همراه ما باشید

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ايران مطرح كرد:

فروش سهام در بورس تنها شيوه منطقي براي واگذاري سرخابي‌ها

فروش سهام در بورس تنها شيوه منطقي براي واگذاري سرخابي‌ها

پیروزی نیوز - فروش سهام در بورس تنها شيوه منطقي براي واگذاري سرخابي‌ها

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ايران اعلام كرد دولت بايد سهام باشگاه‌هاي پرسپوليس و استقلال را در بورس واگذار كند و براي واگذاري و خصوصي سازي صحيح اين دو باشگاه راهكار منطقي ديگري وجود ندارد.

به گزارش پيروزي نيوز، پناهي زاده معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ايران و دبير كارگروه اقتصاد مقاومتي بخش خصوصي كشور در مصاحبه با راديو جوان در مورد اين كه آيا به لحاظ اقتصادي به صرفه است كسي در بخش خصوصي دو باشگاه پرسپوليس و استقلال را بخرد گفت:

درباشگاه‌ها عوامل دروني بر آنها حاكم است كه بدهي‌ها، بازيكنان، معوقات و هزينه‌هاي جانبي را شامل مي‌شود، همچنين پيشكسوتان باشگاه هم بر عوامل دروني باشگاه اثرگذار هستند. عوامل بيروني مثل دخالت دولت در مديريت باشگاه‌ها و عدم تمايل به واگذاري چون اين باشگاه‌ها حكم حيات خلوت را براي دولت دارند از جمله اين مشكلات است. درواقع به نظر مي‌رسد خود دولت در خصوص واگذاري اين دو باشگاه چندان راغب و مايل نيست و سعي مي‌كنند براي حفظ نفوذ خود آنها را از دست ندهند. موضوع ديگر به مسايل بيروني مثل افراد و دلال‌ها بر مي‌گردد.

وي در خصوص اينكه چرا باوجود اين كه دوباشگاه عملا ضررده هستند باز هم دولت تمايلي به واگذاري آنها ندارد ابراز داشت: معمولا دولت نه تنها در بحث باشگاه‌ها بلكه در هر كجايي كه نقش تصدي‌گري دارد در واگذاري مقاومت مي‌كند، در بخش دولتي هزينه كردن، استفاده از نفوذ و ارتباطات مهم است و سود و زيان اهميتي ندارد اما برعكس در بخش خصوصي سود و زيان و منافع همگي اثرگذار هستند و باشگاه به عنوان يك بنگاه اقتصادي نگريسته مي‌شود. لذا از آنجايي كه پشتوانه دولتي منابع سرشار دولتي است حساب و كتاب دقيق صورت نمي‌گيرد.پس در خصوصي‌سازي ما نبايد فقط به دنبال واگذاري باشيم چراكه يكي از اشكالاتي كه در بخش‌هاي ديگر نيز هست بحث بدهي‌ها است و فروش باشگاه‌ها بايد بدون هرگونه بدهي باشد. اما اگر باشگاه بدهي داشته باشد شايد برخي موفق شوند با قبول بدهي باشگاه آنرا با قيمت كمي خريده اما در نهايت فرد نتواند و يا نخواهد اين بدهي را پرداخت كند و اين موضوع در آينده مسايلي به وجود خواهد آورد.

بنابراين مي‌بايست اين تيم‌ها فاقد بدهي باشند و به فرد داراي اهليت واگذار شوند؛ توجه داشته باشيد كه بخش خصوصي واقعي حاضر نيست كه  برندي كه بدهي داشته باشد، دخالت‌هاي سياسي در آن شود وحق پخش، تبليغات دروني و بليط فروشي را نداشته باشد بخرد. لذا نسبت به هزينه درآمد و مشكلات عديده‌اي كه باشگاه‌داري دارد هيچكس حاضر نيست در اين دو تيم سرمايه‌گذاري كند. راه حل اما اين است كه دولت سهام اين باشگاه‌ها را در بورس واگذار كند و راهكار منطقي ديگري وجود ندارد.

درباره نویسنده

نادر  نينوايي

نادر نينوايي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی با گرایش روزنامه نگاری

ثبت دیدگاه