همراه ما باشید

در فاصله 20 روز تا جام ملت‌های آسیا

روزگارِ بد تیم ملی و روزهای بدتر حریفان!

روزگارِ بد تیم ملی و روزهای بدتر حریفان!

پیروزی نیوز - روزگارِ بد تیم ملی و روزهای بدتر حریفان!

تا چندی دیگر، بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های امارات با رویارویی با تیم ملی یمن در ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی آغاز می‌شود.

به گزارش پیروزی،‌ حاشیه‌هایی که در رأس فدراسیون مهدی تاج در موضوع ممنوعیت فعالیت بازنشسته‌ها به وجود آمد، حالا دیگر فروکش کرده،‌ اما در فاصله 20 روز مانده تا جام ملت‌ها نمی‌شود مدعی شد که تیم ملی در آرامش و در وضعیتی نرمال کارش را پیگیری می‌کند.

 

* درحاشیه بودن به جای هالیدی!

آخرین مسابقه رسمی‌ای که شاگردان کارلوس کیروش پشت سر گذاشتند جام‌جهانی روسیه بود که خیلی تلاش شد از آن به عنوان عملکردی استثنایی و ویژه یاد شود، اما هرچه که از رقابت‌ها گذشت و آنچه که بر سر لژیونرهای فوتبال ایران آمد، مشخص شد دستاوردی که خیلی روی آن زوم شده بود، چیزی نیست که در دنیای واقعیت، دنیایی که جام ملت‌های آسیا را با تیم‌های مدعی‌ای چون ژاپن، کره‌جنوبی، حتی عربستان و عراق پیش روی ما می‌گذارد، دل‌مان را بابت کسب افتخاری بزرگ در آینده قرص کند.

هرچند که عملکرد شاگردان کیروش در جام‌جهانی به آن شکل نیز نبود که امیدمان را به کل از دست بدهیم و جنگندگی فوق‌العاده‌ای که این تیم از خود مقابل حریفان به معرض نمایش گذاشت، چیزی است که اگر در مسیر درست هدایت شود می‌تواند بعد از دهه‌ها ناکامی در کسب عنوان قهرمانی آسیا، روزی بزرگ را در امارات برای‌مان رقم بزند.

بعد از جام‌جهانی تیم ملی اسیر حاشیه‌های زیادی شد، از خداحافظی جنجالی سردار آزمون گرفته تا اماواگرهای بازگشت کیروش به ایران و تمدید قراردادش. و البته تکرار مکرراتی که سال‌هاست با کیروش به آنها عادت کرده‌ایم. او باز هم شمشیر را برای برانکو و چند مربی داخلی دیگر از رو بست و تا مدت‌هایی طولانی به جای آنکه دوره استراحتش بعد از جام‌‌جهانی را به شکلی آرامش بخش و برای تمدد اعصاب سپری کند، باز هم ترجیح داد در حاشیه باشد.

 

* خیالِ تختِ فدراسیون به دکمه تعلیقِ فیفا!

فدراسیون فوتبال هم در این مدت روزهای آرامی را پشت سر نگذاشت. از پروسه عجیب تمدید قرارداد کیروش گرفته که در مورد آن انرژی زیادی از سوی فدراسیون صرف شد تا پرونده بازنشسته‌های فوتبال. مهدی تاج در این مدت مجبور بود که برای ماندن در پستش، مذاکراتی با مقامات فیفا داشته باشد، درنهایت هم وقتی اینفانتینو اعلام کرد که برکناری تاج،‌ تعلیق فوتبال ایران را به همراه دارد، رئیس فدراسیون فوتبال با بند بازگشت به خدمت بعد از بازنشستگی، توانست قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها را پشت سر بگذارد. البته تاکید مسئولان بر رفتن تاج از فدراسیون و عدم حمایت وزارت ورزش از ماندن او و البته تاکید بر موقت بودن حضور وی در فدراسیون، کار را به جایی رساند که تاج چند روزی در محل کارش حاضر نشود.

این وضعیت مبهم درنهایت با اظهارنظر وزیر ورزش مبنی‌ بر اینکه حضور تاج در فدراسیون موقت نیست، به بازگشت او به فوتبال منتهی شد، حالا فدراسیون با خیال تخت و با پشتوانه فیفایی که اگر تغییری در رأس فدراسیون فوتبال ایران صورت بگیرد و تاج آنها را متقاعد نکند که خودش تصمیم به رفتن گرفته، به سرعت دستش را روی دکمه تعلیق قرار خواهد داد و مصیبتی بزرگ عاید فوتبال ایران می‌شود؛ کارش را در فدراسیون ادامه می‌دهد.

 

اشاره به میراث و خداحافظی تلویحی کیروش

بعد از ماندن تاج، دوباره کارهای تیم ملی طبق برنامه پیگیری شد، اما حالا وضعیت کیروش بعد از جام ملت‌ها کاملا در ابهام است و این سوال وجود دارد که کیروش بعد از جام‌ ملت‌ها به ایران بازنمی‌گردد؟ بازی‌های رسانه‌ای خبرگزاری‌های پرتغالی از مدت‌ها قبل می‌خوست این را به مخاطبان ایرانی‌اش القا کند که کارلوس کیروش علاوه بر اینکه در این مدت پیشنهادات زیادی داشته، حتی با یکی دو تیم نیز رسما وارد جلسه و مذاکره شده و توافق نهایی هم ایجاد شده است.

اینها یعنی اینکه او مشتری‌های زیادی دارد، اما قطعا برای کیروش 65 ساله فعلا جایی بهتر از تیم ملی ایران نیست، تیمی که با آن می‌تواند رکورد حضور در پنجمین جام‌جهانی را به خود اختصاص دهد.

تیم ملی ایران در هرحالتی قابلیت راهیابی به جام‌جهانی را دارد و این را هر مربی‌ای که به منطقه آسیا می‌آید خوب می‌داند.

او 4 بار در جام‌جهانی سرمربیگری کرده که دوبارش با تیم ملی ایران بوده است، اما حالا بعد از 8 سال حضور در ایران، کیروش اکنون در بدترین فرم حمایتی از سوی مردم فوتبال‌دوست ایرانی مواجه است و به شدت از میزان محبوبیت این مربی پرتغالی کاسته شده است. او این روزها از مربیانی صحبت می‌کند که در آینده جانشینش خواهند شد. روز گذشته نیز درآخرین روز تمرینی تیمش در ایران، باز هم به میراثی که از خود برای فوتبال ایران گذاشته (مرکز پک) صحبت کرد، چیزی که به نظر می‌رسد خداحافظی تلویحی او با فوتبال کشورمان باشد.

البته شاید تنها قهرمانی در جام ملت‌های آسیا که سال‌هاست نتوانسته‌ایم انجامش دهیم، بتواند تغییری در آینده فوتبال ایران و کیروش ایجاد کند. او در آخرین مصاحبه پیش از اعزام به کمپ قطر باز هم از آنهایی می‌گوید که در راه آماده‌سازی تیمش سنگ‌اندازی کرده‌اند. از احترامی شایسته تیم ملی که از سوی مسئولان ورزش خصوص آقای وزیر دریافت نکرده‌اند! و آنهایی که نمی‌خواهند کیروش و دستاوردهایش در تیم ملی ایران را ببینند. این صحبت‌ها نشان می‌دهد کیروش با وجودی که به خاطر رفتار عجیبش بسیاری از طرفدارانش در ایران را از دست داده، همچنان به رویه سابق می‌خواهد کارش را ادامه دهد.

 

* هجوم حاشیه‌ها و ناآمادگی لژیونرها؛ حریفان هم وضعیت بهتری ندارند!

اوضاع تیم ملی فوتبال ایران با حاشیه‌هایی که در این مدت پشت سر گذاشته خیلی روبه‌راه و ایده‌آل به نظر نمی‌رسد و لژیونرها که اسکلت اصلی تیم کیروش را در این سال‌ها تشکیل داده‌اند هم امسال هیچ‌کدام وضعیت امیدوارکننده‌ای در تیم‌های‌شان نداشته‌اند. جهانبخش که ستاره فوتبال ایران بود هم هنوز نتوانسته در لیگ انگلیس خودی نشان دهد و اغلب‌ لژیونرها با مصدومیت‌های سنگینی که آنها را هفته‌ها از ترکیب اصلی و فرم مناسب خارج کرد، مواجه شدند اما بخش امیدوارکننده ماجرا هم این است که حریفان تیم ملی در مرحله گروهی هم وضعیت جالبی ندارند و شاگردان کیروش فرصت بازیابی خود در این مرحله را دارند.

یمن که درگیر مشکلات سیاسی داخلی است و حتی برای برپایی اردو هم با مصائب زیادی روبه‌رو بود، آنها چندین مسابقه دوستانه‌شان را لغو کردند، اردوی‌شان در ریاض طولانی‌تر از حد ممکن شد و بعد هم به مالزی رفتند. عراق این روزها با شائبه حذف از جام ملت‌ها مواجه است، دوپینگ دروازه‌بان آنها مثبت اعلام شده و فعلا درگیر حاشیه‌های این چنینی هستند. عراقی که در دوره قبلی جام ملت‌ها ایران را از دور رقابت‌ها حذف کرد، این‌بار هم البته با تمام حاشیه‌هایش نمی‌تواند حریفی دست و پا بسته باشد، خصوصا اینکه حالا بشار رسنی را در ترکیب خود دارد که در تیم برانکو و پرسپولیس احیا شده است.

ویتنام بازیکن کلیدی و شاخصش را به دلیل مصدومیت در جام ملت‌ها در اختیار ندارد و این موضوع به لحاظ روحی تاثیر نامطلوبی روی این تیم داشته، ضمن اینکه در حالت کلی ویتنام با همه پیشرفت‌های اخیرش نباید حریفی آزاردهنده برای تیم ملی ایران که داعیه قهرمانی جام ملت‌ها را دارد، باشد.

درنهایت باید دید تیم کیروش می‌تواند بعد از 8 سال حضور در ایران، تیم کشورمان را صاحب یک عنوان قهرمانی ارزشمند کند؟

 

مرضیه دارابی

 

 

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه