همراه ما باشید

ذخيره‌هاي سپاهان به تنهايي مدعي قهرماني ليگ هستند

پنجعلي: برانكو طارمي را بخواهد باشگاه نبايد مانع شود

با به پايان رسيدن دوران محروميت پرسپوليس از فعاليت‌هاي نقل و انتقالاتي، اين روزهاغ صحبت از بازگشت برخي بازيكناني است كه مي‌گويند در سخت‌ترين شرايط تصميم گرفتند تيم را رها كرده و لژيونر شوند. اين موضوع مخالفان و موافقان خودش را دارد. سيدمحمدپنجعلي اما تابع نظر برانكو ايوانكوويچ است و مي‌گويد اگر سرمربي تيم تشخيص مي‌دهد بازگشت اين نفرات مي‌تواند براي پرسپوليس مفيد واقع شود، باشگاه بايد خواسته‌هاي او را لحاظ كند.

پنجعلي: برانكو طارمي را بخواهد باشگاه نبايد مانع شود

پیروزی نیوز - پنجعلي: برانكو طارمي را بخواهد باشگاه نبايد مانع شود

برانكو در اصفهان شاهكار كرد

در ماجراي محروميت باشگاه به پرسپوليس خيانت كردند

مقصر صد در صد محروميت پرسپوليس مديريت وقت بود

تعجب مي‌كنم چرا خليل‌زاده به تيم‌ملي دعوت نشد

 

 

-تغيير و تحولات مديريتي باشگاه پرسپوليس روي موقعيت كاري شما تأثيرگذار كه نبوده است؟

خير، من كماكان به عنوان مدير آكادمي و تيم‌هاي پايه باشگاه در خدمت پرسپوليس و آينده‌سازان اين مجموعه هستم.

-آيا به نظر شما تغيير مديريت در مقطع زماني كنوني براي ادامه راه پرسپوليس موثر واقع خواهد شد؟

به اعتقاد من گرشاسبی موفق ترین مدیر پرسپولیس در چند سال گذشته به حساب می آید که توانست با تحویل گرفتن یک ویرانه با کلی بدهی، آن را نایب قهرمان آسیا کند. او مدیر بسیار منظم و سالمی است که از جنس ورزش به حساب می آید. تمام مسایلی که گفتم دلیل موفقیت او در پرسپولیس بود و حیف است قدردان زحمات او نباشیم. فراموش نکنید گرشاسبی یک ویرانه را تحویل گرفت و باشگاه پرسپولیس را با کلی بدهی از بحران نجات داد.

-اين روزها ماجرايي به راه افتاده كه امكان بازگشت برخي لژيونرهاي پرسپوليس وجود دارد. اما اين مسئله با واكنش‌هاي مثبت و منفي از سوي برخي پيشكسوتان و هواداران مواجه شده است؟

در كل نظر بنده در اين زمينه اين است كه اگر آقاي برانكو در اين زمينه نظر مثبت و مساعد دارد، باشگاه بايد بر اساس خواسته سرمربي تيم اقدام كند. اينكه اين بازيكنان به پرسپوليس برگردند يا خير، تنها به نظر مستقيم برانكو بستگي دارد.

-جالب است كه شما نيز گويا پيرو اين عقيده هستيد كه «هرچي برانكو بگه»؟

خب اين حق كامل سرمربي تيم است كه نفرات مورد نظرش را بر اساس نيازهاي تيم و تفكرات فني‌اش انتخاب كند. برانكو ايوانكوويچ طي مدت حضورش در پرسپوليس ثابت كرده كه تصميمات و انتخاب‌هايش روي اصول درست و به صلاح تيم بوده است.

-مخالفان بازگشت لژيونرها بر اين عقيده هستند كه بازيكنان فوق در شرايط سخت، تيم را تنها گذاشتند و حالا حق بازگشت ندارند؟

خب برخي از اين نفرات از لحاظ اخلاقي كار خوبي انجام ندادند كه در شرايط محروميت پرسپوليس اين تيم را تنها گذاشتند. با اين وجود تكرار مي‌كنم كه نظر برانكو ايوانكوويچ در اين زمينه بايد كاملا محترم شمرده شود. الان فوتبال حرفه‌اي است و ما براي ادامه فصل شرايط سختي در رقابت با ساير مدعيان داريم. اگر برانكو تشخيص بدهد كه تيم به حضور اين بازيكنان نياز دارد، باشگاه بايد خواسته‌هاي او را اجابت كند.

-اما خب اين براي اولين‌بار نبوده كه بازيكنان پرسپوليس در شرايط سخت، از تيم رفته و لژيونر شده‌اند. البته منهاي شما كه در شرايط خاص راه ديگري نداشتيد؟

خب بله، بعد از بازي‌هاي آسيايي 1986 سئول شرايط ما كاملا متفاوت بود. داستان ما با امروزي‌ها خيلي فرق مي‌كرد. در آن شرايط استثنايي من راه ديگري براي ادامه فوتبالم نداشتم.

-تفاوتي بين رفتن بازيكن از پرسپوليس در قديم و حال حاضر وجود دارد؟ خب آن زمان هم تيم به بازيكناني كه جدا شدند و به خارج رفتند نياز داشت؟

اين كه بازيكنان ابتداي اين فصل تصميم گرفتند آينده فوتبال‌شان را در تيمي ديگر و خارج از ايران دنبال كنند، حق طبيعي‌شان بوده است. فوتبال همين است. بازيكن به دنبال پيشرفت بيشتر مدام تيمرتغيير مي‌دهد. اما بازيكناني كه آن زمان از پرسپوليس رفتند، در شرايطي اتفاق افتاد كه باشگاه مي‌توانست به راحتي نفرات جايگزين را به تيم بياورد. اما در اتفاق اخير، پرسپوليس را شخم زدند. باشگاه را با كلي بدهي و گرفتاري براي مديريت بعدي به ارث گذاشتند و رفتند. دست برانكو براي گرفتن بازيكن بسته بود. اما آن زمان علي‌آقا مي‌توانست نفرات مدنظرش را جايگزين لژيونرها كند.

-شما گفتيد كه از لحاظ حرفه‌اي بازيكنان حق داشتند براي آينده حرفه‌اي‌شان تصميم بگيرند؟

بله، اما مي‌ديدم كه مردم و هواداران از آنها خواهش مي كردند كه در اين شرايط پرسپوليس را تنها نگذاريد. خود من اگر آبرويي در اين فوتبال دارم، صدقه سر پرسپوليس است. صدقه سر پيراهني كه بر تن كردم و هواداراني كه هميشه من را به عنوان بازيكن تيم محبوب‌شان مورد حمايت و تشويق قرار دادنذ. مديون بزرگاني هستم كه پيش از من، پايه و اساس پرسپوليس و ماهيتش را ساختند. پرسپوليس براي ما يك هويت است. يك نام خالي نيست.

-بازي پرسپوليس برابر سپاهان را ديديد؟ نظرتان در خصوص عملكرد تيم در اصفهان چيست؟

به اعتقاد من برانكو با شرايطي كه تيم داشت در اين بازي‌شاهكار كرد. دست او به حدي خالي بود كه ناچار شد بازيكن تازه تعويض شده را بيرون بكشد و بازيكن ديگري را به تركيب بفرستد. اما سپاهان آن‌قدر بازيكن داشت كه نفراتي مثل ساسان انصاري، بختيار رحماني، جلال‌الدين علي‌محمدي و ... را روي نيمكت نشاند. به نظر من سپاهان با نيمكت‌نشين‌هايش مي‌تواند يك تيم موفق ديگر در بازي‌ها شركت بدهد و مدعي قهرماني باشد. اما با اين وجود پرسپوليس در اصفهان و در آن شرايط سخت فوتبال بازي كرد. توپ را روي زمين به گردش در آورد. بخصوص در نيمه دوم. اما سپاهان با وجود امتياز ميزباني به فوتبال مستقيم روي آورد.

-با مصاحبه‌اي كه فرشاد احمدزاده داشت، اين مخالفت‌ها از سوي برخي پيشكسوتان بيشتر شده است؟

خب فرشاد احمدزاده هرچند بازيكن با كيفيتي باشد، اما بايد بداند كه در هر شرايطي حفظ حرمت بزرگ‌تر و پيشكسوت واجب است. بازيكنان امروزي بدانند كه آنها هم مثل همه ما روزي به پايان دوره بازيگري‌شان مي‌رسند و پيشكسوت مي‌شوند و آن روز از جوان‌ها توقع حفظ احترام و كسوت خواهند داشت.

-در مصاحبه‌اي به نقل از ریيس هيأت‌مديره باشگاه، مهدي طارمي حق بازگشت به پرسپوليس را ندارد! آيا شما هم معتقد هستيد در آن ماجرا مهدي طارمي مسبب مشكلات به وجود آمده براي پرسپوليس بوده است؟

نظر و اعتقاد من بر اين است كه در ماجراي محروم شدن پرسپوليس از فعاليت در 2 پنجره نقل و انتقالاتي، صد درصد مديريت وقت مقصر بوده است. من كمترين تقصير در اين پرونده را متوجه طارمي مي‌دانم. در آن موضوع به پرسپوليس خيانت كردند. همان زمان هيچ‌كس در اين باره جوابگو نبود و هنوز يك علامت سوال بزرگ مقابل اين ماجرا بدون جواب مانده كه واقعا چه كسي مسبب بروز اين همه اتفاق تلخ و سخت براي پرسپوليس بوده است! با احساسات 40 ميليون هوادار به سادگي بازي شد. هم پرسپوليس و هم هوادار در اين ماجرا خيلي متضرر شدند. برانكو براي جمع  وجور كردن تيم با مشكلات بسياري دست و پنجه نرم كرد. باشگاه آن زمان به طور كامل در جريان بود كه چرا طلب باشگاه ريزه‌اسپور پرداخت نشد!

-خيلي‌ها در اين زمينه هنوز منتظر پاسخگويي و شفاف‌سازي مسوولان آن زمان باشگاه پرسپوليس هستند؟

در اين زمينه هنوز مي‌گويم كه مسببان اصلي آن همه اتفاق بايد پاسخگوي اشتباهات خودشان باشند. چون در اين ماجرا منافع يك تيم با 40 ميليون هوادا را دچار مخاطره شد. برانكو تيم را با دست خالي تا فينال ليگ‌قهرمانان آسيا برد. در حالي كه اگر بازيكن به قدر كافي در اختيار داشت، مي‌توانست پرسپوليس را خيلي راحت قهرمان آسيا كند.

-از اين محروميت كل مجموعه تيم‌هاي پرسپوليس در تمام رده‌ها متضرر شدند؟

بله، تيم‌هاي پايه كه از اين بابت خيلي ضربه خوردند. همين بازي اخير نوجوانان، ناچار به استفاده از چند بازيكن از نونهالان در تركيب تيم شديم. ضمن اين كه در درون دروازه از يك مدافع به جاي دروازه‌بان استفاده كرديم كه او نيز با دريافت كارت زرد از بازي بعد محروم شد و شايد براي بازي بعد يك مهاجم را درون دروازه قرار بدهيم. جالب اين كه بگويم، اين بازي را 2 بر يك پيروز شديم.

-اين حق هواداران است كه بدانند چه كساني مسبب اين همه گرفتاري و سختي‌هاي به وجود آمده براي تيم طي مدت اخير بوده‌اند. شما گرشاسبي را مديري موفق مي‌دانيد. اما خب ايشان نيز عضو هيأت‌مديره‌اي بود كه مديرعامل وقت پرسپوليس در شكل‌گيري آن همه بلا نقش غيرقابل انكاري داشت؟

در آن پرونده من بعيد مي‌دانم بازيكن توانسته باشد بدون اطلاع و هماهنگي با باشگاه كاري كرده باشد. در پرسپوليس، مديريت حرف اول و آخر را در تصميم‌گيري‌ها مي‌زند. بايد بيايند و محكمه‌اي تشكيل بدهند تا ثابت شود در گرفتاري‌هاي پرسپوليس بابت اين پرونده چه كسي گناهکار و چه كسي بي‌گناه بوده است. نبايد با باز شدن پنجره نقل و انتقالات و پايان محروميت پرسپوليس، اين موضوع به فراموشي سپرده شود. چون در اين صورت امكان وقوع چنين اتفاقاتي براي آيندگان عادي تلقي خواهد شد.

-به نظر شما بازشدن پنجره نقل و انتقالات چقدر مي‌تواند موفقيت پرسپوليس و تكرار موفقيت‌هاي سال‌هاي گذشته را تضمين كند؟

خوشبختانه پرسپولیس با وجود همه مشکلات شرایط خوبی دارد و یکی از مدعیان جدی قهرمانی در این فصل به حساب می آید. با اضافه شدن بازیکنان جدید در نیم فصل، دست برانکو بسیار باز خواهد شد و او به خوبی می داند چگونه باید از نفرات جدید بهره ببرد.

-به تيم‌ملي و ليست اخيري كه اعلام شده مي‌پردازيم. به نظر شما آيا از پرسپوليس تنها اين 3 نفري كه دعوت شده‌اند شايسته حضور در تيم‌ملي هستند؟

اکثر بازیکنان دعوت شده به لیست ابتدایی تیم‌ملی خوب هستند اما تعجب می‌کنم چرا شجاع خلیل‌زاده نباید در این جمع حضور داشته باشد. جای این بازیکن که بهترین فصل فوتبالی خود را در پرسپولیس پشت سر می‌گذارد، در میان بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم‌ملی خالی است و دلیل این تصمیم سرمربی تیم‌ملی را نمی‌دانم.

 

صالح محمدرحيمي

 

 

درباره نویسنده

صالح  محمد رحيمي

صالح محمد رحيمي مشاهده تمام مطالب

خبرنگار ورزشي

ثبت دیدگاه