همراه ما باشید

اقتدار پرسپولیس در فصل محرومیت فقط یک دلیل داشت

درخشان: حرفی بزنیم بعدا همه چیز را می‌اندازند گردن ما؛ رفتن بازنشسته‌ها از فوتبال خیلی خوب است

درخشان: حرفی بزنیم بعدا همه چیز را می‌اندازند گردن ما؛ رفتن بازنشسته‌ها از فوتبال خیلی خوب است

پیروزی نیوز - درخشان: حرفی بزنیم بعدا همه چیز را می‌اندازند گردن ما؛ رفتن بازنشسته‌ها از فوتبال خیلی خوب است

هرچند که بازی‌های لیگ تعطیل شده و به خواب زمستانی رفته، اما فوتبال این روزها خبرهای زیادی در دل خود دارد. نیم فصل اول لیگ برتر تمام شده و تیم‌های پرسپولیس، سپاهان، پدیده و تراکتورسازی خود را به عنوان چهره‌های مدعی لیگ امسال نشان داده‌اند. پرونده بازنشسته‌ها هنوز بسته نشده، مهدی تاج که با فشارهای داخلی و خارجی با یک بند قانونی در رأس فدراسیون ماند تا فوتبال ایران تعلیق نشود. بعد از ساکت، علی کفاشیان هم از سِمت خود استعفا کرد و حالا همه در انتظار استعفای بازنشسته‌های دیگر هستند.

تیم ملی فوتبال هم راهی قطر شده تا آخرین تمریناتش را برای آغاز جام ملت‌ها پشت سر بگذارد، حالا تنها عنوانی که از این تیم در آسیا مورد قبول است، قهرمانی است، چیزی که چند دهه است در رسیدن به آن ناکام بوده‌ایم و 8 سال با یک مربی سطح اول دنیا که طبیعتا حقوق و دستمزد بسیار بالایی هم دریافت می‌کند، قرارداد بسته‌ایم که چنین روزی را بعد از چند دهه تجربه کنیم.

در چنین شرایطی با حمید درخشان بازیکن و مربی سابق پرسپولیس که سال‌های زیادی است در فوتبال ایران مربیگری می‌کند صحبت کردیم. گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با درخشان را در زیر می‌خوانید:

- پرونده بازنشسته‌ها رفته رفته دارد در فوتبال تغییراتی ایجاد می‌کند.

بگذارید یک چیزی در این خصوص بگویم، اینکه این تغییرات برای فوتبال خیلی مهم است، من معتقدم رفتن بازنشسته‌ها در هر پست و مکان و جایگاهی که باشد به نفع فوتبال است چون یک سری نیروی جوان و تازه نفس، با فکر تازه، با ایده‌های جدید می‌آیند و این برای فوتبال خیلی خوب است.

- البته مهدی تاج در رأس فدراسیون ماندنی شد.

اشکالی ندارد. ماندن او هم محدود است و بعد می‌رود.

- اما بعد از اینکه بحث محدود بودن ابقایش در فدراسیون مطرح شد و گفتند که بعد از جام ملت‌های آسیا باید برود، تاج چند روز به محل کارش نیامد و بعد اعلام شد که محدوده زمانی در این خصوص مشخص نشده است.

باز هم اشکالی ندارد چون حالا یک سری نیروی جوانتر کنارش می‌آیند و این به فوتبال سرعت بهتری می‌بخشد.

- اجرای این قانون در پرسپولیس هم به رفتن حمید گرشاسبی منجر شد.

برای پرسپولیس فرقی نمی‌کند، کار پیش می‌رود. من کلا موافق اجرای طرح ممانعت از فعالیت بازنشسته‌ها هستم.

- نکته عجیب ماجرا این است که پرسپولیس امسال عملکرد درخشانی داشته و علاوه بر لیگ، تنها تیم ایرانی بود که در لیگ قهرمانان آسیا بهترین عملکرد را داشت و به فینال هم رسید، با این وجود آنها دریافتی کمی داشتند و هر روز صحبت از اعتصاب به گوش می‌رسد.

این مشکل مدیریتی است، کاری به بازیکن ندارد. مدیر باید پول بیاورد و بازیکن هم به فکر بازی‌اش باشد. شما هیچ کجای دنیا چنین چیزهایی را نمی‌بینید که پول بازیکن و مربی عقب بیافتد، بازیکن باید سر موقع پولش را بگیرد، همانطور که می‌گوییم «تا عرق کارگر خشک نشده، پولش را بدهید» این باید در فوتبال ما هم جا بیافتد.

- با تمام این مشکلات چقدر برای این تیم شانس قهرمانی قائل هستید؟

پرسپولیس شانس زیادی برای تکرار قهرمانی دارد، من شانس این تیم را بیشتر از بقیه می‌دانم.

- بالاخره محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی تمام شد، برخلاف تصور تیم همچنان مدعی و در کورس قهرمانی ماند.

خیلی سال سختی برای پرسپولیس بود ولی همبستگی‌ای که در تیم ایجاد شد و تلاش مضاعفی که بچه‌ها و همچنین کادرفنی داشتند اجازه نداد تیم افت کند، برانکو خیلی در این موضوع نقش داشت. او تیمش را خوب جمع کرد.

- نیم فصل دوم لیگ را چطور می‌بینید، کدامیک از این تیم‌هایی که اکنون بالای جدول هستند شانس این را دارند که تا پایان هم در کورس قهرمانی بمانند؟

سپاهان تیم ریشه‌داری است و من فکر می‌کنم همین روند خوب را در نیم فصل دوم هم ادامه دهد، پدیده مشکلات مالی دارد و شاید همین موضوع آنها را اذیت کند و اجازه ندهد کار خوبش در نیم فصل اول را ادامه دهد. تراکتورسازی هم با مدیریت خوبی که دارد می‌تواند در کورس بماند و استقلال هم وضعیتش بهتر شده، پرسپولیس هم قطعا جزو مدعیان اصلی است. من فکر می‌کنم قهرمانِ امسال از بین پرسپولیس و سپاهان انتخاب شود.

- چه چیزی باعث شد امروز باز هم سرخپوشان را شانس اصلی قهرمانی برای سومین دوره متوالی بدانیم؟

فقط یک مسئله، اتحادی که در تیم ایجاد شد. این مهم‌ترین عاملی بود که تیم را در شرایط خوب نگاه داشت. اتحاد و همبستگی‌ای که در بین بازیکنان، کادرفنی و مدیریت باشگاه وجود داشت کار را خیلی خوب پیش برد.

- البته مدیریتی که می‌گویید در این سال‌ها باز هم ثبات نداشته و دائما در حال تغییر بوده است.

طاهری رفت و به جایش گرشاسبی آمد، او خوب عمل کرد و حالا هم عرب آمده که امیدوارم او هم بتواند و تلاش کند که بهترین مدیریت را در باشگاه داشته باشد.

- برسیم به تیم ملی و جام ملت‌ها. پیش‌بینی شما از آینده تیم کیروش؟

خب اردو برقرار شده، ان‌شاءالله که نتیجه بگیریم. همه امیدوار هستند که در جام ملت‌ها بتوانیم خوب کار کنیم.

- در این مدت حاشیه‌های تیم بیشتر از متن بوده، نسبت به این وضعیت چقدر می‌شود امیدوار بود؟

اگر حرفی بزنیم بعدا همه چیز را می‌اندازند گردن ما، بهتر است که چیزی نگوییم. ان‌شاءالله که کیروش تیم را قهرمان آسیا کند.

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه