همراه ما باشید

پایان حسرت 4 دهه‌ای با دانش پرتغالی و کروات

در مسیر شکستن طلسم 44 ساله؛ آرام و بی‌حاشیه مثل کرانچار

در مسیر شکستن طلسم 44 ساله؛ آرام و بی‌حاشیه مثل کرانچار

پیروزی نیوز - در مسیر شکستن طلسم 44 ساله؛ آرام و بی‌حاشیه مثل کرانچار

تیم ملی فوتبال ایران این روزها خود را برای شرکت در جام ملت‌های آسیا آماده می‌کند، از آخرین قهرمانی‌مان در آسیا 42 سال می‌گذرد و در این مدت نتوانسته‌ایم جام را بالای سر ببریم.

به گزارش پیروزی، 8 سال است که کارلوس کیروش پرتغالی را به امید ایجاد تغییرات گسترده در بینش فوتبالی و رسیدن به موفقیت‌هایی بالاتر از آنچه که تاکنون با مربیان داخلی با هزینه‌ای بسیار اندک تجربه‌اش کرده‌ایم، به خدمت گرفته‌ایم. با کیروش دو دوره حضور متوالی در جام‌جهانی را تجربه کردیم اما همچنان نتوانستیم یک مرحله صعود کنیم تا اتفاقی ویژه‌تر از شرکت‌های قبلی در جام‌جهانی برای‌مان رقم بخورد. همچنین در جام ملت‌های آسیای قبلی به مانعی چون عراق خوردیم و طلسم قهرمانی‌مان نشکست.

بعد از جام‌جهانی تا مدت‌ها اسیر حاشیه‌های مربوط به صحبت‌های جنجالی کیروش پرتغالی و شناسایی جانشین بعدی‌اش در تیم ملی بودیم و حواشی تا همین چند روز پیش هم ادامه داشت تا اینکه سرمربی تیم ملی بالاخره پرچم سفید صلح را بالا برد و اعلام کرد که در این چند هفته فقط باید به تیم ملی فکر کنیم!

متاسفانه او خیلی دیرتر از زمانی که انتظارش را داشتیم به فکر صلح افتاد، زمانی که بازیکنان فوتبال ایران به جان هم افتاده و در کارها و مباحثی که هرگز در محدوده اختیارات آنها نبود، وارد شده و اسیر خط و خطوط‌هایی که سرمربی تیم ملی آنها را دنبال می‌کرد، شدند.

حالا دقیقا یک هفته دیگر باید اولین بازی‌مان در جام ملت‌ها را 17 دی مقابل یمن برگزار کنیم و اگر بتوانیم به عنوان تیم اول گروه به مرحله بعدی صعود کنیم، راه صعودمان به فینال کاملا هموار خواهد بود و همه فارغ از تمام اتفاقاتی که در این سال‌ها در تیم ملی گذشته، برای نام و اعتبار فوتبال ایران، در آرزوی قهرمانی هستند.

آن هم برای تیمی که قطعا بیش از تمام دوره‌ها، بهترین امکانات را در اختیار داشته، گران‌ترین مربی آسیا را در کنار خود می‌بیند و برای بازی‌های تدارکاتی و اردوهایش بیشترین هزینه شده و بی‌شک گران‌ترین تیم تمام ادوار جام ملت‌های‌مان راهی امارات خواهد شد.

 

* مرد کروات وارد بازی کیروش نشد

از آخرین حضور فوتبال ایران در المپیک نزدیک به نیم قرن می‌گذرد. در سال‌های 1964، 1972 و 1976 توانستیم در این رقابت‌ها شرکت کنیم، در المپیک 1980 هم توانستیم سهمیه حضور در المپیک را به دست آوریم اما به دلیل تحریم حضور در این بازی‌ها از سوی ورزش ایران به دلیل مسائل سیاسی، نتوانستیم راهی سئول شویم و حالا کمتر از دو سال دیگر تا المپیک 2020 توکیو باقی مانده و امیدوار هستیم این بار طلسم 44 ساله حضور، با هدایت زلاتکو کرانچار بشکند.

کرانچار که در لیگ فصل گذشته هدایت سپاهان را برعهده داشت، از نظر فدراسیون فوتبال بهترین گزینه برای تجربه دوباره المپیک تشخیص داده شد. او تیم را به بازی‌های آسیایی جاکارتا برد، درحالیکه فرصت زیادی برای کار کردن روی این تیم نداشت و البته تصمیم‌گیری به گونه‌ای بود که از این بازی‌ها به عنوان یک تدارکاتی خوب در راه حضور در مقدماتی المپیک یاد می‌شد.

کرانچار در این مدت به شکلی حرفه‌ای نسبت به قراردادش متعهد بود و هر کاری که فدراسیون از او خواسته بود و در محدوده وظایف تعریف شده، به کار پرداخت. حتی در جاهایی که تیمش با مشکلات عدیده‌ای در خصوص زمین تمرینی و امکانات مواجه بود، بدون جنجال و شلوغ کاری، برنامه‌های تیمش را پیش برد، درحالیکه حتی اگر در این خصوص مصاحبه‌ای تند و گلایه‌آمیز داشت، روا بود.

او هیچ واکنشی به جنجال‌سازی‌های کیروش و کادرفنی‌اش نشان نداد و حتی زمانی که سرمربی تیم ملی بزرگسالان اجازه نداد که تیم کرانچار از امکانات پِک که درواقع متعلق به کل مجموعه فوتبال است، استفاده کند باز هم اعلام کرد هیچ اختلافی با کیروش ندارد.

مربی کروات زمانی که سرمربی تیم ملی بزرگسالان می‌خواست او را وارد بازی‌های حاشیه‌ای خود کند، وارد این بازی نشد و بی‌ سروصدا کارش را دنبال کرد. او تیمی را تمرین می‌دهد که قابلیت‌های فنی زیادی دارد و توانایی این را دارد که به طلسم 44 ساله پایان دهد.

او در این مدت تلاش کرد تعامل خوبی با باشگاه‌ها داشته باشد و حتی در تمرینات اغلب تیم‌ها حاضر شد تا در جریان وضعیت بازیکنان امید آنها قرار بگیرد و بتواند آنها را در اردوی تیم ملی در اختیار داشته باشد. او با کسی دعوا ندارد و این روزها فقط به تیم خودش فکر می‌کند.

 

* راه المپیکی شدن از تایلند می‌گذرد

تیمی که در بازی‌های آسیایی شرکت کرد، تیم زیر 21 سال ایران بود، نفراتی که بتوانیم برای کسب سهمیه المپیک و حضور در این رقابت‌ها روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم. این تیم از سهمیه بزرگسال هم استفاده نکرد. شاگردان کرانچار بعد از جاکارتا، تا امروز 4 مسابقه تدارکاتی را پشت سر گذاشته‌اند. یک مسابقه در مقسط که موفق به شکست دو بر یک تیم ملی عمان شدیم. در کیش دو بر صفر و سه بر یک از سد سوریه گذشتیم و مقابل اردن نیز به تساوی یک – یک رسیدیم. تیم روز چهارشنبه گذشته از اردن به ایران بازگشت و البته کرانچار هم با تیم ملی به کشور بازگشت تا از 13 دی استارت دور جدید تمرینات زده شود.

این تیم بعد از 10 روز تمرین، 23 دی ماه راهی قطر خواهد شد و در تورنمنت چهارجانبه این کشور که با حضور ایران، قطر، تاجیکستان و کویت برگزار می‌شود حضور پیدا کند. مرحله اول انتخابی المپیک فروردین ماه با حضور تیم‌های ایران، ترکمنستان، یمن و عراق در تهران برگزار می‌شود. مسابقات انتخابی مرحله اول در 10 گروه برگزار می‌شود و تیم‌های اول که به صورت مستقیم راهی مرحله دوم خواهند شد، 5 تیم برتر دوم هر گروه به همراه تایلندِ میزبان نیز مجموعا 16 تیم راهیافته به مرحله نهایی انتخابی المپیک در قهرمانی زیر 23 سال آسیا را تشکیل می‌دهند. تیم‌های اول تا سوم این رقابت‌ها به عنوان نمایندگان آسیا سهمیه حضوردر المپیک را دریافت خواهند کرد.

 

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه