همراه ما باشید

شال گردنی که به تاریخ پیوند خورد

تاریخ گویای اعتبار یک بزرگمرد در تاریخ پرسپولیس

تاریخ گویای اعتبار یک بزرگمرد در تاریخ پرسپولیس

پیروزی نیوز - تاریخ گویای اعتبار یک بزرگمرد در تاریخ پرسپولیس

تاریخ گویای اعتبار یک بزرگمرد در تاریخ پرسپولیس

شال گردنی که به تاریخ پیوند خورد

بدون حرف پس و پیش، استانکو یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال کشورمان بوده است . استانکو برای اولین بار در خرداد ماه سال ۱۳۷۳ به ایران آمد. این مربی شناخته شده در یوگسلاوی سابق با کلاس بالا و شاگردان بسیارصاحب اعتبار فوتبال بالکان کارش را در ایران شروع کرد با این حال بسیاری او را به خوبی نمی شناختند و جالب این بود که همان آدم ها ادعا داشتند که به جای استانکو باید از مربیانی چون کرویف و بکن باوئر بهره برد .

استانکو برای هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی به ایران آمد که نفرات برگزیده تیم ملی انتخاب امیر عابدینی رییس وقت فدراسیون فوتبال کشورمان و مربیان وقت تیم ملی یعنی مناجاتی و مسعود معینی بود .

در اردیبهشت سال ۷۳ محمد صفی زاده آری هان را سرمربی تیم ملی کرده بود. پنجعلی، ابراهیم قاسمپور و حسن روشن دستیاران او بودند و همه کسانی که در سال های قبل شایستگی و یا ادعای حضور در تیم ملی را داشتند به تیم ملی دعوت شدند حتی حمید درخشان و قایقران که حرف خداحافظی آنها از فوتبال بود هم به تیم ملی دعوت شده بودند اما با رفتن محمد صفی زاده از فدراسیون، امیر عابدینی هدایت فدراسیون را بر عهده گرفت و مربی کروات به ایران آمد .

استانکو کارش را آغاز کرد ....تیم ملی در مسیر جوانگرایی بود ...اما برخی از شایستگان به شکلی عجیب از تیم ملی کنار رفته بودند ....

در تیم ملی فوتبال کشورمان بسیاری از ستارگان فوتبال ایران که در سال های گذشته در تیم ملی بودند حضور نداشتند. به شکلی عجیب در این مسابقات از وجود مردانی چون مهدی ابطحی، رضا حسن زاده، مهدی فنونی زاده، حمید استیلی، مرتضی کرمانی، محمد خاکپور، احمدرضا عابدزاده(مصدوم)، مجید نامجو مطلق(مصدوم)، حمید درخشان، سیروس قایقران و... بی بهره بودیم .

تیم ملی با هدایت استانکو وکمک مهدی مناجاتی و مسعود معینی، به بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما رفت.  مردانی چون غلامپور، بشرزاد، شاهرودی، نادر محمد خانی، پیروانی، سالک جباری، شیر محمدی، شاه محمدی، فرشاد پیوس، ایمان عالمی، ورمزیار، قلعه نویی، زرینچه، افتخاری، جواد منافی،کریم باقری، علی دایی و....به میدان حریفان آسیایی خود رفتند. کشورهای بحرین، ترکمنستان، یمن و چین همگروهای تیم ملی فوتبال کشورمان در این دوره از مسابقات بودند .

در همان بازی اول ایران با بحرین به تساوی رسید .استان جداشده ۲۳سال قبل! حالا برابر تیم ملی فوتبال ما سرسختی نشان می داد. در این بازی علی دایی دچار پارگی طحال شد و علیرغم این اتفاق تا دقیقه ۹۰ در میدان بود .

در بازی دوم برابر ترکمنستان تنها با گل دقیقه ۸۹ کریم باقری مساوی کردیم. در بازی سوم با تیم ملی چین بازی کردیم و یک بر صفر بازنده شدیم. در این بازی جواد منافی که ستاره ایران در این بازی ها بود یک بار دیرک دروازه چین را لرزاند .صدای اصابت وحشتناک توپ به دیرک دروازه را خیلی ها از هیروشیما شنیدند .

در بازی چهارم برابر تیم ملی فوتبال یمن ۴بر صفر برنده شدیم .در این بازی فرشاد پیوس که کاپیتان تیم ملی فوتبال کشورمان بود همزمان آخرین بازی ملی و آخرین گل ملی خود را تجربه کرد .

ایران با شکست بازگشت. امیر عابدینی رییس وقت فدراسیون فوتبال در کنفرانسی مطبوعاتی به سعید فائقی مسوول فنی تازه سازمان تربیت بدنی تاخت .

فائقی ضمن انتقاد از عملکرد فدراسیون و تیم ملی گفته بود باید بکن باوئر وکرویف باید مربی تیم ملی باشند .

عابدینی محکم بر اعتقادات خود پافشاری کرده وگفت روی اتومبیل پیکان فرمان بنز نمی گذارند ! او اعلام کرد من با این حرف هایم استعفا نامه خود را امضا کرده ام! جای او مصطفوی رییس فدراسیون شد و عابدینی به پرسپولیس برگشت ....

پرسپولیس لیگ چهارم آزادگان را از دست داد و برای ابتدای لیگ پنجم امیر عابدینی که مردانی چون پیوس، محرمی، داداش زاده، عابدزاده و...را به علت محرومیت نداشت، بسیاری از ستارگان آینده فوتبال ایران مثل مهدوی کیا، ترابیان، گل محمدی، سعداوی، محمود شافعی، شهرام براتپوری و... را جذب کرد . پرسپولیس تحت هدایت یورگن گده آلمانی کار را آغاز کرد اما همه بازیکنان پرسپولیس در این دوران شایسته حضور در ترکیب ثابت نبودند. پرسپولیس در هفته هشتم برابر تیم استقلال ۳بر یک بازنده شد. هواداران تیم از عملکرد مجموعه چندان رضایت نداشتند .

در حالی که محرومیت پیوس و داداش زاده به پایان رسیده بود و شاهرودی و عابدزاده به پایان این دوران نزدیک می‌شدند گده از پرسپولیس رفت و استانکو جای او را گرفت ...خیلی ها با توجه به عملکرد تیم ملی در بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما دید مثبت و دورنمای شایسته ای برای پرسپولیس متصور نبودند اما استانکو تیمی شایسته بر اساس الگوی سیستمی ساخت.  پرسپولیس در ۱۸ بازی واپسین با استانکو صاحب ۳۹ امتیاز شایسته شد .

الگوی تیمی استانکو در پاییز و زمستان سال ۷۴  با نفراتی چون عابدزاده، پیروانی، گل محمدی، رهبری فرد، شاهرودی، سعداوی، محمود شافعی، بهزاد داداش زاده، حسین عبدی، فرشاد پیوس و علی دایی به میدان می رفت و نفراتی چون داوود محبوب، نیما نکیسا، محسن عاشوری، مجید نامجو مطلق، حسن شیر محمدی، مهدوی کیا، ترابیان وکرمانی بازیکنان پشت پرده قدرت پرسپولیس بودند .

پرسپولیس با ۵۷ امتیاز در ۳۰ بازی قهرمان مطلق لیگ شد و بهمن تهران که در نیم فصل اول ۱۲ امتیاز بیشتر از پرسپولیس داشت با ۵۱ امتیاز دوم شد .در این تیم مردانی چون مارکار آقاجانیان، محمد خاکپور، رضا رضایی منش، هاشم حیدری، حمید استیلی، فرهاد مجیدی، مهدی ابطحی، نادر محمد خانی، خداداد عزیزی، اصغر مدیرروستا و.... بازی می کردند. نگاهی به ترکیب تیم بهمن نشانگر حضور یک تیم قدرتمند تر از پرسپولیس حداقل در ترکیب اصلی نشان می داد .

پرسپولیس ۷۵ کاملا متحول شد. نیما نکیسا و داداش زاده برای گذران خدمت سربازی به پیام مقاومت رفتند. اختلاف فرشاد پیوس با استانکو منجر به کناره گیری او از پرسپولیس شد و البته عاشوری، شیر محمدی، براتپوری، کرمانی و.. از پرسپولیس جدا شدند. استانکو برای فصل تازه از وجود کریم باقری، سید علی افتخاری، ادموند بزیک، مهرداد میناوند و... بهره برد...مجتبی محرمی هم با پایان دوران محرومیت به ترکیب تیم برگشته بود ..

پرسپولیس این نسل کارش را در تیرماه سال ۱۳۷۵ با ترکیب غالب عابدزاده، پیروانی، گل محمدی، رهبری فرد، سعداوی، شاهرودی، کریم باقری، میناوند ، مهدوی کیا، علی دایی، رضا ترابیان، مجتبی محرمی، محمود شافعی، سید علی افتخاری و نامجو مطلق آغاز کرد. تیمی قدرتمند و البته گردن کلفت که بیشتر از آن که هجوم آورد دفاع می کرد ...اما هفته های پنجم به بعد و همزمان با جدایی دایی و پیروانی که به قطر رفته بودند پرسپولیس با آرایش هجومی ۳-۴-۳ استانکو بدل به یکی از خاطره انگیزترین پرسپولیس های هجومی تاریخ فوتبال ایران شد .

در این تیم هجومی ادموند بزیک هم سهمی بسزا داشت. پرسپولیس شروع به قلع و قمع رقبا کرد .کار به جایی رسید که در هفته دوازدهم مسابقات پرسپولیس با ۳۱ امتیاز از رقیب نزدیک خود یعنی بهمن ۱۰امتیاز بیشتر داشت .

استانکو در هفته بیست وچهارم مسابقات لیگ قهرمانی پرسپولیس را قطعی کرده و به علت سر رسیدن مدت قرارداد خود از ایران رفت و در 6 هفته پایانی حمید درخشان هدایت تیم را برعهده گرفت.

پرسپولیس خاطره انگیز استانکو در پاییز و زمستان ۷۵ با عابدزاده، محرمی، رهبری فرد، گل محمدی، سعداوی، شاهرودی، کریم باقری، میناوند ، ترابیان، بزیک و مهدوی کیا به میدان می رفت. تیمی که اصالت پرسپولیس را باز خوانده بود. چه کسی باور می کرد در چند ماه ترکیب پرسپولیس تا این حد تغییر کند؟ در کجای دنیا از یک تیم مردانی مثل نیما نکیسا، پیروانی، عاشوری، داداش زاده، کرمانی، پیوس، علی دایی، شیر محمدی و... جدا شده و آن تیم باز هم مدعی قهرمانی است تازه آن هم با قدرت مضاعف ....

استانکو طلسم ها را پشت سر هم شکست ...

۱-پرسپولیس ۷۴ بعد از ۲۰سال بار دیگر قهرمان مسابقات لیگ شد البته در این مدت ۲۰ سال حدود ۱۲سال لیگ نداشتیم اما به هر حال برای پرسپولیس دوری از قهرمانی به این مدت طولانی تلخ و سخت بود .

۲-پرسپولیس بعد از ۷سال برابر استقلال به پیروزی رسید. بعد از روز ۱۷آذرماه سال ۶۸ که پرسپولیس با گل رضا عابدیان برابر استقلال برنده شد تا روز ۲۷ مهر ماه سال ۷۵ دیگر هیچ گاه شاهد شکست استقلال برابر پرسپولیس نبودیم

۳-یک مربی خارجی بار دیگر در لیگ ایران قهرمانی را تجربه کرد و بعد از رایکوف که سال ۱۳۵۳ با تیم تاج قهرمان لیگ دوم تخت جمشید شده بود دیگر هیچ گاه یک مربی خارجی قهرمان مسابقات فوتبال لیگ کشور نشده بود .

۴-پرسپولیس که ۳بار در جام در جام آسیا به طور متوالی قهرمان شده بود بعد از گذشت ۸ سال از آخرین حضور خود در مسابقات فوتبال جام باشگاه های آسیا بار دیگر در این مسابقات شرکت کرد. در این مسابقات پرسپولیس بعد از حذف تیم های فوتبال کوپتداق ترکمنستان ، آلیمای قزاقستان، النصر عربستان ، الریان قطر و الزورای عراق به نیمه نهایی رفت اما در این مسابقه برابر پوهانگ کره جنوبی بازنده شد و سپس با برد ۴بر یک برابر الزورای عراق در دیداری تکراری عنوان قهرمانی را برای پرسپولیس به دست آورد ضمن این که پرسپولیس با استانکو به نیمه نهایی مسابقات فوتبال جام حذفی سال ۱۳۷۵ پای گذاشت اما به علت قهرمانی در مسابقات فوتبال لیگ از ادامه دادن مسابقات فوتبال جام حذفی خودداری کرد ...

با استانکو پرسپولیس به دوران اوج و قدرت برگشت ، ۲ قهرمانی متوالی در مسابقات فوتبال لیگ باعث شد تا او در کنار آلن راجرز و رایکوف قرار بگیرد که هرکدام ۲بار در مسابقات فوتبال لیگ قهرمان شده بودند البته بعدها برانکوی کروات چهارمین مربی فوتبال خارجی شد که ۲ بار فاتح مسابقات فوتبال لیگ کشورمان شده اند. البته امسال برانکو با ثبت قهرمانی سوم از این مربع قدرت خارجی ها به سوی سکوی اول صعود خواهد کرد ..

استانکو و مهربانی هایش، استانکو و شال گردن سرخ اش که بین مربیان خارجی بعدها الگویی از تعصب و غیرت و علاقه به تیم خود شد را گرامی می داریم ....

یاد استانکوی فقید و دوستداشتنی را گرامی می داریم ....

پرسپولیس با استانکو در لیگ پنجم آزادگان: ۱۸ بازی و۳۹ امتیاز

پرسپولیس با استانکو در لیگ ششم آزادگان : ۲۴ بازی و۵۱ امتیاز

پرسپولیس با استانکو در آسیا : ۹ بازی و۱۶ امتیاز

پرسپولیس با استانکو در جام حذفی : ۵ بازی۱۳ امتیاز

پرسپولیس با استانکو در تاریخ فوتبال ایران : ۵۶  بازی و۱۱۹ امتیاز

مهدي حدادپور

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه