دستِ بی‌نمک دراگان و انتقادات تمام نشدنی از مربی کروات تيم‌ملی؛کدام میراث باید حفظ شود؟

0 49
دستِ بی‌نمک دراگان و انتقادات تمام نشدنی از مربی کروات تيم‌ملی؛کدام میراث باید حفظ شود؟

مرضیه دارابی – خبرنگار: تیم‌ملی فوتبال ایران در جدیدترین رده‌بندی فیفا در رده ۲۲ جهان و اول آسیا باقی ماند. این رنکینگ در شرایطی اعلام شد که شاگردان دراگان اسکوچیچ 3امتیاز مقابل امارات و یک امتیاز برابر کره‌جنوبی به دست آوردند و جایگاه خود را در آسیا حفظ کردند.
از قبل هم پیش‌بینی می‌شد بازی مقابل کره‌جنوبی جدی‌ترین محک تیم اسکوچیچ تا اینجای کار باشد، مردی که در بحران بزرگ فوتبالی ایران، جایگزین مربی‌ای شد که علاوه بر اینکه در فوتبال ملی کشورمان هیچ دستاوردی نداشت، قراردادی سرسام آور و جریمه‌ای هنگفت را عایدمان کرد.
فوتبال اسیر پس‌لرزه‌‌‌‌‌های قرارداد ترکمنچای با مارک ویلموتس بود که به خاطر در پیش بودن مسابقات مرحله اول مقدماتی جام‌جهانی، باید برای تیم‌ملی سرمربی انتخاب می‌شد.
هنوز کرونا نیامده و فوتبال تعطیل نشده بود که اسکوچیچ انتخاب شد، این مربی کروات در بدترین وضعیت ممکن، در شرایطی که ایران با قبول 2 شکست تلخ مقابل عراق و بحرین از شانس کمی حتی برای صعود از مرحله اول برخوردار بود، هدایت تیم‌ملی ایران را پذیرفت.
در برهه‌ای که نام برانکو ایوانکوویچ هم برای قبول مسئولیت تیم‌ملی مطرح شده بود، یک کروات دیگر که خیلی‌‌‌‌ها او را چندین لِوِل پایین‌تر از پروفسور می‌دانند، سرمربی ایران شد.
از همان مقطع انتقاد زیاد بود. عده‌ای که تعدادشان هم البته کم نبود، اسکوچیچ را در حد تیم‌ملی ایران نمی‌‌دانستند و همان‌‌‌‌ها معتقد بودند تیمی که به مدت ۸ سال سرمربی اش کارلوس کی‌روش پرتغالی بوده، نباید به اسکوچیچ کروات برسد.
آنها این میراث را بزرگتر از مربی کروات می‌دانستند، هرچند که در آن میراث هم رویداد چشم‌نوازی جز برد و باخت‌‌‌‌‌های یک گله و تساوی‌‌‌‌‌های بسیار دیده نمی‌‌شد!
مرحله اول گزینشی جام‌جهانی بهتر از تصور پیش رفت. تیمی که قعر جدول‌اش را در اختیار داشت، هر ۴ بازی باقی مانده را با برد تمام کرد تا به عنوان تیم اول گروه، به مرحله بعدی پا بگذارد.
این همان تیمی بود که وقتی با کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال در موردش صحبت می‌کردی، معتقد بودند برای رسیدن به مرحله نهایی گزینشی جام‌جهانی کار بسیار دشواری خواهد داشت.
با وجود نتایجی که اسکوچیچ با ایران به‌دست آورد، در فاصله چندماهه تا آغاز مرحله بعدی، بار دیگر موضوع انتخاب مربی بزرگتر از مرد کروات به میان آمد.
چیزی که خیلی‌‌‌‌ها آن را اخلاقی نمی‌‌دانستند: خداحافظی با مربی‌ای که در بدترین و بحرانی‌ترین وضعیت تیم‌ملی ایران، مسئولیت را قبول کرده و در مسابقات نتیجه صددرصدی گرفته است.
از این رو، اسکوچیچ باز هم ماندنی شد. او تا امروز ۱۰ برد و یک تساوی به همراه تیم‌ملی ایران به دست آورده است، اما همانطور که از ابتدا و پیش از شروع کارش با انتقادات زیادی مواجه بود، امروز هم هجمه سنگینی در کنار نام اوست.
مشکل چیست؟ چرا جامعه فوتبالی ایران مقابل ویلموتس بلژیکی که چنان کلاه گشادی را بر سر فوتبال مان گذاشت، سکوت اختیار کرده و برایش آرزوی موفقیت داشت، اما برای اسکوچیچ اینهمه انرژی منفی دارد و هیچ یک از نتایج، آنها را راضی نمی‌‌کند؟
بی شک اسکوچیچ مربی بنامی نیست، بالتبع گران‌قیمت هم نیست. تاکتیک او هم طبیعتا نمی‌‌تواند خیلی ویژه و خاص و شبیه به مربیان بزرگ دنیا باشد، اما در بدترین مقطع ممکن، هدایت تیم‌ملی ایران را پذیرفته، این هم شاید افتخار کمی برای او نباشد و قطعا سرمربیگری در تیم‌ملی ایران، رزومه او را یک شبه پربار کرده است؛ اما حالا که او در راس کادرفنی تیم‌ملی قرار دارد و در میانه راه، تغییر نمی‌‌تواند اتفاق خوبی باشد، بهتر نیست که از او حمایت شود؟
تیم‌ملی فوتبال ایران در شرایطی مقابل کره‌جنوبی به تساوی تن داد که پنالتی اش گرفته نشد و نبود VAR در تهران به ضررش تمام شد.
تیم ایران در ۱۱ بازی اخیر، که ۱۰ برد و یک تساوی به دست آورده، فقط یک بار دروازه‌اش باز شده و در گلزنی هم عملکرد بدی نداشته است. ویلموتس هم همین بازیکنان را در اختیار داشت، اما مغلوب بحرین و عراق شد اما تیم اسکوچیچ آنها را به راحتی شکست داد.
شاید در بازی‌های آینده تیم‌ملی ایران بازی انتقادآمیزی داشته و ببازد، اما تا اینجای کار همه چیز خوب پیش رفته و تیم اسکوچیچ صدرنشین است.
مهدی پاشازاده، بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال حرف جالبی در مورد انتقاداتی که از اسکوچیچ می‌شود، گفته است: «اسکوچیچ مثل آشپزی است که غذا را خوب بار می‌گذارد، اما نمک ندارد! من جزو کسانی بودم که پس از اینکه ایران با اسکوچیچ ۴ بازی آخر مرحله اول انتخابی را برد، گفتم که نباید او را تغییر بدهند و اجازه دهند کارش را انجام دهد. اگر کارلوس کی‌روش این‌همه بازی را برده بود، همه «به‌به» و «چه‌چه» می‌کردند، اما وقتی اسکوچیچ این‌همه بازی را برده است و برخی‌ انتقاد منطقی می‌کنند، باید بداند یک جای کار ایراد دارد، خودش هم می‌داند که یک جای کار می‌لنگد که با این‌همه برد، انتقاد می‌شود.»
دست اسکوچیچ نمک ندارد، او تا اینجای کار بهترین نتایج را گرفته، اما در مقایسه با کیروش و ویلموتس بیشترین حجم از انتقادات را تحمل کرده است. باوجودی که با کی‌روشی که در جام‌جهانی۲۰۱۸، ششمین مربی گران‌قیمت جام بود و سنگین‌ترین قرارداد ممکن را با فدراسیون فوتبال داشت هم شکست‌‌‌‌‌های عجیب و غریبی را تجربه کرده بودیم.
اسکوچیچ خوب باشد یا نباشد، سرمربی تیم‌ملی ایران است و تا اینجای کار هم نتیجه خوبی گرفته، بهتر از تمامی مربیان گران‌قیمتی که تاکنون داشته‌ایم.
بهتر است در این مقطع، تیم‌ملی و اسکوچیچ را حمایت کنیم و بعد از صعود به جام‌جهانی، به فکر مربی بزرگتری باشیم که در حد نام فوتبال ایران باشد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.