همراه ما باشید

گزارش روز

جیب خالیِ کاراته بانوان و رویای بزرگ المپیک

استخدام مربی طراز اول، برپایی کمپ‌ خارجی و حضور در کاراته‌وان‌ها از رویا تا واقعیت

جیب خالیِ کاراته بانوان و رویای بزرگ المپیک

پیروزی نیوز - جیب خالیِ کاراته بانوان و رویای بزرگ المپیک

دور جدید تمرینات تیم ملی کاراته بانوان از فردا (جمعه) با حضور سارا بهمنیار، طراوت خاکسار، رزیتا علیپور، شیما آل‌سعدی و حمیده عباسعلی و با هدایت ستاره موسوی آغاز خواهد شد.

به گزارش پیروزی، این نفرات قرار است روزهای 5 تا 7 بهمن در اولین کاراته وان سال 2019 که در فرانسه برگزار می‌شود، حضور پیدا کنند. با توجه به اینکه تنها کاراته‌کاهایی که رنکینگ زیر 100 دارند، می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت کننده پگاه زنگنه و فاطمه چالاکی به این اردو دعوت نشده‌اند.

بعد از عملکرد ضعیف تیم ملی در مسابقات جهانی اسپانیا انگار مشکلات و اختلافاتی که از قبل وجود داشت، در کاراته بانوان بار دیگر سر باز کرد و حالا خیلی‌ها می‌گویند که بانوان از عدم همدلی و انسجام ضربه می‌خورند.

تیمی که بعد از مدت‌ زمانی طولانی توانست آرزوی حضور در مسابقات جهانی را محقق شده ببیند، حالا المپیک را پیش رو خود می‌بیند.

دخترانی که عمر حضورشان در مسابقات جهانی با حجاب اسلامی هنوز به یک دهه هم نرسیده، در شروع کار خیلی خوب پیش رفتند، اما حالا در آستانه المپیک، در جایی که باید تمام نگاه‌ها المپیکی باشد، با رسیدن به آرامش و همدلی و دوری از تنش و اختلاف بخش عمده‌ای از کار را پیش خواهد برد.

در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا و پس از آن بازی‌های آسیایی جاکارتا، درحالیکه تغییر کادرفنی خیلی معقول به نظر نمی‌رسید اما به خاطر مسائلی که در تیم ملی رخ داد و آنچه که از آن به عنوان جانبداری سرمربی تیم ملی از شاگردانش یاد می‌شد، پرونده همکاری لیلا بهرامی با فدراسیون کاراته بسته شد؛ استعفا کرد یا برکنار شد خیلی به صراحت عنوان نشد، اما پس از این، ستاره موسوی هدایت تیم ملی را برعهده گرفت و اول از همه تلاش شد که تیم به لحاظ روحی به ثبات برسد.

گرچه در جاکارتا کاراته بانوان برخلاف انتظار، به طلا نرسید اما هر 4 نفر اعزامی (رزیتا علیپور، طراوت خاکسار، حمیده عباسعلی و پگاه زنگنه) روی سکو رفتند. علیپور و خاکسار دو مدال نقره و عباسعلی و زنگنه نیز دو مدال برنز را از آن کاراته ایران کردند، اما این روزها نگاهی پر از تردید در مورد این تیم وجود دارد، هرچند که تلاش می‌شود فضا پس از طوفان حواشی، آرام و آرام‌تر شود.

جدا از تنش‌های درونی این رشته و چیزی که از آن به عنوان بازیکن سالاری یاد می‌شود، کاراته بانوان با مشکلات جدی‌تری نیز روبه‌روست، چیزی که البته در مورد سایر تیم‌های ملی هم مصداق دارد و اول از همه مباحث مالی است. کاراته ایران امسال حضور در کاراته وان‌های چین، ژاپن و آلمان را از دست داده و طبیعتا با این وضعیت ارزی و هزینه بالای حضور در مسابقات خارجی، بعید است بتوانیم تمام و کمال در مسابقات پیش رو شرکت کنیم.

ضمن اینکه فاصله بین غیبت‌ طولانی مدت کاراته بانوان ایران در مسابقات جهانی را باید با استفاده از مربی خارجی طراز اول و همچنین برپایی کمپ‌های تمرینی با تیم‌های خوب دنیا پر کرد و انجام چنین کارهایی طبیعتا به بودجه زیادی نیز احتیاج دارد، چیزی که در شرایط فعلی خارج از توان کاراته ایران به نظر می‌رسد.

 

* باقری: بهترین برنامه‌های روی کاغذ کار را پیش نمی‌برد، به بودجه احتیاج داریم

افسانه باقری سال‌هاست که در کاراته بانوان مسئولیت را برعهده دارد و این روزها بیش از هر زمان دیگری نگران است که مشکلات مالی سد راه دخترانی شود که می‌خواهند در المپیک بدرخشند.

نایب‌رئیس بانوان فدراسیون کاراته در مورد اردوی این تیم برای شرکت در کاراته وان فرانسه به روزنامه پیروزی می‌گوید: «نفرات اعزامی به این رقابت‌ها براساس رنکینگ‌شان انتخاب شدند، ما باید در این کاراته وان‌ها شرکت کنیم و هر مسابقه‌ای که از دست بدهیم درواقع دورتر از المپیک خواهیم شد. ما در سال 2019 با احتساب کاراته وان فرانسه، 7 مسابقه لیگ جهانی (برتر) و 4 مسابقه سری A داریم که حتما باید در آن شرکت کنیم، فعلا قرار است که به فرانسه برویم اما در مورد بقیه هنوز نمی‌دانیم چه چیزی پیش خواهد آمد.»

باقری با اشاره به مشکلاتی که این روزها کاراته بانوان با آن مواجه است، ادامه داد: «مشکلات ما در دو بخش است یکی اقتصادی و دیگری هم سخت‌افزاری. ما سالن و خوابگاه اختصاصی نداریم و باید از هتل المپیک برای اردوهای‌مان اتاق بگیریم و در سالن همانجا هم تمرین کنیم. هر چقدر که روی کاغذ بهترین برنامه‌ها را داشته باشیم، اما اگر شرایط مناسب برای تحقق برنامه‌ها را نداشته باشیم نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم و همه چیز در حد حرف باقی می‌ماند. باید حتما به ما در جهت اعزام‌ها کمک شود، خودمان هم تلاش می‌کنیم که بتوانیم سطح مربیان و داوران‌مان را ارتقا دهیم. به دنبال اعزام سه داور دیگر به امارات برای کسب درجه جهانی هستیم. مربیان ممتازی داریم که در جهت دانش‌افزایی آنها اقدام کرده‌ایم.»

مسئول کاراته بانوان هم اعتقاد دارد اگر می‌توانستیم مربی طراز اول خارجی جذب کنیم، این در تسریع رشد این رشته خیلی موثر بود: «اگر می‌توانستیم این کار را انجام دهیم قطعا شرایط خیلی بهتری برای‌مان پیش می‌آمد اما حقیقتا جذب مربی خارجی در توان‌مان نیست به همین دلیل تلاش می‌کنیم دانش مربیان خودمان را ارتقا دهیم که هزینه کمتری دارد. برپایی کمپ‌های تمرینی با کشورهای دیگر هم خیلی روی کار بچه‌ها تاثیر دارد، اما این هم هزینه دارد که احتیاج به کمک داریم. ما با حریفانی مواجه هستیم که سال‌های سال در جهانی‌ها و رقابت‌های بین‌المللی حضور داشته‌اند اما ما خیلی سال نیست که مجوز حضور را دریافت کرده‌ایم و نیاز است که برای سرعت بخشیدن به کار، اقداماتی را انجام دهیم.»

او همچنین در مورد ادامه کار ستاره موسوی در رأس کادرفنی تیم ملی کاراته بانوان گفت: بعد از مسابقات قبلی که در اسپانیا برگزار شد، بررسی‌هایی انجام دادیم. چون تا کاراته وان فرانسه فرصت کمی داشتیم و خانم موسوی با شرایط فنی بچه‌ها آشنا بود، خواستیم که او تیم را آماده کند. الحمدالله بچه‌ها شرایط روحی بهتری دارند و آن شرایطی که پیش از آمدن خانم موسوی در تیم ملی ایجاد شده بود، حالا خیلی بهتر شده است. آن زمان هم به خاطر وضعیتی که پیش آمد مجبور به جابه‌جایی کادرفنی در آستانه مسابقات شدیم تا تیم به شرایط نرمال برسد.»

 

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

 

 

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه