همراه ما باشید

به بهانه زادروز صفر ایرانپاک

مهاجمی که هنوز آقای گل دربی‌هاست

مهاجمی که هنوز آقای گل دربی‌هاست

پیروزی نیوز - مهاجمی که هنوز آقای گل دربی‌هاست

صفر ایرانپاک، آقای گل فقید دربی ها متولد دوم دی ماه 1326 در مسجد سلیمان بود . وی فوتبال را از بازی در تیم جوانان شاهین اهواز آغاز کرد و  در سال 1347 در دیدار دوستانه پرسپولیس و منتخب اهواز با 2 گلی که وارد دروازه سرخپوشان کرد مورد توجه این باشگاه قرار گرفت و2 سال بعد سرخپوش شد تا با بزرگانی نظیر همایون بهزادی، حسین کلانی و محمود خوردبین در خط حمله به رقابت بپردازد.

دریافت کفش طلا

ایرانپاک نخستین بارتوسط حسین فکری، سرمربی وقت پرسپولیس در بازی دوستانه برابر زوریخ که در سوم تیرماه 49 برگزار شد به میدان رفت و اولین گل خود را با پیراهن سرخپوشان در 11 بهمن همان سال مقابل افسر از هفته اول مسابقات جام باشگاه های تهران به ثمر رساند. در پایان فصل او با 15 گل، بهترین گلزن مسابقات لیگ تهران شد. در سال 1350 که پرسپولیس به مقام قهرمانی جام منطقه ای دست یافت، ایرانپاک باز هم بهترین گلزن پرسپولیس بود و در هر 2 دربی رفت و برگشت دروازه آبی ها را گشود و یکی از 3 گلزن پرسپولیس در بازی تاریخی 15 بهمن بود که به برد 4 بر یک ختم شد. ایرانپاک در پایان این فصل با 12 گل به همراه حسین کلانی مشترکا آقای گل شد و کفش طلای فوتبال را از سوی نشریه ورزشی اطلاعات دریافت کرد.

رقابت با کلانی

در نخستین دوره جام تخت جمشید که شاگردان راجرز مقتدرانه و بدون باخت قهرمان مسابقات شدند، صفر ایرانپاک مرد اول خط حمله پرسپولیس بود و به همراه کلانی 8 بار گلزنی کرد. او در جام دوم تخت جمشید که با نایب قهرمانی پرسپولیس همراه بود 4 گل زد که مهم ترین آن در دربی برگشت بود. ایرانپاک یک سال بعد در جریان قهرمانی پرسپولیس در جام سوم تخت جمشید باز هم دروازه آبی ها را اینبار در بازی رفت گشود و در پایان فصل با 10 گل زده، سومین گلزن مسابقات شناخته شد. مصدومیت در سال 55 باعث شد تا ایرانپاک درخشش همیشگی را در جام تخت جمشید نداشته باشد و تنها 4 بار مقابل حریفان گلزنی کند. در جام پنجم تخت جمشید که بی ثباتی نیمکت پرسپولیس باعث افت سرخپوشان شده بود، ایرانپاک 5 گل زد و 3 پاس گل داد. او همانند دربی های گذشته باز هم دروازه رقیب سنتی را گشود و با گل های خود موجب برتری سرخ ها شد. این 2 گل حسن ختامی بود بر سریال گلزنی های ایرانپاک برابر استقلال. در آخرین دوره تخت جمشید که نیمه تمام ماند ایرانپاک یک گل به ثمر رساند تا در مجموع 32 بار در تاریخ جام تخت جمشید گلزنی کرده باشد.

 ایرانپاک؛ آقای گل دربی ها

یک رکورد تاریخی هم از ایرانپاک که به دربی ها مربوط است در جام جمشید به ثبت رسیده است. مهاجم گلزن سرخ ها اولین بازیکنی است که توانسته در 3 دربی پیاپی گلزنی کند و با 7 گل زده، برترین گلزن تاریخ این مسابقات نام بگیرد.  گفتنی است ایرانپاک در 12 بازی دربی حاضر بود و 4 دربی از جمله بازی معروف 6 تای 52 را به دلیل مصدومیت از دست داد. او در دربی های هفتم، هشتم، نهم، پانزدهم، شانزدهم و بیست و یکم (2 بار) گلزنی کرده است. 

وفاداری به پیراهن پرسپولیس

  صفر ایرانپاک برترین گلزن سرخپوشان در دهه 50 بود و از جمله یاران وفادار تاریخ این تیم به شمار می رود. این مهاجم تکرار نشدنی طی سال های 49 تا 59 و به مدت 10 سال عضو سرخپوشان بود و 179 بار با پیراهن شماره 9 در مسابقات مختلف به میدان رفت. ایرانپاک فقید تا پایان فوتبالش به پیراهن سرخ پرسپولیس وفادار ماند و 13 تیرماه 1359 در سن 33 سالگی در بازی دوستانه مقابل استقلال برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. شماره 9 پرسپولیس با نام این مهاجم گلزن ماندگار شد. بازیکنی که علاوه برگلزنی در دربی دروازه تیم های مطرحی چون که بایرن مونیخ  آلمان و کروزیرو برزیل را باز کرد و با 74 گل زده بعد از فرشاد پیوس و علی پروین، سومین گلزن تاریخ پرسپولیس به شمار می رود. 

گلی که ایران را به المپیک برد

 ایرانپاک 6 گل ملی هم دارد. او طی سال های 50 تا 52 عضو تیم ملی بود و  نقشی عمده در قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا در سال 1972 داشت. وی با گلزنی مقابل کره شمالی در فینال مرحله مقدماتی المپیک مونیخ 1972 مقابل کره شمالی زمینه ساز پیروزی و صعود تیم فوتبال ایران به المپیک  شد. شاید اگر سال 52 در اردوی تیم ملی مصدومیت به سراغش نمی آمد او  می توانست بیشتر برای تیم ملی به میدان برود. با این وجود ایرانپاک در دوران کوتاه حضورش در تیم ملی صاحب عناوین قابل توجهی شد که از جمله آنها باید به قهرمانی تورنمنت بین المللی جام کوروش کبیر در سال 50، قهرمانی جام ملت های آسیا در سال 52، حضور در المپیک 1972مونیخ و حضور در تورنمنت جام جهانی کوچک در سال 51 اشاره کرد. گفتنی است ایرانپاک در ۱۱ بهمن ۱۳۸۷ در سن ۶۲ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان ریه در استکهلم سوئد درگذشت و پیکرش در اهواز به خاک سپرده شد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

افتخارات صفر ایرانپاک

آقای گل باشگاه های تهران با 15 گل زده   1350  

قهرمان باشگاههای ایران   1350       

آقای گل باشگاه های ایران با 12 گل زده  1350

 قهرمانی لیگ تخت جمشید    1352      

 قهرمانی لیگ تخت جمشید  1354

 قهرمان جام اسپندی 1358

 

       

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه