همراه ما باشید

مربی جوان تیم ملی کشتی فرنگی پای سوالات خبرنگار پیروزی‌دیلی نشسته است.

اشکانی در گفت‌وگو با پیروزی‌دیلی: پای همه چیز ایستاده‌ام

اشکانی در گفت‌وگو با پیروزی‌دیلی: پای همه چیز ایستاده‌ام

پیروزی نیوز - اشکانی در گفت‌وگو با پیروزی‌دیلی: پای همه چیز ایستاده‌ام

به گزارش پیروزی‌دیلی، تیم ملی کشتی فرنگی ایران با ترکیب مهرداد مردانی در 59 کیلو، محمد الیاسی در 66 کیلو، محمدعلی گرایی در 71 کیلو، سعید عبدولی در 75 کیلو، یوسف قادریان در 80 کیلو، حسین نوری در 85 کیلو، سیدمصطفی صالحی‌زاده در 98 کیلو و شهاب قوره‌جیلی در 130 کیلو روز جمعه برای شرکت در مسابقات جهانی 2017 به سوی پاریس پرواز خواهد کرد.

علی اشکانی مربی جوانِ این تیم در مورد وضعیت شاگردانش و توقعاتی که می شود از فرنگی کاران در این دوره از رقابت‌ها داشت، صحبت‌هایی را با خبرنگار روزنامه پیروزی درمیان گذاشت که در زیر می‌خوانید:


- میزان آمادگی تیم ملی برای شرکت در جهانی، مطلوب است؟

تیم جوانی داریم، نیاز است که به آنها روحیه داد. جدا از میزان آمادگی بدنی، بحث‌های روحی و روانی خیلی روی تیم تاثیر دارد. میانگین سنی تیمی که به پاریس می‌رود زیر 25 سال است و این نوید روزهای خوبی را برای کشتی فرنگی ما می‌دهد. امیدوارم که مردمِ ما با آگاهی از این وضعیت، ما را دعا کنند و بدانند که کشتی‌گیرانِ جوان‌مان برای رسیدن به موفقیت از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد. بعد از یک دهه موفقیت‌آمیز در کشتی فرنگی، به هر شکل یکی دو سال کم‌فروغ بودیم،‌ اینطور هم نمی‌گویم که هرگز از ما توقع نداشته باشید یا از پیش باخته هستیم، بلکه امیدواریم که انتظارات معقول باشد.


- فکر می‌کنید مردم چقدر شرایط فعلی کشتی فرنگی را درک می‌کنند؟

در چند روز گذشته که پیام‌های خوبی از مردم و البته کارشناسان گرفتیم و این از نظر روحی روی تیم اعزامی تاثیر مثبت داشت. بچه‌ها گاهی آنقدر از این پیام‌ها و حمایت‌ها انگیزه می‌گیرند و در تمرینات شورخاصی دارند که ما هم از آنها انرژی می‌گیریم. 


- مخاطب خاصِ کشتی متوجه این پوست‌اندازی می‌شود و به تیم جوان شما فرصت می‌دهد، اما از مخاطب عام که سه طلای المپیک 2012 را دیده، خیلی نمی‌شود انتظار داشت که شرایط این تیم را درک کند.

دقیقا ما در کشتی مخاطب عام و خاص داریم. مخاطب خاص که شرایط را کاملا درک می کند، مخاطب عام هم دلش برای کشتی کشورش می‌تپد. نمی‌خواهم کلیشه‌ای صحبت کنم، اینها شعار هم نیست، ما هم می‌دانیم که در مقابل کار بزرگی که جوانان ما در عرصه‌های دیگر مثل «مدافعان حرم» انجام می دهند،‌ کار خیلی بزرگی نیست، اما چون می‌دانیم چقدر عملکرد تیم می‌تواند در خوشحال کردن مردم تاثیر داشته باشد یقینا تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد که خوب مبارزه کنیم در عین حال که هدف‌گذاری ما داشتن ورزش پاک بوده، ضمن اینکه فرایند انتخابی را اجرا کرده‌ایم. در این فرآیند جوانِ 21 ساله بدون مدال با قهرمان جهان و المپیک به یک چشم دیده می‌شود و وقتی شرایط به این شکل باشد یقینا تا چند سال کشتی گیر ما می تواند نتیجه بگیرد و خیال نفرات بعدی که حتی در راس فدراسیون یا کادرفنی تیم ملی قرار می‌گیرند هم راحت باشد. چون چراغ کشتی با اجرای فرآیند انتخابی، همیشه روشن می‌ماند.


- چقدر به کسب نتیجه امیدوارید؟

همانقدر که تاکید می‌کنم باید انتظارات معقول باشد امیدوارم ما هم وظیفه‌مان را خوب انجام دهیم و شرمنده مردم نشویم. بچه‌ها خوب تمرین کرده‌اند، برخورد مناسبی با آسیب‌دیدگی ها داشتند، از نظر روحی و روانی هم شرایط خوبی دارند اینها همه خوب است. این را هم تاکید می‌کنم که درنهایت اگر موفقیتی باشد برای همه است و خدای ناکرده اگر شکست هم بخوریم باز هم به پای همه نوشته می‌شود. من در یک مقطع آمدم و روی تیم کار کردم، پیش از من خیلی از مربیان در استان‌های مختلف روی بچه‌ها کار کرده‌اند که امیدوارم حاصل کار همه، به کسب نتایج خوب منتج شود. ما هم پای همه چیز ایستاده‌ایم.


- در مورد کشتی‌گیران اعزامی توضیحی می‌دهید؟

در اوزان 59، 66 و 130 کیلو انتظار من این است که چون ملی‌پوشان‌مان برای اولین بار در ترکیب تیم قرار گرفته‌اند، حریفانی ناشناخته هستند و کسی از آنها اطلاعاتی ندارد می‌توانند معادلات را به هم بریزند. امیدوارم با قرعه مناسبی هم مواجه شوند. در 75 و 80 کیلو باتجربه‌های‌مان را دراختیار داریم که سابقه مدال جهانی دارند، خصوصا عبدولی که می‌خواهد برای طلای المپیک استارت بزند. این دو با فراز ونشیب‌هایی مواجه بودند اما حالا جهانی پاریس را میدانی برای استارت دوباره می‌دانند. در 85، 98 و 71 کیلو کشتی‌گیرانی را داریم که بردوباخت‌هایی با حریفان اصلی‌شان داشته‌اند، مدعی، پرزور و فنی هستند و مبارزه‌های‌شان در شرایط 50-50 است. اگر خودشان باشند می‌توانند نتیجه بگیرند. 


- رقبای اصلی اوزان هشتگانه را آنالیز کرده‌اید؟

اتفاقا من در این خصوص بحث دارم. فیلم‌ها را دیده‌ایم اما احساس می‌کنم در مقوله آنالیز باید بعد از این خیلی پیشرفته‌تر عمل کنیم.


- کشتی که آنالیزور ندارد؟

نه، خود مربیان این کار را انجام می‌دهند درحالیکه امیدوارم کشتی در بحث آنالیز توسعه پیدا کند.


گفت‌وگو از مرضیه دارابی-خبرنگار پیروزی

درباره نویسنده

مهدی  بگلری

مهدی بگلری مشاهده تمام مطالب

مدیر مسئول

ثبت دیدگاه