همراه ما باشید

استقلال و سکوت ادامه دار کمیته اخلاق

خریدهای خارجی که مشکوک هستند

پیروزی نیوز - خریدهای خارجی که مشکوک هستند

در حالی که مدیرعامل استقلال وعده داده بود به زودی موتورگلزنی گرو روشن می‌شود و این بازیکن رضایت همه را جلب می‌کند، نه تنها این اتفاق نیفتاد که نام این مهاجم نیجریه ای بلافاصله بعد از پایان نیم فصل در لیست خروجی آبی ها قرار گرفت تا الحاجی گرو به همراه مارکوس نویمایر بعد از 5 ماه ناموفق چمدان های خود را بسته و این تیم را ترک کنند.

به گزارش پیروزی؛ گرو که به عنوان آخرین خرید استقلال در بازار نقل و انتقالات تابستانی با قراردادی 3 ساله آبی پوش شده بود در طول مدت حضورش در این تیم عملکرد بسیار ضعیفی داشت تا جایی که شفر تنها در 2 بازی لیگ برتری و یک مسابقه آسیایی از وی در ترکیب اصلی استفاده کرد. گرو در مجموع 7 بار در لیگ برتر برای استقلال بازی کرد و طی 311 دقیقه ای که در میدان بود موفق به گلزنی نشد. تنها گل وی در جام حذفی از روی نقطه پنالتی وارد دروازه سایپا شد تا این مهاجم گرانقیمت که به عنوان جانشین تیام با سرو صدا و هزینه فراوان به استقلال آمده بود با عملکرد ضعیف خود صدای پیشکسوتان و هواداران استقلال را در بیاورد. اما مسوولان این باشگاه در مقابل انتقادات مطرح شده جبهه گرفته و با حمایت از گرو به نوعی وانمود می کردند از این مهاجم نیجریه ای راضی هستند. حتی شفر در کنفرانس خبری بعد از بازی با نفت آبادان در هفته چهاردهم لیگ برتر با گلایه از منتقدان گفته بود از رفتارهایی که با گرو می شود ناراحت است و این بازیکن با تمام توانش در تمرینات حاضر می شود و هفته به هفته بهتر خواهد شد. اما او نام این مهاجم نیجریه ای را بعد از پایان نیم فصل در لیست مازاد قرارداد و باید دید آیا او برخلاف ادعاهای قبلی از عملکرد گرو ناراضی بوده یا با فشار کمیته فنی استقلال این بازیکن را در لیست مازاد گذاشته است؟

جالب اینجاست که شفر فصل گذشته پيش از جذب تیام تصمیم داشت گرو را آبی پوش کند که درخواست مالی سنگین باشگاه سوئدی برای رضایتنامه این بازیکن باعث عقب نشینی آبی ها شد اما بعد از جدایی تیام آنها در تابستانی که گذشت بار دیگر به سراغ این مهاجم نیجریه ای رفتند و با وی 3 ساله بستند. رسانه های سوئدی مبلغ قرارداد این بازیکن با استقلال را سالانه 750 هزار یورو اعلام کرده و گفته بودند این مبلغ 5،6  برابر رقمی است که او از تیم اوسترشوندس دریافت می کرد. که اگر این موضوع درست باشد این جای سوال است که با این توان مالی چرا گلزن خود یعنی تیم را حفظ نکرد و از آن مهم تر آن همه اصرار برای جذب مهاجمی که کارنامه او در لیگ سوئد نشان از ناآمادگی و ناتوانی اش در گلزنی داشت چرا با آن همه تبلیغ جذب شد که بعد از نیم فصل بازی کنار گذاشته شود؟

استقلال در نقل و انتقالات تابستانی علاوه بر این مهاجم نیجریه ای، 2 بازیکن خارجی دیگر نیز جذب کرده بود که نویمایر، هافبک آلمانی هم از این تیم کنار گذاشته شد و تنها طارق همام در این تیم باقی مانده است که او هم عملکرد چندان درخشانی در نیم فصل نداشت و طی 11 مسابقه ای که در زمین حاضر بود تنها یک گل زد. مارکوس نویمایر، هافبک بازیساز که با نظر شفر جذب استقلال شده بود و قرار بود جای جپاروف را در مرکز زمین برای آبی ها پر کند حتی در حد یک بازیکن معمولی هم بازدهی نداشت و  166 دقیقه در لیگ برتر و 55 دقیقه در لیگ قهرمانان آسیا بازی کرد، بدون اینکه گل بزند یا پاس گلی از خودش به جای بگذارد. و عجیب تر اینکه استقلال برای بازیکنی که حتی یکبار هم در ترکیب اصلی مورد استفاده قرار نگرفت 450 هزار دلار پرداخت کرد!

اینکه چنین بازیکنان بی کیفیتی چطور به فوتبال ما وارد می شوند جای سوال است. هر 2 بازیکن با نظر سرمربی استقلال به این تیم آمدند و بهای سنگینی هم برای جذب آنها پرداخت گردید. مشخص نیست این پول بی حساب و کتاب از چه راهی وارد استقلال می شود و چرا کسی از سرمربی این تیم بخاطر انتخاب غلط و از مدیرانش بخاطر ریخت و پاش هایی که در نقل و انتقالات داشته اند حساب پس نمی گیرد؟ جالب است که باشگاه استقلال اعلام کرد که این 2بازیکن به صورت توافقی قرارداد خود را فسخ کردند اما جزییات بیشتری درباره آن گفته نشد تا این پرسش پیش بیاید که این 2 بازیکن که قرارداد مالی سنگینی هم با استقلال بسته بودند در ازای دریافت چه مبلغی راضی به جدایی شده‌اند؟  قطعا کنار گذاشتن این بازیکنان بهای مالی سنگینی برای استقلالی ها داشته است.

 

در نقل و انتقالات امسال آبی ها نزدیک به 20 بازیکن را جذب کردند که برخی از آنها مصدوم از آب در آمدند و چند بازیکن هم کنار گذاشته شد که شاید در روزهای آینده نام مرتضی تبریزی هم به فهرست نفرات مازاد استقلال اضافه شود. این مهاجم که با فشار وزیر از ذوب آهن به استقلال منتقل شد و در حدود 2 میلیارد برای استقلال آب خورد از جمله بازیکنان ضعیف لیگ برتر در نیم فصل بود و تنها 1 گل برای آبی ها به ثمر رساند. تبریزی که در ذوب آهن با زدن 12 گل به عنوان دومین گلزن برتر فصل گذشته انتخاب شده بود، امسال در اغلب بازی های استقلال نیمکت نشین بود و زمزمه هایی مبنی بر جدایی اش از استقلال شنیده می شود.

تاکنون خریدهای میلیاردی شفر سودی برای استقلال نداشته است، اما عجیب است که علیرغم تیم پرمهره ای که دارد در نیم فصل تصمیم به جذب چند بازیکن دارد. این روزها از بازیکنانی مانند ابراهیم توره، مهاجم سنگالی پرسپولیس به عنوان به گزینه های مدنظر استقلال یاد می شود. توره در فصل گذشته در تیم آژاکسیو در لیگ 2 فرانسه حضور داشت و در 16 بازی 5 گل به ثمر رساند! شفر تا به اینجا نشان داده چندان تبحری در خرید بازیکن خارجی ندارد و بعد از جذب بازیکنان بی کیفیتی چون بویان، گرو و نویمایر  انتخاب ابراهیم توره 32 ساله از سوی وی می تواند قابل توجه باشد. گفتنی است بویان توسط شفر جذب استقلال شد و گفته می شد قبل از امضای قرارداد با این تیم مصدوم بود و در طول مدت کوتاهی که در این تیم بود عملکرد بسیار ضعیفی داشت و بعد از نیم فصل جدا شد. سکوت کمیته اخلاق در قبال نحوه جذب و جدایی این بازیکن از استقلال جالب توجه بود،این در حالی بود که پیش از این این کمیته بخاطرخرید 2 بازیکنی اوکراینی مسوولان پرسپولیس را احضار کرده بودند.

 

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه