعني اگر دربي تهران به هر دليلي مساوي شود بازهم بايد شاهد شايعات و شائبات فراوان در مورد سفارشي بودن بازي باشيم.
هرطور که به مسئله نگاه مي‌کنيم، ميبنيم که داشتن کارگزار مشترک براي پرسپوليس و استقلال چيزي جز دردسر نيست. تا همين فصل پيش که دو تيم کارگزار مشترک نداشتند اما هر وقت يکي از طرفين هزينه اي انجام مي‌داد يا پولي حتي به بازيکنان اش مي‌داد اين مسئله باعث دعواهاي هواداري بين دو طرف مي‌شد. حالا اگر قرار باشد کارگزار هم مشترک باشد و اگر قرار باشد مبلغي که به پرسپوليس مي‌دهد تفاوت چنداني با استقلال نداشته باشد بايد شاهد دعوا‌هاي ادامه دار باشيم. اين اصلا بد نيست که شرکتي مثل‌هاي وب بخواهد کارگزار پرسپوليس شود اما موضوع اين است که نبايد با استقلال مشترک باشند. اين يک خواسته منطقي و کاملا حرفه اي از سوي پرسپوليسي‌ها است. واقعاً در هيچ کجاي دنيا نمي‌بينيم که يک شرکت کارگزاري يا اسپانسر مشترک دو تيم در يک ليگ باشد چه برسد که آن دو تيم رقباي مستقيم و سنتي با همديگر هم باشد.
به نظر مي‌رسد که مسئله کارگزار مشترک که راه حل عجولانه و بي دردسر از طرف وزارت ورزش براي اداره پرسپوليس و استقلال باشد. در شرايطي که پرسپوليسي‌ها مدت‌ها است که ميخواهند زير نظر وزارت ورزش مزايده کارگزار را برگزار کنند اما ظاهراً تصميم مديران چيز ديگري است. مسئله مهم اين است که در اين خصوص نظرات و نگراني هواداران به هيچ عنوان هيچ محلي از اعراب ندارد و حتي دلسوزي‌ها و نگراني‌هاي پيشکسوتان و کارشناسان هم مسئله مهمي براي مسئولان تصميم گيرنده نيست و فقط مي‌خواهند به هر طريقي که شده اين اتفاق رخ دهد تا شايد شاهد يک سال دعوا، درگيري و جنجال به خاطر يک تصميم نادرست باشيم.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.