همراه ما باشید

سجاد مردانی تکواندوکار ملی پوش کشورمان :

طلای گرنداسلم شروع یک مسیر تازه برای من است

طلای گرنداسلم شروع یک مسیر تازه برای من است

پیروزی نیوز - طلای گرنداسلم شروع یک مسیر تازه برای من است

دارنده مدال طلای دومین دوره مسابقات تکواندو گرنداسلم گفت: کسب مدال طلای دومین دوره مسابقات گرنداسلم ۲۰۱۸ شروع یک مسیر تازه برای من است.

به گزارش پیروزی و به نقل از تسنیم ، در روزهای گذشته دومین دوره مسابقات تکواندو گرنداسلم در چین برگزار شد و سجاد مردانی، کاپیتان تیم ملی تکواندو ایران در تداوم روند خوب دو تورنمنت اخیر خود و کسب دو مدال برنز در دو مرحله پایانی مسابقات گرندپری در گرنداسلم صاحب طلا و جایزه 49 هزار دلاری مسابقات شد.

 

این اتفاق در حالی رقم خورد که انتقادات زیادی در یک سال اخیر از عملکرد مردانی صورت گرفته بود. کاپیتان تیم ملی تکواندو در گفت‌و‌گوی تفصیلی، ضمن توضیح در خصوص دلایل سکوتش، کسب مدال ارزشمند گرند اسلم را تازه شروع کار خود عنوان کرد. مردانی همچنین با اگاهی از تغییر نگرش و مسیر خود صحبت کرده که در زیر می‌خوانید.

 

سوال: در ابتدای مصاحبه از دلایل سکوت سال‌های اخیر و حتی عدم فعالیت در شبکه اجتماعی برخلاف سایر ورزشکاران صحبت کن؟

 

احساس می‌کنم این مقطع زمانی، مقطع پرداختن به خودم بود تا روی برخی دگرگونی‌ها برنامه‌ریزی و تفکر داشته باشم. ورزش قهرمانی دنیای بزرگی است که بعدها حرف‌های زیادی در خصوص آن خواهم داشت، اما یک جایی باید برای حرکت کردن دوباره و شکوفا شدن با خودم خلوت بیشتری می‌کردم. در مسیر ورزش قهرمانی، بالا و پایین زیاد است. مصدومیت‌، افت کردن و رو شدن دست یک ورزشکار بعد از کسب چندین مدال وجود دارد، اما یک ورزشکار شاید در مقطعی احساس کند برای بقا، باید تغییرات و دگرگونی‌هایی را انجام بدهد. به دلیل اینکه از شرایطم راضی هستم همین روند را ادامه می‌دهم و بیشتر سرگرم کارهایم خواهم بود. در خصوص حضور و فعالیت در دنیای مجازی نیز تفکرات خود را دارم. خصوصیات اخلاقی من اینگونه است که بیشتر دوست دارم کار خود را انجام دهم تا بگویم در حال انجام دادن چه کاری هستم و لزومی نمی‌بینم بخواهم در خصوص همه تفکراتی که دارم توضیح دهم و بیشتر دوست دارم عمل کنم.

 

سوال:  با توجه به این شرایط درباره تفکرات و شرایط خودت در یک سال اخیر توضیح بده.

 

با توجه به سوابق و هدفگذاری که در این چند سال داشتم، امسال هم  کار خود را هدفمند شروع کردم. با توجه به اینکه دو سال و نیم تا المپیک زمان باقی مانده بود و با استفاده از تجربیات و دیدگاه های حضورم در المپیک 2016، برنامه‌های خود را هدفگذاری کردم. هدف من در سال جاری تجدید قوا بود و روی این مسئله برنامه‌ریزی کرده بودم. بعد از تغییر سیستم فنی تیم ملی تکواندو در ابتدای امسال و در مسیر مسابقات قهرمانی آسیا دچار چالش‌های جانبی شدم و این چالش‌ها برای حضور در بازی‌های آسیایی، گرندپری مسکو و گرندپری چین تایپه همراه من بود. در این ماه‌ها یکسری ناملایمت و قضاوت‌های مقطعی عجولانه هم وجود داشت که خدا را شکر این فصل را نیز پشت سر گذاشتم. بعد از مسابقات گرندپری چین تایپه کم‌کم از چالش خارج شدم و توانستم شرایط را جوری برای خود مهیا کنم که در تمرینات به شرایط آرمانی نزدیک شوم.

 

 

 

سوال: نتیجه نزدیک شدن به شرایط آرمانی نیز نتایج خوب سه تورنمنت اخیر است.

 

خدا را شکر نتیجه این اتفاق عملکرد خوب و کسب مدال برنز در مسابقات گرندپری منچستر بود. بعد از این مسابقات با توجه به ضرب خوردگی و پارگی که در ناحیه عضله چهارسر ران داشتم و تا شروع مسابقات فینال گرندپری زمان کوتاهی وجود داشت، باز هم تمرین خوبی داشتم و در فینال گرندپری نیز باز هم به شرایط مدنظر خود نزدیک‌تر و به مدال برنز رسیدم. بعد از مسابقات فینال گرندپری متوجه شدم در مسیر درستی قرار گرفتم و راهنمایی‌های فریبرز عسکری، سرمربی تیم ملی تکواندو نیز تاثیر خوبی روی عملکردم داشت تا در آخرین و سنگین‌ترین مسابقات سال و در حضور برترین‌های دنیا با عملکرد خوبم به یک جمع‌بندی مناسب رسیدم. به امید خدا در سال جدید و پیش‌رو نیز با همدلی، همیاری و برنامه‌ریزی  دقیق کادرفنی و به دور از مسائل جانبی، تمرکزمان را روی اهداف اصلی خود قرار بدهیم. در اولین گام نیز مسابقات قهرمانی جهان در منچستر را در پیش خواهیم داشت که از امتیاز و اهمیت خاصی برخوردار است. امیدوارم شرایط در ادامه سال آینده نیز به گونه‌ای باشد که در پایان سال 98 چهار سهمیه المپیک را برای کشورمان کسب کنیم.

 

سوال: از چه زمانی احساس کردی نیاز به این تغییر در تفکرات و دگرگونی در رفتار مبارزاتی‌ات وجود دارد ؟

 

سال گذشته و با توجه به روند سینوسی آرامی که داشتم به این تصمیم رسیدم. برخی مواقع خیلی‌ها تنها نتیجه را  می‌بینند، اما من همیشه تلاش کردم مسیر، راه و عملکرد خود را ببینم. سال گذشته از لحاظ ایده‌آل‌هایی که داشتم در شرایط متوسطی بودم و تصمیم گرفتم سال 97 را با تفکرات جدید آغاز کنم. سال گذشته در مجموع برای من سال ساکنی بود و احساس کردم باید یک قدم بزرگ بردارم. اگر می‌خواستم با همان ریتم، انرژی، شور و اشتیاق و انگیزه سه سال منتهی به المپیک 2020 را سپری کنم، قطعا با همان شرایط نیز به المپیک می رسیدم. به همین خاطر تصمیم گرفتم با توجه به زمان دو سال و نیمی که در پیش دارم تغییراتی در رفتار ، شعور، سبک و دیدگاه‌های مبازاتی خود داشته باشم و این روند را در پیش گرفتم.

 

این روند می‌توانست از ابتدای سال بهتر هم پیش برود اما با توجه به چالش‌هایی که برای من پیش آمد درگیرهایی نیز با آنها داشتم. این در حالی بود که قبل از اینکه این حرف‌ها و قضاوت‌ها مطرح شود، به این نتیجه رسیده بودم باید در سال جاری بهتر شوم و تجدید قوا داشته باشم. اوایل این چالش‌ها باعث شد روند کندتر پیش برود، اما در شش ماه دوم سال شرایط بهتر شد و روند جدید خود را پیدا کردم.

 

 

 

سوال: حضور مداوم در مسابقات سالیان اخیر گرندپری و آشنایی رقبا با سبک مبارزات تو نیز در این موضوع بی‌تاثیر نبوده و به نظر می‌رسد اگاهانه مسیر جدید خود را انتخاب کردی.

 

قطعا همینطور است. شرایط ورزش دنیا در حال حاضر به گونه‌ای شده که باید با زمان پیش رفت. همانگونه که من کار می‌کنم، رقیبانم نیز در حال تلاش هستند و همین موضوع کار را سخت‌تر می‌کند تا یک ورزشکار مدام در حال حرکت رو به جلو و تغییر سبک مبارزات خود باشد. بحث رفتار مسابقه و بحث‌های روانی و تکنیکی در حال حاضر باید به گونه‌ای باشد که مدام در حال پوست انداختن و آداپته شدن بود. سال جاری نیز برای من زمان این تغییرات بود و باید این تغییر را در خود می‌دیدم. بدون رودربایستی شرایط رفتاری، روانی و تکنیکی من در مسابقات برای حریفان عادی شده بود و باید به خاطر اینکه مثل قبل مقابل حریفانم برتر باشم در نحوه مبارزاتم دگرگونی ایجاد می‌کردم. حتی باید در بحث رفتار بازی و شناخت روحی و روانی حریفانم این دگرگونی را پیگیری می‌کردم تا بتوانم به شرایطی که دوست دارم دست پیدا کنم.

 

سوال: به نظر می‌رسد اوج تغییرات سجاد مردانی در مسابقات گرنداسلم رقم خورد. حتی در دیدار پایانی با وجود مبارزه با نفر دوم رنکینگ و دارنده یک مدال طلا و سه نقره مسابقات گرندپری سال 2018 از کره‌جنوبی هیچ استرسی در عملکردت وجود نداشت و با آرامش بیشتری مبارزه می‌کردی.

 

دلیل این موضوع روندی بود که در پیش گرفته بودم و در سال جاری نیز دنبال همین هدف بودم. بیشتر از اینکه در مسابقات سال جاری به دنبال کسب مدال باشم به دنبال رسیدن به روندی بودم، که در پیش گرفته بودم. بعد از مسابقات فینال گرندپری در فجیره  و کسب مدال برنز باز هم از خودم به طور کامل راضی نبودم و عملکردم به طور کامل به دلم ننشسته بود. این در حالی بود که هدفگذاری من این بود در پایان مسابقات امسال با تجدید قوا، یک آدم جدید در مبارزات باشم. هدف من تنها این نبود روی سکو بروم و به هر نحوی از مسابقات مدال کسب کنم بلکه به دنبال این بودم مبارزات راحتی داشته باشم و در مسابقات اهداف انگیزشی، شور و اشتیاق ، آرامش، راحتی، تکنیک، تاکتیک و تایمینگ در بازی‌ام وجود داشته باشد. اتفاقی که در گرنداسلم چین بالاخره افتاد.

 

 

 

سوال: در راند چهارم دیدار پایانی مسابقات گرنداسلم نیاز به کسب امتیاز داشتی تا این دیدار را واگذار نکنی، اما باز هم با آرامش مبارزه می‌کردی. چقدر از کسب امتیاز در ثانیه‌های پایانی مطمئن بودی؟

 

مطمئن بودم که امتیاز را کسب خواهم کرد و دلیل این اطمینان شناخت از "کیو دون این" کره‌ای بود که به خوبی او را آنالیز کرده بودم. به خاطر همین شناخت ورزشکاران از یکدیگر اعتقاد دارم باید هر چند وقت یک بار در عملکرد یک ورزشکار دگرگونی ایجاد شود. قطعا سال آینده یک سال تکمیلی برای من خواهد بود.

 

سوال: در یک سال اخیر انتقادات زیادی نسبت به عملکردت وجود داشت اما با این وجود باز هم بعد از مسابقات گرنداسلم شاهد هیچ واکنشی به منتقدان از سوی تو نبودیم.

 

شاید برای خیلی‌ها این مسابقات بزرگ بود اما من با این تفکر در این رویداد حاضر شدم که هدفگذاری خود را محقق کنم. شاید خیلی‌ها از پول این مسابقات و مدال آن صحبت کنند اما گرنداسلم چین برای من یک مسابقه مانند سایر مسابقات در مسیر ترسیم شده‌ام بود و بعد از پایان مسابقات نیز پرونده‌اش بسته شد. اگر اسم این مسابقات گرنداسلم نبود، اما همین حریفان بزرگ در آن حضور داشتند شک نکنید که در آن شرکت می‌کردم. بدون هیچ جنبه دیگری از یک مسابقه، دوست داشتم در آخرین تورنمنت سال با عملکردم نتیجه هدفگذاری، تغییر مسیر و پوست انداختن خود را ببینم و از رسیدن به هدفگذاری خود لذت ببرم.

 

اعتقاد دارم یک ورزشکار اگر بخواهد با رفتار، مصاحبه و اعمالش جواب منتقدان را بدهد به خودش ظلم کرده است. برای من دنبال کردن اهدافم، به قدری مستم می‌کند که دیگری نیازی به رفتارهای اضافی ندارد. مدال طلای گرنداسلم تازه شروع یک مسیر دیگر برای من است. خوشحالی من عمیقا در این مسابقات زمانی رقم خورد که به خواسته‌های حرفه‌ای ترسیم کرده در سال جاری رسیدم.

درباره نویسنده

نادر  نينوايي

نادر نينوايي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی با گرایش روزنامه نگاری

ثبت دیدگاه