همراه ما باشید

برانکو باید در نیم فصل دوم ثابت کند بهترین مربی آسیا است

حاج‌رضایی: حرف‌های کیروش تکراری است

استانکو در دوره‌ای بحرانی وارد فوتبال ایران شد

حاج‌رضایی: حرف‌های کیروش تکراری است

پیروزی نیوز - حاج‌رضایی: حرف‌های کیروش تکراری است

آخرین اظهار نظری که امیر حاج‌رضایی در مورد کارلوس کیروش داشت، مورد هجوم مدیران رسانه‌ای فدراسیون و حامیان جان بر کف مرد پرتغالی قرار گرفت و انواع و اقسام توهین‌ها را نثار این کارشناس کردند. او می‌گوید حرف‌ها و نظراتش در مورد کیروش را همه می‌دانند و دیگر نیازی نیست که بخواهد تکرار مکررات کند. از او در مورد تیم ملی کشورمان در جام ملت‌های آسیا پرسیدیم و از استانکو و پرسپولیس، که ادبیات خاص و ویژه خود در خصوص پاسخگوی سوالات بود.

گفت‌وگوی خبرنگار پیروزی با امیر حاج‌رضایی را در زیر می‌خوانید:

- شما در این چند سال همواره از برانکو در فوتبال ایران به نیکی یاد کرده‌اید، پرسپولیس این روزها یکی دیگر از مربیان کرواتش که او هم به گفته بازیکنان وقت، تحولی بزرگ در شیوه بازی و تفکر سرخپوشان ایجاد کرد را از دست داد.

استانکو در دوره‌ای خاص وارد فوتبال ایران شد، در دوره‌ای بحرانی سمت سرمربیگری تیم ملی را بر عهده گرفت و ما در بازی‌های آسیایی هیروشیما نتیجه نگرفتیم. کارهایی انجام داد اما مدت حضور او در فوتبال ایران طولانی نبود، درحالیکه استاندارد کار یک مربی 4 سال است و بعد می‌شود در مورد کارنامه‌اش نظری درست داد که او در تیم ملی مدت خیلی کوتاهی کار کرد، در دوره ریاست امیر عابدینی، و بعد عابدینی او را به پرسپولیس آورد و باز هم حدودا 2 سال در این تیم بود و البته دو مقام قهرمانی هم با پرسپولیس به دست آورد.

- البته او در تیم‌های دیگری از لیگ ایران هم مربیگری کرد.

یک دوره به اصفهان رفت، به طور کلی آنجا نتیجه تیمی نگرفت ولی آنطور که من اطلاع دارم او یک پدیده را به فوتبال ایران معرفی کرد که محرم نویدکیا بود، بازیکنی که یک مقدار آنجا مهجور واقع شده بود و پشت خط مانده بود اما استانکو او را به یک مدعی تبدیل کرد که تا سال‌ها به یک بازیکن خاص در تیم ملی تبدیل شد و ما هنوز هم در تیم ملی‌مان حسرت بازیکنی مثل نویدکیا را می‌خوریم. این اواخر شنیده بودیم که متاسفانه استانکو درگیر بیماری است و یک پایش هم قطع شده، مرگ او خبر تاسف‌باری بود.

- استانکو یکی از محبوب‌ترین مربیان خارجی‌ای بود که در پرسپولیس کار کرد، حالا برانکو هم با این تیم نتایج بسیار خوبی کسب کرده، می‌توانید به لحاظ فنی سبک استانکو و برانکو را به عنوان دو مربی کروات با هم قیاس کنید؟

برانکو زمان خیلی بیشتری در قیاس با استانکو در فوتبال ما بوده، اما جدا از این من مقایسه آدم‌ها را دوست ندارم و معتقدم شرایطی که دو مربی در آن کار کرده‌اند خیلی از هم متفاوت است، ضمن اینکه شرایط دائما در حال تغییر است اینکه کار آنها را مقایسه کنیم به نظر من کار درستی نمی‌تواند باشد.

- گفتید یک مربی باید 4 سال در فوتبال یک کشور باشد تا بعد بشود در مورد کارنامه‌اش درست صحبت کرد، پس امروز در مورد کیروشی که 8 سال است هدایت تیم ملی ما را بر در دست دارد و البته می‌گوید رویای ما حضور در نیمه‌نهایی جام ملت‌هاست، راحت‌تر می‌شود نظر داد!

من همواره پاسخگوی سوالات شما و سایر دوستان بوده‌ام و می‌دانید که در گفتن حقیقت همیشه صداقت دارم و هراسی از بیان آن ندارم ولی اکنون واقعا نمی‌خواهم راجع به این مربی صحبت کنم چون در این خصوص دیدگاه‌م کاملا آشکار است و خیلی صریح همه چیز را گفته‌ام، حرف‌های کیروش برای من تکراری و غیرصادقانه است.

- در مورد تیم ملی که صحبت می‌کنید؟

بله.

- برخلاف تصورات، هیچ‌یک از لژیونرهای ما بعد از جام‌جهانی نتوانستند کار خاصی در تیم‌های خود انجام دهند و بیش از هر خبری با خبر مصدومیت و دوری از میدان آنها در این مدت مواجه بودیم. با این تیم می‌توانیم در جام ملت‌ها کاری از پیش ببریم؟

در داخل بازی‌ها می‌شود در این خصوص پاسخ داد، آن هم نه بازی اول و دوم مقابل یمن و ویتنام، بلکه در بازی با عراق. عراق پیش از انقلاب، زمانی که من هم جوان بودم با ایران همیشه برد و باخت داشت، گاهی ما آنها را شکست می‌دادیم و گاهی آنها و هیچ‌وقت اینطور نبوده که ما برنده مطلق آنها باشیم و یا بالعکس. این روند همچنان ادامه دارد. تیم ملی ما در مرحله گروهی مقابل عراق می‌تواند محک درستی بخورد، به هرحال ما براساس شنیده‌های‌مان می‌گوییم که مصدومان زیادی داریم و برخی از بازیکنان‌مان ناآماده هستند اما نمی‌شود همینطور قضاوت کرد و باید بازی‌ها را دید، خصوصا دیدار با عراق.

- اما نتیجه دیدار دوستانه با فلسطین چنگی به دل نزد، برخی رسانه‌ها نوشتند حُسن این بازی این بود که حالا جام ملت‌ها تیم فلسطین را هم یکی از مدعیان می‌بینید. واقعا می‌شود اینطور استدلال کرد و یا اینکه باید به این نتیجه یک –یک صرفا به عنوان یک بازی غیررسمی نگاه کرد؟

فلسطین در جهان فوتبال جایگاهی ندارد و تیم نود و نهم دنیاست، بازی تدارکاتی هم از خیلی قواعد مستثنا است و مربی آخرین فکرهای خود و تردیدهایش در مورد بازیکنان و سبک بازی را در آن امتحان می‌کند. من به این شکل نگاه نمی‌کنم که این تساوی را زنگ خطر برای فوتبال ایران بدانم و این را اصلا مسئله حادی نمی‌بینم. در یک بازی تدارکاتی ممکن است دو مربی با هم توافق کنند و 6 تعویض انجام شود، روی نتیجه چنین دیداری نمی‌شود حساب چندانی باز کرد. بازی‌های غیررسمی و تدارکاتی کاملا با بازی رسمی فرق می‌کند.

- جام ملت‌ها را از این حیث که جام‌جهانی چند ماه پیش برگزار شد و اتفاقا آسیایی‌ها عملکرد بدی هم در روسیه نداشته‌اند، چطور می‌بینید؟

آن بازی‌ها تمام شده و به تاریخ پیوسته است. این بازی‌ها در سطح قاره است و ما نمی‌توانیم از روسیه به امارات برویم و آن چیزی که در روسیه رخ داد را ملاک قرار دهیم. باید دور گروهی تمام شود و بعد در مورد تیم‌ها قضاوت کنیم. آن هم قضاوت نسبی. چون بعد از دور گروهی تازه بازی‌ها به پلی‌آف می‌رود و سرنوشت تیم‌ها در تک‌بازی مشخص می‌شود، برخلاف مرحله گروهی که آنها سه شانس دارند. اینجا دیگر هر تیمی ببازد باید به خانه بازگردد، پس هر بازی داستان خودش را دارد.

- یعنی از نگاه شما ممکن است اتفاقی که در روسیه رخ داد و تیم‌های بزرگ یکی پس از دیگری به خانه بازمی‌گشتند، در مورد جام ملت‌های آسیا هم رخ دهد؟

در فوتبال همه چیز ممکن است، درست مثل زندگی. هیچ کسی نمی‌تواند این خاصیت فوتبال را نادیده بگیرد که هیچ چیزی در فوتبال غیرممکن نیست.

- لیگ هم به واسطه جام ملت‌ها با تعطیلی نسبتا طولانی‌ای مواجه شده، فکر می‌کنید تیم‌هایی که در نیم فصل اول خودشان را به عنوان مدعی معرفی کردند، می‌توانند همان روال قبلی را در شروع مجدد لیگ حفظ کنند؟

بستگی به این دارد که در تعطیلات چطور تمرین کنند و اردوی‌شان چطور سپری شود و چه دیدارهای تدارکاتی‌ای داشته باشند. ضمن اینکه مهم است چطور یارگیری می‌کنند تا نقاظ ضعف‌شان را پوشش دهند. این روزها که فریاد نداشتن از همه تیم‌ها بلند است و همه می‌گویند بودجه خوبی برای جذب بازیکن ندارند.

- در مورد پرسپولیس چطور فکر می‌کنید، حالا که پنجره نقل و انتقالاتی برای این تیم باز شده است.

پرسپولیس مرحله‌ای را گذرانده و حالا به یک ساحلی رسیده، با توجه به اینکه می‌تواند در نقل و انتقالات فعال باشد، مربی‌ای هم دارد که روحیه‌اش را حفظ کرده، قطعا در کورس قهرمانی خواهد ماند. به نظر من پرسپولیس یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است، خصوصا اینکه حالا برانکو گفته من بهترین مربی آسیا هستم و باید این را در نیم فصل دوم لیگ اثبات کند.

 

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه