اشتباهات داوری براي برخی تيم ها از بين نمی‌رود بلکه از داوری به داور ديگر منتقل می‌شوداشتباهات پدرانه!

0 88
اشتباهات داوری براي برخی تيم ها از بين نمی‌رود بلکه از داوری به داور ديگر منتقل می‌شوداشتباهات پدرانه!

شیوا دورانگر – خبرنگار: سریال اشتباهات داوری به نفع استقلال همچنان ادامه دارد و مطابق معمول به زعم برخی کاشناسان داوری هفته‌‌‌‌‌های گذشته یک پنالتی هم در حافظیه برای این تیم گرفته شد تا برابر فجرسپاسی بازنده نباشند. این سومین پنالتی‌ای است که طی ۴هفته اخیر برای آبی‌پوشان گرفته می‌شود؛ در بازی هفته نخست مقابل هوادار طبق نظر کارشناسان، پنالتی که کوپال ناظمی برای آبی‌ها گرفت نادرست بود و این داور باید به ارسلان مطهری برای شبیه‌سازی کارت زرد نشان می‌داد. در هفته سوم داور به اشتباه خطای مدافع تراکتور روی کاپیتان استقلال را پنالتی اعلام کرد. البته در این مورد بین کارشناسان داوری اختلاف نظر وجود داشت. در هفته‌ای هم گذشت مرتضی منصوریان در یک تصمیم بحث برانگیز در حالیکه دانشگر روی بازیکن حریف مرتکب خطا شده بود برای آبی‌پوشان پنالتی گرفت تا یامگا برخلاف غفوری هدیه داوران را پس نفرستاده و دروازه فجر را باز کند! حیدرسلیمانی، کارشناس داوری با اعلام اینکه این تصمیم سختگیرانه بوده گفته است: معمولا در چنین صحنه‌هایی که خطا توسط مهاجم و مدافع به صورت همزمان صورت می‌گیرد، توصیه می‌کنند خطای مهاجم به روی مدافع را بگیرند، اما داور در این صحنه، برعکس عمل کرد. گرچه شاگردان کلانتری در دقایق پایانی توانستند بازی را به تساوی بکشانند، اما چه بسا اگر این اشتباه رخ نمی‌‌داد، تیم استقلال نخستین شکست خود را در حافظیه متحمل شده بود.

سوال اینجاست این اشتباهات تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟ صرف‌نظر از درستی یا نادرستی تصمیمات داوران و نادیده گرفتن نظرات کارشناسان، چگونه است که هر بازی به نفع تیم مجیدی یک اشتباه تکراری رخ می‌دهد؟ کوچک‌ترین حرکتی در محوطه جریمه حریفان برای استقلال یک پنالتی به دنبال دارد، اما خطاهای واضح‌تر از این در سایر بازی‌‌‌‌ها نادیده گرفته می‌شود. حتی با فرض اینکه همه پنالتی‌‌‌‌‌های اعلام شده درست باشد، باز هم این جای سوال دارد که چرا داوران فقط برای استقلال چنان دقیق سوت می‌زنند که هیچ خطایی در هجده قدم حریفان از چشمان‌شان پنهان نمی‌‌ماند؟! اما برای پرسپولیس پرچم‌‌‌‌ها با عجله بالا می‌آید و سوت‌‌‌‌ها به زحمت بر دهان می‌رود تا گلی به اشتباه مردود شود و حریفی با خطا به گل برسد. سرخپوشان به مانند فصل قبل بر اثر این اشتباهات اولین شکست خود را در اراک متحمل شدند. چه کسی جوابگوی این اتفاق است؟ کمیته داوران چرا باید در هفته‌‌‌‌‌های گذشته از داوران کم تجربه برای بازی‌‌‌‌‌های پرسپولیس استفاده کند تا یکی مثل عبدالنبی پورخلف که دو فصل بیشتر نیست در لیگ‌برتر سوت می‌زند چنین خطای آشکار و ساده‌ای روی مدافع پرسپولیس را نادیده بگیرد تا حریف به گل برسد. اشتباهی که همه کارشناسان بر نادرستی آن مهر تایید زدند و اعلام کردند قبل از گل آلومینیوم باید روی سیامک نعمتی اعلام خطا می‌شد.
مدافع پرسپولیس روی همین صحنه مصدوم شد و به‌خاطر خطای بازیکن آلومینیوم نتوانست بازی را ادامه دهد و دیدار آینده تیمش با گل گهر را هم از دست داد. بی احتیاطی بازیکن آلومینیوم و متعاقب آن اشتباه داور زمینه شکست پرسپولیس در اراک را فراهم آورد تا این تیم هم امتیاز از دست داد و هم مدافع ملی پوشش را. اگر اعتراضی هم شود، کمیته داوران سریعا واکنش نشان می‌دهد. اما دیگران این حق را دارند که هم از داوری سود ببرند و هم اعتراض کنند.
جالب است که بدانید استقلالی‌‌‌‌ها گفته‌اند چون بعضی از مربیان( بخوانید گل‌محمدی‌) در کنفرانس خبری علیه آنها جو روانی راه انداخته و گفته‌اند به سود این تیم پنالتی گرفته می‌‌شود، باعث ایجاد فشار روی آنها شده‌اند! تا جایی که ما دیدیم نه تنها این حرف‌ها اثرگذار نبود که اشتباهات به سود استقلال همچنان ادامه داشت. نشان به این نشان که این هفته هم برای آبی‌‌‌‌ها پنالتی گرفتند. با این وجود مسئولان استقلال به داوری معترض هستند و می‌گویند منصوریان گل سالم ما را آفساید اعلام کرده و اگر تیم‌شان قهرمان نشود به خاطر همین امتیازات است! به حرف فجری‌‌‌‌ها یک پنالتی برای این تیم گرفته نشده. اینکه حق با چه تیمی است و کدام تیم بیشتر ضرر کرده را کارشناسان داوری مشخص کردند.
اما فرض بگیریم که حق با استقلالی‌‌‌‌ها باشد و آنها در این بازی از داوری ضرر کرده باشند. چطور در 2بازی قبلی که داوران برای آنها پنالتی می‌گرفتند، راضی و خوشنود بودند و حرف از کوچکی و بزرگی داور نبود؟ امروز که به زعم آنها گل مطهری آفساید نبوده از ضایع‌شدن حق و حقوق خود حرف می‌زنند و بعد از اولین مساوی جو راه انداخته‌اند که آی ایهاالناس اگر قهرمان نشدیم، تقصیر منصوریان است!

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.