همراه ما باشید

ناگفته‌های ترابیان از 20 سال حضور در فدراسیون فوتبال:صفایی‌فراهانی از فوتبال بزرگتر بود

از همکاری با عادل فردوسی‌پور تا پرونده دوستی و دشمنی با شمس و شمسایی

آن روز با حرف آن آقای مسئول به علی کریمی اشکم درآمد

از همکاری با عادل فردوسی‌پور تا پرونده دوستی و دشمنی با شمس و شمسایی

پیروزی نیوز - از همکاری با عادل فردوسی‌پور تا پرونده دوستی و دشمنی با شمس و شمسایی

قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها سرانجام فوتبال را هم دستخوش تغییرات کرد و عباس ترابیان یکی از آخرین بازنشسته‌هایی بود که بعد از 20 سال حضور در فدراسیون فوتبال، از سِمت خود استعفا کرد.

به گزارش پیروزی، مردِ وزارت نفتی فوتبال، در این مدت با چندین رئیس فدراسیون با عناوین مختلف کار کرد، اما بیش از همه نام او را باید با فوتسال عجین شده دانست، هرچند که او مسئول عقد قرارداد با کارلوس کیروش پرتغالی نیز بود که در آن وقت از این قرارداد به عنوان یک موفقیت بزرگ یاد می‌شد، هرچند که اگر مدیریت خوبی روی این مربی وجود داشت، امروز با دیده تردید کارنامه 8 ساله حضور او در ایران مورد بررسی قرار نمی‌گرفت.

به بهانه استعفای ترابیان و پایان 20 سال حضور در کمیته‌ها و بخش‌های مختلف فدراسیون فوتبال، با او گفت‌وگویی داشتیم که در زیر می‌خوانید:

 

* قرار بود فردوسی‌پور به وزارت نفت برود!

عباس ترابیان در ابتدای گفت‌وگویش با روزنامه پیروزی در مورد آغاز فعالیتش در فدراسیون فوتبال می‌گوید: قبل از جام‌جهانی 1998 بود که من وارد این مجموعه شدم. آن زمان مدیرکل تشریفات وزارت نفت بودم و آقای زنگنه دوستی و رفاقتی با صفایی فراهانی داشت و از این طریق من را به او معرفی کرد که برای کمک به فدراسیون فوتبال به آنجا بروم. آن زمان بخش بین‌الملل کسی نبود و من هم به این کار علاقمند بودم. دلم می‌خواست به فوتبال کمک کنم و قرار بر این شد که یک روز درمیان یا دو روز در هفته به فدراسیون بروم، اما بعد وقتی کار شروع شد دیدیم برای جام‌جهانی 98 یک عالمه کار وجود دارد و دیگر هر روز در فدراسیون حاضر می‌شدم و کار فوتبال را پیگیری می‌کردم و به این شکل کار جدی شد و بخش بین‌الملل فدراسیون را احیا کردیم. البته قبل از من مأنوسی‌فر خیلی زحمت کشیده بود ولی تنها بود و ما آمدیم به نوعی دپارتمان تشکیل دادیم. اعضای این دپارتمان که با من کار کردند، یکی عنایت بود که بعدا رئیس کمیته داوران شد و در این بخش هم خیلی زحمت کشید و دیگری عادل فردوسی‌پور... عادل در یک مقطع به ما پیوست، قرار بود او بیاید در وزارت نفت هم کار کند و حتی برای وزارت گاز هم مصاحبه کرد ولی صداوسیما اجازه نداد و درنهایت نیامد. او در مقطع کوتاهی همراه ما بود.

 

* کار تبلیغات لیگ را با یک سنگاپوری آغاز کردیم

او ادامه می‌دهد: بعد ما افتادیم به صرافت که کمیته بازرگانی را تشکیل بدهیم برای کار تبلیغات فوتبال. اولین قرارداد ما با یک سنگاپوری بود که لیگ بابت تبلیغات اولین پول درشتش را از همین سنگاپوری گرفت و بعد کار ادامه پیدا کرد و اسپانسرهای دیگر هم وارد کار شدند و قیمت‌ها بالا رفت. اواخر سال 1998 بود که من فعالیتم را در فوتسال هم آغاز کردم، پیش از من دوستانم مثل صادق درودگر زحمت فوتسال ایران را کشیده بودند ولی هنوز مسابقات قهرمانی آسیا شکل حرفه‌ای به خود نگرفته بود و سال 1999 که اولین دوره این رقابت‌ها در مالزی برگزار شد من هم ناظر مسابقات و هم سرپرست تیم اعزامی ایران بودم و به طور جدی کار من در فوتسال از همان زمان آغاز شد و دیگر فوکوس کرده بودم روی این رشته. من فوتسال را واقعا مثل یکی از بچه‌هایم دوست داشتم. در این مدت هم رئیس کمیته فوتسال بودم و هم نایب‌رئیس کمیته فوتسال afc که بعد با آمدن کفاشیان و ریاست او بر کمیته فوتسال، با توجه به اینکه از هر کشور فقط یک نفر می‌تواند در این کمیته باشد، من حذف شدم.

 

* یک روز هم بدون هیچ مراسمی از وزارت نفت بیرون آمدم

ترابیان که فوق‌لیسانس اقتصاد بازرگانی دارد، در مورد اجرای قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها در نهادهای دولتی که منجر به استعفایش از فدراسیون فوتبال شد، گفت: این یک قانون است و من فکر می‌کنم وقتی ما توقع داریم که قانون حامی ما باشد، پس باید به آن احترام بگذاریم و اجراکننده‌اش باشیم. در وزارت نفت هم من در حالیکه معاون مدیر بین‌المللی بودم، یک روز خیلی راحت و بدون هیچ مراسمی، بعد از 30 سال خدمت خداحافظی کردم و بیرون آمدم، حالا هم بعد از 20 سال خدمت به فدراسیون، برای احترام به قانون بازنشسته‌ها، استعفا دادم.

وی ادامه داد: یکی از ایراداتی که هم به خودم و هم به سایر مدیران می‌گیرم، این است که ما در این مدت از تربیت نیروهای کیفی غافل شدیم، کسانی که بتوانند به طور کامل کار را به دست بگیرند و ارتباطات بین‌المللی داشته باشند. ما نتوانستیم متاسفانه چنین نیروهایی را تربیت کنیم، البته نه اینکه اصلا چنین افرادی را نداشته باشیم، اما خیلی کم هستند و به اندازه نیاز کشور نیستند و این یکی از ایرادات کار هست.

 

* عزیزترین بخش فوتبال ما دست کیروش است، به خاطر منافع ملی در مورد او حرف نمی‌زنم

پرونده کاری ترابیان به دو بخش فوتبال و فوتسال تقسیم می‌شود، او می‌گوید که در فوتبال جز یک مورد، چیز خاص دیگری وجود ندارد که باعث ناراحتی و گله او شده باشد: «اصلا در فوتبال از هیچ موضوعی گله‌ای نداشتم و ندارم و خدماتم کاملا تعریف شده است و همه می‌دانستند که چه کارهایی را انجام داده‌ام، جز یک اتفاق کوچک که دوست ندارم به آن بپردازم.»

و این مورد کوچک قطعا ماجرای کارلوس کیروش پرتغالی است، کسی که ترابیان او را به ایران آورد: «دوست ندارم در مورد کیروش حرف بزنم، چه آن وقت و چه حالا احساس می‌کنم ورود به این موضوع و گفتن حرف‌هایی در مورد این ماجرا، به منافع فوتبال کشور آسیب می‌زند، چون معتقدم عزیزترین بخش فوتبال ما دست کیروش است و لاجرم اگر قرار باشد که کیروش سرمربی تیم ملی ایران باشد، باید بگذاریم کار کند. من در این خصوص چیزی نمی‌گویم که به تیم ملی آسیب بزند، اصلا دلیلی ندارد که بخواهم در مورد او صحبت کنم.»

 

* دلم از آن دروغ‌پردازی‌ها علیه خودم به درد آمد؛ استقلال و دانشگاه آزاد را اخراج کردم

البته ترابیان دلگیری‌هایی هم دارد: «چیزی که بیشتر از همه من را ناراحت و اذیت کرد و یک جایی واقعا دلم را به درد آورد حرف‌ها و ادعاهای دروغی بود که راجع به من مطرح می‌کردند. دروغ‌پردازی‌هایی که البته زیاد هم اتفاق افتاد و حتی آبروی من را هم وسط کشیدند. البته من آنها را حلال می‌کنم و با دلخوری از فوتسال جدا نمی‌شوم، فقط توصیه می‌کنم به آن آدم‌ها که استقلال ذهنی و فکری خودشان را حفظ کنند و با همراه شدن با جریانات هدفمند، بازیچه کسی نشوند. این نصیحت برادرانه من به آنهاست و اخلاقا وظیفه خود می‌دانم که این را به آنها گوشزد کنم که آدم باید استقلال داشته باشد. خودم نیز به همین موضوع اعتقاد دارم و یک زمان که ریاست کمیته فوتسال را برعهده داشتم، دو باشگاه با توجه به قدرتی که در کشور داشتند، حاضر نبودند به موقع مدارک‌شان را برای لیگ تحویل دهند و یک روز تصمیم گفتم این دو را از مسابقات اخراج کنم. بگذارید اسم‌های‌شان را هم بگویم، استقلال و دانشگاه آزاد که مسئولان‌شان به شدت از دست من ناراحت شدند و حتی شکایتم را به کفاشیان بردند. من هم به رئیس فدراسیون فوتبال گفتم اگر قرار باشد که استقلال نداشته باشم و نتوانم قوانین AFC و فیفا را پیاده کنم، اینجا کار نمی‌کنم که کفاشیان پذیرفت و هر دو باشگاه هم اخراج شدند.»

 

* شمس از دوستان خوبم هست، شمسایی را مثل یکی از فرزندانم می‌دانم

به رئیس اسبق کمیته فوتسال می‌گوییم آیا تصمیمی بوده که حالا از اتخاذ آن پشیمان باشد؟ که به پیروزی می‌گوید: در مجموع نه، تا جایی که یادم هست سعی کردم همه تصمیمات عقلانی باشد، توام با اعتقاد.

در این مدت عباس ترابیان- حسین شمس، عباس ترابیان- وحید شمسایی، ماجراهای زیادی با هم داشتند و اکنون هم رابطه خوبی بین ترابیان و شمسایی وجود ندارد: «حالا که اسم آوردید بگذارید این را بگویم که حسین شمس از دوستان خیلی خوب من هست که حتی قبل از رفتن به ویتنام با سفال‌منش پیش من آمد و در مورد بخشی از چیزهایی که می‌خواست در این کلاس درس بدهد صحبت کردیم و من با علاقه و عشق همه اطلاعاتم را در اختیارش گذاشتم، اتفاقا روز جمعه هم از ویتنام تماس گرفت. در مورد وحید شمسایی هم او را مانند یکی از فرزندانم می‌دانم منتها او بعضی از نصایح من را دوست نداشت. اینکه من دوست دارم او با هوش و درایتی که دارد بچسبد به کار مربیگری، شاید هم این ایده درست یا شاید اشتباهی بوده باشد. من اگر چیزی بین ما ایجاد شده حلالش می‌کنم و اگر هم او خواست حلالم کند!»

 

* خیلی‌ها آوردن کیروش را افتخار دوره کاری من می‌دانند، اما خودم به فوتسال افتخار می‌کنم

مسئول مستعفی کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی در پاسخ به این سوال که بیش از همه به کدام کارش در این 20 سال افتخار می‌کند، گفت: خیلی‌ها آوردن کارلوس کیروش را افتخار دوره کاری من می‌دانند اما من شخصا آن کارهایی که در فوتسال انجام شد را افتخارآمیز می‌دانم. مسابقات قهرمانی آسیا را سال 1999 با 9 کشور استارت زدیم اما حالا کار به جایی رسیده که برای دریافت مجوز حضور در این رقابت‌ها، 5 مسابقه مقدماتی در سطح قاره آسیا برگزار می‌شود. این یک تحول بزرگ در فوتسال قاره بود که حتی در فدراسیون فوتبال هم کمتر به آن پرداخته شده است. یکی از مواردی که من همیشه در تدریس‌هایی که در کشورهای مختلف دارم به آن اشاره می‌کنم همین است که فوتسال همه جای دنیا و به خصوص در آسیا، زیر سایه فوتبال قرار گرفته و همین باعث شده که این رشته جایگاه واقعی‌اش را پیدا نکند. وقتی این موضوع را در هر جای دنیا می‌گویم تا کنون حتی یک نفر هم با آن مخالفت نکرده و همه معتقدند که عامل عدم پیشرفت مناسب فوتسال، همین تداخل با کارهای فوتبال است.

 

* آنها من را که بدون هیچ ابهامی در قراردادهای نفتی بودم مثل یک اسرائیلی هدف قرار دادند!

از ترابیان می‌پرسیم آیا در این مدت اتفاقی هم افتاده که از ناراحتی اشک بریزد؟ که پاسخ می‌دهد: بله، یک بار که خیلی هم دور نیست. همین اواخر پرونده‌ای که کاملا مشخص است در آن چه اتفاقاتی افتاده، اما حرف‌هایی مطرح شد که واقعا ناراحت کننده بود. من زمانی فهمیدم که پرونده‌ای برای ما تشکیل شده که نماینده فدراسیون در گفت‌وگوی تلویزیونی با علی کریمی به آن اشاره کرد و گفت 6 ماه است در این خصوص یک پرونده تشکیل شده است! اما حتی یک بار هم در طول این 6 ماه با من صحبتی نشد و توضیحی نخواستند، اما برای من و علی کفاشیان در کمیته اخلافق پرونده تشکیل دادند و بعد عده‌ای از دوستان رسانه‌ای انگار که می‌خواهند یک اسرائیلی را هدف قرار بدهند، عکس قدی من را به عنوان متهم در سایت‌شان زدند و این برایم واقعا دردناک بود. من که 30 سال در نفت و در حساس‌ترین بخش‌های آن، نزدیک به 30-40 بار در جلسه اوپک حضور داشتم و دو سال مدیرعامل شرکتی بودم که فروش نفت به اروپا از آن مجرا می‌گذشت و هیچ کدام از آنها کوچک‌ترین ابهامی نداشت، اما چنین پرونده‌ای را به من نسبت دادند آن هم در فوتبالی که بدون حقوق برایش زحمت کشیدم و به این فعالیت افتخار می‌کردم. این واقعا اشک من را درآورد چون آبروی آدم از هر چیزی مهم‌تر است. تیترهای برخی از دوستان خیلی ناراحتم کرد اما باز هم هیچ جوابی به آنها ندادم.

 

* حق هر کسی را خدا تعیین می‌کند، صفایی‌فراهانی بهترین مدیر فوتبال بود

عباس ترابیان با صفایی فراهانی، دادکان (یک مقطع کوتاه)، فدراسیون انتقالی کیومرث هاشمی، کفاشیان و تاج به عناوین مختلف کار کرده، او در این خصوص که کدام فدراسیون را موفق‌تر از بقیه می‌داند، گفت: «هر کدام آنها خوبی‌هایی داشتند اما من ابایی ندارم که بگویم در همه چیز فدراسیون صفایی‌فراهانی کم‌نظیر بود. او بزرگ‌تر از فوتبال بود، مدیری بسیار قوی که این را همه تایید می‌کنند، حق هر کسی را خدا تعیین می‌کند، از یکی از بهترین مدیران فوتبال بود.»

ترابیان همچنین در این مورد که آیا با این استعفا فعالیتش با فدراسیون فوتبال کاملا قطع خواهد شد، هم تاکید کرد:اکنون من مدرس AFC هستم و در بخش مدیریت فوتسال و استانداردسازی آن به کشورهای مختلف می‌روم. همچنان عضو سازمان لیگ فوتسال هم هستم چون نهادی کامل مستقل است، همین امروز به فدراسیون گفتم که هرجا احساس کردند که به کمکم احتیاج دارند و کاری از دستم برمی‌آید، بگویند و حتما انجام می‌دهم. من قهر نکرده‌ام که بخواهم کامل از فوتبال بروم.

 

مرضیه دارابی

 

 

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه