همراه ما باشید

محرمي و كرماني‌مقام،جمال الشريف را چك و لگدي كردند

جمشيد شاه‌محمدي:علي‌آقا گفت بد بوديد و حق خريد كردن نداريد

تیم‌ملی ایران در جام ملت‌های آسیا ۱۹۲۲ ژاپن، ضعیف‌ترین نتیجه تاریخ را گرفت و حتی نتوانست از گروهش صعود کند.اتفاقات عجيب و غريبي در آن دوره از بازي‌هاي براي فوتبال ملي ايران رقم خورد كه جمشيد شاه‌محمدي پس از 27 سال بدين ترتيب به آنها پرداخته است.

جمشيد شاه‌محمدي:علي‌آقا گفت بد بوديد و حق خريد كردن نداريد

پیروزی نیوز - جمشيد شاه‌محمدي:علي‌آقا گفت بد بوديد و حق خريد كردن نداريد

به گزارش پيروزي و به نقل از خبرگزاري ايسنا، جمشيد شاه‌محمدي كه در آن دوره از رقابت‌ها عضو تيم‌ملي ايران بود در خصوص خاطرات آن جام و بخصوص بازي برابر ژاپن چنين صحبت كرده است.

ضعیف ترین نتیجه ایران در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۲ ژاپن رقم خورد. آیا تیم ملی ضعیف بود که این نتیجه رقم خورد؟

بهترین‌های فوتبال ایران به آن رقابت‌ها رفتند. ما تا روز آخر صدرنشین بودیم اما در بازی پایانی برابر ژاپن شکست خوردیم و به مرحله بعد نرفتیم.

بازی با ژاپن برای خود شما خوب نبود. اولین بازیکن اخراجی از زمین شما بودید.

آن بازی برای من سراسر خاطره بد است. نادر محمدخانی، فرشاد پیوس و مرتضی کرمانی مقدم هم اخراج شدند.

اولین بازی ایران مقابل کره شمالی بود. تیم ملی توانست به خوبی این تیم را شکست دهد. شرایط چطور شد که در ادامه نتوانستیم نتایج خوبی بگیریم؟

علی پروین قبل از جام ملت‌های آسیا به ترکیب نهایی تیم ملی رسید و بازیکنان اصلی مشخص بودند. کره شمالی با این که مقابل ما شکست خورد، تیم خوبی بود و در بازی‌های آسیایی مقام دوم را به دست آورد. با این وجود ما جلوی این تیم خوب بازی کردیم. مرحوم سیروس قایقران و فرشاد پیوس خوب بازی کردند و دو بار گل زدند. به خاطر همین نتیجه، پروین به ترکیب اصلی اعتقاد داشت.

ادامه بازی را از کجا تماشا کردید؟

در داخل رختکن از تلویزیون می‌دیدم. مجتبی محرمی از پشت به داور لگد زد و پیوس اخراج شد. مرتضی کرمانی هم اخراج شد.

بازی با امارات بر خلاف روند بازی، به پیروزی نرسیدیم. چه اتفاقی افتاد؟

ما از نظر فوتبالی جلوتر از امارات بودیم اما اماراتی‌ها دفاعی بازی کردند. لوبانوفسکی، بازیکن سابق روسیه، سرمربی امارات بود و توانست تیم را از نظر دفاعی آماده کند. ما هر چه حمله کردیم به در بسته خوردیم. یکی، دو بار هم روی ما خطا کردند که من آسیب دیدم اما پروین من را تعویض نکرد.

در روز آخر مسابقات، ما صدرنشین بودیم اما ورق برگشت.

کره شمالی با امارات بازی داشت و تا دقیقه ۸۰ یک بر صفر جلو بود. ما با این نتیجه، صعود کرده بودیم. ناگهان امارات در دقایق ۸۰ و ۹۰ دو بار گل زد و بازی را برد و به مرحله بعد رفت. با این نتیجه، تیم ما از نظر روحی و روانی به هم ریخت.

 اما هنوز هم می‌توانستیم صعود کنیم.

اتفاقا علی آقا گفت که بازی سختی داریم. ژاپن میزبان بود و برای صعود تلاش می‌کرد. حضور جمال شریف (داور سوریه‌ای) برای قضاوت بازی هم خوب نبود. او داور خوبی بود اما نه برای آن بازی!

چرا؟ قبلا اتفاقی رخ داده بود؟

با ایرانی‌ها زیاد خوب نبود. یک بازی هم قبلا به ضرر ما عمل کرده بود.

 قبل از بازی خودتان را بازنده می‌دانستید؟

فکر می‌کردیم به راحتی بالا می‌رویم اما ژاپن فشار آورد و به مرحله بعد رفت. ما در دقیقه آخر بازی گل خوردیم. من از اواسط نیمه دوم اخراج شدم.

چه اتفاقی افتاد که اخراج شدید؟

در نیمه نخست بعد از سوت داور به توپ ضربه زدم. چیز مهمی نبود اما به من اخطار داد.

فکر می‌کرد وقت تلف کردید؟

احتمالا این طور بود اما هیچ اتفاقی نیفتاد ولی من کارت زرد نخست را گرفتم. شاید اشتباه از من بود. در دقیقه ۵۴ هم بازیکن حریف من را زد و من هم روی او تکل زدم که داور کارت زرد دوم را نشان داد و اخراج شدم.

خیلی راحت اخراج شدید!

خیلی ساده بیرون رفتم. بعد از رفتن من، فشار ژاپن بیشتر شد و در دقیقه ۸۸ میورا به ما گل زد. ژاپنی ها تیم حرفه ای بودند. بعد از گل ژاپن، بازیکنان ما احساسی برخورد کردند. حتی موی راموس را هم کشیدند. مجتبی محرمی از پشت به داور لگد زد. کرمانی هم به داور سیلی زده بود.

ماجرای ۵۰۰ دلار از طرف علی پروین به کسی که خبر باخت امارات به کره شمالی را بدهد، چه بود؟

پروین گفت اگر کسی خبر باخت امارات را بدهد به عنوان مژدگانی ۵۰۰ دلار می‌گیرد. تا دقیقه ۸۰ امارات باخته بود اما بازی را برد.

 به تیم قول پاداش هم داده بودند؟

کلا ۱۰۰ دلار پاداش دادند. بعد از برد مقابل کره شمالی هر نفر ۱۰۰ دلار گرفت ولی پروین به خاطر بازی خوبم به من ۲۰۰ دلار داد. ما از آنجا یک دوربین هم نخریدیم. هیچ خریدی نداشتیم.

 چرا خرید نکردید؟

علی پروین گفت چیزی نخرید، حتی یک دوربین هم نخرید. گفت دلیل ندارد وقتی بد نتیجه گرفتیم، خریدی داشته باشیم. برای همین کسی چیزی نخرید.

محرمي و كرماني‌مقام،جمال الشريف را چك و لگدي كردند جمشيد شاه‌محمدي:علي‌آقا گفت بد بوديد و حق خريد كردن نداريد تیم‌ملی ایران در جام ملت‌های آسیا ۱۹۲۲ ژاپن، ضعیف‌ترین نتیجه تاریخ را گرفت و حتی نتوانست از گروهش صعود کند.اتفاقات عجيب و غريبي در آن دوره از بازي‌هاي براي فوتبال ملي ايران رقم خورد كه جمشيد شاه‌محمدي پس از 27 سال بدين ترتيب به آنها پرداخته است.

انتهاي پيام/

درباره نویسنده

صالح  محمد رحيمي

صالح محمد رحيمي مشاهده تمام مطالب

خبرنگار ورزشي

ثبت دیدگاه