همراه ما باشید

آب كه سربالا برود....

پس از 15 هفته استقلالي ها زبان باز كردند

پس از 15 هفته استقلالي ها زبان باز كردند

پیروزی نیوز - پس از 15 هفته استقلالي ها زبان باز كردند

به گزارش پیروزی ، این روزها پرسپولیس به ناجوانمردانه ترین شکل ممکن از سوی رقیبانش مورد حمله واقع می شود. هر کجا که اشتباهی توسط داوری صورت می گیرد بدون دلیل پای قهرمان لیگ وسط کشیده می شود! تیم هایی که خود با کمک داور هم نتوانستند حرفی مقابل پرسپولیس داشته باشند  و با وارونه جلوه دادن حقایق سعی دارند روی ناکامی های چند ساله خود سرپوش بگذارند. اما اینبار هم مظلوم نمایی با حمله به پرسپولیس جواب نخواهد داد و همانطور که برملا شدن کمک های شبانه روزی وزیر به استقلال توطئه پرسپولیسی بودن وی را نقش بر آب کرد، اتهام زدن به داوران هم ره به جایی نخواهد برد. چرا که این ترفندها دیگر نخ نما شده و با این قبیل خزعبلات تنها می توان مدتی صدای اعتراض هواداران را خاموش کرد.و با روشن شدن واقعیت ها، دست افراد دروغگو رو خواهد شد. همان هایی که مقابل لنز دوربین‌ها با وقاحت هر چه تمامتر علیرضا فغانی را متهم به جانبداری از پرسپولیس کردند!

اما بد نیست جهت یادآوری به دروازه بان 35 ساله استقلال که ظاهرا بخاطر سنش دچار کاهش حافظه و فراموشی شده بگوییم در 2 بازی اخیر مقابل پرسپولیس به لطف سوت های همین داور امتیاز گرفته اند. در دربی 85 که استقلال با یک گل به برتری رسید خطای هند و پنالتی مجید حسینی اعلام نشد و در دربی 86 نیز خطای پنالتی منتظری روی علیپور و اخراج سهرابیان صورت نگرفت تا رحمتی و تیمش در بازی رفت از یک شکست حتمی بگریزند. جالب اما اینجاست که او اتفاقات دو دربی اخیر را به یاد نمی آورد، اما خوب بخاطر دارد که 2 سال قبل در دربی که 3 بر 2 به سود استقلال شد، گل دوم پرسپولیس با خطا به ثمر رسیده بود و از آن جالب تر اینکه وقتی قسمتی از واقعیت را حذف کرد، هیچ یک از آن رسانه های به ظاهر بی طرف از او  نپرسیدند اگر مدافع استقلال در آن بازی اخراج و این تیم 10 نفره می شد آیا زیر فشار حملات پر دامنه پرسپولیسی توان حفظ نتیجه را داشت یا که خیر؟ حتی کسی هم به فاجعه داوری استقلال و نفت آبادان اشاره نکرد که فغانی چگونه یک تنه با اشتباهاتش استقلال را فینالیست جام حذفی کرد تا این تیم بعد از 5 سال طعم قهرمانی را به لطف اشتباهات داوری بچشد.

البته دیدن این اتفاقات عجیب نیست. چرا که پرسپولیس مانند برخی تیم ها باند رسانه ای ندارد و به همین دلیل است که ظلم هایی که علیه این تیم می شود کمتر بازتاب دارد. بعد از بازی برابر سپاهان هم شاهد بودیم که رسانه ها تنها به خطای منشا در صحنه پنالتی پرسپولیس پرداختند و از هیچ کارشناسی درباره صحنه های مشکوکی که پرسپولیسی ها معتقد به پنالتی بودند صحبت نشد تا اینکه در برنامه 90 این موضوع به شکل کامل بررسی و مشخص گردید یک پنالتی روی عالیشاه در ابتدای نیمه دوم گرفته نشده تا ثابت شود برخلاف هوچی گری سپاهانی ها آنها از داوری نفعی هم برده‌اند. عجیب تر از آن سکوت مسوولان پرسپولیس در مقابل اتهامات رقباست که اجازه داده آنها هر روز بی پرواتر شوند.

این گلایه وجود دارد که چرا مسوولان تیم اجازه می دهند امتیازاتی که برانکو و شاگردانش با سختی و خون دل خوردن جمع کرده اند توسط رقبا زیر سوال برده است. نباید اجازه داد زحمات پسران باغیرت برانکو با حرف مفت عده ای حسود و تنگ نظر به باد برود. تیمی که با دست خالی شاهکار کرد و فراتر از ظرفیت خود ظاهر شد. امروز اگر حریفان از درماندگی رو به حسادت افترا آورده اند باید به آنها حق داد چرا که به خیال خود بعد از3 سال تصمیم داشتند به سلطه پرسپولیس پایان بدهند. اما پرسپولیس آنها را شوکه و غافلگیر کرد و با دست خالی هم اجازه نداد او را به زیر بکشند. موفقیت های پرسپولیس خوار چشمان رقیبان شده و ترس از پرسپولیسی که در نیم فصل دوم جان خواهد گرفت خیلی‌ها را نیمه جان و سراسیمه کرده است.

عجیب نیست که با یک آفساید اشتباه فریاد وا مصیبتا سر داده اند. این درد از دست دادن امتیاز نیست که استقلالی ها را آزار می دهد، رنج سال ها زیر سایه بودن پرسپولیس است که کابوس شده است. اگر می بیند بعد از بازی استقلال و پدیده هم سناریو بازی با سپاهان تکرار می شود و همه رسانه ها با بولد کردن گل آفساید استقلال، اخراج نشدن دانشگر که می توانست استقلال را در 10 دقیقه ابتدایی 10 نفره کند زیر سایه قرار می دهند تعجب نکنید. بهرحال وقتی سازمان لیگ به دستور وزیر ورزش بازی استقلال مقابل پدیده را بدون توجه به اعتراض مربیان این تیم لغو می کند تا آبی ها از بحراح خارج شوند و بازی را به بعد از پایان نیم فصل موکول می کند و هیچ رسانه ای از تیم پدیده که مدعی قهرمانی است حمایت نمی کند، چرا کسی باید از اشتباه داور علیه این تیم بگوید؟ امروز زاهدی فر بخاطر اشتباهی که کمکش مرتکب شد مورد هجمه همه جانبه قرار گرفته است؛ همان داوری که اشتباه فاحش او در بازی رفت پرسپولیس و ذوب آهن بخاطر آن خطای خنده دار پشت محوطه جریمه که پنالتی گرفت کمترین بازتاب را داشت و همانطور که گفته شد پرسپولیس مانند استقلال حمایت رسانه ها را ندارد.

در چند فصل گذشته داوران بیشترین اشتباهات را علیه پرسپولیس داشتند اما هرگز مانند استقلال و سپاهان به رقبا اتهام نزدند. این در حالی بود که استقلال از جمله تیم هایی بود که بیشترین سود را از اشتباهات برده بود و برخلاف همه هوچی گری ها در فصل اخیر هم کم و بیش از داوری سود برده اند و اگر جایی هم داوری به ضرر آنها اشتباه داشته است به آن شدتی نبوده که گفته می شود.حتی مدیرعامل استقلال مدعی شده است اگر اشتباهات داوری نبود اکنون تیمش با اختلاف 10 امتیازی در صدر جدول قرار داشت که بررسی داوری های لیگ این ادعا را رد می کند.

در هفته اول آقایی بازیکن استقلال و مشکل پور بازیکن پیکان باید از بازی اخراج می شدند.در هفته دوم و تساوی استقلال برابر ذوب آهن، غفوری زننده 2 گل استقلال قبل از زدن گل باید اخراج می شد و گل سالم استقلال آفساید گرفته شد. که اگر این اتفاق می افتاد بازی 2 بر یک به سود ذوب آهن می شد.

 

در بازی استقلال و فولاد که به تساوی بدون گل رسید یک پنالتی برای آبی ها گرفته نشد که می توانست 3 امتیاز برای آنها داشته باشد. در جریان برتری2 بر یک استقلال برابر نفت مسجد سلیمان یک پنالتی نادرست برای نفت مسجد سلیمان گرفته شد و یک پنالتی این تیم هم گرفته نشد. ضمن اینکه 2 بازیکن نفت باید اخراج می شدند که با برد استقلال اشتباهات داور در نتیجه تاثیرگذار نشد.

در دربی خطای روی علیپور پنالتی گرفته نشد و سهرابیان باید اخراج و استقلال 10 نفره می شد که این اتفاق نیفتاد در هفته نهم که استقلال با پنالتی دقایق آخر سایپا را برد طارق همام بخاطر خطای شدید روی ترابی در دقیقه 28 باید اخراج می شد. در بازی هفته دهم داور باید به سود استقلال اعلام پنالتی می‌کرد. سپاهان در این بازی با یک گل پیروز شد و اگر پنالتی استقلال گل شده بود یک امتیاز نصیب آبی ها می شد. در بازی هفته دوازدهم استقلال باید10 نفره می‌شد و گل این سالم بود.

در هفته پانزدهم مقابل سپیدرود نیز یک پنالتی برای آبی ها گرفته نشد که با توجه به برد استقلال این اشتباه در نتیجه بی تاثیر بود. بنابراین باید گفت طبق نظر کارشناسان داوری 90 در طول نیم فصل اول 3 پنالتی و 3 اخراج به نفع استقلال و 2 پنالتی و 5 اخراج علیه این تیم گرفته نشد.ضمن اینکه 2 گل سالم این تیم هم آفساید گرفته شد که این اشتباهات باعث از دست رفتن 4 امتیاز برای استقلال و سود 2 امتیازی این تیم از داوری در نیم فصل اول شده است.

 

شيوا دورانگر 

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه