همراه ما باشید

مسدود شدن حساب سازمان لیگ به دلیل بدهی های مالیاتی ممکن است، لیگ فوتبال ایران را در خطر جریمه های مالی و تعلیق قرار دهد.

مالیات سازمان لیگ؛ 175 میلیارد تومان!

مالیات سازمان لیگ؛ 175 میلیارد تومان!

پیروزی نیوز - مالیات سازمان لیگ؛ 175 میلیارد تومان!

به گزارش پیروزی‌دیلی، چندی پیش خبر مسدود شدن حساب های مالی سازمان لیگ فوتبال ایران که دریافت کننده و توزیع کننده‌ درآمدهای فوتبال ایران است، منتشر شد تا پس از باشگاه ها و بازیکنان که معمولا درگیر این مسائل می شوند، اینبار مجری برگزاری لیگ فوتبال ایران با مشکل مالیاتی مواجه شود.


مجموع مالیاتی که سازمان لیگ فوتبال ایران باید بپردازد، مبلغ 175 میلیارد تومان است که از این مبلغ، 45 میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده  درآمدهای این سازمان است. جالب اینکه مابقی بدهی مالیاتی سازمان لیگ که مربوط به چند سال اخیر است، مبلغ 130 میلیارد تومان است که جریمه  دیرکرد در پرداخت مالیات از سوی این سازمان است که توسط سازمان امورمالیاتی برآورد و به سازمان لیگ ابلاغ شده است.


مسئولین سازمان لیگ اما معتقدند محاسبات سازمان مالیاتی کشور به دلایل مختلف اشتباه است. در زیر به برخی از دلایل آنها در این خصوص اشاره می کنیم.


•  یکی از منابع درآمد سازمان لیگ فوتبال ایران عقد قرارداد با شرکتی است که تبلیغات محیطی فوتبال را برعهده می گیرد؛ مسئولین سازمان لیگ معتقدند که یکی از قراردادهای آنها با شرکت مجری تبلیغات محیطی 160 میلیارد تومان بوده، که شرکت مجری تنها 60 میلیارد از بدهی‌های خود را تسویه کرده و این در شرایطی است که سازمان امور مالیاتی ارزش افزوده‌ی کل مبلغ قرارداد یعنی 160 میلیارد تومان را در حساب‌های مالی خود منعکس کرده است.


•  یکی دیگر از مواردی که در بدهی مالیاتی سازمان لیگ محاسبه شده، درآمد حاصل از حق پخش تلویزیونی است، که چند سال پیش میان سازمان لیگ و سازمان صدا و سیما منعقد شد و بر طبق آن صدا و سیما متعهد شد تا مبلغ 22 میلیارد تومان را به حساب سازمان لیگ برای حق پخش بازی های لیگ واریز کند؛ اتفاقی که مسئولین سازمان لیگ می گویند رخ نداده و هنوز هم چک سازمان صدا و سیما پاس نشده. با این وصف باز هم سازمان امور مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده‌ی قرارداد را لحاظ کرده و در حساب های مالی خود وارد کرده است. قراردادی که حتی یک ریال از آن هم به حساب سازمان لیگ واریز نشده است.


•  بخش دیگری از اعتراضات سازمان لیگ فوتبال به درج مبلغ اشتباه در یکی از قراردادهای این سازمان اشاره دارد. گویا سازمان لیگ با یکی از بانک‌های کشور قراردادی جهت اسپانسرینگ به مبلغ 330 میلیون تومان امضاء می کند و این مبلغ در سندهای سازمان امور مالیاتی کشور 3 میلیارد و سیصد میلیون تومان ثبت شده است!

 

*هفته بعدی لیگ برگزار می شود ؟


سازمان لیگ فوتبال ایران توزیع کننده درآمدهای حاصله از فوتبال کشور به طرق مختلف است. آنها درآمدهای مختلف را در حساب سازمان لیگ متمرکز می کنند و پس از آن هزینه های جاری فوتبال نظیر حق الزحمه داوران، سهم باشگاه ها و .. را می پردازند.


یکی از موضوعات جالب توجه که سازمان لیگ فوتبال ایران به آن اشاره می کند، این است که سازمان امور مالیاتی از یک مرکز درآمد، سه مرتبه مالیات دریافت می کند. به عنوان مثال وقتی یک شرکت تبلیغاتی با سازمان لیگ قراردادی داد، سازمان مالیاتی کشور در ابتدا از شرکت مجری، مالیات بر ارزش افزوده دریافت می کند؛ سپس از مبلغ واریزی آن شرکت به سازمان لیگ باز هم مالیات بر ارزش افزوده کسر می شود و در مرحله  نهایی، زمانی که درآمدهای سازمان لیگ به حساب باشگاه ها واریز می شود، مالیات بر ارزش افزوده از محل درآمد باشگاه ها محاسبه می شود.


البته پیش از مسدود شدن حساب های سازمان لیگ جلسه‌ای میان مسئولین این سازمان و سازمان امور مالیاتی کشور برگزار می شود، که یکی از اعضای اتحادیه فوتبال ایران به نمایندگی از سازمان لیگ در آن جلسه شرکت می کند؛ مسئولین سازمان لیگ معتقدند فردی که در این جلسه شرکت داشته، نماینده سازمان لیگ نبوده و از شرایط مالی سازمان لیگ اطلاعاتی نداشته است، تا توضیحات کاملی را به آنها در این خصوص ارائه دهد.


در حال حاضر حساب های سازمان لیگ فوتبال کشور مسدود است و جلسات برگزار شده برای حل مشکل مالیاتی که 175 میلیارد برآورد شده ، تاکنون بی ثمر مانده است. لیگ فوتبال ایران این روزها به دلیل برگزاری دو دیدار ملی ایران در راه جام جهانی تعطیل شده؛ اما در صورتی که این مشکل مالیاتی طی دو هفته  آینده حل نشود، با مسدود ماندن حساب سازمان لیگ ممکن است فوتبال ایران از سوی نهادهای بین المللی با خطر تعلیق و جریمه های مالی همراه شود؛ ضمن اینکه در صورتی که حساب های مالی سازمان لیگ مسدود باقی بماند، این سازمان نمی تواند هزینه های جاری برای برگزاری مسابقات لیگ در رده های مختلف را بپردازد.

درباره نویسنده

مهدی  بگلری

مهدی بگلری مشاهده تمام مطالب

مدیر مسئول

ثبت دیدگاه