همراه ما باشید

آقای کیروش به یاد ندارد اما ...

رویای او خاطره ماست

رویای او خاطره ماست

پیروزی نیوز - رویای او خاطره ماست

تیم ملی فوتبال ایران در جام ملتهای آسیا حضور خواهد داشت .

کیروش که برای توجیه ناکامی احتمالی ما می گوید با رسیدن به نیمه نهایی افتخار برای مردم خلق میکنیم باز هم سیاست پیشگی می کند.او می خواهد از انتظار مردم بکاهد.عجب تحلیل اشتباهی ! به ایشان بگویید که اندکی به تاریخ نگاه کند و یا چشمان مبارک را به این صفحات روشن باز نماید. فوتبال ما در بدترین روزهایش هم توانسته به نیمه نهایی برود وبدون شکست فینال را از دست بدهد .

 

 

دستور العمل شماره یک---مطالعه تاریخ فوتبال ما در ۳دوره ابتدایی حضورش در مسابقات فوتبال جام ملتهای آسیا به عنوان قهرمانی رسیده است وبعد از آن در ۹ دوره دیگر قبل از حضور کی روش به فوتبال ما ۵بار به نیمه نهایی رسیده ایم .

به عبارتی ما در ۱۲ دوره حضور در جام ملتهای آسیا قبل از حضور کی روش ۸بار بین ۴ تیم اول حضور داشته ایم.

۱۹۶۸: قهرمان شدیم -۴برد متوالی

۱۹۷۲: قهرمان شدیم -۵برد متوالی

۱۹۷۶: قهرمان شدیم -۴برد متوالی

 

دستور العمل شماره ۲: نگاه کنید و ببینید فوتبال ما با همه بدشانسی ها و مشکلات قبل از جناب کیروش چه کرده بود.

جنگ

۱۹۸۰: سوم شدیم (با ماجرای ابتدای جنگ و استرس بچه ها ودر غیاب ۷ستاره اصلی فوتبال شامل حسین کازرانی، حسن نظری، محمد صادقی، اندرانیک اسکندریان، ابراهیم قاسمپور، علی پروین، غفور جهانی  و شروع جنگ و شهادت برادر حسن روشن وجدایی او از اردو سوم شدیم(

بزرگترین بدشانسی تاریخ!

۱۹۸۴: فوتبال ما به راحتی به نیمه نهایی رسید و در بازی نیمه نهایی تا دقیقه ۸۹ از حریف پیش بودیم و در این دقیقه بازیکن خودی دروازه مان را گشود و اگر او توپ را به داخل دروازه نمی برید توپ به اوت می رفت! شاهین بیانی این گونه تاریخ فوتبالمان را عوض کرد .در ضربات پنالتی به عربستان باختیم و به فینال نرسیدیم اما همین عربستان قهرمان شد و چین که دوم شد در دور گروهی به ما ۲بر صفر باخته بود .

بدترین داور دنیا و بدون ۱۶ستاره

۱۹۸۸: تیم ملی ما در بدترین شرایط مالی، در حالی که بازیکنان در خوابگاه ورزشگاه آزادی با کوکو سیب زمینی و استامبولی و عدس پلو و  ماکارونی وگاهی حتی املت ! سر می کردند و خودشان کپسول گاز و پیت نفت می آوردند! در جام ملتهای آسیا سوم شد .فوتبال ما بدون۱۶بازیکن درجه اول فوتبال شامل بهروز سلطانی، محمد پنجعلی، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، مرتضی یکه، ناصر محمد خانی، حمید علیدوستی، عبدالعلی چنگیز، حمید درخشان، جعفر مختاری فرد، ابراهیم قاسمپور، امیر قلعه نویی، محمد حسین ضیایی ،  مهدی ابطحی و مصطفی اردستانی که بین ۲۴ تا حداکثر ۳۲ سال سن داشتند به میدان رفت و به نیمه نهایی رسید اما در این مرحله در حالی که یک بر صفر از عربستان عقب بودیم داور گل کاملا درست مرتضی کرمانی را مردود اعلام کرد و فینال را از ما گرفت .

 

ناداور ناجوانمرد و تیم۱۲۱ رنکینگ

تیم ۱۹۹۶ ما یک تیم بی ادعا و بسیار جذاب بود .تیمی که هنگام استارت حضور در مسابقات مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا در رتبه ۱۲۱ فیفا بود در این دوره سوم شد. این تیم در نیمه نهایی در ضربات پنالتی به عربستان باخت اما در زمین داور مصری به نام جمال قاندور یک پنالتی ما را نادیده گرفته و یک گل خداداد را هم به اشتباه تعمدی مردود اعلام کرد. ما در این دوره با تیم ۱۲۱ فیفا در دور گروهی ۳گل به عربستان زدیم و۶ بار دروازه کره جنوبی را گشودیم وبهترین برد تاریخ فوتبالمان را برابر این تیم خلق کردیم .

 

باز هم ناجوانمردی و ناداوری

ایران با تیمی قدرتمند که برابر کره جنوبی با ۴ گل برنده شد ه بود و بعد ها ۴گل به بحرین زد بعد از صعود به نیمه نهایی در این مرحله برابر میزبان مسابقات یعنی چین در ضربات پنالتی باخته و به فینال نرسید .

نکته جالب این که باز هم مثل سال ۹۶ یک داور عرب ۲بار یعنی طلعت نجم لبنانی برای ایران یک پنالتی نگرفت والبته یک بازیکن ما را به اشتباه از زمین اخراج کرد.

ایران در این بازیها حتی یک باخت هم نداشت

 

نکته ویژه:

فوتبال ما قبل از کیروش تنها ۴بار به نیمه نهایی نرسیده بود .یک بار در سال ۱۹۹۲ که جانبداری داور سوری از ژاپن میزبان وعدم برگزاری همزمان بازیهای تیم های رقیب ایران ناکاممان کرد وبا یک گل آفساید حذف شدیم .یک بار در سال ۲۰۰۰ که اشتباه علی دایی در دفع توپ باعث باخت از کره جنوبی و ناکامی در مسیر رسیدن به فینال شد.یک بار هم در سال ۲۰۰۷ که تیم در ضربات پنالتی به تیم کره جنوبی باخت و بار دیگر در سال ۲۰۱۱ که در یکچهارم به تیم کره جنوبی باختیم .

 

تکلمه:

ما قبل از جناب کیروش ۴بار از رسیدن به نیمه نهایی محروم شدیم که ۳بار برابر کره جنوبی  و یک بار برابر ژاپن بوده است چه کار دارد به تیم عراق که همیشه برابر ما مغلوب بوده است.

 

مهدی حدادپور

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه