همراه ما باشید

عبدی: استانکو فلسفه فوتبال ایران را تغییر داد

عبدی: استانکو فلسفه فوتبال ایران را تغییر داد

پیروزی نیوز - عبدی: استانکو فلسفه فوتبال ایران را تغییر داد

کاپیتان و دستیار تیم  استانکو در پرسپولیس و داماش بعد از پایان مسابقات بین المللی بانوان ایران راهی اسپانیا شده است تا در یک دوره پشرفته مربیگری شرکت کند. حسین عبدی که سابقه همکاری با استانکو در پرسپولیس و داماش را دارد بعد از شنیدن خبر فوت مربی سابقش می گوید: واقعا زمانی که این خبر را شنیدم متاثر شدم مطمئنا نه تنها نسل من بلکه یک نسل بعد هم مدیون این مربی هستیم. کاپیتان سابق پرسپولیس در مورد روزهای حضور استانکو در این تیم می گوید: وقتی او از تیم ملی به تیم ما آمد موفق شد ابتدا به بازیکنان یاد بدهد که هر کس در زمین چه نقشی دارد تک تک پست ها تعریف شد و حالا وظایف برای بازیکنان مشخص شده بود. او وقتی افکار تیم تحت هدایتش را با خود همراه کرد اقدام به تغییر سبک و سیستم بازی پرسپولیس کرد. سیستمی که سالها و مدتها 2-5-3 بود را با توجه به مهره ها و نفرات موجود به 3-4-3 تغییر داد یعنی لذت بردن از فوتبال برای هوادارانی که پرسپولیس را با شیوه روش هجومی می پسندیدند.

از عبدی در مورد دوران طلایی دهه هفتاد می پرسیم که می گوید بدون شک دوران حضور استانکو در پرسپولیس را می توان نقطه طلایی دهه هفتاد این تیم به حساب آورد. سبک و سیاق بازی، مسابقات به یاد ماندنی، طلسم شکستن ها و انجام کارهای غیر ممکن. نسلی که حتی در لباس تیم ملی هم خودی نشان داد و باعث به وجود آمدن عصر طلایی ملی کرد. جام ملت های 96 امارات و مقدماتی 1998 فرانسه گواه این مطلب است.

شماره 12 ماندگار پرسپولیس به آخرین همکاری اش با استانکو در داماش هم اشاره می کند. واقعا او انسان فوق العاده ای بود. در زمین حین تمرین و بازی به اندازه ای سخت گیر و جدی بود که کسی باور نمی کرد همین شخص در خارج از زمین بسیار مهربان و خونگرم بود.

زمانی که خارج از ایران بودم پیشنهادی از مهندس عابدینی رسید که استانکو تمایل دارد به عنوان دستیار به کادر فنی تیمش در رشت اضافه شوم. هر چند زمانی تیم را تحویل گرفت که امتیازات فراوانی از دست رفته بود ولی این دعوت را پذیرفتم و دوباره همکاری با این مرد تکرار نشدنی در فوتبال ایران را آغاز کردم. در این تیم هم طبق ایده و عقایدش سبک بازی را به سیستم هجومی تبدیل کرد و نتایج خوبی را هم به دست آوردیم در مربیگری هم کمک فراوانی به من کرد و واقعا درس های زیادی از او گرفتم.

در پایان باید بگویم یکی از تاثیرگذار افرادی که به فوتبال ایران آمد استانکو بود که سالها تاثیرش در فوتبال کشورمان عیان بود. ملی پوشان فراوان، لژیونرهای موفق و ... از ثمرات حضور این مرد با دانش بود. در مربیگری من فلسفه استانکو تاثیر فراوانی داشت.

 

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه