همراه ما باشید

گزارش روز

تغییرات متعدد و صدور حکم‌های المپیکی؛ او رئیس بعدی فدراسیون کشتی است؟!

تغییرات متعدد و صدور حکم‌های المپیکی؛ او رئیس بعدی فدراسیون کشتی است؟!

پیروزی نیوز - تغییرات متعدد و صدور حکم‌های المپیکی؛ او رئیس بعدی فدراسیون کشتی است؟!

به گزارش پیروزی، بعد از اینکه حکم سرمربیگری تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان برای غلامرضا محمدی و محمد بنا صادر شد، خیلی‌ها این را به منزله اطمینان حمید بنی‌تمیم به ماندنش در رأس فدراسیون کشتی تلقی کردند اما چیزی که مشخص است رئیس آینده کشتی باید از دل مجمع انتخاباتی معرفی شود.

اما در ادامه باز هم تغییراتی در تیم‌های ملی ایجاد شد که این فرضیه را پررنگ‌تر می‌کند که سرپرست فدراسیون از انتخابش در مجمع مطمئن است.

 

* تغییرات گسترده در دوره سرپرستی

بعد از انتخاب غلامرضا محمدی و محمد بنا، دو سرمربی خوش‌نام جلسه‌ای با وزیر ورزش داشتند و وزیر تاکید کرد که دو مربی تا المپیک خواهند ماند تا به این شکل مشخص شود هر کسی که در ادامه به عنوان رئیس فدراسیون کشتی انتخاب شود، محمدی و بنا هم در راس کادرفنی تیم‌های ملی خواهند بود، چیزی که از اسم دو نفر نیز مشخص بود که محمدی و بنا برای کاری موقت به تیم ملی نمی‌آیند و طبیعتا باید به آنها این اطمینان خاطر داده می‌شد که هر اتفاقی که رخ دهد، آنها کارشان را تا المپیک 2020 توکیو ادامه خواهند داد.

به هر شکل با توجه به پیش رو داشتن المپیک، این نیاز احساس می‌شد که هر چه زودتر تکلیف تیم‌های ملی مشخص شود تا برنامه‌ها از همین ابتدای کار طبق روال مشخص و درست پیش برود، اما این تغییرات تا امروز شامل حال تیم‌های ملی جوانان و نوجوانان هم شده، درحالیکه معمولا سرپرست‌ها در فدراسیون‌های ورزشی کمتر دست به چنین تغییرات گسترده‌ای می‌زنند.

 

* معمای طلایی و انتخاب جانشینی برای غلامرضا محمدی

بعد از انتخاب غلامرضا محمدی، طبیعی بود که تیم ملی نوجوانان نیاز به معرفی سرمربی داشته باشد. پیش از آن شنیده می‌شد که محمد طلایی، ابراهیم مهربان، علی شکری‌پور،‌ امیر توکلیان و عباس حاج‌کناری گزینه‌های مد نظر محمدی برای کادرفنی تیم ملی هستند که در لیست نهایی ملی‌پوشان دعوت شده به اولین اردوی آماده‌سازی تیم ملی، نام طلایی، مهربان و حاج‌کناری در بین اعضای کادرفنی قرار گرفت.

چیزی نگذشت که اتفاقات دیگری در تیم‌های ملی رخ داد، درحالیکه همه فکر می‌کردند محمد طلایی قصد همکاری با غلامرضا محمدی را دارد، حکم سرمربیگری جوانان برای او که در سال 2017 سرمربی تیم ملی در مسابقات جهانی پاریس بود و سال 2018 هم مربی ارشد تیم ملی در کنار رسول خادم بود، صادر شد. طلایی به این شکل جای تقی اکبرنژاد را گرفت.

درحالیکه همچنان این سوال وجود دارد که صدور این حکم به معنای عدم همکاری طلایی با تیم ملی بزرگسالان است و یا اینکه به عنوان سرمربی جوانان در کادرفنی بزرگسالان نیز حضور خواهد داشت.

امیر توکلیان هم که از قبل می‌شد پیش‌بینی کرد با تیم ملی بزرگسالان کار نخواهد کرد، به عنوان جانشین غلامرضا محمدی در تیم ملی نوجوانان انتخاب شد.

 

* بنی‌تمیم قول اصلاح چه چیزی را به اکبرنژاد داد؟

و اما ماجرای تقی اکبرنژاد، مربی بی‌حاشیه‌ای که سال‌های زیادی به عنوان همکار و دستیار منصور برزگر در تیم ملی حضور داشت. وقتی مسابقات جهانی جوانان آزاد با سومی تیم ایران به پایان رسید، عده‌ای از احتمال تغییر سرمربی این تیم خبر دادند. تیم اکبر نژاد در بین قهرمانان (نوجوانان آزاد و فرنگی و جوانان فرنگی که قهرمان مسابقات جهانی 2018 شدند)، سوم شده بود اما طبیعتا تغییری تا پیش از اتمام مسابقات جهانی بزرگسالان و امیدها در رأس این تیم صورت نگرفت چون همه انرژی و وقت فدراسیون صرف این رقابت‌ها باید می‌شد.

بنی‌تمیم در ابتدای کار در مصاحبه‌هایش تاکید کرد که خیلی دست به بدنه کشتی نخواهد زد چراکه سرپرست فدراسیون است و طبیعتا تغییرات گسترده اگر نیاز باشد، باید از سوی رئیس جدید فدراسیون انجام شود اما این روزها خلاف آن چیزی که عرف است و چیزی که البته خود بنی‌تمیم عنوان کرده را شاهد هستیم.

او در مصاحبه‌های گذشته‌اش تاکید کرده بود که تقی اکبرنژاد سرمربی تیم ملی جوانان است و این مربی در مسابقات جام شاهد نیز حضور داشت و رقابت‌ها را زیر نظر گرفت. خودش هم به این موضوعات اشاره می‌کند و می‌گوید که برای مربیانی که قرارداد نداشته‌اند فدراسیون این ماه حقوقی واریز نکرده اما اکبرنژاد حقوقش را گرفته است و حتی صبح همان روزی که عصرش محمد طلایی به عنوان سرمربی جدید جوانان معرفی شد، او جلسه‌ای با بنی‌تمیم برای معرفی 10 کشتی‌گیر جوان برای شرکت در جام تختی داشته است.

اکبرنژاد همچنین گفته است «بنی‌تمیم اعلام کرده تا 5 روز موضوع را اصلاح خواهد کرد!» سرپرست فدراسیون چه چیز را می‌خواهد اصلاح کند؟ اگر تصمیم درست و براساس منطق بوده، چرا باید چیزی اصلاح شود و یا به سرمربی پیشین وعده‌ای داده شود؟

 

* دستور از کافی‌شاپ و قول به آقای قهرمان!

اینها مسائلی است که این روزها بر ابهامات کشتی می‌افزاید. برخی از کافی‌شاپی صحبت می‌کنند که تصمیمات بزرگ ورزش اول کشور از آنجا صادر می‌شود و عده‌ای نیز از نظر مساعد آقای وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک برای سپردن مسئولیت کشتی به آقای قهرمان.

از آن طرف هم با سرپرستی مواجه هستیم که رفته رفته در کلیه تیم‌های ملی تغییر ایجاد خواهد کرد و البته وزارتخانه‌ای که هنوز زمان ثبت‌نام از کاندیدا را اعلام نکرده است.

تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان فرنگی و آزاد و فرنگی امید تیم‌هایی هستند که هنوز حمید بنی‌تمیم در مورد آنها اظهارنظری نکرده و چه بسا که قصد ایجاد تغییراتی در رأس این تیم‌ها هم داشته باشد.

همانطور که گفته شد ایجاد تغییرات اینچنینی و تا این حد گسترده در دوره سرپرستی چیزی نیست که متداول باشد، مگر اینکه سرپرست از حمایت‌هایی برخوردار باشد که به پشتوانه آن بخواهد تصمیماتی را بگیرد که بعید به نظر می‌رسد موقت باشد، که البته چنین موضوعی نیز اساس برگزاری انتخابات را زیر سوال می‌برد.

 

مرضیه دارابی

 

 

 

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه