همراه ما باشید

بازی با پارس جم خیلی مهم است، امیدوارم هواداران زیادی به آزادی بیایند

ابراهیمی: مشکلات مالی پرسپولیس تقصیر دولتمردان است

پرسپولیس با 3 تیم دیگر تا لحظه آخر در کورس قهرمانی می‌مانند

ابراهیمی: مشکلات مالی پرسپولیس تقصیر دولتمردان است

پیروزی نیوز - ابراهیمی: مشکلات مالی پرسپولیس تقصیر دولتمردان است

پرسپولیس فردا (جمعه) آخرین بازی نیم‌ فصلش و به تعبیری آخرین مسابقه دوره محرومیتش را مقابل پارس جم برگزار می‌کند، درحالیکه بازی با هر نتیجه‌ای که تمام شود شاگردان برانکو همچنان مدعی قهرمانی هستند، رو به سوی هت‌‌تریک.

به گزارش پیروزی، ناصر ابراهیمی مربی دهه 70 و 80 پرسپولیس که نزدیک به 5 سال کمک علی پروین بود و همراه با سرخپوشان افتخارات زیادی کسب کرد، در خصوص تیم نیم فصل اول صحبت‌هایی را با روزنامه پیروزی در میان گذاشت که در زیر می‌خوانید:

- خیلی‌ها از بازی با سپاهان به عنوان یکی از بهترین بازی‌های این فصل پرسپولیس یاد کردند.

من یک چیزی می‌خواهم بگویم و آن اینکه خیلی خوب است این پرسپولیس به نباختن عادت کرده و همه کار می‌کند که نبازد. آنها انگیزه خاصی برای نباختن دارند. چطور برانکو این طرز فکر را به تیمش تزریق کرده که تا آخرین لحظه برای تن ندادن به باخت می‌جنگند. می‌بینید که بازی‌هایش یا صفر-صفر تمام می‌شود،‌ یا اگر یک گل بخورند، آن را هرطور که شده جبران می‌کنند و یا اینکه با اختلاف یک گل می‌برند، آن هم با گل‌های دقایق پایانی. این نکته امیدوارکننده‌ای در تیم است که تا لحظه آخر دست از تلاش برنمی‌دارند.

- اینطور که متوجه شدم معتقدید اشکالاتی هم هست.

بله ضعف‌هایی هم دارند اما چیزی که اهمیت دارد روحیه‌ای است که بر این تیم حاکم است، روحیه‌ای که همیشه باخت را مساوی می‌کند و یا صفر-صفر را یک بر صفر با گل دقیقه آخر. اینکه یک تیم از دقیقه اول تا 90 به فکر نباختن باشد و در وقت‌های اضافه می‌خواهد کار را تمام کند، خوب است ولی ضعف‌هایی هم در خط هافبک دیده می‌شود، اینکه آنها صرفا از یک جناح وارد فاز هجومی می‌شوند. حضور بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی شاید دلیل این موضوع باشد. این تیم با پاس‌های عمقی بازی را پیش می‌برد، خیلی از سانترها بهره نمی‌برد. دوره‌ای که علی پروین سرمربی بود و من هم کمکش، به من می‌گفتند آخر سانتر کردن هم شد تاکتیک! ولی با همین سانتر کردن‌ها از 77 تا 82 در همه جام‌ها برنده بودیم و نتیجه گرفتیم ولی امروز کمتر شاهد سانترهای هدفمند هستیم.

- البته کمبود بازیکن باعث شده موردی که می‌گویید به وجود آید.

الان جز ماهینی و انصاری، بقیه همه هستند، البته بقیه می‌مانند 13- 14 بازیکن که هر بازی چند نفر دواخطاره، مصدوم و محروم می‌شوند، حتما از نیم فصل دوم باید تغییراتی در تیم ایجاد شود. هافبک‌هایی باید به تیم اضافه شوند و فکر می‌کنم تیم به 5 بازیکن خوب احتیاج دارد. البته اینکه برانکو در دقایق آخر به جوان‌هایی که در اختیار دارد بازی می‌دهد خیلی خوب است، آنها را جای عالیشاه، علیپور و ... می‌کند و این روحیه خوبی به این جوانان می‌دهد.

- این ضعفی که می‌گویید می‌تواند به عدم کسب قهرمانی سه‌باره منجر شود؟

نه، درهرصورت تیم با وجود همه کمبودها خوب کار کرده و می‌توانم بگویم یکی از شانس‌های قهرمانی است. مقابل سپاهان این موضوع کاملا مشخص بود و آنها تا آخرین لحظه جنگیدند. نباختن در اصفهان مقابل این تیم خوب و مدعی اتفاق خیلی خوبی بود. سپاهان حریف دست و پا بسته‌ای نبوده و نیست. من فکر می‌کنم امسال تا آخرین بازی‌ها پرسپولیس، سپاهان، تراکتورسازی البتهت به شرطی که به همین روال ادامه دهد و شاید هم پدیده، مدعی قهرمانی خواهند بود.

- موضوعی که این روزها همه را نگران کرده، مشکلات مالی باشگاه است، درحالیکه طبیعتا به دلیل پاداش‌های دلاری و موقعیتی که پرسپولیس در آسیا کسب کرد نباید وضعیت اینگونه باشد.

این معضل بی‌پولی تقصیر دولتمردان است، آنها باید مشخص کنند بالاخره ورزش را می‌خواهند یا نمی‌خواهند. شما نگاه کنید در چند دهه اخیر چند مدیرعامل به این باشگاه آمده؟ نزدیک به 40 مدیرعامل عوض کرده‌ایم، از سه ماه تا سه سال، برخی هم یک سال یا دو سال. هیچ‌جای دنیا اینطور نیست. مدیر تا می‌آید کاری را شروع کند، او را برمی‌دارند و به همین دلیل نمی‌شود کار دراز مدت انجام داد و همه مجبورند به فعالیت‌های کوتاه مدت و زودبازده بسنده کنند. حالا الان عرب آمده، اگر می‌خواهیم یکی نتیجه بگیرد باید جیبش پر باشد. علی پروین هم نظرش همین است.

 

* عمر فوتبال اینها مگر چقدر هست، نباید نسل سوخته بشوند!

امروز حرف از اعتصاب به دلیل مشکلات مالی هم در پرسپولیس هست و هم در خیلی دیگر از تیم‌ها، همه مشکل مالی دارند. فوتبال با این وضعیت به بن‌بست می‌خورد. بعد می‌گویند چرا بازیکنی مثل طارمی که در بوشهر شاگرد من بود و پدرش هم کمکم، به قطر رفت. او در لیگ ستارگان نزدیک به 8 میلیارد می‌گیرد اما اینجا یکی دو میلیارد را بخش بخش و با تاخیر می‌گیرد. معلوم است که بازیکنان تمایل به رفتن پیدا می‌کنند. عمر فوتبال آنها مگر چقدر هست، 5-6 سال و شاید نهایتا 10 سال. شما نسل سوخته فوتبال ایران را نگاه کنید؟ آنها هیچ پولی از فوتبال عایدشان نشد، چه ستاره‌های بزرگی بودند.

 

- با همه شرایطی که می‌گویید وضعیت پرسپولیس را در ادامه لیگ چطور ارزیابی می‌کنید؟

پرسپولیس الان فقط به روحیه احتیاج دارد چون با برانکو از نظر تکنیک و تاکتیک تیم مشکلی ندارد و بچه‌ها آمادگی بدن‌شان خوب است. بحث روحی‌ و روانی هم که به مدیرعامل جدید و دولتمردان برمی‌گردد.

- بازی روز جمعه با پارس جنوبی را چطور می‌بینید؟

بازی سختی است اما موضوع این است که پرسپولیس در خانه خود بازی دارد. در این بازی تماشاگران باید بیایند، نه 10 هزار و 20 هزار نفر، خیلی بیشتر از این‌ها چون جنگ اول دومی است و در تعیین قهرمان نیم فصل خیلی تاثیرگذار. هر تیمی با قهرمانی به تعطیلات نیم فصل برود خیلی برایش خوب خواهد بود چون لیگ با تعطیلاتی طولانی مواجه است.

 

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه