همراه ما باشید

رفعتی: داوران ۱۰ درصد اشتباه تاثیرگذار داشتند

رفعتی: داوران ۱۰ درصد اشتباه تاثیرگذار داشتند

پیروزی نیوز - رفعتی: داوران ۱۰ درصد اشتباه تاثیرگذار داشتند

رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال گفت:‌ در نیم فصل اول تقریبا اشتباهات تأثیرگذار داوران تقریبا ۱۰ درصد بود.

به گزارش پیروزی، داود رفعتی در مورد نحوه قضاوت داوران در نیم فصل اول گفت: قضاوت داوران در نیم فصل اول اگرچه ایده‌آل نبود،‌ ولی باید بگویم شرایط خیلی بدی را هم شاهد نبودیم، برخی از داوران اشتباهات تأثیرگذار داشتند، اما واقعیت آن است که کمیته داوران، فدراسیون فوتبال و دپارتمان داوری هر آنچه که وظیفه‌شان بوده است را انجام داده‌اند، از برگزاری کلاس‌های دانش‌افزایی توجیهی گرفته تا استفاده از مباحث روانشناسی و همچنین برگزاری کلاس‌های پیش از فصل. 

وی افزود: اشتباهات داوری هم به ضرر تیم‌ها و هم به سود آنها تمام شده است، اینگونه نبوده که یک تیم فقط از اشتباه داوری سود ببرد، هر تیمی که ضرر کرده ممکن است در برخی از بازی‌ها نیز از اشتباه داوری سود برده است. 

رئیس دپارتمان داوری در مورد اینکه چه تدابری برای کاهش اشتباهات داوران در نظر گرفته، اظهار داشت:‌ ما یک کلاس ویژه برای داوران زیر ۳۵ سال که در لیگ برتر و لیگ یک قضاوت می‌کنند از اول تا ۵ دی‌ماه را برگزار می‌کنیم، سوبخیدیم عضو کمیته فیفا و ای‌اف‌سی در این کلاس حاضر می‌شود، همچنین کلاسی دیگر را با حضور هانی‌بالان نایب رئیس داوران کنفدراسیون آسیا برگزار خواهیم کرد. در سال جدید میلادی از فیفا درخواست برگزاری شش کلاس داوری هم کرده‌ایم.

رفعتی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که اشتباهات تأثیرگذار داوران را کم کنیم، امیدوارم تیم‌ها نیز در این راه به ما کمک کنند و تماشاگران خود را هم کنترل کنند. قبول دارم ممکن است با یک اشتباه داوری امتیازاتی جابجا شود، اما داور هم یک انسان است، نباید با یک آفساید اشتباه مورد توهین و فحاشی قرار بگیرد. گاهی اوقات شاهد هستیم با یک اشتباه داور، به تمام مسئولان داوری و حتی فدراسیون فوتبال فحاشی می‌شود. فحاشی هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. همانطور که مهاجمان تیم‌ها دوست دارند همیشه گلزنی کنند، اما گاهی مرتکب اشتباه می‌شوند و فرصت گلزنی را از دست می‌دهند، آیا باید به آنها فحاشی کرد؟! داوران هم نمی‌خواهند اشتباه کنند، اما خطای انسانی پیش می‌آید. 

رفعتی در مورد اینکه چند درصد در نیم فصل اول اشتباهات داوران تأثیرگذار بوده است، گفت:‌ به طور تقریبی می‌توانم بگویم حدود ۱۰ درصد از اشتباهات داوران ما در نیم فصل اول لیگ اشتباه تأثیرگذار بوده است. 

وی در مورد اینکه چند داور به خاطر اشتباه تأثیرگذار محروم شده‌اند، گفت: داور بالاترین مقام رسمی مسابقه است و نباید داور را محروم کرد، اما داوری که اشتباه تأثیرگذار می‌کند طبیعی است که به او کمتر قضاوت داده می‌شود، بنابراین بهتر است بگویم دو یا سه داور به خاطر اشتباهاتی که داشتند کمتر به آنها قضاوت داده شد، همانطور که وقتی بازیکنی اشتباه می‌کند، ممکن است مربی او را برای یکی دو بازی از ترکیب بیرون بگذارد. 

درباره نویسنده

شیوا  دورانگر

شیوا دورانگر مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه