همراه ما باشید

فوتبال ایران تحول و حضور در جام جهانی را مدیون استانکو و پرسپولیس هم بود

پیروانی: او خوب بود و خوب ها را هم به ایران آورد

 خدا او را بیامرزد. فوتبال ایران مدیون استانکو بود. صعود ایران به جام جهانی بعد از سال ها قطعا از تاثیر های حضور او در فوتبال ایران بود که در پرسپولیس آغاز شد. ما به عنوان شاگردان استانکو استخوان بندی تیمی بودیم که به جام جهانی 98 رفت. استانکو از این جهت نه فقط به گردن پرسپولیس بلکه به گردن تمام فوتبال ایران حق دارد و تاثیر او را باید فراتر از قهرمانی های پرسپولیس ببینیم.

پیروانی: او خوب بود و خوب ها را هم به ایران آورد

پیروزی نیوز - پیروانی: او خوب بود و خوب ها را هم به ایران آورد

افشین پیروانی با شنیدن نام برانکو این جملات را مرتب می کند و در گفتگو با سایت پیروزی، ادامه می دهد: ما در فوتبال ایران همیشه مشکل تاکتیک داشتیم. بازی بر اساس اصول تاکتیکی مطلب غیر قابل هضمی در فوتبال ما بود. اصول کار ما بر اساس فوتبال فیزیکی و ابتکارهای فردی بازیکنان بود تا اینکه استانکو و بعد از او ایویچ به ایران آمدند. البته همان حضور ایویچ هم ناشی از حضور موفق استانکو در ایران بود. در واقع این پرسپولیس بود که آن ها و مفاهیم جدید و به روز فوتبال را به ایران هدیه داد و یک دوره جدید را در فوتبال کشور پایه گذاری کرد.

کاپیتان پیشین سرخپوشان اضافه می کند: با استانکو در کنار آمادگی بدنی و سایکولوژی یا همان مسایل روحی و روانی، بحث تاکتیک و برنامه های تیمی و بازی وارد فوتبال ما شد. موضوعی که توسط ایویچ هم دنبال شد. آن ها از معدود مربیانی بودند که در ایران ، هر سه مورد را رعایت می کردند. این ساختار با استانکو در پرسپولیس ایجاد شد و وقتی که رفت، آن را به یادگار گذاشت. بازیکنانی که با استانکو کار کرده بودند ،با این مسایل آشنا بودند و برای جام جهانی 98، جلوتر از دیگران قرار گرفته و می دیدیم در ترکیب اصلی تیم ملی ، اکثر بازیکنان پرسپولیسی بودند.

وی خاطر نشان کرد: استانکو تفکرات حرفه ای را به بازیکنان و فوتبال ایران منتقل کرد که بعدها تاثیرش را در نفراتی که لژیونر شدند هم دیدیم و برای تمام این چیز هایی که به این فوتبال داد باید گفت پولی که گرفت واقعا حلالش بود. او به این فوتبال خدمت زیادی کرد و از خودش تاثیر زیادی باقی گذاشت. خوشحالم بعد از اینکه ایران را ترک کرد در کرواسی به دیدنش رفتیم. موضوع به زمانی برمی گردد که قرار بود من به هایدوک اشپیلت بروم و رضا شاهرودی هم باید راهی ترکیه می شد و به این دلیل با عابدینی  به آن جا رفته بود . ما را که دید، به شکلی ما را بغل کرد که انگار بچه های خودش را بعد از چند سال دیده است. می گفت شما همه بچه های من هستید و شام هم میهمان او بودیم.

پیروانی اضافه می کند: او انسانیت و تخصص فنی را با هم داشت و این خیلی مهم است تا بتوانید اثری ماندگار بگذارید و این بالاتر از نتیجه گرفتن است. واقغا باید بگویم درود به شرف او و مربیانی چون او که ایویچ و برانکو نیز همانطور بودند. بلاژه ویچ ، بگوویچ و کرانچار هم این گونه بودند. انسان بودند و شخصیت بالایی داشتند. کارنامه هم داشتند. یعنی می شود همه این ها را با هم داشت. استانکو خودس خوب بود. قدمش خوب بود و خوب ها را هم برای فوتبال ما اورد. شاید اگر او نبود. خوب عمل نمی کرد و خوب رفتار نمی کرد نفراتنی دیگر مثل ایویچ و بلاژویچ و برانکو پایشان به فوتبال ایران باز نمی شد.

درباره نویسنده

ابراهيم  فتاحي

ابراهيم فتاحي مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه