همراه ما باشید

به بهانه زاد روز رضا ترابیان

مهاجمی که مدافع شد

مهاجمی که مدافع شد

پیروزی نیوز - مهاجمی که مدافع شد

رضا ترابیان، مهاجم و مدافع سابق پرسپولیس متولد دوم دی ماه 1355 در شهر ری است. او در سال 74 به پرسپولیس پیوست و نام خود را به عنوان یک پدیده در فوتبال کشور مطرح کرد و با این تیم فاتح پنجمین دوره جام آزادگان شد. ترابیان یکی از چند ستاره ای بود که استانکو در آن سال ها تحویل تیم ملی داد. این بازیکن در کنار جوان های جویای نامی چون رضا شاهرودی، مهدی مهدوی کیا، مهرداد میناوند، نیما نکیسا و ... با درخشش در پرسپولیس به پیراهن تیم ملی رسید و فرصت بازی در فوتبال اروپا را بدست آورد.

نقطه عطف زندگی ورزشی ترابیان تغییر پست از حمله به دفاع در سال های اوج فوتبالش بود. این بازیکن که در پرسپولیس به عنوان مهاجم و گوش چپ به میدان می رفت، قبل از جام جهانی 98 فرانسه رفت توسط تومیسلاو ایوویچ، سرمربی وقت تیم ملی در پست دفاع میانی و دفاع راست مورد امتحان قرار گرفت و بعد از نمایش موفقی که داشت در همین پست به فوتبالش ادامه داد. ترابیان که در اغلب اردوهای تیم ملی قبل از جام جهانی حاضر بود و از جمله بازیکنان مورد علاقه ایوویچ به شمار می رفت در آستانه حضور در این بازی ها به طرز عجیبی از لیست مسافران فرانسه خط خورد تا فرصت بازی در این رویداد بزرگ را از دست بدهد. اما بعد از جام جهانی او با نظر ایوویچ به فوتبال اروپا رفت تا به عنوان اولین لژیونر ایرانی لیگ بلژیک زیر نظر این مربی در تیم استاندارد لیژ بازی کند. او سپس از یک فصل بازی در بلژیک به فوتبال ایران بازگشت و 5 سال در پاس بازی کرد و فوتبالش را در این تیم به پایان رساند.

 ترابیان بعد از پایان فوتبال با سپری کردن دوره های پیشرفته مربیگری در سال 92به خواست یحیی گل محمدی، دوست و همبازی سابقش به عنوان کمک مربی مدتی در پرسپولیس مشغول به فعالیت بود. برای بازیکن و مربی سال‌های دور پرسپولیس در زادروزش بهترین ها را آرزو داریم.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه