همراه ما باشید

گفت و گوی اختصاصی روزنامه پیروزی با ناصر محمدخانی

محمدخانی در گفت و گو با پیروزی: زورشان به تیم نمی‌رسد حاشیه درست می‌کنند

محمدخانی در گفت و گو با پیروزی: زورشان به تیم نمی‌رسد حاشیه درست می‌کنند

پیروزی نیوز - محمدخانی در گفت و گو با پیروزی: زورشان به تیم نمی‌رسد حاشیه درست می‌کنند

به گزارش پیروزی دیلی:

سرخپوشان بعد از بازی‌های خوبی که در لیگ ایران به نمایش گذاشتند روز سه‌شنبه هفته آینده در مسقط میزبان بازی رفت با الاهلی عربستان در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا هستند. به همین بهانه با ناصر محمدخانی بازیکن و مربی سابق تیم پرسپولیس تماس گرفتیم، با فورواردی که تجربه بازی کردن در تیم‌های عربی را داشته و شناخت خوبی از این تیم‌ها دارد. 

 گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با مربی اسبق سرخپوشان را در زیر می‌خوانید:

 - پرسپولیس در شرایطی که در اوج آمادگی به سر می‌برد باید به مصاف الاهلی برود. این بازی را چطور می بینید؟ 

 به هر حال تا اینجای کار آمده و تیم خیلی هم زحمت کشیده، البته از اینجا به بعد کار سخت‌تر می‌شود و بازیکنان باید باهوش‌تر عمل کنند. من بازی‌های قبلی پرسپولیس در لیگ قهرمانان را دیدم. به هر حال تیم‌های عربی در دوره‌های قبلی لیگ قهرمانان خوب نشان داده‌اند اما من العین را از همه آنها بهتر می‌دانم که چند سال است که خیلی خوب کار کرده، ما می توانیم از سد الاهلی عبور کنیم. گرچه کار سخت است و این باشگاه هم خیلی سرمایه‌گذاری کرده اما کسب برد در این بازی در دسترس است. اگر بتوانیم از موقعیت‌های‌مان خوب استفاده کنیم می‌توانیم الاهلی را شکست دهیم.

 - به فینال رسیدن را چقدر برای پرسپولیس محتمل می‌دانید؟ 

 دیگر باید برسیم. سال‌هاست این اتفاق برای فوتبال ما رخ نداده و پرسپولیس هم تا سومی آسیا رفته، به نظر می‌رسد امسال بهترین زمان برای رسیدن به این خواسته است چون هم تیم خوب و پرمهره و آماده ای داریم و هم از نظر روحی بازیکنان در بهترین شرایط ممکن به سر می‌برند. در لیگ بردهای خوبی داشتیم،‌ تیم سال گذشته قهرمان شده و همه اینها باعث می‌شود که پرسپولیس با پیشینه خوبی به آسیا برود.

 - اگر الاهلی را حذف کنیم، رویارویی با تیم‌های شرق آسیا هم خیلی سخت است. 

 خب مرحله بعد سختی‌های خاص خودش را دارد ولی کار شدنی است. یک سال همین تیم کره ای را در خود کره جنوبی یک بر صفر زده بودیم اما دقیقه نود گل خوردیم و بازی یک هیچ برده را در نهایت دو بر یک باختیم، درحالیکه می‌توانستیم ببریم. درحال حاضر فوتبال ما شرایط خوبی دارد، تیم ملی مان با اقتدار و زودتر از خیلی مدعیان فوتبال دنیا، به عنوان تیم اول گروهش به جام جهانی صعود کرده و در آسیا اولیم. در بُعد باشگاهی هم پرسپولیس اگر همت کند می تواند قهرمان آسیا شود. یعنی می‌خواهم بگویم که همه چیز برای نتیجه گرفتن در لیگ قهرمانان مهیا است.

 - یک حرف‌هایی بعد از بازی با نفت در مورد پاس ندادن بازیکنان به منشا مطرح شد که با وجود شفاف‌سازی باشگاه، اما همچنان در موردش صحبت می‌شود. 

 مطرح کردن این حرف ها اصلا در شان ورزش ما نیست. بازیکن خارجی را با این هزینه‌های سنگین بیاوریم و بعد به او پاس ندهیم که چه بشود؟ فوتبال یک رشته گروهی و جمعی است، اگر بازیکنی در موقعیت خوبی باشد حتما به او پاس می دهند. ضمن اینکه اصلا در ذات فوتبال ما نیست که به یک بازیکن خارجی پاس ندهیم که خرابش کنیم.

 - خط هجومی تیم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 تیم اکنون در بهترین وضعیت ممکن از نظر هجومی قرار دارد. طارمی که هست، منشا هم آرام آرام در ترکیب جا می‌افتد و می تواند خیلی بهتر از این هم کار کند. من چند بازی از او دیده ام، سرعت و قدرت بدنی خوبی دارد، در کنارش هم طارمی که فیزیک خوبی دارد. سرزن و قد بلند است. اینها باید کنار هم باشند و مکمل هم، مثل زمانی که من با فرشاد (پیوس) بودم یا کنارم غلام فتح آبادی بازی می‌کرد. 

 - دوره ای که خودتان بازی می کردید ممکن بود مثلا بازیکنان قصد کنند که به بازیکنی پاس ندهند؟ 

 نه، اصلا. خدا شاهد است که چنین اتفاقی اصلا پیش نیامد. حالا یک چیز برای‌تان بگویم. فکر کنم سال 65 بود که من هم شرایط آقای گلی داشتم اما به فرشاد پاس دادم و او آقای گل شد. چون فوتبال یک بازی جمعی است و همه در تیم باید کنار هم قرار بگیرند. ضمن اینکه کلی هوادار در استادیوم حضور دارند و بازی را می‌بینند، مردم از تلویزیون هم فوتبال را تماشا می‌کنند، اینهمه خبرنگار و کارشناس داریم، اگر واقعا بخواهند به بازیکنی پاس ندهند مردم می فهمند و صدای‌شان درمی‌آید. کسی نمی‌آید اینطوری خودش را زیر سوال ببرد. الان بچه 12-13 ساله هم فوتبال را خوب آنالیز می‌کند.

 - به هر حال مقابله با این پرسپولیس سخت است و عده‌ای ترجیح می‌دهند بازی را از زمین خارج کرده و به حاشیه بکشانند.

 زورشان به تیم نمی‌رسد و می خواهند پرسپولیس را به حاشیه ببرند و از نظر روحی تیم را خراب کنند. 

 - از نظر فنی تیمی را در لیگ ایران در حد و اندازه پرسپولیس می‌بینید؟ 

 در ایران حقیقتا هیچ تیمی حریف این تیم نیست. همه دارند عالی کار می‌کنند. همه هم از بازی‌های پرسپولیس لذت می‌برند و شور و ن شاطی از فوتبال این تیم در بین مردم ایجاد شده، همه دائم می‌پرسند بازی را دیدی، دیدی پرسپولیس چطور کار کرد و عملکرد بچه‌ها بازتاب گسترده‌ای در بین مردم داشته. 

 - غیر از پرسپولیس چه تیمی را در لیگ برتر مدعی می‌بینید؟

 با دو سه هفته نمی‌شود قضاوت کرد. مثلا استقلال سال گذشته در رده‌های پایین بود اما درنهایت آمد و نایب‌قهرمان شد. هیچ جای دنیا نمی‌شود بازی‌های چند هفته اول را ملاک قرار داد و پیش‌بینی کرد. در فوتبال اروپا هم بعد از 6-7 هفته می‌توانند پیش‌بینی تخمینی داشته باشند. چون در هفته های اول بدن‌ها سنگین است و تیم‌ها تازه از دوره بدنسازی خارج شده‌اند و نمی‌شود برد و باخت‌ها را خیلی قابل استناد دانست. ضمن اینکه در این بین مصدومیت و محرومیت و اینجور داستان‌ها هم هست و باید آنها را در نظر گرفت. 

 - به عنوان کسی که در سال‌های اوج پرسپولیس به عنوان مربی و بازیکن در کنار این تیم بودید، دوست دارید چه توصیه‌ای برای تیم داشته باشید که این دوره اوج گرفتن پرسپولیس طولانی‌تر شود؟ 

 برانکو خودش استاد است و سال‌های سال مربیگری کرده، در فوتبال حرفه‌ای اروپا و تیم‌های حاشیه خلیج فارس بوده، قطعا بهتر از همه می‌داند که چه کار باید بکند. به هر حال ما نیمه حرفه ای هستیم. پرسپولیس دو سال پیش هم خیلی خوب عمل کرد و نایب قهرمان شد، سال گذشته که قهرمان شد و امسال هم عالی است. یعنی امسال سومین سالِ در اوج بودن تیم است که امیدوارم همچنان در همین وضعیت بماند. البته همه تیم‌ها بعد از اوج گرفتن، دوره افت هم دارند چون بازیکن دوره قهرمانی‌اش تمام می‌شود، جابه جایی در تیم‌ها صورت می گیرد و... امیدوارم تا 5-6 سال دیگر، این افت سراغ پرسپولیس نیاید و 7-8 سالی تیم در اوج بماند که جبران همین سال هایی که خوب نتیجه نگرفت را بکند. درست مثل دهه 60 که کارشناسان هم معتقدند بهترین دوره تیم بوده و حتی از دهه 50 هم بهتر نتیجه گرفته، در دهه 60 ما کلی قهرمانی در لیگ و جام حذفی داشتیم، همه شاهد بودند که برای هر بازی ما 70-80 تماشاگر به ورزشگاه می‌آمدند و 7-8 بازیکن ملی‌پوش داشتیم که شش تای آنها فیکسِ تیم ملی بودند. امیدوارم بعد از دهه 60، بتوانیم دهه 90 را هم دهه اوج و اقتدار پرسپولیس عنوان کنیم.

درباره نویسنده

مهدی  بگلری

مهدی بگلری مشاهده تمام مطالب

مدیر مسئول

ثبت دیدگاه